Jump to content

Expecto

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  52
 • Katılım

 • Son ziyaret

Expecto kullanıcısının paylaşımları

 1. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  o yapılanlarda detay yoktur heralde demi? Kuantum dünyası es geçiliyordur? Birde süpersimeti sorumu biliyorsanız cevap verir misiniz? "-Süpersimetri kuramı diye bir şey varmış. Daha kanıtlanmamış. Ama ileride kanıtlanırsa akıllı tasarıma delil olur diyorlar. Bunun hakkındaki düşünceniz nedir?"
 2. Expecto

  Bu Teknoloji İle Neredeyse Ölümsüz Olunabilir Mi?

  Buradan kasıt dijital ortama aktarılmak değil demi? Üstte değil demişsiniz. Buradan kasıt mutlak sağlık mı?
 3. Neuralink gibi çip teknolojileri ileride daha da gelişip kendimizi dijital ortamlara aktarıp ölümsüzlüğe yakın bir deneyim yaşayabilir miyiz? Bu olmadı telomerlerin kısalmasını önleyerek bunu yapmak mümkün mü? @haci @anibal
 4. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Hayır. Musk bildiğimiz bilgisayar kodunu kastetti. Hatta ileride bizlerde simulasyon yapıp içinde yaşarız dedi.
 5. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  @anibal 1-Bizler şuan evren simüle etmeye meraklı olduğumuza göre bunu muhtemelen sürekli deneyeceğiz. Ve gelecekte belki bu teonolojiye ulaşacağız belki ulaşamayacağız ama ulaşamasak bile bunun en kötü ihtimalle çözünürlüğü düşük bir versiyonunu yapabiliriz herhalde? 2-Süpersimetri kuramı diye bir şey varmış. Daha kanıtlanmamış. Ama ileride kanıtlanırsa akıllı tasarıma delil olur diyorlar. Bunun hakkındaki düşünceniz nedir? 3-Kaku , Popper, ve sanırsam Hawking de indeterministik imiş. Ben şahsen herkesin deterministik evren görüşüne sahip olduğunu sanıyordum. Indeterminizmde çöpe atılamayacak kadar güçlü mü?
 6. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Yani, aslında bu argüman olasılık argümanı gibi duruyor. Argümandaki asıl bomba insanın büyük potansiyele sahip evrimi ile ulaşacağı teknoloji. O zaman daha küçüğünü ederiz. Daha dandik bir versiyon.
 7. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Bunun sonsuza kadar gideceğini sanmam. Hiçbir bilgisayar sonsuz veriyi kaldıramaz. Er yada geç bu döngü kırılır.
 8. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Soruyu değiştirsem. Biz insanlar ileride evrenler simüle edecek seviyeye gelebilecek miyiz? Yoksa yok olma ihitmalimiz mi daha fazla? Sadece bu soruma cevap verin lütfen.
 9. Expecto

  Simülasyon Argümanı

  Evet bilimsel bir argüman değil bu yönden. Ama onlarda diyorki insanlık çok hızlı gelişiyor. İleride simulasyon yapabilecek kadar gelişecekler. Ve simulasyon yapabilecek kadar gelişen uygarlıkların sayısı az da olsa sürekli simulasyon evrenler yaratacaklar ve gerçek evrenlerden fazla simule evren olmuş olmalı diyorlar.
 10. Forumda bunun hakkında sorular sormuştum. Lakin derli toplu sorular sormamıştım. En azından baktığım türkçe kaynaklardan en iyisini paylaşacağım. Site kuralları gereğince copy paste yapamam. Çünkü biraz fazla uzun. Mecburen link paylaşacağım. Lakin sizler hızlıca okursunuz pek vakit kaybetmeyeceksinizdir. İnternetteki birçok videoya göre daha iyi hazırlanmış. Bir göz atarsanız sevinirim. @haci @anibal https://khosann.com/evren-bir-simulasyon-mu-elon-musk-matrix-dunyasinda-yasiyoruz-dedi/ (Linkin yazarı da simülasyona inanmıyor. Bunun nedeninin entropi zehirlenmesi olduğunu söylüyordu. Ben tabi hem demek istediğini anlayamadım. Hem de doğru olup olmadığını. Bunu da lütfen açıklayın.)
 11. Expecto

  Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

  Kesinlikle böyle bir şey demiyorum. Sadece aşırı tepki verdin buna. Benim bilgim çok çok aşırı yüzeysel. Ama en azından gördüğüm kadarıyla aşırı popüler bu kuram. Dolayısıyla bu kurama düpedüz saçmalık demek hele Kaku gibi birinin de içlerinde olduğu topluluğa hakaret gibi. Sonuçta bu adamlar işinin en iyilerinden saçmalık olsa terk ederlerdi diye düşünüyorum. Veya bir sürü fizikçi bu kurama sallardı heralde.
 12. 1 milyar yıl çok hücreli canlılar için cok kısa değil mi? Gözle görülemeyen canlılardan birçok organ ve sisteme sahip canlılara evrilmek. Ve mutasyonların çoğunun zararlı olmasına rağmen üstelik. Çok çok hızlı geliyor bana bu süreç.
 13. Expecto

  Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

  Haci çok iyi bir tıp doktoru olduğuna eminim. Ama belkide fizikte her şeyin teorisine en azından en yakın aday olan bu kurama bu sözleri sarf etmek fazla iddialıca değil mi? Sonuçta fizikçi değilsin.
 14. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Anlıyorum. Teşşekürler.
 15. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Evet bu doğru.
 16. @haci Benim gözün evrimi ile ilgili sureci aklım almıyor. Bizlerin yaklaşık 4 milyar yaşında olması tuhaf geliyor. 4 milyarlık bir sürede tek hücreden bu hale nasıl gelindi. Evrim düşündüğümden kat be kat hızlı mı?
 17. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Tanrı umrumda değil. Saçma sapan nedenlerle çıkarılmış bir akımda olabilir evet. Ama saçma nedenlerle çıktı diye bunları göz ardı edemem. Özellikle bu tarz etkili gibi görünen akımları. Bu akıma karşı ontolojik argümanlar var mı?
 18. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Emin misiniz? Dogma ile ilgili böyle bir şeyi ilk defa duydum. Yani yanlışlanabilirlik ilkesinin amacının yanlışlanamayan şeylerin gözardı edilmesi olduğunu sanıyordum. Onları dogma sınıfına soktuğunu değil. Tabi bir şeyi çürütmek imkansız ise muhtemelen bunu kabul etmekte dogmatik inanç olabilir evet.
 19. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Evet. Maddecilik işte. Evrendeki her şey maddelerden oluşmuş diyen akım. Tabi günümüzde artık tam maddecilik değilde madde ve enerciliğe dönüşmüştür herhalde. Materyalizmi nasıl çürütebiliriz ki? İmkansız. Idealizm materyalizm realizm anti realizm... Bunları çürütmek imkan dahilinde değil gibi görünüyor.
 20. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Bu bağlamda materyalizmde dogma olmadı mı? Onu da çürütemeyiz.
 21. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Yani bilimi referans alıp bunlara yol vericez mecburen. Bilimde materyalizm lehine.
 22. Göründüğü kadarıyla öyle. Nedensellik hat safhada...
 23. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Komünizm hakkında detaylı bilgim yok o yüzden saçma bir şey demek istemesemde dindar biride sosyalist olabilir gibi geliyor. Tanım gereği en azından.
 24. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Evet tek kaynak bilim. Ama bilime başlamadan önce filozoflar dış dünyanın olduğuna kanaat getirerek bu yöntemi geliştiriyorlar. Ben descartes 'ın kötü cini misali önce dış dünyayı tanımlamak istiyorum. Kendimiz haricindeki bir şeyi kesin bilemeyiz. Bana dış dünyanın bizden bağımsız var olduğunu kabul ettiren bir argüman gerek. Bilim dış dünyayı direk kabul eder. Bu yönle öznel idealizme doğal olarak karşıdır zaten. Benim esas problemim realizm ve anti realizm.
 25. Expecto

  Kavanozdaki Beyin ve Berkeley

  Nesnel idealizm ve öznel idealizm in detaylı farklarini bulamadım. Nesnel idealizm bilimi ne kadar kendi ile bağdaştırıyor bilmiyorum. Evet öznel idealizm direk solipsizme gitmiş zaten. Tanrı dan sapmış. Benim de bu konuyu açmaktaki asıl amacım buna bir argüman idi. Çürütmek zaten imkansız. Önemli olan hangisinin daha tutarlı ve mantıklı oluşu.
×
×
 • Yeni Oluştur...