Jump to content

kavak

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  3.306
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

kavak Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.599 profil görüntüleme
 1. kavak

  Tayyip: "Biz savaşa hazırız"

  Hiçbir yaptırım gücü olmayan kuru bir laf. Alıştık artık böyle içi boş efelenmelere. Ancak şu bir gerçek ki, bizim millet(!) sokak jargonuyla konuşan siyasetçilerden hoşlanıyor galiba. Hele bu siyasetçiler böyle efelenmeye(!) başlayınca, yandaş vatandaş sevinçten neredeyse dört köşe oluyor. İlginç bir durum. Dünyanın başka bir ülkesinde böyle bir davranış var mı yok mu, bilmiyorum.
 2. kavak

  Dünyanın dört bir yanından yaratılıș mitleri

  47. Avrupa: Roma´lıların yaratılış miti Başlagıçta kaos dediğimiz formsuz ve gelişigüzel bir kütle vardı. Güneş yoktu, yıldızlar yoktu, kalıcı hiçbir şey yoktu. Belirli bir noktada herşeyi kapsayan doğal bir güç, bir tanrı, yeryüzünü gökyüzünden ve yeryüzünü sudan ayırdı ve kaostan düzen oluşturdu. Eter en yüksek yere yükseldi; sonra hava geldi ve sonunda yaratılan bütün elementleri kendine çeken yeryüzü dibe çöktü ve kendisini çevreleyen deniz tarafından yerinde tutuldu. Yeryüzünün kendisi büyük bir topak haline biçimlendirildi. Herşey bittiğinde, yaratıcı veya bazılarına göre Prometheus, yaradılışı korumak için insanları yapmaya karar verdi. İlk erkek, yağmur suyundan ve yeryüzünde bulunan bazı kutsal elementlerden yapıldı; yaradanın suretinde yapıldı. Gökyüzünde ve yeryüzünde herşey muntazam olduğunda, altın çağın zamanı geldi. İnsanlar özgürce yeryüzünün bütün nimetlerini yediler. Sonradan gökyüzünde anlaşmazlıklar oluştu ve orada Jupiter kral olarak Satürn´ün yerine geçti. Yeryüzünde mevsimler ve birazda meşakkat oluştu. Tarımcılık başladı. Bu gümüş çağıydı. Ardından insanların halen iyi olduğu ama savaşlara yöneldikleri tunç çağı geldi. Son çağ ise iyilerin kötüler tarafından mağlup edildiği, demir çağıydı. Savaş, açgözlülük, kıtlık ve ihanet vardı. Kimseye güvenilemiyordu ve sevgi insanlarla beraber öldü. Bu süre zarfında gökyüzünde de Olimposun güçleri ile yaşlı devler arasında savaşlar cereyan ediyordu. Meselelerini açıklığa kavuşturan tanrılar, yeryüzündeki insanları yok etmeye karar verdiler. Bunu büyük bir tufan sayesinde yaptılar. Sadece suçsuz bir çift olan Deucalion ve Pyrrah, yaratılacak yeni bir insan neslinin ebeveynleri olmaları için bir kayıkla kurtarıldılar.
 3. kavak

  Berkin Elvan ve Eren Bülbül arasındaki fark

  Pekala; sorulan soruya hiç yanıt vermemek de bir bir yanıt sayılır. Mesela şurada, konu sahibiyle benzer(!) düşünceye sahip birisi, açmış olduğu benzer konuda hakkettiği yanıtı almış:
 4. kavak

  Berkin Elvan ve Eren Bülbül arasındaki fark

  @Faşist97 Muhterem, ex nicklerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu arada yaşınız da 21 olmalı.
 5. kavak

  Berkin Elvan ve Eren Bülbül arasındaki fark

  @Faşist97 Eski niklerinin tümünü şuraya yazarmısın ? Merak ettim şahsen.
 6. kavak

  Şeriatla yönetilen İran'da evlilik yaşı 9

  Piç kelimesinin kullanımı eski devirlere kadar gider. Eskiden soylu(!) insanlara göre piçlerin kanı "temiz" değildi, yani kendilerinki gibi güya kaliteli değildi. 21. yüzyılda bile bu kelimeyi birilerini aşağılamak için kullananlar var. Bu zihniyette olanların kanı herhalde mavi olsa gerek.
 7. kavak

  Ekonominin batması beni mutlu ediyor

  Ortada mutlu olacak bir neden göremiyorum, çünkü bu gidişat insanların geleceğini tehdit edecek nitelikte. Diğer yandan aynı insanlar, kendilerini yönetenlerin ateşle oynadıklarının farkında değiller. Bugün bir ilginç bir habere denk geldim. Zamanında Ecevit´e yazar kasa fırlatan kişi, bugün böyle bir eylemi gerektirecek bir durumun olmadığını iddia ediyor. Efendim, yaşananlardan hükümet sorumlu değilmiş. Dış güçler ekonomik darbe yapıyorlarmış. Bunun gibi düşünenlerin sayısı bir hayli kabarık.
 8. kavak

  "Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var"

  Millet vatanını seviyor ama bence dolarını daha çok seviyor. O yüzden bu muhterem dövizleri bozdurun dedikçe, bizim millet inadına sadece numunelik(!) olarak yakıyor. Daha fazlasını bu milletten beklemek saflık olur.
 9. kavak

  Biraz gülümseyelim lütfen ...

  Tanrı ile tarihçilerin arasındaki en önemli fark şu: Tanrı, geçmişi değiştiremez.
 10. kavak

  Dindar dostum, neden bu kadar tahammülsüzsün ?

  Güncelleyelim.
 11. kavak

  Dünyanın dört bir yanından yaratılıș mitleri

  46. Güney Amerika: Amazonlar´daki Uitoto kabilesinin yaratılış miti İlkin kendisi de bir sanrı olan Nainema ile ilgili bir vizyon, bir sanrı vardı. Başka hiçbir şey yoktu. Nainema sanrıyı içine çekti ve düşüncelere daldı. Bir rüyanın ipinin bir ucunda bu vizyonu tutuyordu ve onu arıyordu ama birşey bulamadı. Sonra yine aradı ve boşluğu sihirli bir tutkalla rüya ipine bağladı. Sonra hayalinin dibini alıp, rüyasını gördüğü yeryüzü oturacak şekile gelinceye kadar, üzerinde tepindi. Hayaline sarıldığında, adaçayını etrafa saçtı ve ormanlar oluştu. Yeryüzüne uzandı ve üzerine bir gökyüzü yaptı. Kendi kendine baktığında, öykü olan kişi, duymamız için öyküsünü bizim için yarattı.
 12. kavak

  Bize ne dolardan diyen tipler hakkında

  İki yaklaşım da doğru değil, çünkü kutuplaşma oldukça toplumsal barış olamaz. Toplumsal barışın olmadığı ülke, huzuru, çağdaşlığı ve refahı yakalayamaz. İsteyen herkes istediği yerde özgürce yaşayabilmeli, bu her bireyin temel hakkı olmalı. Nasıl ki inanç özgürlüğü ve daha önemlisi fikir özgürlüğü varsa, ikametgah özgürlüğü de tartışılmaz bir nokta olmalı. Kimsenin kimseyi bir yere kovma lüksü yoktur.
 13. kavak

  İncilde şiddetli ayetler

  Getirin buraya herhangi bir kutsal(!) kitabı, hangi dinin olursa olsun farketmez. İçinde isterse sadece barıştan, özgürlükten, çağdaşlıktan, eşitlikten, adaletten vs. bahsetsin. Hiç farketmez, çünkü özünde hepsinin insan ürünü olduğu gerçeğini değiştirmez. Al birini, vur ötekine.
 14. kavak

  Bize ne dolardan diyen tipler hakkında

  Söylemekten dilimizde tüy bitti. Uluslararası ilişkilerde ne duygusallığa ne de dinsel söylemlere yer vardır. Bu ilişkiler tamamen ülkelerin kendi milli çıkarları ekseninde hayat bulur. İyi ülke, kötü ülke yoktur. Söyleyenler, halt etmiştir. Eğer herhangi bir ülkenin başkanı, lafı tanrıya kadar getirmişse, bilin ki, yıllardır kendi hegemonyalarındaki ülkeye uyguladıkları ekonomik düzenin iflasının itirafıdır aslında. Dolayısıyla suçluyu uzakta aramaya gerek yok, çünkü yok. Cumhurun başının sadece son bir haftadır ağzından çıkan söylemlerine objektif bakabilenler, asıl suçlunun bu ülkeyi yönetenlerin olduğunu hemen görür. Yahu bana biri açıklasın; yabancı bir para biriminin şu mălum tanrı ile ne alakası olur ?! Bakın aynı Amerika, AB´ye diş geçirebiliyor mu ? Geçiremiyor, çünkü karşısında kendisiyle benzer seviyede olan bir ekonomik düzen sözkonusu. Bu nedenle Amerika, Avrupa ile okyanus ötesi müzakerelere yeniden silbaştan başlıyor. Toparlayalım; uluslarası ilişkilerde duygusallığa yer verenler veya dinsel söylemlerle sorunun çözüleceğinden medet uman siyasetçiler, bence yanlış mesleği seçmişlerdir. Olan bu ülkeye ve vatandaşlarının alın teriyle kazandıkları ekmeğe oluyor. Yazık.
 15. kavak

  Dünyanın En Pahalı Dinini Kullanıyoruz

  Almanya´da kilise vergisi var ve kiliseye üye olanlar bu vergiyi ödemekle yükümlüler. Verginin miktarı ise kişinin gelir seviyesine göre endekslidir. Üyelerde azalma olmasına rağmen, 2015- 2016 senelerinde 11,5 Milyar Euro kiliselere aktı. Ödemek istemiyorsanız, üyelikten feragat etmek gerek.
×