Jump to content

Buzul

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.613
 • Katılım

 • Son ziyaret

Buzul kullanıcısının paylaşımları

 1. Yani sen beni eleştirmeyin, bana karşı çıkmayın, bana boyun eğin, çünkü ben yaratıcıyım diyen bir tanrıya inanıyorsun. Anladım.
 2. Gerçekten var olan ve evreni yarattı dediğin tanrın mı bana karşı çıkılmamalı, bana tapının, çünkü ben yaratıcıyım dedi, yoksa yaratıcı kavramını putlaştıran, o yaratıcı, eleştirilmemeli, yaratıcıya boyun eğilmelidir anlayışında olan sen mi, bunu uydurduğun tanrıya atfettin?
 3. Sen de kibrini, küstahlığını, pişkinliğini oluşturduğun tanrıya yüklüyor olabilirsin. Belki de kendine tapınıyorsun. Birde böyle düşün.
 4. Evren nasıl oluşmuştur? Bir evrenin oluşması için ne gereklidir? Evrenin oluşum aşamaları nedir diye sorarsın, bunun üzerine düşünürsün, ama bazı tiplerde, evreni bir tanrıya yarattırma, üstlendirme ve bunu kabul ettirme aşkı ve çabası var. Evreni bir tanrı yarattı, bu da atomlardan oluşmuyor, o hep vardı, zamandan ve mekandan da bağımsız, tamam mı lan anlayışı.
 5. Dediğim gibi, tanrı kavramını putlaştıran bir zihin yapısı, eleştirme, karşı çıkma, boyun eğ, yalvar, yakar, çünkü o yaratıcıdır anlayışı. Zaten o kibirli, küstah, tapacaksın, boyun eğeceksin, bana karşı gelmekten sakının, bana karşı gelmek kötülüktür diyen bu tanrı anlayışı da işte bu tür bir zihin yapısının ürünüdür. Bu zihin yapısı putlaştırdığı yaratıcı kavramıyla, var dediği tanrıya boyun eğerek de üstün olduğunu düşünür. O nedenle yaratıcı putunu kırmak önemlidir. Yoksa bunun gibi küstah, kibirli, pişkin bir tip olursunuz.
 6. Benim yoksunluğum, muhtaçlığım, acılarım, kederim, üzüntüm, açlığım, susuzluğum var olmamdan kaynaklanıyor. Benim yokken böyle sorunlarım mı vardı? Yoktu. Ayrıca acı çeken varlıklar var etmek, onlara eziyet etmek, muhtaç, yoksunluk yaşayan bedenleri gereksinim gidermek durumunda bırakmak, canlıların parçalandığı bir düzen kurmak, yaşama içgüdüsü olan, ölümden korkan varlıklara ölüm sürecini ve psikolojisini yaşatmak, ol diyerek bunca acıya ve trajediye neden olmak, aciz, muhtaç bırakıp, yalvarıp, yakartmak, milyonlarca kişinin acılarından kurtulmak için intihar ettiği, şu an da birilerinin int
 7. Eziyet gören bazı kişiler, eziyet ediyor dedikleri, var dedikleri şu tanrıdan bağışlanma dileyip, onu övüyorlar, onun önünde secde ediyorlar. Muhtaç edip, yoksunluk veriyor dedikleri, açlık, susuzluk yaşatan şu tanrıya, sorunu yaratana, su ve yemek verdi diyip, şükür ediyorlar. Hastalık veriyor dedikleri şu tanrıyı, sağlık verdi diyerek övüyorlar ve onun yaratıcı olduğu için, eleştiri dışında olması gerektiğini düşünüyorlar, ona karşı çıkmayı, onu eleştirmeyi de kötülük ve zalimlik olarak görüyorlar, dediklerine ve yaptıklarına katılınmalıdır, eziyet gören, eziyet edene boyun eğmelidir, ona ta
 8. Evreni bir tanrıya üstlendirme ve bunu kabul ettirme çabasından ve aşkından dolayı sallıyor, palavralar sıkıyor, absürt absürt söylemlerde bulunuyor ve bu durum pişkinliğe, küstahlığa, yılışıklığa da yol açıyor. İlla bu evreni oluşturan bir tanrı olmalı. Ne tanrıya üstlendirme aşkıymış. Ne yaratıcı putçuluğuymuş. Oldukça antipatik. En sevmediğim tiplerden. Bu gerçek diye sunulan, oksimoronluk, mantıksızlık, tutarsızlık içeren tanrı anlayışları da bunun gibi işte tanrı uydurup, ona sözler ve eylemler atfeden, şunu yapabilir, ama bunu yapmaz diyen tipler yüzünden oluşturulup, kuşaktan kuşağa da
 9. Mekandan ve zamandan bağımsız, atomlardan oluşmayan, madde olmayan, gören, duyan, kulağı, gözü, beyni olmayan, niteliklerini bilmiyorum dediği bir tanrı ortaya atıyor, bunu gerçek olarak kabul ediyor. Evrenin yaratımını bu tanrıya üstlendiriyor. Bu tanrı düşünmüyor. Öfkelenmiyor, ama merhametsizlik edebiliyor. Tanrısını adına söz uydurup, şunu yapabilir, bunu yapmaz felan diyor. Durum buyken, evreni bir tanrıya üstlendirme aşkıyla da, bunu kabul ettirmeye çalışıyor. Böyle bir tanrı olamaz mı diyor? Tamam öyleyse zeusta var olabilir, süpermen de var olabilir, örümcek adam da var olabilir , thor
 10. Sizdeki bu evreni bir tanrıya üstlendirme çabasının, aşkının nedeni nedir? Sana göre şu var dediğin tanrı, yaratıcı olduğu için de eleştiri dışı mı olmalıdır ayrıca? Dediklerine ve yaptıklarına katılınmalıdır? Var denilen şu tanrıya yaranma isteği, ona tapınma ve onun yancılığını yapma isteği, onun yancılığını yapınca üstün olduğunu düşünmek, ona karşı çıkmak zalimliktir ve kötülüktür demek, bu var denilen, görünmez tanrıya tapınmayanlardan nefret etmek, onların cehennem diye bir yerde yanmalarını felan istemek de tuhaf. Bu anlayışta birçok kişi var değil mi sonuç olarak.
 11. Evrenin oluşum aşamalarını bilmiyorsun. Evreni oluşturan şey nedir bilmiyorsun. Hiçbir bilgin olmadığı halde, evrenin yaratımını bir tanrı vardır diyerek tanrıya üstlendiriyorsun ve bu tanrı da madde olmayan, atomlardan oluşmayan, niteliklerini bilmediğin, gören, duyan, ama gözü, kulağı, beyni de olmayan ve aynı zaman da düşünmeyen bir varlık. Tanrı öfkelenmez diyorsun, sonra da merhametsizlik de yapabilir diyorsun. Merhametsizlik yapabiliyor da, öfkelenemiyor mu mu senin şu tanrın? Onun adına sözler uydurup, birde ona atfediyorsun. Şunu yapabilir, bunu yapmaz felan diyorsun. Üstelik tüm bu tu
 12. Evreni bir tanrıya üstlendirme ve bunu kabul ettirme aşkının, çabasının getirdiği durum işte. https://www.hizliresim.com/1bmjyte
 13. Bu evreni bir yaratıcıya üstlendirme aşkın, çaban var görüldüğü kadarıyla. Git üstlendir yani. Ne yapayım? Senle atomlardan oluşmayan, madde olmayan, niteliklerini bilmediğin, mekandan ve zamandan bağımsız, var dediğin şu tanrıyı mı tartışayım artık. Git üstlendir.
 14. Sizdeki bu tanrı yalakalığı bir hastalık. Bu var dediğiniz tanrıya yaranma aşkınız, evrenin yaratımını tanrıya üstlendirme çabanız, ona sınanma ve başkalarını ona sınattırma, onun sınavından geçme aşkınız felan. Çocuk yapıp, onu allaha sınattıran, yaptığınız çocuğa allah seni sınamak için yarattı diyen biacayip tiplersiniz lan siz, evrenin garabetleri. Gerçi kibirli, yaparım, ederim, bana karşı çıkarsanız da, sizi yakarım, çünkü ben yaratıcıyım diyen bir tanrı uydurup, ona tapınan varlıklar bunlar ya. Yaptıkları çocuğa hakkımızı ödeyemezsin, bize borçlusun, şükür et diyen, pişkin tipler. Yarat
 15. Senin evrenin yaratımını bir tanrı vardır diyip, bu tanrıya üstlendirme çaban, aşkın ve evreni yaratan bir vardır söylemini dayatır bir şekilde kabul ettirmeye çalışman ise pişkinlik, küstahlık içeren bir durum. Sendeki bu evreni bir yaratıcıya atfetme çabasının, bu var dediğin yaratıcıya boyun eğme, ona yalakalık yapma aşkının nedeni nedir? Yaratıcı senin için put. Tanrı yalakalığı yaparak üstün ve onurlu olduğunu da düşünüyorsundur sen şimdi? Bu tanrı yalakaları, evren övücü tipler gerçekten çok sevimsiz, gıcık, küstah kişiler. Kibirli el-kebirin yancıları, kibirli el- kebire kulluğu üstünlu
 16. Evrenin bir tarifi var mıdır? Bir evren nasıl oluşur, oluşması için ne gereklidir? Küçük bir şey genişledi deniliyor ya. Bu küçük şeyin oluşum aşaması var mıdır, nasıl ortaya çıkmıştır? Bunları bilmiyorum. Ama bu acı, ızdırap ve trajedileri oluşturma potansiyeli olan evrenin varlığını kötü bir durum olarak görüyorum.
 17. Peki bu tanrı ne yapar? Sıfatlarından, eylemlerinden söz etmiştin ya, onun sıfatları nelerdir mesela? Mesela merhametsizlik eder mi?
 18. Yok maddenin nedeni bir tanrıdır diye bir şey söylemedim. Evrenin bir yaratıcısının olduğu gerçeklenseydi, böyle bir durum söz konusu olsaydı, bunu kabul ederdim.
 19. Kendimi dedi ceza vermem diye sana? Yoksa onun adına sözler mi uydurmaktasın? Kendi sözlerini var dediğin bu tanrıya mı atfetmektesin?
 20. Kendisini eleştirsek, merhametsiz, zalim, pişkin, küstah desek nasıl bir tepki verir mesela, atomlardan oluşmayan, madde olmayan kendisinde bu nasıl bir etki yaratır? Neresiyle bu etkiyi algılar? Öfkelenir mi bu duruma? Beni nasıl eleştirirsin, bunları bana nasıl dersin, çünkü ben yaratıcıyım der mi örneğin? Ama şunu demez değil mi? Yaratıcıyım diye, niye eleştiri dışı olayım ki? Yaratıcıyım diye niye yaptıklarıma ve dediklerime katılsınlar ki, kendisini de eleştirmez yapısı gereği yani. Hem kibirlenmeye karşıyım diyip, hem de böyle bir tanrının yancılığını yapmak da tutarsızlıktır tabi.
 21. Düşünüyor ama beyni yok. Atomlardan oluşmuyor, madde değil. Düşünen, ama bir düşünen bir şeyi de olmayan bir varlık mı? Ortada düşünen bir yapı yok mu? Böyle bir konuda konuşmayı sürdürmeye de gerek var mı? Absürt, tuhaf bir durum yani.
 22. Görüyor, duyuyor, düşünüyor, yapıyor, ama gözü, kulağı, bedeni, beyni yok. Mekandan ve zamandan bağımsız, atomlardan oluşmuyor, madde değil. Böyle bir varlık var ve evreni yaratan, atomları, ışığı felan yaratan da o sana göre, bu sana mantıklı geliyor.
 23. Kendisi söylesin niteliklerini, varsa eğer. Çıksın atomlardan oluşuyorsa, atomlardan oluşuyorum desin. Oluşmuyorsa, ben atomlardan oluşmuyorum desin. Ama durum şu ki bu insan denilen varlık mitolojik, fantastik karakterler, tanrılar felan uydurup, onlara bir takım özellikler verip, eylemler ve söylemler atfediyorlar. Evreni yaratan bir tanrı var ve o atomlardan oluşmuyorum dedi. Mitolojik, fantastik öykülerde de bir şeyler yapan ve diyen karakterler var. Ne yapalım şimdi?
 24. Peki tamam da öyleyse bu tanrı neresiyle görüyor, neresiyle duyuyor, neresiyle düşünüyor? Bu tanrının görmesini, duymasını sağlayan bir mekanizma yok mu? Evreni oluşturan biri varsa, onun da gözü, kulağı, beyni varsa ve atomlardan oluşuyorsa ne olur ki ayrıca? Ona tapınmaz mısın, sen atomlardan oluşuyorsun, sen maddesin diyip? Yani diyorsunuz ki, bizim tapacağımız tanrı görmeli, duymalı, konuşmalı, düşünmeli, ama atomlardan oluşmamalı, madde olmamalı.
 25. Öyleyse bu var dediğin tanrının yapısında atom yoksa, ne var? Madde değilse nedir? Neresiyle düşünür? Neresiyle işitir, neresiyle görür? Ayrıca cennetten yeryüzüne geldiği söylenen, kabenin köşesine yerleştirilen hacerül esved taşı da bu arada atomlardan oluşuyor. Öyleyse cennette atomlardan oluşan bir yer diyebiliriz, değil mi?
×
×
 • Yeni Oluştur...