Jump to content

satsuma57

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  921
 • Katılım

 • Son ziyaret

  Yok

Topluluk Puanı

0 Neutral

satsuma57 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. satsuma57

  Cennete gidecek hayvanlar

  İki deve, iki inek, bir koç, bir merkep, bir karınca, bir köpek, bir kuş, bir balık. Diğerleri anlaşılır da, balık biraz sorunlu. Bildiğimiz kadarıyla Yunus'u yutan deniz balığıydı,yani tuzlu suda yaşıyor. Ama cennette yalnızca ırmaklar, yani tatlı su var. Deniz balığı tatlı suda yaşayabilecek mi? "Kudretinden sual olunmaz rabbim, yaşatır elbet." (Ek soru: Bu hayvanlar cennette çoğalacaklar mı? Çoğalacaklarsa nasıl? Develerle inekler dışındakiler birer tane de ondan soruyorum.)
 2. satsuma57

  Şia ve hristiyanlik benzerligi: Ali'yi ilahlastirma.

  Ali sevgisinin son sınırına varmasının bir sonucu olarak 'Ali İlahiler' denen, Ali'nin Tanrı ya da onun doğrudan vekili olduğunu savlayan bir akım türedi. Bu akım, hemen tüm Şii mezheplerinde bulunan 'Allah-Muhammed-Ali' üçlemesinden bir adım ileridir. Burada artık Muhammed silinmiş Allah ile Ali birleşmiştir. Başka bir şiir örneği: Ali Değil mi? Gafil kaldır şu gönlünden gümanı Bu mülkün sahibi Ali değil mi Yaratmıştır on sekiz bin alemi Rızıkların veren Ali değil mi Gelin vazgeçelim böyle gümandan Vallahi çıkarız dinden imandan
 3. satsuma57

  Allah ve Şeytan arasındaki gerçek ilişki ne?

  İslam ne kadar inkar etse de, kadim ikili (düalist) tanrı anlayışından kurtulamıyor. Gizleyeyim derken açığa vuruyor. Şeytan bunlardan birisi ama hangisi, bilinmez.
 4. satsuma57

  El Bab'da Ne İşimiz Var?

  Genelkurmay Başkanı Akar, El Bab harekatının bittiğini söylemiş. Peki, el Bab alındı mı? Hayır. Kürtlerin kuzeyden kantonları birleştirmesi tehlikesi ortadan kalktı mı? Hayır. Öyleyse ne değişti de, Fırat Kalkanı adı verilen yürüyüş -başlangıçta deklare edilen amaçlar gerçekleşmeden- böyle ansızın bitiverdi? Suriye ordusunun güneyden yaklaşması olabilir mi? Kısacası 'PYD'ye karşı vatan topraklarını savunuyoruz' diye giriştiğimiz eylem, fiyaskoyla sona erdi. PYD eskiden neredeyse orada aynen duruyor. Peki biz, ünlü fıkrada söylendiği gibi, o kadar b.ku niye ye
 5. satsuma57

  El Bab'da Ne İşimiz Var?

  Büyük bir tantanayla başlanan 'Fırat Kalkanı' harekatında dört ayı geçkindir daha El Bab'a girilememiş. 63 nüfuslu kasaba sınırdan hepi topu 32 kilometre ötede. Üstelilk 40 civarında şehit var. İŞİD'e bir sürü tank ve ZPT kaptırılmış. Bir taraftan da Suriye ordusu batıdan yaklaşıyor. Kürtlerle birleşme olursa bizimkilerin durumu zora girer. Acaba attığımız taş, ürküttüğümüz kurbağaya değdi mi? 'Sınır güvenlikçisi' allameler ne diyor?
 6. satsuma57

  Evliya kerametleri

  İşin trajikomik yönü şu ki: * Kırk yıl günde beş vakit namaz kılmış olsan, * Ramazan orucunu çocukluktan beri kaçırmamış olsan, * Üç kere hacca gidip gelmiş olsan, * Zekatını eksiksiz vermiş olsan, * Ağzından hiç Allah lafını eksik etmesen, * Meleklere, kadere, kıyamete vb. şeksiz şüphesiz inanıyor olsan, ........................................................... ama bu masalların birinde bir mantık hatası bulup kuşkuyla karşılasan: Anında kafir ilan edilirsin. Hatta 'imansızlığın' nedeniyle recm edilmeye kadar yolun var. Ezcümle, din o derece
 7. satsuma57

  Ekmeleddin neden aday gösterilmişti?

  "Doğu toplumları hep sorunlardan şikayet eder. Batı toplumları ise sorunlara çözüm üretir." Güzel bir sözdür bu. Tam da konumuza uygun. Madem Ekmeleddin'İ beğenmiyordunuz, öyleyse yerine kimi görmek isterdiniz? Biraz batılı olun, çözüm üretin. Ama ürettiğiniz çözüm de akılcı olsun.
 8. satsuma57

  Ekmeleddin neden aday gösterilmişti?

  Ekmeleddin İhsanoğlu en iyi aday değildi kuşkusuz. Ama insaf edin. Önce onun biyografisini okuyun. Sonra da şeriatçı diye yaftaladığınız adamın ailesine bir göz gezdirin. Şimdiye kadar böyle bir şeriatçı gördüyseniz de söyleyin. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekmeleddin_İhsanoğlu
 9. Artık kendime bu soruyu sorma zamanı geldi diye düşündüm. Ve sordum da. Belki şaşıracaksınız ama gayet mutlu olduğum sonucuna vardım. Ne efendi, ne kral, ne peygamber, ne Tanrı; boyun eğecek hiçbir üst makamım yok. Yalnızca ateist namusum ve vicdanım var. İnsan olarak üstüme düşenleri yaptığımı düşünüyorum. Dindarlara hiç özenmiyorum. Onlara boş bir hayal uğruna çabaladıkları için acıyorum sadece. Ne cennet ne cehennem; kendi dünyamda özgür ve mutlu yaşıyorum. Hiçbir beklentim yok. Ya siz? Siz de mutlu musunuz?
 10. satsuma57

  FİLOZOF EPİKÜR'ÜN TANRIYI SORGULAMASI

  Hocalar camilerde şeytanın ne kadar kurnaz olduğunu, insanı günaha sokmak için ne çok hileler kullandığını anlatmaya bayılır. Lanet şeytan bir türlü yaşlanmıyor, gücünden hiç yitirmiyor, her yere girip çıkma yeteneğine sahip. Ve ne hikmetse, Allah şeytanı yok etmek için hiçbir şey yapmıyor (yoksa yapamıyor mu?), ancak kullarına ondan uzak durmayı tavsiye ediyor. Müminler şeytanı kötüleyelim derken onu yüceltiyor ve Allah'a denk ikinci bir güç yaratıyorlar.
 11. satsuma57

  AKP Seçmeni Bu Kadar Embesil Olabilir mi?

  "Niye bir torba erzak karşılığında AKP'ye oy veriyorsun?" sorusuna vatandaşın yanıtı "Başkaları iki torba versin onlara vereyim." Tartışmaya gerek yok aslında. Halk bu kadar basit.
 12. Kuran'da ve hadislerde demir konusundaki cehalet şaşkınlık vericidir. Halbuki Muhammed'den yüzlerce yıl önce bile demir, filizlerinden ayrılıp metalik hale indirgeniyor ve çeşitli alet edevat yapılıyordu. Tarım ve savaş gereçleri bunlardandır. Buna rağmen demirin ergime derecesinin bilinmemesi gayet normal. Çünkü çöl bedevileri bu aletlerin imalatını yapmıyor, hazır alıyorlardı. Hele Kuran'da demirin dünyaya dışarıdan getirip konulduğu iddiası var ki o ayrı bir komedi konusu.
 13. Akla zarar gelişmelerin içinde yaşıyoruz. Ankara'daki bir mahkemede ifade veren itirafçı bir eski cemaatçi "Fetö'nün üç bin kişilik fuhuş ordusu var" demiş. Hatta bir de 'fahişe imamı' varmış. Adı Zehra. Bu kızlar, 15 Temmuz olaylarına karışan 80 kadar generali kaset şantajıyla 'ikna etmiş'. Olur mu, olmaz mı? Galiba şimdi kendini kurtarmak için sallama zamanı. Birbirinden ilginç senaryolar yazılıyor. Bence bu da onlardan biri.
 14. Forumda zaman zaman bazı konular tartışılırken tansiyon yükseldiğinde, üslubun hemen küfürleşme boyutuna taşındığını üzülerek görüyorum. Yıllardan beri bu sorun çözülemedi. Ateistforum'a kadar gelmiş bir bireyin tartışma adabına sahip olması gerekir diye düşünülse de, eğitimli kedinin fare görünce eğitim-meğitim iplememesi gibi, genelde çok iddiacı ve sekter tiplerin işi kısa sürede galiz küfürlere döktüğüne tanık olmak aydın niteliğimize hiç uygun olmasa gerek. Burada birbirimizi tanımıyoruz. Adresimizi bilmiyoruz. Yüz yüze gelme durumumuz yok. Konuşamıyoruz da. Tek iletişim aracımı
 15. satsuma57

  CHP Meclisi Terk Etmeli..

  Ortam son derece ciddi ve dramatik. Meclisi terk etme düşüncesine ben de katılırım. Sarsıcı bir eylem gerekiyor. Kürsüden her türlü uyarı yapılmalı ama oylamalar mutlaka boykot edilmeli. Zaten konu sadece 330'un bulunup bulunmaması. Siz oylamaya katılsanız da, bu sayıyı bulurlarsa her şey bitecek. Oy vermeyin, çıkın dışarıda bekleyin. Meclis'in bahçesi ne güne duruyor? Korkmayın; seçmeniniz sizi anlayacaktır. Bugüne kadar söyleyeceğinizi söylediniz. Ya herru ya merru.
×
×
 • Yeni Oluştur...