Jump to content

Donatello23

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  125
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Donatello23 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 01-02-1983

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Ankara
 • Interests
  Online Jihadism
 1. Milliyetçilik konusu

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2 gün önce CNN'de çok güzel bir konuşması oldu. (İngilizce altyazılı) https://youtu.be/_QSMIRJja8M?t=5 (Röportajın sonuna doğru şöyle diyor: "Milliyetçili özünde tamamen savaş ile ilgilidir. Bugünkü küreselleşme, ekonomik işbirliği, sınırları açma, ortak pazarlara yönelme eğilimlerinin alternatifi, eninde sonunda 1939'daki gibi topyekün savaştır" diyor. Trump olsun, Erdoğan olsun, bu kafayla "benim çıkarım ne, ben pazarımı nasıl korurum, ben ötekilerin önüne nasıl geçerim, o beni ezmeden ben onu nasıl ezerim" psikolojisine girersin, bu durum artar, artar, neticede 1 Dünya savaşı, 2. Dünya savaşı gibi toplu yıkımdan başka bir şey elde edemezsin. ve Macron milliyetçiliğin özünde zaten bu savaş sevdasından başka bir şey yoktur diyor. İngilizce anlayanlara önerilir. Bir de şu ekleme yapılabilir. Popülist, milliyetçi, dinci, salafist, şovenist kimselerin alışkanlığıdır. Mantık ile hareket etmezler. Mantıklı da düşünmezler. Kafalarında oturmuş bir şey vardır, sürekli onu tekrar ederler. Konuşmak da %99 zaman kaybıdır. Çünkü en sevdikleri şey, gerçeği inkar etmektir. TR'de konuşursun "Ben maymun muyum maymundan geleyim?" der, Yurt dışında konuşursun, mesela Küresel ısınmanın gerçek olduğuna inanmazlar. Günümüzde petrol şirketlerinin bile küresel ısınmaya bağlı raporları / eylem planları filan vardır. Ama Trump açısından öyle bir şey yoktur. 1 aydır yaşanan kasırgalar, hortumlar gayet normal şeyler onun için. Sokakta da öyle. Kendi deneyimim: Charlie Hebdo saldırıları olduğunda olayın ayıp, günah, dine sığmayan bir şey olduğunu anlatamadıydım. "O da çizmesin o zaman" filan diyor. Netice böyle. İdeolojinin, o ideolojinin hitap ettiği insan tipi öyle. Bir şey de yapamıyorsun.
 2. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  - Bir şey sayıkladığım yok. Sen bir şey savunuyorsun, bir yerden bir şeyler de biliyor gibisin da ben bir şey anlamadım. Hakaret olayına da girmesek diyorum. Zaten kendini anlatamıyorsun bir de işin içine küfür girerse konu iyice sulanacak. Özet: SETI vardır. Hem dinliyorlar, hem de mesaj iletiyorlar. Senin dediğin orada 50 senedir yapılan işin teknik zorlukları ile ilgili. Uzay da boştur. O kadar roketimiz / uydumuz vs'miz gitti bugüne kadar taş'a çarpa, kozmik ışınlar yüzünden erime vs olmadı. Voyager'ler bile 50 senedir uzayda yol alıyorlar. "100 ışık yılı" demişsin. Onu anlatıyorum. Atmosfer katmanlarını aşıp da Uzaya çıkacak güçte olan ilk yayınımız 1937 tarihli bir Nazi Almanya'sı yayınıdır. O dönemden beri (80 sene diyelim) 80 ışık yılı çapında bir alanda sinyallerimiz mevcut. Radyo sinyali tabi ki var. Onun için ayrı radyoteleskoplarımız var. SETI bunlarla uğraşmıyor. "Doğal olmayan" sinyal bulmaya çalışıyor. Linke tıklayın ya da bilim Teknik arşivine üye olup okuyun. - Yan ürün olarak birçok şey de öğreniliyor. Ama temel amaç dinlemek ve mesaj göndermek. Sen bunun neresini anlamıyorsun?
 3. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  - O zaman artık sormam gerekiyor. Siz fizikçi ya da teknisyen misiniz? SETI'nin tam anlamıyla zaman kaybı olduğunu düşünenler var. Tabi bambaşka nedenlerle. Ama güneş sistemi dışından da mesaj alıyoruz, Güneş sistemi dışına da mesaj iletiyoruz. >Alın size SETI ile ilgili basitleştirilmiş bir anlatım: http://science.howstuffworks.com/seti.htm Ona "Active SETI" deniliyor. Gönderdikleri mesaj şudur: Detayları Burada (maalesef İngilizce): https://en.wikipedia.org/wiki/Active_SETI - Tamam da kim söylüyor? FETO okulunda olup da yarı-deli fizik öğretmenin sizi böyle şeylerle mi dolduruyor diye düşünmeye başladım. - Uydular vb. de parazit yapıyor. Da hepsini ayrıştırıyorlar. İlk linki okuyun. İngilizce bilmiyorsanız Bilim Teknik arşivine girmeye çalışın. 90'ların sonu - 2000'lerin başında çok güzel makaleler vardı. - Olmaz olur mu? SETI'nin kendi teleskopları + Berkeley Üniversitesi / Harward Üniversitesi gibi SETI ile ortak çalışma yapan kurumların kendi teleskopları bile var. Ciddi bir tartışma yaptığımızı düşünmüyorum. - Güzel bir link ekledim işte. Ben demiyorum. Orada öyle yazıyor. git oku. - SETI'deki adamlar 50 senedir vakit geçirip devlet parası mı yiyorlar o zaman? - Direnirim tabi. Dünyanın en büyük bilimsel projelerinden birisi için "Yok öyle bişey" demeye başladınız. Nasıl inanayım. Çılgınca iddiaları olan sensin + SETI'den de haberin yok. "Güneş sisteminin dışına çıkamaz" diyorsun. "SETI dinlemiyor" diyorsun. "Boş uzayda ışık / radyo sinyalleri gidemez" diyorsun. /Bir tek frekans karışmasını anladım. Var olabilir. Ama o meseleyi çözmemiş olasal 50 senedir o işe o kadar para ayırmazlardı herhalde. HUU: bende de var öyle videolar: https://youtu.be/RxvDxB1y9Bo?t=23 - Konudan konuya atlıyoruz. 90'larda "Gizli Dosyalar" diye bir dizi vardı. Tavsiye edebilirim.
 4. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  - "Özellikle bizim almamız için" diye bir şey yok. Olamaz da zaten. SETI bile belirli yıldızlara belirli sürelerle mesaj iletiyor. Bazılarına daha uzun, bazılarına daha kısa. Bizim en iyi şansımız, 1950'lerden beri uzaya zaten yaymakta olduğumuz TV ve Radyo yayınları. SETI'nin elindeki imkanlar, mesafeye göre tabi, Bu türden yayınları + özellikle bize gönderilmiş mesajları almaya yönelik. Şöyle bir sorun var: SETI'nin özellikle gönderdiği çok kuvvetli mesajlar da var. Ama bu mesaj oraya zaten 5-10-100 yıl sonra ulaşacak. + Oradaki uzayların bu mesajın iletildiği atıyorum 1 saatlik süre içerisinde çanak antenlerini bize ayarlamış ve dinliyor olmaları gerekiyor. Bu Açıdan SETI biraz da rast gele balık tutmaya benziyor (cahil de değilim, okuduğum şeyleri aktarıyorum). O yüzden bence en iyi şansımız, sizin "düşük frekanslı" dediğiniz radyo / TV yayınları olmalıdır. 80 ışık yılı çapında bir alana yayılmışlar ve sürekli olarak varlar. Yani 20 ışık yılı uzaklıkta adamlar Sİbel Can'In "Padişah" şarkısını dinliyor olabilirler. / Uzayın %99'u boştur. Bu tür sinyaller mesela yıldız / gezegen / nebula vb. gibi yapılara göre farklı titreşime sahipler. Yani Alpha Centauri'de birileri varsa, ve Çanak anten yapıp güneşe ayarlamışlarsa, her halde önce anormal bir şey fark ederler. (Radyo-TV kanalları sayesinde. Sonra odaklanıp incelemeye başladıkça sesleri / görüntüleri ayırt etmeye başlayabilirler. İyimser tahmin böyle. - Ben yazının birinci kısmını anlar gibi oldum. Çin'de 2-3 futbol sahası boyunda çanak anten inşa edilmiş. ABD'de Kilometrelere yayılmış 100 - 200 çanak Antenden oluşan alanlar var (SETI'ye bağlı olan). Bu yöntemlerle, çok uzaktaki gezegenleri fark edip Güneş sistemi dışındaki bazı gezegenlerin listesini çıkarmaya başladılar. Tabi ki "ışık yılı" ile ölçülen çok uzak mesafelerde. "sinyal karışması" sorunu olabileceği kesin. Ama onun haricinde yıldızlar arası mesafe boştur. Göktaşı / toz / bulut vs. yoktur. Gezegenler arası mesafe bile tamamen boştur. Dünyanın yörüngesi bile boştur. Yani bir kez uzaya çıkan sinyal gider de gider. Tek sorun ışık hızında olması ve bu hızın üstüne çıkamaması. Ben basitleştirerek anlattım. Ama evet, Lise bilgim böyle. Yayın alırsa ilk Hitler'in yayınını alacaklar ve bunu 80 ışık yılı çapında her yerden alabilirler. Aklıma takılan: Mesafe gittikçe büyüyor. tabi. 10 Işık yılı mesafeden yayın almaları 80 ışık yılı mesafeye göre daha kolay olacaktır. Sinyalin / ışığın yoğunluğu nedeniyle. Bunun matematiksel hesabı nedir? - Onu bilmiyorum. Güneşi bile Pluton'dan artık zar-zor ayırt ediyorsun. Yine de Pluton'daki uzay aracı çalışıyor ve DÜnya ile iletişimde olmaya devam edebiliyor. - yani mantık yürütüyorum. Teknik açıdan olmaz diyorsanız bunu açıklayın.
 5. telepati telekinezi telepartasyon

  - Öyle evet. Öyle olmasa dediğim yere herkes gider. 1 milyon doları alıp geri gelirdi. Bir de Fidel Kastro'nun kehaneti var: "Papa Latin kökenli olacak, ABD başkanı siyah olacak, Küba ambargosu o zaman kalkacak" diye. Bir de Nostradamus konusuna hiç girmeyin. Girersen zaten inanmaya başlıyorsun. Sonra adamın kıyamet (olarak anlaşılan) kehanetleri filan var. "Kafama sıksam da kurtulsam" dedirtiyor. Yeni Ahit de buna benzer, çoğunlukla korkunç nitelikli kehanet kaynıyor. O yüzden hiç girmemek en iyisi. Bilimsel demeyim, mantıksal açıdan, Olay olup bittikten sonra, nasıl yaptığını da anlamadan, "Herhalde önceden bilmiş" diyebiliyorsun. http://web.randi.org/ - 1995'den beri var olan ödülü de artık sonlandırmışlar gibi anladım. Deneye tabi olacak kişilerin beklentilerinden, bunlara ayrılacak kaynaklardan da da sıkılmışlar. En mantıklısı.
 6. 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Kimler Yaptı?

  - Beni rahatlattığın için sağol. Ağır şizofren olsa böyle bir şey yapmaz insan. - Peki ya evrim? 4 yaşında çocuk bile bu soruyu sorar. Ne diyeceksin? "Neandertalleri leylekler getirdi, Dinazorları kafir oldukları için Allah yok etti" mi diyeceksin? / Bari "Allah öyle yaratmış" de de çocuk rahat etsin. Bana da çocukken öyle yapmışlardı. Sonra yalan söylediklerini ve Evrimin doğru olduğu öğrenince her türlü dini kuruma şüphecilik ile yaklaşmaya başladım. Yani İslam açısından en do doğru yol bu mu sence? (Bioloji dersi komple kalksın o zaman) + Bizde 14-15 yaşından itibaren cinsellikle ilgili bilgi dersi bile vardı. Onu nasıl açıklayacaksın?
 7. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  - Ben gayet mümkün diye biliyorum. Hatta ilk izleyecekleri şey de maalesef Hitler'in gelişmiş yöntemler kullanarak uzaya saçtığı bir TV yayınıymış. Işığın ulaştığı her yere ulaşır diye biliyorum. Ellerinde SETI gibi bir şey varsa, izleyebilirler. Mesafe Uzay açısından zaten çok sınırlı. 80 ışık yılı çapındaki yıldızlardan herkes duyabilir ve cevap verebilir. - Çatlak bazı Amerikalıların çatılarında bu amaçla hazırlanmış çanak antenleri bile var. SETI'nin elinde çok - çok büyük Antenler yığını var. Yani dinlediklerinde, Radyo - TV dalgası varsa, duyarlar diye düşünüyorum. - Hawking bence yanılıyor. Bu argümanın temelinde, İnsanlığın haline bakılıyor. Medenileşemeyen uygarlığın zaten kendini bitireceği sonucuna varılıyor. Yine de tamamen haksız mı, emin de değilim. - Zaten o yüzden verileri yaymaya başladılar (20 senedir filan) Ayırt etmek zor olduğu için, muazzam bilgisayar kapasitesi gerekiyor. - Detayını bilmiyorum, Ama Vizyon-tele filmindeki adamın radyosu gibi değil işte. O kadarını düşünüyorlardır. - Işık dediğin şeyde sonsuza kadar gider. Gitgide gücü azalır ama gider. O açıdan belli bir "o noktadan sonra duysalar da anlamazlar" noktası vardır tabi, Ama biz buradan komşu galaksileri filan teleskopla görüyorsak, radyo dalgasının da bayağı bir yol gidebilmesi lazım. - Kulağa mantıklı gelmiyor. Ben buradan Marsaki Rover'i çalıştırıyorum. Cassini uydusunu komuta ediyorum. Voyager uyduları için güneş normal yıldız kadar bir şey olmuştur. Gönderdikleri verileri alıyoruz. (Bozulacaklarını da sanmıyorum. Yok öyle bir şey. Sadece kayda değer veri göndermedikleri için NASA para ayırma istemiyor). Öyleyse radyo yayını da çok - çok uzaklara gider diye düşünüyorum. Şu andaki yayılma alanı da 80 ışık yılı içindeki bütün yıldız sistemleri. - Biraz Deli Emin tartışmasına girmiş gibi haliniz var da teknisyen filan mısınız? Ben dünyalı olarak Brezilya maçını izliyorsam, Uzaylı da isterse Charlie Chaplin'den sonraki filmleri izleyebilir. (?) Bilmiyorum yani.
 8. Bilgisayarın kısa süreli yavaşlaması

  - En mantıklı cevabı Anibal yazmış. Kendisine teşekkür ediyorum. - O muhabbet İnternet ilk çıktığından beri var. Da ben bugüne kadar sorguya çekilmediysem kimse çekilmez. Gezi olayları gibi dönemlerde gerçek kimlikle Tweet filan atıyorsanız ona dikkat edin. birkaç genci öyle tutukladılar. Demek tanışıyorsunuz
 9. telepati telekinezi telepartasyon

  - Öyle olmuyor işte. 1 yerde herhangi bir ruhsal yeteneğini kanıtlayan herkese adam başı 1 milyon $ veriyoruz diye bir laboratuar var. Bugüne kadar ceplerinden para çıkmışlık durumu da yok. Biraz ince konular yani.
 10. telepati telekinezi telepartasyon

  - O işler öyle olmuyor. Mesela Nostradamus'u okuyun. "Deccal "Hisler" gelecek, Avrupayı kana bulayacak" diyor. Sonradan anlıyorsun ki "Faşist Hitler gelecek dünyanın gördüğü en büyük toplu katliamlara neden olacak" demek istemiş. Veya "Doğuştan Siyah olan bir kral İkinci deccali iki nehrin arasındaki yerde boğacak" diyor. Oradan anlıyorsun ki "Siyah ABD Başkanı (Obama), Bin Ladin'in (İkinci Deccal) işini bitirecek ve bunu Yapmak için Mezopotamya'da (Dicle ve Fırat nehirlerinin arasındaki yer) savaş başlatacak (Irak-Suriye savaşı)". - Rüya olayı da öyle. Bende yok ama Tenten'e inanıyorum. Bazı insanlarda olur o. + 1 de "Aptala malum olur" durumu seziyorum. Tentene hakaret etmek için demedim. Ama halk arasında da denildiği gibi, yüreği temiz olan insanların çakraları da açık olur. O yüzden mantıksız gelse de böyle kabiliyetleri olabilir. Uçak düşürme olayını sormuşlar. Dini / mistik literatürde bunlar geçer. Ama Ruhsal eğilimli kişiler bu tür şeylere önem vermezler. Tanrı ile yakınlaşma süreci bu tür "oyun" denecek şeylere göre daha önemlidir. Bir yere daha yazmıştım: Hintli bir yogi öğretmenine gidip "Ben suda yürümeyi öğrenmek istiyorum" diyor. Hocası da öğretmeyi kabul ediyor. Bir kaç mantra ve meditasyonu birkaç hafta süre ile uygulamasını istiyor. Sonra öğrenci gerçekten suda yürümeyi öğreniyor. Nehrin karşısına yürüyerek gidip geliyor. Sevine sevine öğretmenine gidip haber veriyor. Öğretmeni de "Bravo sana. Ama şuradaki kayıkçının eline iki rupi verseydin, o seni karşıya kadar geçirirdi zaten." demiş. Yani ruhsal açıdan bunla iki rupilik işlerdir ve mistik kişiler bu tür şeylerle uğraşmazlar.
 11. 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Kimler Yaptı?

  Bugün itibare ile Evrim konulu dersler ilköğretimden kaldırılmıştır (sadece Üniversitelerde öğretilecektir) - Vatandaşlık dersinde Atatürk ve erken cumhuriyet tarihinin önemi azaltılmıştır. Tepkiler büyük. https://www.csmonitor.com/World/Middle-East/2017/0918/Turkey-to-overhaul-school-curriculum-triggering-concerns-politics-will-take-precedence-over-science Bir de iyi haber: - Avrupa ülkelerinin birçoğu TR'nin üyelik sürecinin durdurulmasından yanadır. Yine de Merkel dahil birçok kişi "Tayyip sonrası dönemin de düşünülmesi gerektiği görüşünde) + Eklemedim. Erdoğan'In korumalarına alınacak 1,2 milyon dolarlık (100 adet silah) satın alma ihalesi Trump tarafından iptal edildi.
 12. - Refah partisinde çalışılır mı yaw
 13. Telefonla tabi ki. Telefon hattına bağlanan modemleri hatırlamıyor musunuz? 1993 yılında bazı kişilerde bu vardı. Çok yavaştı ama Amerika ile mesajlaşabiliyordun. Ben 1996 idi sanırım. Telefonla arkadaşlarımla bağlantı kurup (ikili) Red Alert filan oynayıp bir yandan da mesajlaşıyorduk. Sonra ICQ, MIRC, Yahoo messenger çıktı (97-98 filan). Kimse "Bu herif kim?" demiyordu. Yeni olduğu için Hindistanlı bilim adamlarını arayıp muhabbet ediyorduk / fizik tartışıyorduk. Raksnet'İn Chat odaları filan vardı. Sonra sene 2000 oldu. Çoluğun, çocuğun eline düştü. Cİnsel organını gösteren sapıklar, Kız arkadaş arayan dürzüler, Ruh sağlığı bozuk insanlar doluşmaya başladı. 2010'a kadar işi gücü omayan MSN filan kullanıyordu. Sonra Facebook filan çıktı. Bir dönem kapanmış oldu. + Commodore 63'ü olanlar 1986'dan sonra, paraları varsa modem bağlatabiliyordu. İnternet'in keşfi 1960'lar filan. Yaygınlaşması 90'ların başı. Herkesin kullanması 1996 sonrası. https://en.wikipedia.org/wiki/Internet Bir de telefon çok tutuyordu. Şehir içi tarifesi ödüyordun ama normal insansan günde 1-2 saati aşmamaya çalışırdın (Hatta haftada 2 saat filan diyelim)
 14. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  Hillary Clington "Ben seçilirsem olayın araştırılıp halka açıklanmasını sağlayacağım" sözü vermişti. Sırf o açıdan seçilseydi iyi olurdu.
 15. Bazı UFO ve Kaçırılma Vakaları Hakkında

  - Bu ciddi bir sorun olabilir. Zaten o yüzden, bu sıralar gelip ne olduğuna bakıyor olma ihtimalleri oldukça güçlüdür. - Zaman makinesi vermezler bence. Ben olsam çaktırmadan yardım ederdim "kendi kendini yok etmesin" filan diye. + - SETI'Nin çalışma prensibi zaten bizimkine benzer uygarlıklarla iletişim kurma üzerine kurulu. Dedikleri gibi evren yaşam kaynıyorsa ileriki yıllarda o da denk gelebilir. - Kılavuz filan göndermezler. ABD / Rusya Uganda'ya gidip atom silahı yapma yollarını öğretiyor mu? - Yok ben karşıyım öyle uzaylıya. - SETI'de böyle radyo ile iletişim planları var. Gayet de akla yatkın. Sonraki aşamaya çoktan geçmişsiniz. Mesela TV sinyallerimiz yıllardır uzayda genişleyerek yayılıyor zaten. Biz bir şekilde öyle bir "radyo yayını" da yakalayabiliriz. Ne olacak? - En azından bileceğiz oradalar mı? değiller mi? sonra 200-300 sene sonra, uzay gemisi çıkınca, ilk oraya gideceğiz filan. - Onu da bilemezsin. - Bizimkine benzer bir şey olacağını varsayıyoruz zaten. Mesela radyo dalgası kullanmayan, atıyorum telepatik güçleri olan bir uygarlık varsa, onunla zaten iletişim kuramayız ki. İleride Radyo dışında bir iletişim aracı çıkarsa (ki çıkacağından emin değilim) O zaman mesela bu "lazer iletişimi" olsun. O zaman Lazer iletişimli SETI projesi başlatırız. Şu an elimizde olanlar bunlar. - İletişim düzeyinde kalalım: - En azından deniyoruz. Senin aklında daha iyi bir yöntem varsa söyle. Bir yandan sırayla belirli yıldızları dinliyoruz. Diğer yandan belirli yıldızlara (maalesef kısa süreli) ama aldıklarında (eğer radyo teleskopları varsa) hemen anlayacakları mesajlar gönderiyoruz. En ufak bir şey keşfetmek 100 yıl, 1000 yıl sürebilir. Daha mantıklı öneriniz var mı? AROG filmindeki gibi göğe ulaşmak için kule inşa etmekten iyidir. - Bence güçlü bir ihtimal. "Daha iyi iletişim yöntemleri yoktur" demiyorum. Ama bir noktada radyo dalgalarını kullanmayı keşfedecekleri güçlü bir olasılık. Hatta neredeyse kesin. Dünya uygarlığını bugün sıfırladık diyelim. Yaklaşık 2000 yıla kadar gene biri çıkıp elektriği sonra telgrafı sonra radyoyu, sonra TV'yi / bilgisayarları filan keşfeder bence. / O açıdan mantıklı. - radyo dışında "Hızlı" bir iletişim yöntemi olsa bile biz böyle bir yöntemi bilmiyoruz. İleride çıkacak mı, onu da bilmiyoruz.
×