Jump to content

Donatello23

Üyeliği Sonlandırılmış Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  530
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Donatello23 Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 01-02-1983

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Ankara
 • Interests
  Online Jihadism

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Donatello23

  Goethe'nin Muhammed şiiri.

  - O zaman siz bir çeşit "dini" forumsunuz. Yanlış anlamayın da gitmem gerekiyor herhalde. Ben sizi kendi eski forumuma benzettiğim için geldim. "Dİn" veya "dinsizlik" ekseninde forum benim işim değil. Bay bay Görüşürüz.
 2. Donatello23

  Yüzden kilo vermek

  Yanaklarda varsa tek çare aldırmak diye biliyorum.
 3. Donatello23

  Komunist Anarşizm Nedir ?

  - Ben bunlardan sonraki kuşaklardan biri olarak adamları kıskanmıyorum diyemem. Da tabi yetişkin işi de değil.
 4. Donatello23

  Ayık Yaşamak

  Ben de bulamadım. Bir filmde görmüştüm. Kafalarının bir yerini kazıyorlar kazıyorlar. sonra vodkalı veya saf alkollü tampon yapıyorlar. işe de yarıyor.
 5. Donatello23

  Anarşizm Hakkında Merak Ettikleriniz

  - Para filan yok. Daha çok "kimileri yerken kimileri aç kalmaz" anlayışı var. Çeşitli örgütlenmeler de var. Devletin işlerini bu türden katılımın serbest olduğu örgütlenmeler üstleniyor.
 6. Donatello23

  Anarşizm Hakkında Merak Ettikleriniz

  - Stirner bana göre aşırı uçtur. Bu "Libertarian" hareketinin de pratikte uygulanması, insanı örneğin Kolombiya gibi, mafya tarafından yönetilen ülke olmaya götürür. Yani mantıklı bir yaklaşım değil.
 7. Donatello23

  Goethe'nin Muhammed şiiri.

  - Sizden iki tane var. Bir de Ateist Türk var. Yanlış yazmışım. Kusura bakmayın. - Burada şöyle bir hata yapılıyor. Forumun yöneticisi sizlersiniz. Ama yaşadığınız ülke Çin ya da Sudi Arabistan değil. Kimsenin inancını da inançsızlığını da hiçbir şekilde suçlayamazsınız. TC gibi çakma demokratik ülkede de olsanız bu böyledir. Huu "Benim inancımı sorguladılar" diye mahkemeye gitse kazanır. Yasa bunu söylüyor. İnsan hakları beyannamesinde de yazar. Yasa herhangi bir sanal krallıktan da üstündür. Soramazsın kardeşim. Kimseye "sen müslüman mısın, Ateist misin? Hindu musun? Budist misin?" diyemezsin. Kimse yanıtlamaya da mecbur değil. Burası Myammar mı? Çin İşgali altındaki Tibet mi? - Neye istersem ona inanırım ve kimseye söyleme mecburiyetim de yok. Bu böyle. - Admin ciddi konulara girmişiz de. Sormak zorundayım. Siz kaç yaşındasınız? - Ben üç aşağı beş yukarı müslüman olmama rağmen bu saate kadar İslam forumuna gitme ihtiyacı duymadım. + Hıristiyan foruma gidebilmek için dil bilmeniz gerekiyor. Sizin yabancı diliniz var mı? - Tamam. Ben de geçmişte Sifir Forum diye Anarşist temelli bir forumda Mod'luk + Admin'lik yaptım. Öğrenciliğimde de bu forum olayını çok severdim. Şimdi yetişkin oldum. Benim şu andaki psikolojim: "Bunlar Pixelleri, birleri sıfırları mı paylaşamıyorlar?" psikolojisi. Benim mantığıma göre akıllı başlı kişileri kazanmaya çalışırsın, psikolojik sorunu olan, zirzop, işsiz güçsüz,, terbiyesiz kişilerden de kurtulmaya çalışırsın. Maksat da insanların rahat rahat sohbet edebilecekleri bir ortam olması ve insanların iyi vakit geçirmeleri. Yani tamamen anlamamış durumdayım. Siz bu Huu'yu bir şekilde tanıyor musunuz? - Siyasal islamcı olup olmadığını sordum. "değilim" dedi. Türk Ate'yi bir kızdırdı tamam. Da ben ondan da bıktım. Lise de değiliz ki. Yani neyin atışması yapılıyor. Din meselesi ise: dediğim gibi. TC sınırları içinde yapamazsınız. ABD sınırları içinde hiç yapamazsınız. Ben de yapamam. İnsan hakları beyannamesi diye bir şey var. Kimseye inancı sorulamaz. Ha şu olur: O yüzden ciddi yol ayrımına girebiliriz. Ben sol görüşlüyüm. Politik olarak benden uzak bir yerdeyseniz söylemenizde yarar var çünkü bu konuda uzlaşamayız. Yönetim gizli ayetullahçı ise ben giderim. - Cidden ortaçağda gibi hissediyorum. Bari Batı-Hindistanın yerlileri Tanrı'Nın gözünde insan mı? onu tartışıp Kopernik Mi haklı yoksa Aristo mu haklı? filan hepten o konulara girelim. Bir de Huu'yu sapkınlıkla suçlarıp yakılarak ölüme filan mahkum edelim. Atraksiyon çıksın.
 8. Donatello23

  Goethe'nin Muhammed şiiri.

  - Ama foruma girerken bana dini inanç sorulmadı. O zaman "Ateist olmayan giremez" filan diyeceksiniz. Haksızlık yapıyorsunuz. Huuu bir şey demedi ki. Eğlenceli başlıklar açıp kendini sevdirmeye çalıştı. Türk Ate'de 1 haftadır "sen siyasa islamcısın" diye buna saldırdı. Benim teorim ne biliyor musunuz? - Siz siyasa islamcısınız. Çünkü "Ben ateistim ama MHP'liyim" diyen buraya gelip yazı yazabiliyor. Huuu gibi hiçbirşey demeyen kişiye "sen inançlısın, bizden değilsin" diye saldırılıyor. Netice başörtülü anası olan gecekondu bebeleri siteyi doldurup dine küfür ediyorlar (çünkü kural bu) diğer yanda, yetişkin olan kişi için konuşulacak adam kalmıyor. Ten Ten gitti. Bu da gidecek. Ben naapıyım o zaman Demokrisian ile Türk ate ile mi takılacam? Ben eğlence amaçlı gelen biriyim. Hiçbirinizi de tanımıyorum. Tavuklara tapsanız o bile umrumda olmaz, da sevdiğim adamları atıp duruyorsunuz. ve engelli listemde 20 tane filan zibidi katılımcı var. Ben de bu durumdan memnun değilim.
 9. Donatello23

  Anarşizm Hakkında Merak Ettikleriniz

  - Biz manyak değiliz ki. Pablo Escobar dizisi mi izledin? Mafya mısın nesin ala ala? - Genel manada "anarşizm"'den anlaşılan tabi ki sosyalist anarşizm'dir. Stirner bana göre Nietche'den bile daha deli bir adamdı. Ünlü oldu diye yer kitap yazanı anlamaya çalışacam diye bir şey yok. - Çok iyi Tengiz. Biz burada Trump COP 21'i, Obamacare'i filan nasıl rezil kephaze etti. Gelecekte bunu nasıl düzeltiriz onu düşünüyoruz. Sen de gelmiş "özelleştirelim gitsin" diyorsun. Çok iyi de. İyi yani.
 10. Donatello23

  Komunist Anarşizm Nedir ?

  - Tam adamına sordun. O zamanlar işsizlik yoktu. Canı isteyince şehre dönüp fırında, rıhtımda filan çalışabiliyordu. O yüzden 10 sene hippilik yaptıktan sonra geri dönüp en acımasızından iş adamı olan insanlar da var o nesilde. - Eğitim hakkında: "ben kendimi eğitiyorum" filan derlerdi. felsefi / politik tartışmalar yaygındı. Hepsinin çadırında bir sürü kitap vardı. Bir de pratik yaparak doğada yaşamayı filan da öğrenirlerdi. - Anarşist takılan müslüman olmaz olur mu? Hele ABD gibi bir yerde. Var tabi nasıl olmasın. - Summerhill okulu vardır mesela A.S. Neil'İn kuruculuğunu yaptığı. Okul o yıllarda açılmış. Hem ceza / ödev / zorlama hiçbir şey yok. Hem de oranın mezunları Üniversite filan rahatlıkla kazanabiliyor (Sonralar Fİnlandiya bu sistemin benzerini benimseyip genel eğitim politikası haline getirmiş). /Eğitime karşı değiller. Ama o dönemde yaşananlar Batı'Nın eğitim sistemi Türkiye'de olan, ya da Türkiye'de olması istenen eğitim sistemi gibi bir şey olurdu. O yıllardan sonra ciddi reformlara gidilmiştir. Eğitim sistemi gitgide daha insancıl bir şey olma yoluna girmiştir. - Tam tersine. Avrupa'yı Amerika'yı yönetenlerin yarısı eski hippi idi. Çok başarılı ve tahammülsüz iş-adamı / politikacı filan oldular. U dönüşü yapıp gençken savunduklarının tam tersini savunmaya filan başladılar. Çünkü neticede: Hippi felsefesinin zayıf noktası: Çalışmayı ve sorumluluk almayı, üreten insan olmayı esas alan bir sistem değildir. Yaş 30'a yaklaşınca çoğu hanyayı konyayı anlayıp tekrar normal insan olma yoluna girdiler. Da böyle bir toplumsal olay yaşanmıştır. Genç nüfus sayesinde anarşizmin pratikte de gayet güzel işleyebileceği anlaşılmıştır.
 11. Donatello23

  Evrime inanılır mı? Bilim adamları neden farklı görüşteler?

  - Tıp okuyup da o lafı eden insana ben kendimi tedavi ettirmem. - Türkiye'de Cumhuriyet devrimlerinin "fazla başarılı" olduğunu bilenler ibreyi geri çekme çalışmaları yapmışlardır. Zaten tarıma dayalı bir insan topluluğu (nüfus'Un belki %80'i şu veya bu şekilde köy bağlantılı), bu yüzden ben üniversite'de bile "evrime inanmıyorum" diyen insanlara rastladım. Sebep bilgisizliktir. Sanayi toplumlarında evrime inanmama oranı çok düşük. ABD'de yüksek. Çünkü birleşik eğitim sistemleri yok ve ilkokuldan itibaren, sadece parasız aile çocukları devlet okuluna gidiyor ve buralarda da evrimi geç, okuma yazma bile öğretilemiyor (Yeni okuduğum bir makaleye gör ABD'de okuma-yazma bilmeyenlerin oranı %10-15'lerde dolaşıyor). Bir ara haritada kendi ülkelerini bilememe söylentisi vardı. Onu bilmiyorum, Ama çoğu Türkiye'Yi gösteremez. Onu biliyorum. Şimdi Huu'nun düştüğü duruma düşmek istemiyorum ama, neden dinle alakalı olsun ki? - Eğitime yatırım yapmazsan "piramitleri uzaylılar inşa etti" de diyebilir. Ben derdim mesela, üniversiteye gittikten sonra, sanat tarihi dersinde böunun olamayacağını anladım. O zamana kadar "o teknoloji insanlarda yoktu" diye arkadaş ortamında konuşur dururdum. - Bilgisizlik. Şimdi diyorlar ki "Lise son sınıfta evrim var". - Bu yeterli değil ki. En geç orta 1'de çocukların görmesi lazım ki anlasınlar. Ki AKP öncesi eğitimde de insanların gözüne sokmazlardı diye biliyorum. Çünkü "dindar nesil yetiştirme" amacı güden ilk diktatörümüz ne yazık ki Tayyip değil /Bilmiyorum. Ama Hindistan'da araştırsan, oranın cahili de muhtemelen evrime inanmıyordur. Japonya'ya Çin'e gitsen, %90 herkes biliyordur. Tamamen bilip bilmemekle alakalı bir şey. Ben biliyorum. O yüzden bu tür tartışmalara hiç girmedim hayatım boyunca. - Bilmediğin noktada spekülasyon yapılır diyorum. Ben Din ile Bilimi bağdaştırmam. Ama spekülasyon yapacaksam, bilimin bittiği yerde yaparım diyorum. Mesela "İlk hücre nasıl meydana geldi?", - belki de müdahale edildi? - nebiliyoruz öyle olmadığını? Kimisi "ilk hücre uzaydan gelmiş olabilir" diyorsa, bende bunu diyebilirim (Bunun olamayacağını gösteren bilimsel veri olmadığı sürece). - Yapamazsın işte. Git Avrupa'ya. Rahiplerin bir çoğu Kuran'ı okumuşlar hatta hadis filan biliyorlar. Neden? - İslam hakkında konuşabilmek için. Ne biçim eğitim görüyorlar. Birçoğu'na git budizmi sor anlatsınlar. Bizde nasıl? - Lise mezununu imam yapıyorsun. Sonra adam "Ben maymundan gelmedim ki" deyince kızıyorsun. Ne hakla kızıyorsun? - YNÖ'nün eski konuşmalarını hatırlayanlar bilirler. Ben sıkılıp kanal değiştirirdim. Çünkü hep cahil halkın anlayacağı, bu lise mezunu imamların onu anlayabileceği şekilde, onlara yönelik konuşma yapardı. - Evrim hakkında konuşmanın şartı, evrimi bilmektir. Peki bana evrimi bilen hacı-hoca gösterebilir misin? - Hayır. Öyleyse boş konuşuyoruz. - O kadar kolay olsaydı, okumadan - etmeden herkes her şeyi bilirdi. Ben mesela Bilim Teknik, kitap, belgesel bir ara ne varsa okurdum / izlerdim. Ama fizik dünyasında, 1930 sonrasını bilmiyorum. Hatta Newton'dan sonrasını bilmiyorum. Hiç bir şey anlamıyorum. Sen mesela parçacık fiziğini bana açıklayabilir misin? Teori-meori tekrarlarsın. Da kendin anlıyor musun? - Muhtemelen anlamıyorsundur. O yüzden en azından bir alanda bilgi sahibi olmayı / okumayı tavsiye ederler. Yoksa cahil cahil gezersin.
 12. Donatello23

  Komunist Anarşizm Nedir ?

  - İşte yaşamadığınız için bilmiyorsunuz bunu da. Mesela Easy Rider diye o dönemin filmi vardır. Onu koyup izleyin. - Çok çılgın bir dönem yaşandı. O zamanlar Martin Luther King gibi adamlar Siyahların hakları için ciddi mücadele veriyordu. Che gibi adamlar Angola'ya, Küba'ya komünizmi yaymak ile meşguldü, Bloklar arasında uzay yarışı filan vardı. Peki bunlar ne yapıyorlardı? - İşsizlik o zamanlar yoktu. Alıyordu keçi yününden yapılma ceketi. Esrar, kızlar, felsefe kitapları, danslar, şarkılar, aylarca yıllarca kırlarda filan yaşıyorlardı. Hatta kimisi Türkiye'ye geliyordu. Kimisi Motorsikletle Wolkswagen minibüslerle Nepal'e, Hindistan'a, Afganistan'a filan gidiyordu. Bir şey de olmuyordu. "Savaşma seviş" deyip geçiyorlardı işte. Demek ki mümkün - Kuran'ı buraya bari sokmasak. Ciddi çapılacam sizin yüzünüzden. - Doğru. Ama ideolojiler de öyle. Üstelik tek yazara takılma gibi bir lüksün sadece marksizm'de var. Ciddi analiz ve tartışma gerektiren şeyler. - Şöyle bir şey aklıma geldi. Eskiden Nietche ile kafayı bozmuş bir arkadaşım vardı. Ben bunun çok da sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Derin felsefe yapacaksanız, felsefe diploması edinmeniz hemen hemen zorunlu.
 13. Donatello23

  Ayık Yaşamak

  - Bağımlılık işte. Adam da öldürtür, binadan da atlatır adamı. Benim ekleyeceğim: Sigara içmiyorsanız, ona da hiç başlamayın. Çünkü sigara yoksunluğu da buna yakın bir şey.
 14. Donatello23

  Anarşizm Hakkında Merak Ettikleriniz

  - Yani kurum ve kuruluşlar vardır diyorum. Devlet demiryolları kurumu yerine bir demiryolu sendikası gibi bir oluşum vardır. Ülkede demiryolunu bunlar inşa ederler.
 15. Donatello23

  Komunist Anarşizm Nedir ?

  - 1960'ların Hippilerine filan bak. Gayet de mümkün bir olay.
×