Jump to content

illusion_

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  417
 • Katılım

 • Son ziyaret

illusion_ kullanıcısının paylaşımları

 1. illusion_

  Forum Çok Durgun

  Öncesinde canlılık vardı dakika başı yorum yazılan konular olurdu. Çok güzel yazan bilgili forum üyeleri vardı, uzun bir süredir bakıyorum foruma çok durgun. İmla kurallarına uymayan yazarlar uzaklaştırılmalı vs diye konu açılmıştı, pek takan olmadı. Bununla birlikte saçma sapan konular açılıp, en azından noktası bile olmayan yazılarla dolmuştu. İnsan okumaya çalışınca okuyamıyordu o derece... Ben sırf bu yüzden forumdan soğumuştum o sıralar ve uzun süredir de girmiyordum. Nitelikli üyelerin atıldıkları da oldu. Bu da durgunluğa bir etken olab
 2. illusion_

  Hayatta her şey neden ters gidiyor?

  İnanırsam bir işime yaramaz... İnanmazsam daha rahat hissederim, bu dünyayı yaratan bir tanrının veya tanrıların veya yaratıkların her neyse sorunları olan bir dünya yarattıklarını düşünüp ne mantıkla yaptıklarını anlamaya çalışmam. İnanmak pek işe yarayan bir şey değil.
 3. illusion_

  Hayatta her şey neden ters gidiyor?

  Bu konuda çok haklısınız... Hayat çoğu zaman bilinçsiz insanlar yüzünden daha kötü hale geliyor...
 4. illusion_

  Hayatta her şey neden ters gidiyor?

  Bu bir örnek sadece, tabii ki böyle saçma bir şey çok umrumda olmaz. Bir anlık sinirlenirim o kadar. Olayın mantığını anlatmak istedim. Bu örnek güzel, hayvanlarda da işler ters gidebilir... Bir tanrı hayvanları sınayacak kadar da ruh hastası değildir herhalde... Bu hangi istatistik? 24 saatin bir kısmını zaten uyuyarak geçiriyoruz... Saçma bir istatistik...
 5. illusion_

  Hayatta her şey neden ters gidiyor?

  Çok doğru söylüyorsunuz... İnsanın beynine, en saf olduğu zamanlar kazınan şeyler çıkmıyor...
 6. illusion_

  Hayatta her şey neden ters gidiyor?

  En çok rasyonel olmaması can sıkıcı bu düşüncenin... Kurtulmaya çalışıyorum bir şekilde ama işler istediğim gibi gitmeyince aklıma geliyor ve tanrı var da benle dşk geçip gülüyor mu ne yapıyor diye düşünüyorum... Sanki işler yolunda gidince morali bozulup müdahale eden bir güç var tepemde... Bu çok saçma bir durum, böyle bir varlığın olması onu adi bir yaratık yapar, ama bu durumdan çıkan sonuçlar arasında bu yok desem yalan olur.
 7. illusion_

  Hayatta her şey neden ters gidiyor?

  Termodinamik ve 3 değişkenin bağlantısını açabilir misiniz? Ölüme doğru giriyorsak bu her şeyin kötüye gittiğini mi gösterir
 8. Murphy kanunları mı desem bilemiyorum... Ama ciddi ve insanı intihara sürükleyen bir durum bu... Güzel giden bir şey olunca, bu işte terslik var diyebiliyorsunuz bazen. Bir şeyler yolunda giderken, beklenmedik ve olumsuz durumlar ortaya çıkıyor... Sanki sizden öte bir güç işlerinizin yolunda gitmesini engelliyor... Çok saçma bir durum, ne söyleyeceğimi de bilmiyorum bu konuyla ilgili... İnsanı bir kukla gibi hissettiriyor... Basit bir örnek: Bir yere gideceksiniz, hazırlandınız üstünüzü düzgünce giydiniz ve sonrasında üstünüze bir ş
 9. illusion_

  Karşı cinse güvenememek

  Erkekler de aldatıyor.. Sadece kadınlar değil. Evli olan birini kadınlara bakıp iç geçirirken gördüğüm çok oldu. Hatta oğlu, kızı, torunu yaşındaki kızlara bakan bile çok.
 10. illusion_

  Hacı'yı Kaybettik

  "Ölümün Anlamı" adında güzel bir yazısı vardı vardı. Hissediyordu sanırım. Uzun zamandır foruma girmiyordum, girince bu haberi görmek bir değişik hissettirdi. Okumaya değer... https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/69922-ölümün-anlami/&tab=comments#comment-1501398
 11. illusion_

  Zariyat 56, mantık hatalarıyla dolu....

  İki seçenek var ya öylesine yarattı ya da ibadete ihtiyacı var. Öylesine yarattı ise olayları bu kadar büyütüp insanları cehenneme atması haksızlık ve adaletsizlik olur ki yine öylesine yarattı ise neden her şey düzgün değil demek ki ruh hastası... İbadete ihtiyaç duyuyor ise bu varlık bencil ve ahmak bir varlık olur. İhtiyaç duymak acizlik göstergesidir. Yok ben sizi bana ibadet edin diye yarattım ama buna ihtiyacım yok demek mantık hatasıdır. İnsanları buna mecbur kılmak ve yönlendirmektir. *İnsanları ibadet edip etmemeye mecbur bırakmaya y
 12. illusion_

  Zariyat 56, mantık hatalarıyla dolu....

  Yani ihtiyaç duyuyor ibadete. Eğer bir şeye ihtiyaç duymayıp öylesine yaratıyorsa, neden cehennemde yakıyor ruh hastası mı bu? Tabi ihtiyaç duyup yaratsa bile yine ruh hastası olur. Anlayacağınız kendi yarattığı varlıkların onu yüceltmesine ihtiyaç duyup bundan zevk alan bir tanrı profili ile karşı karşıyayız. Üstelik bu zevkini karşılamayanları sonsuza kadar yakıyor.
 13. illusion_

  Zariyat 56, mantık hatalarıyla dolu....

  Bir şeye ihtiyaç, merak, istek duymayan bir varlık onu neden yaratır? Öylesine mi? Öylesine yaratılan canlılar sonsuza kadar neden cehennemde yakılır? İbadet için yarattıysa bu öylesine yarattığı anlamına mı gelir?
 14. Dışarıda bu insanlardan sıklıkla görüyoruz. Beyin seviyesi gelişmemiş bu insanlar yaşamı kalitesizleştiriyorlar. Küfürlü konuşan, saygısı olmayan, başkasının kapısına çöp atan, gürültü yapan, başkalarının hakkını çalan, yalan söyleyen, başkasını düşünmeyen, ahlaksız olan, kırıcı olan . . . böyle insanların insan olarak bir değeri olmamalı. İnsanlar kendisini daha çok geliştirip böyle insanları kendisinden ve toplumdan uzaklaştırmalı. Bu insanlar yüzünden bir çok kişinin hayatı kalitesiz hale geliyor. Bence daha yaşanabilir bir dünya için düşüncesiz insanlar
 15. illusion_

  Tanrı İddialarının Geçersizliği

  Biri forum dh'de bu başlığın aynısını kopyalayıp konu açmış
 16. illusion_

  ÖLÜMÜN ANLAMI

  Güzel bir yazı. Gerçekliğin ve gerçeğin yazısı.
 17. Demokratik bir hak olmalı. Zorla yaşamak veya acılı bir şekilde ölmenin bir mantığı yok. Yaşamayı istememek gayet doğal bir şey olarak görülecek ileride insanlık daha da geliştiğinde. Dünya güzel bir yer olsaydı belki ötenazi saçma derdik ama tam bir bok çukuru. Asıl olması gereken şey tam tersi olarak olmuş.
 18. Böyle vahşi bir doğa yaratan tanrı/allah saygıyı hiç bir zaman hak etmiyor. Acı varsa saygı yok. Görüntülerdeki durumu ve daha nicelerini yaratan tanrının o zebranın kuyruğundaki kıl kadar değeri var mı yok mu bu da ayrı bir tartışma konusu olabilir.
 19. illusion_

  Nuh Suresinin 950 harften oluşması

  Allah böyle sayılarla kendini ispatlamaya uğraşmak yerine, köleliği tamamen yasaklıyorum diye bir ayet gönderememiş mi? Bence daha çok faydalı olurdu.
 20. illusion_

  Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

  Beyin fonksiyonlarının özneyi oluşturduğunu düşünüyorum. Alkol alınca karar verme mekanizmasının değişmesi buna en anlaşılır örnektir bence.
 21. illusion_

  "Tanrı Var mı?" söyleşi

  Anladım ne demek istediğinizi. Mantıklı bir cevap bunun üzerine düşüneceğim.
 22. illusion_

  Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

  İradeyi oluşturan unsurlar var bunlar aynı olduğunda diğer kişinin farklı olması için bir sebep var mı? Elbet yok olsaydı zaten mantıksız olurdu.
 23. illusion_

  Dinlerin Sınav Mantığının Geçersizliği

  Ruh anlamsız bir şeydir. İnsanın kararlarını beyin fonksiyonları veriyor. Fiziksel şeylere bağlı. Bunu da tanrının gelişmemiş olarak yaratması kimin suçu olabilir ki.. Cehenneme kendisi girmeli, kişiye verdiği beyin aslında kendisi ve kendisinin eseri. Tabi tanrıyı var sayarsak.
 24. illusion_

  "Tanrı Var mı?" söyleşi

  Bu açıdan düşününce tanrının veya bu varlığın kolunu bile kıpırdatamıyor olması gerekir. Çünkü ortada düşünme diye bir şey yokken neye göre düşünmeye başlamış olabilir ki..
 25. Tüm koşullar, her şey birebir aynı olduğunda bir kişinin diğerinden farkı olmaz. O kişi diğer kişi olur zaten. Hal böyleyken nasıl olur da insanlar adil olarak yargılanabilir? Şöyle düşünün, her şeye gücü yeten bir tanrı sizi yok edip sizin aynınızdan bir tane daha yapıyor. Her şey aynı. Bu durumda sizin yeni kopyanız yine sizin gibi yaşamaya devam edecek. Sizin yaptıklarınızı yapacak, çünkü o sizsiniz zaten. Her şey aynı değişen bir şey yok. Ya da başkasına bir başkasındaki tüm koşulların (her şey) aynısını verse, bu durumda iki kopyanın veya koşulları al
×
×
 • Yeni Oluştur...