Jump to content

Nuri Kara

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  299
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Nuri Kara Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Nuri Kara

  Allah'ın "Sütün" Nasıl Oluştuğunu Bilmemesi!

  Okuduğunuzu anlamayacak kadar körsünüz, istediğinizi bulmak için kör olmanız lazım zaten, maşallah... Oluşumdan gelen... oluşan demişsiniz istediğiniz gibi inanın.
 2. Nuri Kara

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Aksine her davranış bir bilince dayanır, aksi halde hareketsiz kalırdık. İnsanı harekete geçiren birşeyler vardır herzaman. Benim anladığım bilince göre bu böyle. Duygularda bilince dayanır, mesela yırtıcı olmazsa bir kedi karşımıza çıksa yaşadığımız duygular farklı olur. Bir bebeğide örnek verebilirim emmeyi bilmesi bilinçten değildir ama emmesi bilinçtendir. Hayvanlarında her davranışı bir bilince dayalıdır. Her canlı bilinçlidir...; dediğim gibi kimyasal süreçler rastgele işlemez, mesela pavlovun köpekleri o duyguya sonradan sahip oldular, ne kadar aktarılsada illa bir başlangıcı vardır, yeni doğan bir tavşan gökte uçan bir kartaldan korkar ama bunu ona ebeveynleri aktarmıştır, onlara onların ebeveynleri ama bu hep böyle gitmez bir yerde kartalın tavşanları avlamaya ilk başlaması vardır. Bizim hayvanlardan farkımız birçokşeyin yaşadığımız çevreye göre şekillenmesi, bir belgeselde izlemiştim küçücük çocuklar tarantula avlayıp yiyorlardı. Şehirdeki çocuklar küçücük örümcekten korkuyorlar. Çevreye göre şekillenmeyen çokaz davranış biçimimizin olduğunu düşünüyorum. Mesela ben cinlerden korkardım, sizin çocuğunuz büyük ihtimalle cinlerden korkmaz.
 3. Nuri Kara

  Ateizm ve Tepkisellik

  Evet mutlu olmak için yaşamıyorum, beni boşverelimde, intihar gibi bir örneği es geçen senden konuşalım. Buda lamı cimi oluyor.
 4. Videoda hep aynı şeyden bahsedilmiş, madde madde yazmaya gerek yok, sanatkar deyip duruyor, başka bir argümanı yok. Onada zaten cevap verdimde senin aklın almadı herhalde cevap bile yazmadın zaten.
 5. Nuri Kara

  Allah'ın "Sütün" Nasıl Oluştuğunu Bilmemesi!

  Bu forumdaki ateistlerin geneli böyle Kur-an kötüdür demişler kendilerince ölümüne buna göre yorumluyorlar, sonra bak gerçekten böyle diyor diyorlar.
 6. Ateistleri bilmemde videoda cevap verilemeyecek tekbir söylem bile yok, benim karşıma çıksalar keşke...
 7. Ben ateistlerin içinde iyi ve saygılı insanların azımsanamayacak kadar çok olduğunu düşünüyorum. İnançlarınada saygım var. Aynı şekilde ateizminde bana bir zararı yok, siz öyle konuşunca benimde karşılık veresim geldi.
 8. Nuri Kara

  Ateizm ve Tepkisellik

  Beni boşverelimde, yaşamayı istemek duygusal birşeydir ve bilimde duyguya yer yoktur, dopamin vardır, serotonin vardır, oksitosin vardır, endorfin vardır. Kimse dopamin salgılansın diye yaşamaz, mutlu olmak için yaşanabilir. Biz hormonun yüksek olmasını bize yaşattığı yüzünden isteriz.
 9. İzine rastlanmayan şey yoktur; bilimle izine rastlanabileceğini düşünmüyorum, ben tanrı yoktur demiyorum gözlerle izine rastlanamaz diyorum: bunun sebebide kalbim, aklım tanrı olmalı diyor.
 10. Nuri Kara

  Ateizm ve Tepkisellik

  Kimse tanrı vardır demeseydi, kimse tanrı yoktur demek zorunda kalmazdı, bu yüzden tepkisel olduğunu düşünüyorum. Zaten birşey varlık üzerine kurulur, yada hiç konuşulmaz, ateizm yokluk üzerine kurulu bir fikir, herkes ateist olursa kimse ateizmi ağzına bile almaz. Herkes dindar olsa bile dindarlıktan bahsedilir çünkü varlık üzerine kurulmuştur. Neden yaşıyoruz sorusuna bilim cevap vermez, olsa olsa nasıl yaşıyoruz sorusuna cevap verir, bilimi anlamamışsın. Neden yaşıyoruz sorusu kişiden kişiye değişir ve bilimle bir karara varılamaz. Sınırları kavramak lazım.
 11. Deizme göre tanrının varlığı neye dayandırılır?
 12. Bence bilim birşeyleri cevaplama potansiyeli olacağını açıkladı. Yani sen bu nasıl oldu Allah yaptı diyon, senin gibilerle konuşmak çok kolay. Senden aldığımı sana satıyorum. Bilimsel bir açıklaması var, bilmiyorum ama öğreniriz yakında. Senin dediğinden daha akılcı. Sen ne diyorsun nasıl olduğunu bilmiyorum, demekki birisi yaptı. Senin gibiler bilime savaş açmalı, bilim yapanı öldürmeli falan. Çünkü şu dünyada bilimle açıklanamayacak maddi bir sebep yok. Açıklandığı zaman kafanızı kuma gömersiniz artık. Anne sütü dediğin şeyin mükemmel olmadığı anlaşılacak, nasıl oluştuğu açıklanacak, bilim geriye doğru gitmez, sanki araştırcakta ah bu bulunamazmış diyecek, sonrada bulunamaz olduğu için tanrı varmış diyecek. Diyorum ya bilim yapıp kendi kuyunuzu kazmış oluyorsunuz.
 13. Hepsi teistler yüzünden. İddialarını bilimle çelişecek şekilde oluşturuyorlar eğer böyle yapmasalardı ateistler bilimden beslenemezdi. Dediğim gibi Allah'a inanmak için bilgisizlikten, bilimsizlikten faydalanmayan bir fikir varsa ateizm ile bilim birlikte anılmaz. Böyle bir iddia varsa, bilimle ateizm alakasızdır diyebiliriz. Yani felsefi bir görüşü bilime dayandırmadığımız sürece bilim bu görüş hakkında tarafsız olur ama bilime dayandırılıyorsa bilim tarafsızca gerçekleri söyler.
 14. Uzun boy aktarılabiliyor, vücud yapısıda aktarılıyor. Doğuştan şişkin bir kas yapısına sahip olmasını beklemek saçma, eğer aktarılsa bile bu oranlı olurdu, sonradan yapma kas gibi olmazdı, at kası gibi olurdu, yine babasına benzemezdi. Çevre koşullarına uyum canlıların istekleri yüzünden, kendilerini zorlamak yerine ölürsem öleyim deselerdi, çevre uyumu yerine canlılığın sonu olurdu. Birşey genlere yerleşiyor ama bunun zamanı şaibeli, miktarı şaibeli. Yani küçük bir miktar yerleşiyorsa ancak iki üç nesil sonra çocuklar kambur doğmaya başlardı. Dediğim gibi çevre uyumuda tamamen canlının istemesiyle alakalı...
 15. Aynen sana katılıyorum, bilim nesnel gerçekler peşinde koşar tanrı varmış yokmuş bununla uğraşmaz. Yanlı değildir, bilim bir düşünceye göre yapılınca farklı sonuçlar veremez. Ama tanrı inancına sahip birisi bilimden faydalanmazken(bu fikri ispat için) ateist biri bilimden faydalanabiliyor, bilimsel fikirler felsefeyi etkileyebilir. Bunda yanlış birşey görmüyorum. Şimdi bilimden bir bakışa dayanıp ateizm gibi bir felsefi bakışa sahip olan birisine böyle yapma denilemez.
×
×
 • Yeni Oluştur...