Jump to content

Nuri Kara

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  69
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Nuri Kara Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Nuri Kara

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Bilinç ile anlatmak istediğin(anladığım kadarıyla): "Her canlının maddi yapısından kaynaklanan amaçları vardır" diyip, buna bilinç diyorsun. Bende maddeden oluşuyorum, sana göre benim bilincim, maddeden kaynaklanan amaçlarım. Uygun ortam oluştuğunda bunları maddeden dolayı gerçekleştiriyorum. Sana göre ben virus den farklı olarak amaçlarımı görebiliyorum ama değiştiremiyorum. Virusun madde yapısı gereği kendini kopyalamak haricinde yapabileceği bir şeyi yok. İnsanın ise ilk paragrafta yazdığın gibi, madde yapısı gereği yapabileceği birçok farklı seçeneği var. Sanırım sana göre insanlar madde yapıları gereği(şans eseri) iyi veya kötü oluyorlar, inanıyorlar veya inanmıyorlar... Ben ise özgür iradeye sahip varlıklar oluğumuzu ve özgür iradenin madde yapımız yüzünden var olduğunu düşünüyorum. Evrimsel olarak: Bu kadar çelişen seçenekleri gerçekleştirebilme potansiyelimiz, özgür iradenin oluşmasına sebep olmuştur.
 2. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Tanrının varlığı konusunda kesinlik yoktur(şu anda, belki gelecekte de). Tanrının özellikleri hakkında kesinlik olabileceğini düşünüyorum. Benim düşündüğüm gibi bir tanrının var olamayacağını kanıtlamak, bir tanrının var olmadığını göstermez. Sadece benim düşündüğüm gibi bir tanrının var olmadığını gösterir. Ben tanrıyı tanıdığımı iddia etmiyorum. Zamandan münezzeh olduğunu söylemiştim, çünkü maddenin başlangıcı oluğunu düşünüyordum. Maddenin başlangıcı yoktur, benim inandığım tanrı zamandan münezzeh değildir.
 3. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Tanrının tam olarak neyi yapmamı istediğini bilmiyorum. Bildiklerim dahilinde doğru olduğunu düşündüğümü yapıyorum. Bilgim arttıkça doğrularım değişiyor. Doğru olanı aramada önemli olan noktalar var, birisi: Doğrular, kişiye nasıl hissettirdiğinden bağımsızdır; Bir şeyin iyi hissettirmesi o şeyi doğru yapmaz. Bu konuda birçok ateist takdiri hak ediyor bence, çevresine rağmen ateist olmak zordur. Eş cinsel birinin eş cinselliğini açıklaması da takdiri hak ediyor, başkalarının hakkında düşüneceklerini göz ardı edip, doğru bulduğu şey için zorlukları göze alıyor.
 4. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Tanrının varlığını savunanların ve tanrının var olmadığını savunanların söyledikleri arasında delil olabilecek bir söz görmedim. Ortada bir kesinlik yok. Bu durumda üç yaklaşım söz konusu(benim gördüğüm): Tanrının varlığını önemsememek, tanrıya inanmak, tanrıya inanmamak. Tanrının var olduğunu iddia eden ispatlamalı diyorsanız, sadece gördüklerinize göre hareket edin; bildikleriniz arasında kesin olanlar mı, kesin olmayanlar mı fazla? Ben İsveç'te pembe koyunlar var dersem; gidip görmeden veya böyle bir şeyin olamayacağını ispatlamadan, iddiamı çürütemezsiniz.
 5. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  "İnanç bilmemeyi gerektirir, bilmemek şüpheye koşut gider. Biri varsa diğeri yoktur." Bu söylediklerinize %100 katılıyorum. Çıkış noktam da buydu zaten: "Şüphe etmiyorum, öyleyse tanrının var olduğunu biliyorum" diye düşünüyordum. "İnancımdan şüphe etmiyorum" Böyle bir söz söylediğiniz söz yüzünden söylenemez, şüphe etmemek ve inanç bir arada olamaz. Hala şüphe duymuyorum, inanmam gerektiğini biliyorum. Tanrının varlığını bildiğimden dolayı değil, inanmam gerektiği sonucuna ulaştığım için şüphelerimden kurtulduğumu düşünüyorum. Kesin olarak bildiğim bir şey var: Tanrının var olduğunu düşünerek hareket etmem gerektiğinden şüphe duymuyorum.
 6. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Yanlış alıntılamışsınız: "zannediyorum" demedim, "zannediyordum" dedim. Artık bildiğimi değil, inandığımı söylüyorum.
 7. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Bildiğimi zannediyordum, çünki hiç şüphe duymuyorum. İnsan "iyi hissetcem, kötü hissetcem, korkmıcam ve şüphe duymucam" diyemez. Sebepler ortadan kalkmadıkça iyi hissetmeye, kötü hissetmeye, korkmaya ve şüphe duymaya devam eder. Hislerinin kontrolü doğrudan değil, dolaylı olarak kendisine bağlıdır. Şimdi ise inanmam gerektiği konusunda bir şüphe duymadığımı düşünüyorum. İnançların da sebepleri vardır, aynı şeye farklı şeylerden dolayı inanılabilir.
 8. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Küçük farklılıklar..
 9. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  Öncelikle, allahın var olduğunu biliyorum. Evrenin, dünyanın ve insanın pek çok farklı şekillerde var olma potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Bu halde olmasını tanrının - tanrının var olduğunu bildiğim için - istediğini düşünüyorum. Bir insanın söyledikleri yaptıklarıyla çelişiyorsa, yaptıkları gerçek kişiliğini yansıtır. Beni, başka insanları bu duruma allah soktu. Vücudumuzun ve evrenin şekli yüzünden acılar, mutluluklar vs. var. Gerçekleşmesi mümkün olan şeylere bakarak onu tanımaya çalışıyorum. Ek olarak: İyi olanın ne olduğunu açıklayamıyorum. İyi olan iyi olduğu için iyi. Bize iyi olan söyleniyor, biz kendimiz iyi olanı keşfetmiyoruz. İyi olan bir şeyin etkilerinden bahsedebilirim ama bu etkilerin neden onu iyi olan yaptığını söyleyemem. Neden bencillik kötü, paylaşmak iyi? İyi ve kötü olduğunu düşündüğümüz hiçbir şeyin neden iyi ve neden kötü olduğunu bilmiyorum. Paylaşmanın iyi olduğunun insana fısıldandığını düşünüyorum. Bencillik sadece kendini düşünmektir. Bu birçok kötülüğün temeli. Bencil bir insan kendisi için küçük bir yarar uğruna başkasına büyük zararlar vermekten çekinmez. Evrim üzerinden düşünecek olursam, tür içi küçük bir yarara büyük bir zarar takası olduğu için, insan türüne zarar verir. Ben insan türünü düşündüğüm için mi paylaşımcıyım? Madem evrimin ürünüyüm(paylaşımcılık için), nasıl bencil insanlar olabiliyor? İnsan akıl sahibidir. Ben insan türünü düşündüğüm için paylaşımcı olmadığımın farkındayım. Tanrının rızasını istediğim için paylaşımcıysam, tanrıya inanmayan insanlar nasıl paylaşımcı olabiliyor? Paylaştığım kişi bana iyilik yapar diye de paylaşımcı olmadım. Neden paylaşıyorum? 2. Ek: 32. Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız? Bir gol atmak, sadece kaleye topu sokmaktır. O topu kaleye sokmanın iyi veya kötü bir etkisi yoktur, sadece insanlar - yükledikleri anlam dolayısıyla - etkileniyorlar. Yok olacak olan dünyada mal vs. sahibi olmanın, insanın kendisi yok olduktan sonra bir anlamı kalmayacak. Yok olacak bir şeyler için çabalıyoruz. 3. Ek: Kutsal kitaplar insanı allahın yarattığını söylüyor. Ben kutsal kitapların allahın sözü olduğunu biliyorum.
 10. Nuri Kara

  Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

  1. Kuran: Son nebi, 2. Kuran: Son peygamber; 1. Kuran: Namaz var, 2. Kuran: Namaz yok; 1. Kuran: Kuran müslümanları, 2. Kuran: İşid, 3. Kuran: Tarikatlar... ama kuran değiştirilmedi(!). Kuran bütün zamanlara hitap ediyormuş, 1400 yıl önceki insanların hayatına çok benziyor hayatlarımız(!). Allahın değişmeyen, değiştirilemez kitabı evrendir. İlk insanlarda, bizde aynı evrende yaşıyoruz; bizden sonra gelecek insanlarda aynı evrende yaşayacak. Gerçekler gözlemciden bağımsızdır, evreni farklı şekilde yorumlamak evreni değiştirmez.
 11. Nuri Kara

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Evet. Bunların oluşması için bilince ihtiyaç olmadığını kanıtlamış oluyor. Tanrının bir şeylere müdahale ettiğini düşünsem de, olan her şeyin onun müdahalesi olmadan gerçekleşmiş olması mümkün. Bilincin dahil olduğu sizin inancınız. Mümkün olmayan bir şeyin oluştuğuna dair bir deliliniz var mı?
 12. Nuri Kara

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  Kutsal kitaplar çevremizi aydınlatıyor, dolayısıyla evreni de. Kutsal kitaplar bilime katkı sağlamaz ama insanların bilgisi ölçüsünde bilim hakkında konuşurlar. Kutsal kitaplarda geçen bir sözün doğruluğunu sorgulamıyorum, bu böyleymiş diyip evrendeki, insanlardaki... karşılığını anlamaya çalışıyorum. Sözlerin neyi ifade ettiğini anlasam bile; evrendeki, insanlardaki... karşılığını görmeden o sözü uygulamam.
 13. Nuri Kara

  En büyük sır henüz çözülmedi

  Neden birisi eylemsiz kalırken birisi kalmıyor? Sizce virüs kendini kopyalamak istediğinin farkında mı? Sanırım siz farkındasınız. "Kişinin kendi benliğinin, varlığının; bununla birlikte dış dünyanın farkında olma, bilme halidir bilinç." Ben kendimi kopyalamak için var olduğumu bilmiyorum, size göre ben bilinçli miyim? İnsan bütün davranışlarının bilincinde değildir, bilinçdışı diye bir şey var. Ona neden böyle yaptın diye sorsan, "canım istedi" der. Bütün insanlar eşit derecede farkındalık sahibi değildir; bütün insanlar eşit derecede, farkındalığa erişebilme özelliğine sahiptir.
 14. Nuri Kara

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  Risaleyle(nurcuların arasında) doğdum, sonra kuran müslümanı oldum, şimdi müslüman değilim. Tanrının varlığını sorguladım ve yakın zamana kadar kuranı Muhammed peygamberin yazdığını ve yinede onun peygamber olduğunu düşünüyordum. Açıklayayım: Tanrının insana peygamber olabilme potansiyeli yüklediğini ve Muhammed'in bu potansiyele ulaştığını, böylelikle evrene bakarak dosdoğru çıkarımlar yaptığını düşünüyordum. Ben tanrıyı evrenle tanıdım, insanın evrimle yaratıldığı fikrine de kutsal kitaplardan ulaşmadım.
 15. Nuri Kara

  Kutsal Kitaplar ışıktırlar

  Bilim pratikte camdan aşağı atlarsan düşersin veya altın oksijenle şu şekilde etkileşir diyor. Teoride kütle çekiminden bahsediyor ve sonrada uzay yapısı gibi, zaman boyuttur gibi varsayımlar üretmeye başlıyor. Pratikte olduğu kadar teoride başarılı olabileceğimizi düşünmüyorum, tabii ki teoriler üretmeye devam etmeliyiz. Büyük cisimler ile küçük cisimler aynı yasaya tabii değildir deniliyor, sanki büyük cisimler küçük cisimlerin birleşmesiyle oluşmuyormuş gibi(!). Bilimde de bir sürü İnanç var. Bir şey görüyor, sonra her şeyi kapsaması için bir sürü şeye inanıyor. Ben insanın evrimle yaratıldığını düşünüyorum. Bu sonuca kutsal kitaplardan ulaşmadım. Evreni allah yarattı, kutsal kitapları allah yazdı; Dolayısıyla bu ikisinin çelişmemesi gerekir.
×