Jump to content

Nuri Kara

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  377
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Nuri Kara Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Yobaz, senin gibi anlamayı reddedenlerede denir. Senin zihnindeki iğrenç şey Kuran olmadığı gibi, ben o iğrenç şeye inanmıyorum. Beni akılsız ve vicdansız olarak nitelendireceksen benim söylediklerimden örnekler getir. Kuranı kendine göre anlamlandırıp beni ve bütün dincileri ona mal ediyorsun, senden ala iftiracımı var? Hayır öyle demiyorum, belkide vermez, geçici diyorum. Ben Allah'mıyım kendimi onun yerine koyup eziyet edip ödül falan vereyim, çarpık mantık. İmtihan kelimesinin neresini anlamıyorsun, sen anlayışsız birisin ve kendini tekrarlamaktan keyif alıyorsun sanırım, birde karşı tarafı dinlemiyorsun, seninle işim bitti. Yazsanda cevap vermem artık. Ne uğruna yoruyorumki kendimi?
 2. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Seninle konuşurken tabi iftira, iftira deyip durcam, bir iftiracıyla konuşurken ne dememi bekliyorsun?, sen bana ve dincilere iftira atıyorsun, Muhammed'i kurtarmaya çalışan yok, anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın... sana gelsin bu müzik. Şimdi ben akla ve vicdana ters şeyleri savunmuyorumki akılsız ve vicdansız olarak nitelendirileyim. Ben o öyle olmayabilir deyip inancımı paylaşıyorum. Anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın. Kurulaf sen yaptın sebebini söyledim, sebeplerle konuşmadığın zaman o kuru laftır. Anlamazdın anlamazdın kaderede inanmazdın.
 3. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Küçük çocuklara tecavüz olayı büyük bir acı olarak yorumlanabilir. Küçük çocuklar başka yönlerdende acı çekebilirler. Nihayetinde sizin yediremediğiniz bu dünyada acı çekmesi ve küçük çocuklarında bu acılara maruz kalabilmesi. Büyük acılar tatmış biri olarak davulun sesi hiçde uzak değil, nihayetinde herşeyi acı olarak ele alıyorum, küçük bir çocuğun yanması belkide değil bundan daha kötüdür. İnsanların özellikle küçük çocukların yanmasını izlemek, bunun gerçekleşmesi elbetteki hoşuma gitmiyor, kimsenin başına gelmesinide istemem. Sevdiklerimin ve kendimin başına gelmesinide istemem. Benim yaşantımda başkalarına acı çektirmeyi meşrulaştırmak yok, birçok dindarın yaşantısındada bu böyledir. Bu dünyayı geçici olarak görmemiz sizin ise bu dünyadan ibaret olduğunu düşünmeniz aramızdaki büyük fark, bu yüzden sineye çekiyoruz.
 4. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Geri aldım, yalnız ben savunuyormuşum.
 5. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Mr. Keriz, ben tartışmaya girmemek için demedim, herzamanki gibi iftira formunda olduğun için kendimi açıklama ihtiyacı hissettim, tabiiki başka bir formun okuduğunu anlamamak olduğundan, neyse... Ateistler zaten aptallığımı farkediyorlar, abdülmalik mesela. Bence bu kadar çaba harcama. Örnek versene, uzaktan atıp tutma öyle, al sana fırsat kullan beni... Bide şunu yapmadığını söylesene, sonra aynı şeyle karşıma çıkıp duruyorsun.
 6. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Sikimdemisin, ben kendi inancımı paylaşıyorum, sana inan diyen yok, istediğine inan. Neden olamasın, sende bilemiyoruz öyleyse Allah var diyenlerden farklı değilsin, argümana bak nasıl yaratmış, yaratamazmış, neden olmasın, bilgisizlikten nemalanmaya devam. Sırf sen okuduklarını anlamıyorsun diye ve okuduklarını beğenmiyorsun diye kendimi tekrarlamayacağım, cevapları görmezden gelip aynı şeyleri sayıklamayı huy edinmişsin.
 7. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Hiçde bile, bence Allah'a küfredende cennete girebilir, yalakalık yapan ise giremeyebilir, ben O'nu nasıl düşünüyorsam öyle anlatıyorum. Sana nasıl bir sahne tasarladığını anlatayım, cinsel arzuların olduğu bir insan yarattı: iki tarafda isteyince sorun yok ama sorun tek taraf isteyince diğeri istemeyince başlıyor; bu sahne iki tarafın istediği durumlar için tasarlanmıştır, özgürlüğü kısıtlamak imtihana ters düşeceği için bundan kaynaklanacaklara izin verilmiştir, insanlar hayvanlara bile hallenebiliyorlar, yani gereklilik doğuyor. Kendisi kararlar aldığında kendisi olacak, hiçkimse sikmez böyle işi... robotmu olmayı dilerdin? Kim kendisi olmak istemezki. Cehenneme gidecekler istemezler, kimse kimseyi zorla cehenneme atmıyor, cehennem kendinle başbaşa kalmaktır, bu dünyadaki gibi olmayacak kendilerinin bilgisine sahip olacaklar, gerçek değeri görecekler, değersizliklerini görecekler, kimse kimseyi kötü olanı yapmaya zorlamıyor. Saf insan biraz üstü okusaydında sonra yazsaydın, anlamazsın dediğin şeyi savunmuş olduğumuzu görürdün, akılsızşuursuzatomla.
 8. Nuri Kara

  Vicdan Herhangi Bir Topluma Ait Değil

  İyiliğin Kaynakları: Empati, sevgi, onur, akıl, vicdan, azim, kanaat, saygı, merak, korkusuzluk, birtakım dogmalar, yalnızlığa göğüs gerebilmek, kendini üstün görmemek, sadece aklına ve vicdanına güvenmek dogmaları reddetmek, hakkı gözetmek, vefa, şükür, sabır, iman, pişman olmak, birşeyleri olduğu gibi görmeye çalışmak(gerçek arayışı), toplumcu olmamak, bencil olmamak, hoşgörü, bilgisizliğini kabüllenmek(hoşgörü, iyiye yormak gibi), anlamak, değer kaynağının doğru olması, ihtiyaçtan fazlasına yüz çevirmek, kendin olmak... uzar gider.
 9. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Başka kapıya, Allah versin.
 10. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Her insan aynı zamanda figürandır. Başkalarının yaptıklarından etkilenir. Aynı zamanda başroldür, kendisi kararlar alır. Yeterince açıkmı?
 11. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Ben senin kafana sabaha kadar vursamda bir bok anlamazsın. Sevgi iyilik kaynağı demişim verdiği sümüğe bak: cevap olarak nitelendirmiyorum çünkü; senin gözünden ise cevabım kalmadığı için sustum sanırım yani kafama vurmuşun fena. 1. kısım, figüran olarak görürsün, doğru. 2. kısım onu anlamak istemezsin, yanlış vede şahsıma atılan bir iftira. Bende senin. Seni reddedeceğim iki seçenekten fazlasını kafana vura vura anlatamam.
 12. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Tipik dünyaperest mantığı, neden acı çekiyorum. Sonunda kendi mantığın olduğunu kabüllendin, ilerleme için tebrikler. Aptal herif bana kendimi tekrarlatma, Allah bir otorite değil, devlet filanmı zannediyorsun Allah'ı. Akıl ve vicdan yapma der, menfaatler yap der. Allah onun yapılmasını isteseydi akıl ve vicdan vermezdi. Zayıf aklının alamayacağı birşey bu: yani böyle mantıklar kuruyorken çokzor. Çünkü aklın ve vicdanın yokluğundan kaynaklanır kötü işler, her insan menfaatlerine uygun olanı ister ama vicdanlı olanlar ket vurur, yaradılışında olanı kullanmayan kötülük yapar. Yani Allah iyiliği istiyor.
 13. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Evet figürandır diyorum. Dinci mantığı bu değil, bu senin çarpık mantığın. Dinci herşeyi yaptıktan sonra elinden gelen birşey kalmayınca Allah'a bırakır.
 14. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Figüran, zorunamı gitti?: her insan aynı zamanda bir figürandır, çünkü özgürlük bunu gerektirir. Sen bu mantıkla fazla hayatta kalamazsın. Allah'ın engellemediğini engellemiş. Allah yapmayın der, buda çıkıp sen engelle der. Allah'ın neyi engellediğini veya yaptığını gördünde böyle boş mantıklar yürütüyorsun. İlla eleştireceksin onu anladımda bari biraz daha akılcı ol. Senin kendine ait fikirlerin yokmu, sürekli birileri arasında laf taşıyıp duruyorsun?
 15. Nuri Kara

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Ortada seçiminden önce bir kesinlik varsa onun ismi özgür iradeye sahip birisi olmaz, robot birisi olur. Eğer biz seçiyorsak bu bir ihtimal değildir, yüzdesi yoktur, tamamiyle bize aiddir. Güneşin tutulması örneği alakasız bir örnek, ortada kesinlik var; ama özgür iradeli bir varlıkta bir kesinlik yoktur. Araba kazasıda saçma bir örnek, çünkü özgür iradeli bir varlığın(lafın gelişi bir örnek) sağamı solamı döneceğini bilemezsin. Sana araştırmaları daha fazla yap demiş, sende şey deseydin sen önce özgür iradenin ne olduğunu anla, konuşmayı bitirmesi gereken senmişssin bence. Dediklerimi düşün, araştırmanı yap daha fazla düşün sonra konuşuruz deyip bitirmeliydin.
×
×
 • Yeni Oluştur...