Jump to content

Nuri Kara

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  417
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Nuri Kara Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Nuri Kara

  ALLAHIN BİTKİLERDEN NE ALIP VEREMEYECEGİ VAR

  Odamdaki bitki çok mutsuz, sulamadımda. Hani hayvanlarla empatiyi bir yere kadar anlarım ama bitkiyle empati kurmak, vauv. Bitkiyi kendiniz gibimi zannediyorsunuz? Yakında bitkileri suçlamaya başlarsınız, neden oraya kök saldı diye. Bitki üzülmüyorsa sulamamışım onane. Durun tek tek yapraklarını yolayım, vahşi Allah izin verdi, işkence edecem. Uzun lafın kısası bitki bu, ot yani, ot gibi yaşar.
 2. Cehenneme girmek o kadar kolay değil, en azından kimse bunu söylemez. Ancak ot olanlar bunu eleştirmez, vahşiliği. Aklı olan herkes cehennemlik değil. Ne alaka? Şu alaka, önem vermeyin dünya hayatına deyip duruyor. Önemsiz dediğini eleştiriyorsun.
 3. İslam ahiret ahiret diye o kadar çabalıyor? Dünya oyun ve eğlenceden ibaret diyor. Buda çıkmış yaşamı yüceltir diyor. Hangisini.
 4. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Birisi birşey yaptığında onu toplumuna göre yapar, toplum ne derse o olur. Yav he he. Bazıları çevresine rağmen ateist olur, kafan aldımı?
 5. Nuri Kara

  Yaratıcı Varmış Gibi Düşünelim

  İnanmayanlar yaratıcı olsaydı dendiğinde hep kötülükleri görüyorlar, inananlar ise sadece iyilikleri görüp, kötülükleride görmezden geliyorlar. Olduğu gibi görseydik yani hem iyi yönleri hem kötü yönleri nasıl gözükürdü. Bu insanmıki iyi yönleride kötü yönleride olacak? Tutarsız olurdu. Bu tutarsızlığı bir kenara bırakırsak, kimse tanrıya kötü diyemez. Sonuçta verende o alanda o. Bunu senden o aldı, ama o vermişti. Yalanın icadı diye bir filmde: tanrı iyi ama aynı zamanda biraz piçte. Bence bu tutarsızlıktan varılabilecek sonuç tanrının kötü olduğu değil, olmadığıdır. Bence bu dünyada yaptıklarını aklamak saçmalık. Gerçekten piç yani. Ancak ahiret inancı bu dünyayı oyun ve eğlenceden ibaret gösteriyor. Tabiiki sikerler böyle oyunu. Böyle eğlenceyi ise çok fena sikerler, acılarım ve acılarınız hiç eğlenceli değil. Yinede ahiretde yapacağını söylediklerini göz ardı ederek tanrıyı değerlendirmek, eksik olur.
 6. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Öyleyse oğluna karşı bencil değil. Bencil biri başkasına gösteriş olsun diye fedakarlıkta bulunduğunda bunu kendisi için yapmıştır. Yoğun duygu duyamaz, zira böyle bir yönelimi yok. Tutarsızlık yok yani. Ben diyorum sonsuz hayatta acı çekecek sen ise 60 yılı nasıl yorumluyon diye soruyorsun? Dünyada yaşananlar bir hiç filan değil, geçici olan var kalıcı olan var. Bencil biri sonsuza kadar bencil, dünya bunu tescil ediyor. Zaten şöyle birşey mümkün olmazdı. Bir insana kendini anlatamazsın, kendi yapıp görmeli. Etrafta ben iyimişim ben kötümüşüm diyemi gezecekti insanlar. Yinede sonsuz acıya mahkum eden bir tanrı için iyi denilebilirmi sorusu var. Seviyesine göre değişir, en mutlu insanın bile acıları var. Demek istediğim çok fazla kahrolacak kadar bir acıyla karşılaşacaklarını sanmıyorum. Bu vahşilik olurdu. Hayvanlar ölmek istemiyorlarda ölümü fark etmiyorlar. Ölümü düşünüp üzüldüklerinimi düşünüyorsun? Hayvanlar için bir ihtiyaç değil. İhtiyaç bir delil olabilir. İnsan mümkün olmayan birşeyi isteyemez. Hayalin gerçekleşmesi sonsuz bilgi hep mümkün şeyler. Yeterince düşünen birisi için ölümden sonra bir dirilişin olması gerekliliktir.
 7. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Bencil biri fedakarlıkta blunabilirmi? Nasıl. Birazda sen cevapla. İyi olmayanlar iyi olmadıkları için acı çekecekler. Bu kadar yani. Yerken içerken acı çekecekler. Haklısın, bende beklemiyorum. Ama bu bir ihtiyaç olmadığını göstermez. Ölümden sonra dirilmek bir ihtiyaçtır. Çünkü mesele sadece yaşamını sürdürmek değil, yeyip içmek yeterli olmazdı. Bu hayat da yeterli değil. Bu ihtiyaç bir delil. Madem ihtiyacım var, ahiretde var. Bu yüzden inanıyorum.
 8. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Bencil biri neden büyük fedakarlıklarda bulunsun. Çıkartırım yani. Neden? Kötüler için sonsuz mutluluk? İyi olmadıkları için acı çekeceklerine inanıyorken, böyle bir iddiam yok. Türünü devam ettirmesi için geliştirdiği akıl kendisine ihanet etmiş. Akıl=seçim=mutluluk. Böyle bir ihtiyaç duymamak değilde kabullenmektir seninki. Kendin dedin, yok olmayı istemem diye.
 9. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Olmam. Şirkte değildir. Senin akıl yürütmen iyimiş. Böyleyse böyledir.
 10. Nuri Kara

  Videodaki ateist kadar inatçısı burada yoktur herhalde

  Terside var bunun onun cevaplarından buradakiler tatmin olmuyor, demekki oda cevap veremiyor, mighty one, videodaki adam...
 11. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  İradesinden isteyerek vazgeçmiştir. 3. seçenekte insanın suçu olurdu. Realitede grilik yok, siyah beyaz, iyi var kötü var. Çok zor değil yani bencilmi değilmi, grilik yok, ya bencildir, ya değildir. İnsan tutarsız bir varlık değil, bir yerde onun için birşeyi isteyip, başka bir yerde tersini yapamaz. Mümkün değil, insan olmazdı. Cehennem iyi bir yer olsa bile cehenneme çevirenler olabilir. Ancak ahirette ölüm yokken, yokluk yokken nasıl yapabilirlerki? Bence kötüler iyi olmadıklarından pişman olacaklar, bu acı cehennemdir. Bence yani. Dünyada sadece acı olsaydı türünü devam ettirmek için yaşamazdı kimse. İnsanlar mutlu olmak için yaşıyorlar, evrim iyi hoşta bu kadar değil. Akıl böyle işte. Evrim aklı vermeden düşüncekti. Ahiret inancı kesinlikle bu yüzden doğabilirdi. Bende bu yüzden inanıyorum zaten. İhtiyacımı görmezden gelmiyorum.
 12. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  Sen ölmeyi yok olmayı istiyorsan, sonsuzluk sadece bir üzüntü kaynağı olacaksa, boşver. Sıkılırsın sen orada. En iyisi yok olmak. Ben iyilerin kötülerden ayrılacağına inanıyorum, ama bu ayrılık kötüleri yakmaya yollamak değil, en basitinden iki dünyanın biri kötülere biri iyilere. Zaten bu dünyada bile herkes iyi olsaydı herşey muazzam derecede kolaylaşırdı. Sana en başta versin sonsuz mutluluğu, ben böyle iyiyim. Pardon birşey bilmeyenlere sormuyormuş, orada sana anlatırdım şöyle acı böyle acı, ne kadar güzel acı yok burada. Sende vav diyip hemen anlardın. Tartışmaya gerek yok ya, beni anlaman yeterli, bende seni anlasam yeterli. Kimseyi inan inan diye zorlayacak değilim, ben böyle inanıyorum, sende öyle.
 13. Nuri Kara

  Sünnilik Dini ve Kur'an'daki Din

  Gerçek, oo ben yanılmışım.
 14. Nuri Kara

  Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

  İki haftada bir en sevdiğin yemeği yemekten sıkılıyormusun? Bir seçime mahkum olmak filan yok, ben iyi olmaktan sıkılıp kötü biri olmaya karar verdim, bumu yani? Artık sevdiğim insanlara acı çektireceğim, mutlu olmaları sıktı, artık mutlu olmayı istemiyorum sıkıldım. Ahirette özgür irade var, ama herşey oturmuş. Acı bir insanın öğrenmesi için zorunlu değildir, o şeyi öğrenmesi için zorunludur. Hmm, yalnızlığı öğrenmeliyim, yalnız kalmadan.
×
×
 • Yeni Oluştur...