Jump to content

Nuri Kara

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  476
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Nuri Kara Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Nuri Kara

  Bilim Her Zaman Gelişir.

  Yalnız Darwin'e salak deyip arkasından bilgiliyim demen sırıtmış. Bilim adamını takdir edecek bir seviye bilgiye bile sahip değilsin. Dünya senin gibilerle dolsa bilim yerinden zerre kıpırdamaz, geriler. Biraz çelişkili gibi oldu. Neyse olsun okadar. Bilimden yoksun bilgin bu dünyadan yoksundur.
 2. Nuri Kara

  Bilim Her Zaman Gelişir.

  Gereğinden geç konulan şeylerin akıbeti iyi olmuştur. Mücadele sonucunda kaçınılmaz olarak kendilerini kabül ettirmişler. Neden kaçınılmaz diyorum, bilim insanları soyut işlerle ilgilenmezler, bilimin işi somut şeylerledir. Somut olunca cahil kesim dahil görünce inkar edemez. Zaten halihazırda bilimle uğraşan onca insan var, bir yeni bilgi izole olamaz. Önüne geçilemez. Birde yedi milyarın yedi milyarıda bilim ile ilgilenmiyor olsaydı, zaten sıçılır öyle dünyaya..
 3. Nuri Kara

  Bilim Her Zaman Gelişir.

  Ohh, nefretini kus. Rahatlarsın. Ama en son baktığımda Sinan Canan müslümandı. Negatif yönde bir akıbeti olsaydı bilemezdiniz. Kaybolurdu çünkü. Benim bilmediğim birşeyimi biliyorsunuz. Nasıl yani negatif akıbet?
 4. Nuri Kara

  "Dünya Düz" diyen Müslümanlar

  Sen ne dersen odur. Kuran'ı bende yorumluyorum, yorumlamanada kızmıyorum. Birini öldürmede...
 5. Nuri Kara

  Bilim Her Zaman Gelişir.

  İnsanın yaptığı teleskop ne kadar ileriyi gösterir? Bunun sınırı vardır, ışık hızı gibi. Evrende bir süre sonra duvarlar karşımıza çıkar, duvarların çok uzağında olduğumuza inanıyorum ancak bilimin sınırları vardır. Yani hiçbir zaman herşeyi açıklayamayacağız. Şaşılacak şeyler kalacak.? Ancak daha çok katedecek yolumuz olduğundan bir noktadan sonra göreceğizki bu evren gerçekten sebeplerden oluşmuştur. Bu noktaya geldiğimizde herşeyi açıklayamasakda sistemi anlayabilecek kadar gördüğümüzden. Bilimin sınırları olması neyi ifade eder. Çokşeyi ifade eder, birisi birincisi felsefeye ihtiyaç vardır. İkincisi felsefeye gerek olmazdı. Bilimin sınırları sadece görebildikleri değildir. Bukadar saçmaladım. Saçmalamayı seviyorum. Küçük sanılmak iyidir. İnsanları açığa çıkartır. Kimse yenileceğini bile bile kavgaya girmez. Yani girerde bir kazanç için girer. Tamamen kayıp varsa uzak durur. Bilimin sınırları sadece ışık hızı gibi konularda değil aynı zamanda insanın ihtiyacı olan mutluluk vb. konulardada sınırlıdır. Biz fare değilizki pedalı görünce ölünceye kadar asılalım. Yani bilim hem kendi içinde sınırlıdır, aynı zamanda bilim bütünü ifade edemez, ancak bir parçası olabilir.
 6. Neresine şaşırdın? Anlat da bizde şaşıralım.
 7. Nuri Kara

  "Dünya Düz" diyen Müslümanlar

  Allah'ın ayetlerini çarpıtan Edip'in yorumunu alıp buraya yazmışsın. Sebep için ise kök diyorsun. Allah develerden bahsederken o toplumu umursamışta bu konuda senimi umursamış? O topluma inen ayetler o toplumun anlayacağı şekildeydi. Yuvarlakça yaymak en zorlama çeviridir ki onu aşıp yumurta biçimine soktu demek arapça bilmemektir. Birşeyi yaymak zaten yuvarlakça olur. Bir noktaya döker sonra yayarsın. Buda bir yorum. Yorumların olduğunu farketme zamanı. Peki Allah neden bir çok yerde defaatle arapça indirdik diyor. Senin bu saçma yorumun Allah'ın defaatle söylediği şeyi inkardır. Anlasınlar diye. Anlasınlar. Tekrarlıyorum: Neden yuvarlak dememiş direkt, neden dolambaçlı şeyler söylemiş. Asıl amacı anlaşılan dünyanın yuvarlak olduğunu söylemekmişya. Amacından saptırmaktır. Kuranın derdi bilim yapmak olmadı. Yörüngeden bahsediyorda neden gece ve gündüz yerine dünya deyip hepsi bir yörüngede yüzer demiyor. Derdi bunu anlatmak olmadığı için olmasın. Zorlama yorumlarla kendinizi kandırmaya devam edin. Ancak kendiniz gibi inanmak isteyenleri kandırabilirsiniz.
 8. Neden bilgisiz insanlar şaşırırken bilgili insanlar şaşırmaz, neden evrimin kendisi şaşırtıcı değildir. Neden insanın komplike oluşu onun nasıl olduğunu anladığımızda artık komplike olmuyorsa, buna benzer bir sebepten. Neden evrime inanan biri çıkıpda evrim var öyleyse bu yasayı Allah koymalıdır demiyor, neden hep evrimi reddedenler bak bu çok güzel demekki Allah varmış diyor. Basit. İnsan nasıl bir lamba yapınca şaşırmıyorsak, evrim insanı oluşturduğundada şaşırmayız. Orada bir kural vardır, tanrının eli doğanın elidir. Doğanın eli ise gözümüzün önündedir. Gölge oyunlarıyla kurt yapıp bir eli bilmeyeni kandırabilirsiniz. Eli görünce sihir bozulur. Bilgi hiçbir zaman gerilemez. Bu derin iletişim bağı kopmadıkça her nesil daha ileriye adım atacak. İki yıl sonra daha fazla şey bileceğimiz gibi otuz yıl sonra şimdiye göre farklılaşmış bir hayata sahip olacağız. Algılarımız değişecek. İnsan gördükçe herşey normalleşmeye başlayacak. Şaşkınlıklarını yitiren insanlar, Allah'a nasıl inanacaklar?
 9. 60 kg adamın 400 kg'yi kaldırmasıyla nasıl bir bağlantı kurdunki. Eskide kaldı o. Bilim yokdu ozaman. Sadece tohumu ve ağacı görüyorlardı. Şimdi şaşılacak birşey yok. Zira 60 kg adam onu o haliyle kaldırmıyo, mitoz bölünüyo oluyomu sana 120 kg. Bidaha bölünmüş olmuşmu 240. Bida bölününce 400'ü geçmiş zaten. Kademeli olunca herşey mümkün. Fırsatınız varken anlamadıklarınıza şaşırmaya devam edin. Yarın öbür gün keşfedilince şaşırmak zor olacak...
 10. Nuri Kara

  "Dünya Düz" diyen Müslümanlar

  Kısacası heryerde yorumlar var aslı astarı belli değil. İslam denilen şey Edip'in anlattığıda olabilir. Bilemem ama en azından işin zihinlerde bittiğini anlayın...
 11. Nuri Kara

  "Dünya Düz" diyen Müslümanlar

  Bir göz attım. Benim derdim islamın doğru anlaşılması değil. Bu insanların doğru anlaşılması. Yani bu insanlara sempati duyunda yeterde artar bana. Bir yerde Edip'i susturuyor. Ancak Edip'in savunduğu yine iyilik tarafı, Kuran'ı iyiye yoruyor. Kuran'ın kendisi kötü olsa bile Edip'in zihnindeki Kuran iyilik kitabı, isterseniz akılsız deyin, akıllı bir insan... Akılsızlık yapıyor deyin ama bu insanı tecavüzcü filan ilan edemezsiniz. Ortada o kadar yoruma açık ayet varken Edip'inkide yorum, hadisçilerinkide yorum.
 12. Nuri Kara

  "Dünya Düz" diyen Müslümanlar

  Öyle sanmıyordum zaten. Rivayet değildi diyorum sadece. Rivayet ağızdan ağıza yayılırken, Kuran için bu söz konusu olamaz. Yazılı olanı toplamak ayrıdır.
 13. Nuri Kara

  Tıp düşmanı gerizekalılar hakkında

  Hasiktirya, Allah'ın en büyük kanıtına bak. Keşke diğer müslümanlardan izin alsaydın. Ben bu yüzden islama geliyorum kabül edermisiniz diye sorsaydın. Bir alim şey demişti: bir ideolojiye zarar vermenin en güzel yollarından biri kötü savunmaktır. Tam böyle dememiştirde, buna benzerdi. Yoksa hala ateistsinde. Neyse şaka yapıyorum, itham ettiğim falan yok. Tıp baştan aşağıya yalan öyleyse Allah var! Yemekten zehirlendiğimde o ilaçlar olmasaydı ziki tutmuştum. Sende birgün zehirlenirsen. Allah serumu başımızdan eksik etmesin.
 14. Nuri Kara

  "Dünya Düz" diyen Müslümanlar

  Neden yuvarlak dememiş direkt, neden dolambaçlı şeyler söylemiş. Asıl amacı anlaşılan dünyanın yuvarlak olduğunu söylemekmişya. Amacından saptırmaktır. Kuranın derdi bilim yapmak olmadı. İnanmak için buna ihtiyacınmı varki yoruma açık şeyleri kendinizce yorumlayıp mucizeler ilan ediyorsunuz? Yorumlamanın sınırı yok valla. Ateistlerin faklı olanları çokmu? Hemen altındaki mesaj mesela, Kuran güme gidermiş. Ateistlerin işine geliyor akılsız ahlaksız hadislerin islama atfedilmesi. Aynı zamanda birçok kötü yorumu takip etmekde hoşlarına gidiyor. Çıkıp sinan Canan'ı veya Edip Yüksel'i eleştiremiyor kimse. Onları eleştirin mesela. Onlarınkide yorum, hadisçilerinkide yorum. İşine geleni alan sadece ateistler değil. İlk olarak hadisleri ve Kuran ayetlerini aktaranlar aynı adamlar değil. Kuran'ı bizzat yayan o dinin peygamberiyken, sözlerini yayanlar rivayetlerden bahsediyorlar. Sende yanlarındaydın galiba. Böyle üstün körü yazılara sinir oluyorum. İşine gelmesi onu doğru yapmaz. Biraz araştır.
 15. Nuri Kara

  küçük çocuklar imtihansız cennete

  Sorun insanların ağızlarından çıkanın kalplerini yansıtmaması. Bizimkilere sorsan mürtedin hükmünü, öldürülür falan diyebilirler. Ben deistim dedim, birşey demedi. Birşey demedi dediysem, alıştırmıştım baya. Yani birçok insana varmı diye sorsan var der, sonra görmezden gelir. Cennete gitmeleri içki içmelerine bile engel olamıyor, kaldıki adam öldürecekler. Yoktur diyemem ama oda gaddar bir adamda belirir bence. Buradaki kilit nokta insanların ikiyüzlü olmaları. Hem reddedemiyor, hem yapamıyor. Sende demişsinya aynı şekilde karşılık veririm diye, bende senin o mesajına binaen, hoşgörülü olacağım vs. yazmıştım. Bu kısım güzel. İnsani kanunları çıkartırsak yerine, vicdanı ve aklı çıkartırsakki zaten bu kanunları akıllı ve vicdanlı insanlar oluşturmuşlardır. Vicdansız ve akılsız müslümanlar nasıl namaz kılıp sonra her bir boku yiyebiliyorlarsa... herkes böyle olurdu. Yani kısacası akıl ve vicdan olduktan sonra ateistide, müslümanıda vs. iyi, olmayınca müslümanıda, ateistide vs. kötü. Ateist insanlarında hepsi samimi, akıllı değil. Çevrelerinden veya prestij için kabül edilebilir. Eğer ateistlik yaygın olsaydı, sorgulamayan milyonlarca insan sırf bu yüzden ateist olurdu, en basitinden annesi babası ateist olduğundan. Müslümanlık inancı aklı ve vicdanı köreltebilirde ancak zekat vs. uygulamalarla olmayan vicdanı varmış gibide gösterebilir. Ben müslümanlığın birçok aklı körelttiğine inanıyorum. Hoşgörülü olsa bile eşcinsellere hoşgörülü yaklaşamıyor. Aynı şekilde birçok insanın irtifasızlığını bir nebze yüksekmiş gibi göstermesine bir yanılgıya sebep olabiliyor. Kısacası dizginliyor. Dizginlemesimi, köretmesimi ağır basar bilmem ama, aklı körelten birşey zarar veriyor demektir. Zarar varsa düzeltilmelidir. Hoşgörü dini ne hristiyana, ne eşcinsele, ne ateiste hoşgörülü. Bırakın bu safsatayı islam hoşgörü falan dini değil. En azından sizin islamınız. Siz anca müslümana hoşgörülü olursunuz. Kendinden olana hoşgörülü olmak için bir öğretiye ihtiyaç yoktur, zaten insan kendinden olana hoşgörülüdür. Hoşgörü dini size hangi hoşgörüyü öğretti? Yıkımdan başka ne var? Kimsenin inancıyla alıp veremediğim yok ama hoşgörüyü yıkan bir inanç, hoşgörüsüzlüğe tahammülü olmayanın canını acıtır.
×
×
 • Yeni Oluştur...