Jump to content

marvin

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  61
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

marvin Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 19-02-1993

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Konya
 1. marvin

  ölümsüzlüğün sırrını bulmuş

  Peki ya insanlar neden yaşlanıp neden ölüyorlar. Ölümsüzlüğü bulabilmek için bence öncelikle bu sorunun cevabını bulmak gerekiyor. Vücudumuz bir süreye kadar gelişiyor ve sonra çöküşe doğru ilerliyor. Bunu yapan genler nedir? Acaba bunlar biliniyor mu?
 2. marvin

  Yok olacağını bile bile yaşamak?

  Teistlerin yanılsama içine düştükleri bir konu var; Dinsizlik kişiyi tam anlamıyla mutsuz kılmaz ya da sözün gerçek anlamayla... Zira din ve tanrı inancı eksikliği, kişinin sığınacağı limanlarından birisinin eksikliği demektir. Bu durum ateistleri güçlü kılarken aynı zamanda kedere de yöneltmektedir. Çünkü insanlar her zaman bir liman, yalanlarına bir dayanak ve korkularına da bir cevap arayışındadır. Yani ateist kişi kendini kandırmadığı için daha az mutludur diyebiliriz. Fakat bu da doğru bir tanım olmayacaktır... Salt/mutlak iyilik veya kötülük yoktur. Aslında mutlak olan hiçbir olgu yoktur. Buna da dünyadaki kısıtlı olanaklar örnek gösterilebilir. Oysa sonsuz bir yaşam vaadi insanı daha da kedere sürükleyecektir. Çünkü salt mutluluğun olmadığı bir yaşanda sonsuz bir ömür fani hayattan daha acıdır. Günlük hayatımızda yaptığımız her şey bir bakıma nafiledir. Okumak, müzik dinlemek vs. gibi şeyler bir süre sonra anlamını yitiren değerler olacaktır. Bu durumda (başlığı açan arkadaşın zihniyetine mukabil) neden yaşadığımız da muammadır. O halde yaşamak neden? Çoğu insan hiç var olmamayı ister. Sizce, varolmamayı istemek mi yoksa sonsuz bir yaşam mı daha çekicidir. Fakat var olmamayı arzulamak deyimi ise kendi içinde bir paradokstur. O ayrı konu... O halde var olmak istemdışı bir vukuu ise bunun görünen yüzünü değil sebebini sorgulamalıyız. Zaten kişinin yaşama istemini ümitleri ve merakı şekillendirmektedir. Ümit ve merak(geleceğe yönelik)-ki merak ümit ile son bulur-yok oldukları takdirde yaşamın bir manası kalmaz. Sorunun özünden biraz saptığım için özür dilerim... Soruya gelirsek, yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı hayatı sevmemek gibi bir ihtimalimiz yok. Aksi takdirde yaşama istemimizi kaybederiz. Bu da ölü bir yaşam veya intihar ile sonuçlanır. İstem dışı vukuu bulan varlığımızı ancak kendimizi avutarak, ümit ve merak ile sürdürebiliriz. Not:Aslında tam olarak ne yazdığımı ben de bilmiyorum fakat şunu söylemeliyim ki ''o halde yaşamdan nasıl zevk'' alıyorsunuz sorusu oldukça mantıklıdır. Cevap olaraksa kısaca; zorunluluk diyebilirim...
 3. marvin

  Komünizmin İnsanlığa Verdiği En Büyük Zarar Nedir?

  Bakınız Çin hala maaşlar 30-40 Usd,açlıktan ölenler de cabası !! Bu anlamda Sosyalizm deneyimi işciler açısından yıkım olmuştur,bir Çin'li işci hala bir Avrupalı işci seviyesine ulaşamamıştır. Lenin, Komünist devrimin az gelişmiş kapitalist ülklerde yapılabileceği iddiasını öne sürmüştü. Çünkü gelişmiş kapitalist ülkelerde halkın çoğunluğu ve globelleşmiş burjuvazinin komünizm'i istemeyeceğini biliyordu. Fakat bir sorun var ortada; Marx, Komünizm'i gelişmiş ülkelerin en üst saffası olarak görüyordu ve gerçek özgürlüğü vaadiyordu. Oysa komünizm, batan bir ülkeyi yüceltemez. Leo Huberman'ın da dediği gibi ''Komünizm, cenneti ayaklarımızın altına sermeyecektir'' Sadece var olan haksızlığı, eşitsizliği daha aza indirecektir. Yok olması imkansızdır... Yukarıda anlattığım sebepler itibariyle Komünizm 3. dünya ülkelerinde daha çok tercih edilmiştir. Oysa gelişmemiş bir sistemi komünizm'e yüklemek ülkeyi daha da bataklığa sürükleyecektir.
 4. marvin

  Komünizmin İnsanlığa Verdiği En Büyük Zarar Nedir?

  Kieslowskii Aradığın cevabı ekonomist olmadığım için veremiyorum. Fakat aynı zamanda bu sorunun çok açık bir cevabı olduğunu düşünüyorum.
 5. marvin

  Komünizmin İnsanlığa Verdiği En Büyük Zarar Nedir?

  Açlık sınırı ve refah sınırı gibi kavramlar, emeğin karşılığı olabilir. Kiralanan iş-gücünün karşılığı, işçinin ailesini geçindirebilmesi, iyi giyinmesi, iyi yaşaması, iyi eğitim, sağlık hizmetleri alması ve üstüne üstlük bir gece ansızın karısını-kocasını sinemaya götürmek istediğinde para sorunun olmaması olabilir.
 6. marvin

  Komünizmin İnsanlığa Verdiği En Büyük Zarar Nedir?

  Haci İslam, Hıristiyanlık ve Musevilik'i tek bir çatıda teist olarak nitelendirip, ateizm'in alternatifi olarak sunabiliriz. Oysa senin verdiğin komünist-kapitalist örneklerinin şu an için herhangi bir alternatifi yoktur. Hatta komünizm ve kapitalizm'i aynı kefeye koyup, her ikisine alternatif olacak bir akım yoktur. Komünizm henüz 1.5 asırlık bir akımdır. Bu da Fransızl Devriminden sonra T.C.'nin kurulması kadar bir zaman dilimine aşit sayılabilir. Her nasıl krallıkların dönemi uzun sürdüyse ve kimi yerlerde hala devam ediyorsa, Cumhuri-Kapitalist ekonomi de aynı şekilde uzun ömürlüdür. Yine de ölümsüz değildir. Evrim doğanın her saffasında olduğu gibi siyasettede mevcuttur. Komünizm ise sadece bir ara-formdur, tıpkı şu an ki Kapitalimz gibi...
 7. marvin

  Komünizmin İnsanlığa Verdiği En Büyük Zarar Nedir?

  Bu durumda ne oluyor? Kahrolsun komünizm, yaşasın kapitalizm mi? Hala birçok anti-komünist Mao'dan, Stalin'den ve Kuzey Kore liderlerinden örnek veriyor. Sonra da büyük bir çelişkiye imza atarak Komünizm'in uygulanmadığı iddia ediyorlar. Uygulamada Stalin gibi bir caninin eline kalmış ''humanist'' felsefeyi altyapısında barındıran ekonomik, felsefi ve hatta ahlaki sistem yanlış uygulamalar yüzüden tek çırpıda gülün ve çocuksu hatta şeytani sayılamaz. İnanıyorum ki, kapitalimz'in köleleri gün gelecek Komünizm'in efendileri olacaktır...
 8. marvin

  "TÜRKLERİN YÜZDE 74'Ü ŞERİAT İSTİYOR"

  ''%69: Kadınlar için adalet sağlar'' diyenler için Nisa 34.
 9. marvin

  Kürt Irkçılığı

  Irkçılık da artık göreceli bir kavram halini aldı. Her neyse ben vikipedi tanımını ekleyim buraya;''bir ırkın (çoğunlukla kendi ırkının) diğerlerinden üstün olduğuna ve diğerlerine hükmetmeye hakkı olduğuna duyulan inanç veya bu değerleri kabul eden doktrindir'' Sanırım uzun zamandan beri ırkçılıkmış.
 10. marvin

  EVRİMCİLERİN GENOM OYUNU

  Gen sayısındaki eşitliği tür benzerliği ile bir tutan birisinin evrim hakkında konuşması ne kadar komik.
 11. Merak ettiğim bir konu var arkadaşlar; 1)Bir arkadaşım zekanın %30'unun kalıtsal olduğunu söylemişti. Acaba bu doğru mu? 2) kalıtsal ve çevresel faktörlerden başka bir etmen var mı? Varsa oranı nedir?
 12. marvin

  Eyvah Ramazan Geliyor

  En zor olanınıda gizli ateistler yaşayacak.
 13. marvin

  ATEİZM NEDEN AHLAK BAZINDA BIR SEÇENEKTİR?

  Tanrı Yanılgısından Dawkins bize Lot'un Musa'nın güzel ahlakından kısa hikayelerle çok güzel bahsediyor. Okumanızı öneririm.
 14. marvin

  Hz.İbrahim bile şüphelenmişken...

  Lise 2'de sınıf öğretmenim mizah nedir diye sormuştu. Herkes bir şey söyledi. Bende katkım olması amacı ile; -Espri yapıldığında karşıdaki insanda gülmeli demiştim. Bunu deyince, öğretmen saf saf baktı bana. Sanırım içinden ''salak çocuk, espri zaten karşıdakini güldürür'' dedi. Aslında şu mana vardı; öyle bir espri olsun ki hem siz hem de karşınızdaki buna çok rahat gülebilsin. Yani her iki taraf için de hiç bir kırıcı unsur taşımasın. Not: Sanırım bu kadar filozofvari konuştuğum için öğretmen beni aptal zannetti. Ayrıca başka bir gün, yaptığı bir tanıma formunda 'Zeki-Norma-Zeki değilim'' gibi şılar vardı. İnanılmaz bir şey ama sınıfta onlarca aptal olmasına rağmen herkes normal'i seçmiş ve sınıfın en aptalı da ben zekiyim demişti. Ben de ''her köyün bir delisi olur'' dedim ve parmak kaldırarak sınıfın orta yerinde ben zeki değilim dedim. Halbuki ıq'um 160. Aslında bu hareketimde yine aynı öğretmen gözünde aptal diye nitelendirilmeme sebep oldu fakat ben çok eğlendim.
 15. marvin

  Hz.İbrahim bile şüphelenmişken...

  özür diliyorum...haklısın.....sen onlara istedikleri cevapları veriyorsun ama onların yazıları akılları sıra alaycı ve küfürlü.....bu onların hak adalet ve dünya anlayışından geliyor galiba konuyu böldüğüm için ayrıca özür diliyorum .....sen devam edebilirsin... Sizin de onlardan bir farkınız yok. Onlar(hakaret edenler) aynı sizin ateistlere yaptığınınız gibi deistleri düşük seviyedeki insanlar olarak görüyor. Sizin bunu dile getiriş şekliniz farklı sadece.
×
×
 • Yeni Oluştur...