Jump to content

Hangi Komünist Parti?

Recommended Posts

• İleti 144
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili DEHA !

Bence Sultangaliyev rumuzlu arkadaş içlerinde en samimi , en bilgili ve en akıllı olanı .

Ne Mustafa Kemal'e düşman , ne de Atatürk'e .

Bu arkadaşa keşke hani bu kadar yüklenmesen diyorum .

Sevgılı Azaz,

Ben onu ısım vererek elestıren bır ıletıde bulunmadım genel olarak solcu gecınenlerın bırbırlerı ıle kavga edıp durdugunu anlatan bır ıletı astım,nedense tek hıddetlı tepkı kendısınden geldı ve olayı hemen cırkınce kısısellestırdı,oysa bazı baskaları farklı degerlendırdı sanırım ozgur tutsak'tı, kısmen haklı oldugumu vs soyledı,olay bundan ıbarettır.

Sitelerde Paylaş
İşte bir dinci bir faşistle ile komunist oldugunu iddia eden bir adamın ortak noktası...

Sizce ne farkları var birbirlerinden?

İşte bir çene suyu çorbacısıyla benim aramdaki fark.

İşte kimin ne olduğunu bilmeden atayım iftirayı öpeyim inananı taraftarıyla benim aramdaki fark.

İşte hiç bir konuda bilgi sahibi olmadan fikir belirtenle benim aramdaki fark.

İşte Sultan'la ikimizi gayet bu hususlarda gayet yakınlaştırıp seni yanımıza yaklaştırmayan bariz farklar aramızdaki farklar!

Sitelerde Paylaş

yaftalamak

we dogmatik düşünce ile ilgili şeyler söylenmiş

bende nacizane fikir beyan ediyim

kemalizm eleştirisi yapanlara atatürk düşmanı demek yaftalamak değil

kürtlerin hakkını sawunanlara türk milliyetçiliği adına karşı çıkmak dogmatik bir düşünce değil

kürt adının kart kurt sesinden geldiğini söylemek araştıma ruhu

atatürk az bile yapmış demek ilericilik

kürtler hep daha fazla ister toprağımızı alır demek ileri görüşlülük

değil mi?

ayrıca

Deniz Gezmişin dönemne br Kürt akımı yoktu ki, Denizden Kürt açılımı beklensin..

Deniz Gezmiş , Sol harekete Kemalistleri katmak için Kemalist gibi davranmıstır

böyle bir şey yok bu yüzden

o kemalist guruplarla we diğer düşüncelerden kopukluk we zayıflama war

deniz mahir gibi bu ülkede ki hatırı sayılır solcular

konuşmalarında kemalizm faşizmdir

kürtler özgür olmalıdır gibi laflar etmişlerdir korkak olmanın alemi yok

şu aralar mahir sayının erkeği öldürmek adlı kitabını okuyorum we tawsiye ederim(zelal yayınları :) )

Sitelerde Paylaş

Deniz Gezmiş'in Atatürkçü geçmişi olduğunu göz ardı etmeyin.Birikimi,teorik bilgisi arttıkça Marksizm'i benimsediği arkadaşları tarafından defalarca yazıldı çizildi...Ama Kürt sorununa ayrılıkçı bir yaklaşım benimsediğini hatırlamıyorum.

Mahir Çayan ise ayrı devleti tek çare görmenin net hatlarla karşısında olmakla beraber,devrimden sonra kurulacak otonom bir yönetime karşı olmadığını belirtmiştir.

Sitelerde Paylaş
böyle bir şey yok bu yüzden

o kemalist guruplarla we diğer düşüncelerden kopukluk we zayıflama war

deniz mahir gibi bu ülkede ki hatırı sayılır solcular

konuşmalarında kemalizm faşizmdir

kürtler özgür olmalıdır gibi laflar etmişlerdir korkak olmanın alemi yok

şu aralar mahir sayının erkeği öldürmek adlı kitabını okuyorum we tawsiye ederim(zelal yayınları )

Bak sen...

Buyur bekliyoruz..

Deniz Gezmiş'in Atatürk'e faşist veya Kemalizm'e faşizm dediği bir yazısını getir.Getir,ben sana savunmasını koyacağım.Ondan sonra "ilk başlarda Atatürkçüydü bıdı bıdı" gevezeliklerini değerlendiririz.

Savunma işte, yargılanırken, yani ölmeden kısa bir süre önce,lisedeyken yazmadı herhalde savunmasını...THKO Savunma diye geçer.

Keza Mahir'de kendisini İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞÇISI ilan etmiştir.

Peh.!

Sitelerde Paylaş

Galiyev bence bazı konularda aramızda bir iletişim sıkıntısı yaşanıyor. Kendi adıma konuşursam, Deniz'in ve Mahir'in kemalizmi bir müttefik olarak gördüğünü, anti-emperyalist ve anti-feodal nitlikli bir milli demokratik devrimin gerçekleşmesinde kemalistlerle ittifak yapmayı düşündüklerini ve bu bağlamda kemalizme bazı övücü sözler ettikleri gerçeğini yadsıyamam. Ancak sen de; onların kemalist değil marksist-leninist olduğunu, bu tarz bir devrim çizgisini savunmalarının sebebinin ülkemizin sosyalizme geçemeyecek kadar az gelişmiş olduğunu, kemalizmle ittifak kurulduğunda bu ittifakın liderliğini kemalistlerin değil kendilerinin(yani marksistlerin) almasına uğraştıklarını, milli demokratik devrim gerçekleştirilip de işçi sınıfı geliştiği zaman sosyalist bir devrim mücadelesine girip kemalistlerle de çatışacaklarını yadsımamalısın.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Mahir Kemalist değildir, Deniz Gezmiş'in çizgisini ise tartışırım, Kemalizme gayet yakındır.İttifak konusunda haklısın, ancak yanıldığın nokta Denizlerin ve Mahir'in "ittifak" dediği Kemalistler,solcudur.Kemalizmi "sağ bir ideoloji olarak" görselerdi düşman olurlardı.Kaldı ki, Türkiye'de bir "işçi sınıfı" çizgisi oluşmamıştır.Halkla buluşan sol,işçi tabanında derinleşen sol yine Kemalistlerin de içinde bulunduğu kadrolar sayesinde bir şeyleri başarmıştır.

Gardrop Atatürkçülüğü ile Gerçek Atatürkçülüğü ayrımına vardığınız zaman,sizinle daha rahat iletişim kurabileceğiz.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
Ne olduğu belirsiz partiler çok bu ülkede. Bence her isteyen kafasına göre parti kurmamalı bunun bir standartı olmalı. Bu yazılan parti isimlerinden TKP hariç diğerleriin hiçbirinin ismini ilk defa burda görüyorum.
Zaten konuyu pek anlamamışa benziyorsunuz. Ordaki partilerin tamamına yakını illegal örgütler. İllegal örgütler içinde hangi kurum nasıl bir standart belirleyecek :)

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Hiçbiri komünistin partisimi olurmuş.Hadi parlementer mücadeleyi seçenler yasal zorunluluktan öyle diyebilirlerde illegal yolu seçenler ne diye parti kurarlar ki ne yani devrimden sonra seçime mi girecekler.

TKP devrimden sonra seçime girsede barajı aşamazya neyse.

Sitelerde Paylaş

Marcos,

Bildiğim kadarıyla TKP'nin demokratik sosyalizm denen ucubeyle bir alakası yok.Seçim zamanları Marksist propaganda için biçilmiş kaftan olduğundan parti çatısı altında varlığını devam ettiren bir oluşum,Marksist-Leninist çizgiden bir şaşma söz konusu değil.Ya da en azından ben rastlamadım...

Sitelerde Paylaş
Marcos,

Bildiğim kadarıyla TKP'nin demokratik sosyalizm denen ucubeyle bir alakası yok.Seçim zamanları Marksist propaganda için biçilmiş kaftan olduğundan parti çatısı altında varlığını devam ettiren bir oluşum,Marksist-Leninist çizgiden bir şaşma söz konusu değil.Ya da en azından ben rastlamadım...

tkp devrımcı proletarya ve ulusların kendı kaderlerını tayın hakkı gorusu hakkında ne dusunuyor cok merak ettım

Sitelerde Paylaş
tkp devrımcı proletarya ve ulusların kendı kaderlerını tayın hakkı gorusu hakkında ne dusunuyor cok merak ettım

UKKTH yaklaşımı PKK'dan farklı.Adamların savundukları Leninizm maddi koşullara göre evrilen,realist bir Leninizm.

Sitelerde Paylaş

Sen bırak oraya gelmeyi, önce adını gaspettikleri partinin kurucuları olan Mustafa Suphi, Etem Nejat ve yoldaşlarının katledilmeleri hakkında ne yorum yaptıklarını bir sor.. Kemalizm kuyrukçuluğunda vardıkları aşamayı ondan sonra takdir edelim..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...