Jump to content

Arapların Milli Miti Fil Olayı ve Çelişkiler

Recommended Posts

-Allah istediğinin cezasını bu dünyada istediğininki öbür dünyada verir..ve en önemlisi istediği zaman verir?? sanamı soracak ne zaman koruyup korumayacağını??

-Allahın put perest tarafı tuttu gibi bi söylem yok..Allah taraf tutmaz..Kabenin korunması veya korunmaması onun takdiridir..isteseydi evreni nasıl milimel dengeyle koruyorsa onuda her daim korurdu..

-putperestlerin bu olayı kendi putlarına çektiğinden bi habersiz desteksiz sallamışsın yine..

başka sorun??

Sorularıma o kadar süper aydınlatıcı yanıtlar verdin o kadar feci madara ettin ki beni,başka soru soracak enerjim ve isteğim kalmadı.Horoz dövüşünde iyi değilimdir :)

Sen haklısın kardeş...İslamda çelişki yoktur,az votka pardon iman vardır :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tarihe Fil vakası olarak geçen ve Kuran'a da alınacak kadar önemli bulunan bu olaydan önce Arabistan'da çiçek hastalığı olgusuna rastlanmazken, bu olaydan sonra çiçek hastalığı görülür olmuş.

Filler nereden gelmiş, bunların bakıcıları sakın çiçek hastalığı taşıyıcısı olmasınlar?

Kuşları da taşları da gören yok ama taşların bıraktığı izler cesetlerin vücutlarında görünüyor! Çiçek salgını yaşamış, bağışıklığı olmadığı için de sapır sapır dökülmüş bir ordudan arta kalanlar 6.YY Arabınca herhalde ancak bu şekilde tanımlanırdı.

Sitelerde Paylaş
hala soruma cvp yok? niye sureye kimse itiraz etmemiş dedim euclid :) sen akıllıydın dost düsman onlar salakmıydı

ya sen, böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını bilmediğin halde bu süreye itiraz etmiyor.. burdaki olayın aynen yaşandığını kabul ediyorken... gelmiş kendinden öncekileri soruyorsun... senden öncekilerde aynen senin yaptığını yapmış bunu anlamak o kadar zor mu...

madem kurandaki her ayet evrensel ve biz insanlar için inmiş.. o halde gel şu fil süresini okuyalım..

1. Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine!

yok görmedim... ilk şimdi senden duyuyorum..

2. Tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?

ne tuzağı... nasıl bir tuzak kurmuşlardı... dertleri neydi bu adamların....hem sen tuzaklarını nasıl boşa çıkardın??? vallah benim ne onlardan nede onların tuzağını boşa çıakrdığından bir haberim yok..

3. Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.

kuşmu.. ilginç.

4. Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı.

hadiya... o fil sürüsü içinde olmak istemezdim doğrusu..

5. Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

iyi... tamamda şimdi.. hikmetinden sual olmayan tanrım... sen bunları bana niye anlatıyorsun.... ben ne bu fil sürüsünü gördüm.. nede senin yoladığın kuşları.. hem madem bana bunları anlatıyorsun...bu fil sürüsü kimdir.. niyetleri neydi... nasıl bir tuzak kurmak istediler... bu olay ne zaman oldu... bunları niye anlatmadın...??? sense gidip.. kafiyeye uyduracam ve bu olayı şiirsel bir dörtlük şeklinde anlatacam diye... gereksiz yere kasmışsın...

cevap:biz bu kitapta ne bir şeyi eksik bıraktık nede bir şeyi fazla yazdık..

oldu hocam iyiki bu fil süresini bu şekliyle indirdin.. bana çok faydası oldu... onca derdime bir çare oldu

tarihinde gavs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir de Müseylime'nin Fil suresi vardır, muhtemelen Kuran'daki Fil suresine nazire olarak yazılmıştır. Muhammed'in fil görmediğini bildiğinden bu şekilde yazmış diye düşünüyorum. Matrak adammış.

Fil Suresi:

Öyle ya/ sen filin ne olduğunu nereden bileceksin / onun hurma lifinden ip gibi kuyruğu ve uzun bir hortumu var!

Sitelerde Paylaş

kuranda her siz denilen yerde biz diye anlarsak hata ederiz...

kuran bize inmedi...

mekkedeki binbeşyüzyıl önce yaşayan kişilere hitab ederek konuşuyor...

onların sorunlarına ve anlayışlarına cevab veriyor...

peki bizi ne ilgilendiriyor bu ayetler...

eğer kuranın evrenin yaratıcısı tarafından yani beni yaratan varlıktan geldiğine inanıyorsam o zaman kuranda ki her sözün benim için bir anlamı olur...

eğer buna inanmıyorsam kuranla ilgilenmeme gerek yok...

beni yaratanın bu dünyada bir insanla benden çok önce olsa dahi bir şekilde irtibata geçtiğini duyduğumda bu benim için bulunmaz bir fırsat demektir...

eğer ben kendi varlığımın ve evrenin de varlığının arkasındaki gerçeği arıyorsam istifade etmem gerekn en bulunmaz bir kaynaktır kuran...

bu güne kadar ki geliş sürecine bakılırsa ona daha fazla eğilmeli ve doğru biçimde anlamanın yollarını aramalıyım...

kuran gerçeği bulmak isteyenlere bir klavuzluk yapar...

ama böyle bir derdi olmayanlar için hiç bir şey ifade etmez...

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Efsanenin özeti: Habeşistan(Etiyopya) kralının Yemene vali atadığı Ebrehe,Mekkeye gidip Kabeyi ziyaret eden putperest Arapları çekmek ve Sana şehrini popülerleştirmek için burada Kulleys adında eşi görülmemiş çok fiyakalı bir kilise inşa ettirir.Araplar Kabeye rakip çıkmasından ve üzerlerinde uygulanan bu misyonerlik faaliyetinden hiç hoşnut kalmazlar.En sonunda içlerinden birisi bir gece gizlice bu kiliseye girer ve içeride tuvaletini yapıp sıvışır.Ebrehe bunu Arapların yaptığını öğrenince küplere biner ve "Araplar bunu Kabelerinden yüz çevirttiğim için yapıyorlar. Ben de onların Kabesinde taş üstünde taş bırakmayacağım" diye yemin eder.Sonra yine efsaneye göre fillerden müteşekkil büyük bir ordu kurar fakat Kabeye varamadan bir grup ufo tarafından yok edilir.Olay sırasında şehri boşaltıp dağlara çekilmiş buradan olup biteni izeleyen Mekkeliler işler yatışınca tekrar şehre iner ve o sırada içinde 360 tane put olan puthaneleri Kabe önünde putlarına karşı imanları kat kat artmış bir şekilde coşkuyla şükran gösterilerine başlarlar ve putperestlikleri katmerlenmiş olarak yaşamlarına devam ederler...Şimdi gelelim sorulara:

-"Şirki asla affetmem onun dışındaki günahlarda dilediğim kişiyi bağışlarım" diyerek bu konudaki toleranssızlığını açıkça ifade eden Allah Kabe konusunda bu kadar duyarlı ve gaddarsa,asırlarca içinde yüzlerce puta tapılmasını,en gıcık olduğu şey olan şirkin merkezi haline gelmesini neden hiç iplemedi? Hem de asırlarca!?

-Allah, hristiyanlarla putperestler arasındaki bu olayda neden kitap gönderdiği hristiyanların değil de kendisini 360 putla aldatan putperestlerin tarafını tutmuştur? Arap oldukları için olmasın?

-Bu olayın Muhammedin doğumuna yakın bir zamanda olduğuna inanılır.Varsayalım ki gerçek.O zaman bu mucizevi olaya şahit olmuş genç bir putperest,yaklaşık kırk yıl sonra bir adam ortaya çıkıp da sizin dininiz,putlarınız hikaye,fasarya diye vaazlar vermeye başarsa nasıl tepki verirdi? Verdiği tepkide haklı olmaz mıydı?

Fil suresi bile Kuran'da anlatılanların masal olduğunu ispatlamak için yeterlidir. Başlıkta bir arkadaş sormuş;

1) Bu imha edilen ordunun kalıntılarını bulan var mı?

2) Atılan taşlar nereye gitmiş?

3)Bul orduyu, iskeletleri, taşları, fil kalıntılarını, o zaman gel anlat dinini.

4)Böyle bir olay niye tarihçiler tarafından kayıt altına alınmamış?

Vb.

Ebabil bir kuştur, masal mı gerçek mi düşünmesi hoştur :)

Muhammed bu masalları Allah ın sözü gibi anlatınca da elin Arabı Muhammed e haklı olarak gereken cevabı vermiş. 1400 yıl öncenin cahil Arabı bile anlatılanın masal olup olmadığını bilirken hala bu cehalete tapan ve zulmeden bugünün cahillerine ne demeli?

Kalem 15- Karşısında âyetlerimiz okunurken «eskilerin masalları» dedi

Nahl 24-Onlara “Rabbiniz ne indirdi?” denildiği zaman, “Öncekilerin masalları” dediler.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu konuda daha önce de belirttiğim ve bana farklı ve daha makul gelen yorum yada yaklaşım şöyledir...

bu fil olayı denen hadisenin kabeyle ebreheyle onun yıkılmasıyla filan hiç bir alakası yoktur...

ashabil fil lut kavmini ifade eder...

çünkü onların yaşadığı yerde petrada fil başlı bir çok heykeller ve hatta fil kayası dedikleri bir yapı filanda bulunur...

muhtemelen bunlar filli kendi simgeleri yapmışlardı...

ayrıca yapmış oldukları gayrı ahlaki tutumları da herkesce malumdur...

fil ashabı bu tür yanlış davranışları benimseyen insanlara denir...

lut kavminin helakiyle fil suresindeki de aynı ifadelerle anlatılır...

gerçi bu helak bildiğimiz gökten taş yağma suretiyle olmayıp bozuk ahlakın toplumu yıkması yok etmesi şeklinde de olabilir...

Sitelerde Paylaş

Kireç,

Kuranı baştan yazacaksan Muhammed e hatta Allah a ne gerek var?

Bahsettiğin sureleri okuyup da yeryüzünde seninle aynı sonucu çıkarabilecek kaç Allah'ın kulu var?

Bugün bunların masal olduğu artık karşı konulmaz şekilde ortaya çıkınca bu yapmaya çalıştığınız ahlaki mi?

Adamlar Muhammed e 1400 yıl önce eskinin masallarını anlatıyorsun dediklerinde, Muhammed senin kadar zeki çıkıp arkadaşlar bakın burada ebabil ebabil değil, taş da taş değil, fil de fil değil vb. diyememiş mi?

Yani Muhammed in masallarını bırakıp artık çaresizlik içinde uydurduğunuz sizin masallarınıza mı inanacağız?

Sitelerde Paylaş

Kireç,

Kuranı baştan yazacaksan Muhammed e hatta Allah a ne gerek var?

Bahsettiğin sureleri okuyup da yeryüzünde seninle aynı sonucu çıkarabilecek kaç Allah'ın kulu var?

Bugün bunların masal olduğu artık karşı konulmaz şekilde ortaya çıkınca bu yapmaya çalıştığınız ahlaki mi?

Adamlar Muhammed e 1400 yıl önce eskinin masallarını anlatıyorsun dediklerinde, Muhammed senin kadar zeki çıkıp arkadaşlar bakın burada ebabil ebabil değil, taş da taş değil, fil de fil değil vb. diyememiş mi?

Yani Muhammed in masallarını bırakıp artık çaresizlik içinde uydurduğunuz sizin masallarınıza mı inanacağız?

öncelikle bu yorum orjinal olarak bana ait değil...

adamlar petra daki fil heykellerinin oradaki fil kayasının resimlerini filan içeren bir linkle bu konuyu böyle yorumlamışlar...

bana arkeolojik buluntular yazıtlar heykeller bir çok rivayetlerden daha değerli somut ve güvenilir verilerdir...

artı bu yorumun bana mantıklı gelmesinin bir sebebide...

tanrının kabe gibi bir yapıyı korumasındansa insanların genelini ilgilendiren bir ahlaki yozlaşmayı hedef alması daha makul geliyor...

Sitelerde Paylaş

öncelikle bu yorum orjinal olarak bana ait değil...

adamlar petra daki fil heykellerinin oradaki fil kayasının resimlerini filan içeren bir linkle bu konuyu böyle yorumlamışlar...

bana arkeolojik buluntular yazıtlar heykeller bir çok rivayetlerden daha değerli somut ve güvenilir verilerdir...

artı bu yorumun bana mantıklı gelmesinin bir sebebide...

tanrının kabe gibi bir yapıyı korumasındansa insanların genelini ilgilendiren bir ahlaki yozlaşmayı hedef alması daha makul geliyor...

Yukardaki eleştirilerim kim bu safsatayı uyduruyorsa ona diyelim.

Yorumun sana mantıklı gelmesinin tek sebebi olabilir o da Kuran da anlatılan masalın artık gerçek olmadığını bilmen ama Kuran ı kenara atamayacağın için bu masala kılıf bulma ihtiyacın.

İsteyen tartışılan konudaki ayetlere bakabilir ve masal neymiş net olarak görebilir. Hatta dediğini bir türlü anlatamayan Allah karakteri ile de karşılaşabilir :D

Allah dediğini anlatmayı becerememiş Kireç bize anlatıyor. Haaa Kireç'in anlattığı karışık olsa Allah a hak vereceğim ama veremiyorum; çünkü Kireç in anlattığı çok basit bir husus. Eeeeee Allah da bu basitliği bize 1400 yıl yanlış anlaşılmayacak şekilde anlatabilirdi? Ama anlatmamış.

Niçin? Çünkü Kirec'in anlattığını anlatmamış da ondan. İsteyen ayetlere baksın

Sitelerde Paylaş

Yukardaki eleştirilerim kim bu safsatayı uyduruyorsa ona diyelim.

Yorumun sana mantıklı gelmesinin tek sebebi olabilir o da Kuran da anlatılan masalın artık gerçek olmadığını bilmen ama Kuran ı kenara atamayacağın için bu masala kılıf bulma ihtiyacın.

İsteyen tartışılan konudaki ayetlere bakabilir ve masal neymiş net olarak görebilir. Hatta dediğini bir türlü anlatamayan Allah karakteri ile de karşılaşabilir :D

Allah dediğini anlatmayı becerememiş Kireç bize anlatıyor. Haaa Kireç'in anlattığı karışık olsa Allah a hak vereceğim ama veremiyorum; çünkü Kireç in anlattığı çok basit bir husus. Eeeeee Allah da bu basitliği bize 1400 yıl yanlış anlaşılmayacak şekilde anlatabilirdi? Ama anlatmamış.

Niçin? Çünkü Kirec'in anlattığını anlatmamış da ondan. İsteyen ayetlere baksın

başlığı açan kişinin soruları yerindedir...

onun sorguladığını her akıl sahibi sorgulayabilir...

ve daha makul olan gerçek ortaya böylece çıkar...

Sitelerde Paylaş

başlığı açan kişinin soruları yerindedir...

onun sorguladığını her akıl sahibi sorgulayabilir...

ve daha makul olan gerçek ortaya böylece çıkar...

Bence de çok güzel başlık ve sorular.

Gerçeğin makulu veya az makulu olmaz. Daha burada bir yanılgı var.

Gerçek neyse odur. İşimize gelen, makul bulduğumuz değil.

Sitelerde Paylaş

Bence de çok güzel başlık ve sorular.

Gerçeğin makulu veya az makulu olmaz. Daha burada bir yanılgı var.

Gerçek neyse odur. İşimize gelen, makul bulduğumuz değil.

evet doğru gerçekler her zaman makul olmayabiliyor...

gözümüzle gördüğümüz gerçek akla sığmayabiliyor...

fakat tanrının yaptıklarının makul olması gerektiğine dair sanırım bir ön yargıya sahibim yada hepimiz sahibiz...

yani tanrı adil olmalı yaptıkları yada eğer söylüyorsa söyledikleri şeyler akla mantığa vicdana uygun olmalı diye düşünüyoruz...

böyle olduğu için onun adına yazılmış şeyleri eleştirip duruyoruz...

tanrının adil ve makul olması gerekmiyor diye düşünebilseydik her dediği ve her emri istediği kadar akıl dışı ve vicdansızca olsa da ona inanmakta onu uygulamakta sakınca görmezdik...

demi..

Sitelerde Paylaş

evet doğru gerçekler her zaman makul olmayabiliyor...

gözümüzle gördüğümüz gerçek akla sığmayabiliyor...

fakat tanrının yaptıklarının makul olması gerektiğine dair sanırım bir ön yargıya sahibim yada hepimiz sahibiz...

yani tanrı adil olmalı yaptıkları yada eğer söylüyorsa söyledikleri şeyler akla mantığa vicdana uygun olmalı diye düşünüyoruz...

böyle olduğu için onun adına yazılmış şeyleri eleştirip duruyoruz...

tanrının adil ve makul olması gerekmiyor diye düşünebilseydik her dediği ve her emri istediği kadar akıl dışı ve vicdansızca olsa da ona inanmakta onu uygulamakta sakınca görmezdik...

demi..

Böyle bir düşüncem yok, hatta zaman zaman deistlere takılırım, tanrının olması için o kadar dua etmeyin diye... Çünkü karşımıza çok zalim bir tanrı çıkabilir :D

Tanrıdan beklediğim;

boş beleş işlerle uğraşmaması

Eskinin masallarına inanmaması

Spermin nereden geldiğini bilmesi

Dünyayı döşek gibi düz sanmaması

2 lafın belini doğrultabilmesi vb.

:D

Ama Kuran ın tanrısı bunları becerememiş. Bunu beceremeyen bir tanrı tanrı olamayacağı için zalimliklerini ve insanlık suçu sayılacak emirlerini uygulamayın diyorum sadece

Sitelerde Paylaş

Böyle bir düşüncem yok, hatta zaman zaman deistlere takılırım, tanrının olması için o kadar dua etmeyin diye... Çünkü karşımıza çok zalim bir tanrı çıkabilir :D

Tanrıdan beklediğim;

boş beleş işlerle uğraşmaması

Eskinin masallarına inanmaması

Spermin nereden geldiğini bilmesi

Dünyayı döşek gibi düz sanmaması

2 lafın belini doğrultabilmesi vb.

:D

Ama Kuran ın tanrısı bunları becerememiş. Bunu beceremeyen bir tanrı tanrı olamayacağı için zalimliklerini ve insanlık suçu sayılacak emirlerini uygulamayın diyorum sadece

tanrının şunları şunları bilmesi ve bunları yapmaması gerekir diye bir ön kabulunuz var...

mesela insanlık suçu sayılacak şeyleri istememeli zalimlik sayılabilecek şeyleri istememeli dir diye düşünüyorsunuz...

yani kafanızda olması gereken bir tanrı imajı var...

ve ortada olan emirler ve yasaklar bu imajla uyuşmuyor...

Sitelerde Paylaş

tanrının şunları şunları bilmesi ve bunları yapmaması gerekir diye bir ön kabulunuz var...

mesela insanlık suçu sayılacak şeyleri istememeli zalimlik sayılabilecek şeyleri istememeli dir diye düşünüyorsunuz...

yani kafanızda olması gereken bir tanrı imajı var...

ve ortada olan emirler ve yasaklar bu imajla uyuşmuyor...

Kafamdaki tanrı ile ilgili tek inanç; cahil olamayacağı,

Cahilse tanrı değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...