Jump to content

İLHAN ARSEL aramızdan ayrıldı

Recommended Posts

Değerli akademisyen, aydın insan ve saygın yazar Prof. Dr. İlhan Arsel birkaç aydır ağır hastaydı ve pazar sabahı aramızdan ayrıldı. Eserleriyle yaşasın.

http://www.hurriyet....tr/kultur-sanat ... sp?gid=229

1921 doğumlu akademisyen ve yazarımızı bugünlerde daha fazla ele almamız gerekiyor.

Kısa yaşam öyküsünü kendisinden dinleyelim:

İstanbul'da doğmuşum. Doğum tarihimi belirtmek isterdim, fakat henüz gençlik sevdasından kurtulamadığım için kaç yaşında olduğumun tahminini size bırakıyorum. Gençliğimde mühendis olma hevesine kapılmıştım. Bu hevesle lise'nin "fen" şubesinden mezun oldum. Fakat muhtemelen içgüdülerimin, ve erken yaşlarda saplı bulunduğumu hissettiğim hak ve adalet duygusu'nun itişiyle hukuka yöneldim. Bunu yapmakla çok isabet ettiğimi şimdi anlamaktayım; çünkü belki mühendis çıkmakla başarılı ve paralı bir yol çizmiş olurdum ama, hukukun bana, bütün hayatım boyunca, sağladığı mutluluğa asla kavuşamazdim. Bu alanda ilk önemli adımı, Isviçre'de Cenevre Hukuk Fakültesi'nde hukuk doktorası yapmakla atmış oldum. Türkiye'ye dönüşte Ankara Hukuk Fakültesi'ne alındım; otuz yıl boyunca Anayasa hukuku dersleri verdim. 1960 ihtilali sonucu yeni bir Anayasa hazırlamakla görevli on kişilik komisyona, az sonra Kurucu Meclis tasarısını hazirlamakla görevli 5 kişilik komisyona üye seçildim. 1967 yılında Cumhurbaskanı Cevdet Sunay tarafından T. B. M. Meclisi'ne "Kontejan senatörü" olarak atandım. Az sonra, meslekî mutluluğumun tek kaynağı olduğunu anladığım üniversite'ye döndüm. 1971 yılında, merkezi New York'ta bulunan "inter-University Associate" kuruluşuna danışman ve araştırmacı olarak atandım ve bu kuruluşun "Kronolojik yorum" esasına göre yayınladığı "Constitutions of the Countries of the World" (Dünya Ülkeleri Anayasaları) adli 21 cild'lik yapıtın "Türkiye" ve "Belçika" bölümlerini (1976 yili itibariyle) hazırladım. 1975 yılında, ders vermekte bulunduğum Ankara Polis Enstitüsü'nden istifa ettim; istifama sebeb olan şey, özgür düşünceli bazi öğrencilerin Enstitü'den atılması idi. Enstitü'nün, polis gücünü belirli inançlar uğruna döğüşken olmakta gören zihniyetine karşı bir tepki niteliğini taşıyan bu istifamdan bir süre sonra, 1977 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'nden de istifa ettim. Bu kez istifa sebebim, şeriatçi zihniyetin tehlikeli şekilde güçlenmesine karşı suskun kalan Üniversite öğretim üyelerinin yetersizliklerini ve cesaretsizliklerini sergilemek arzusuydu. Bu tarihten itibaren araştırma ve öğretim faaliyetlerine devam ettim, ve özellikle şeriat'in olumsuzluklarını ortaya vuran yayımlarda bulundum.

Eserleri:

• Müslümanlık Sınavı (2002,Kaynak Yayınları)

• İslam'a Göre Diğer Dinler (2002,Kaynak Yayınları)

• Muhammed'e Göre Muhammed (2000,Kaynak Yayınları)

• Kur'an'ın Eleştirisi (1999,Kaynak Yayınları)

• Kur'an'daki Kitaplılar (1999,Kaynak Yayınları)

• Tevrat ve Incil'in Eleştirisi (1999,Kaynak Yayınları)

• Şeriat ve Kölelik (1999,Kaynak Yayınları)

• Şeriat'tan Kıssalar I (1996,Kaynak Yayınları)

• Şeriat'tan Kıssalar II (1997,Kaynak Yayınları)

• Aydın ve Aydın (1997,Kaynak Yayınları)

• Toplumsal Geriliklerimizin Sorumluları Din Adamları (1996,Kaynak Yayınları)

• Şeriat ve Kadın (2008, Kaynak Yayınları İstanbul, 17. baskı)

• Arap Milliyetçiliği ve Türkler (1973 1. Basım, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

• Biz Profesörler (1997,Kaynak Yayınları)

• Teokratik Devlet Anlayışından Demokratik Devlet Anlayışına (1975, AÜ İlahiyat Fakültesi Yayınları)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aramızdan falan ayrılmadı.Turan Dursun gibi.

tarihinde Tangocu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu adam harbi ateistti, bir kaç yil önce ilhanarsel.org da bir çömezi kitaplarini yayinliyordu (ebru zincirkıran rumuzuyla)

muhammed ve islam'a yönelik öyle eleştiriler yapiyordu ki ağziniz açik kalir,

bir de bir üniversitenin kütüphanesinde kaynak yayinlarindan çıkma "biz profesörler" "şeriat ve kölelik" adinda iki kitabina rastlamiştim.

adam aü-hukuk profesörüyken görüşleri nedeniyle istifa edecek kadarda çılgın. ayrıca 27 mayıs anayasasini hazirlayan kuruldan, kendisi anayasa profesörü çünkü.

sayesinde çok müslümanin çark ettiğini düşünüyorum,

allah varolsaydi direkt zebanilerin kucağina :)

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok üzüldüm! Turan Dursun'dan sonra etkili kalem olarak bir o kalmıştı, o da tarihe gömüldü...

Ama o da verdiği eserlerle yaşayacak; Türkiye'li Ateist'lere, öğrenmek ve aydınlanmaya çalışanlara onlarca kitabıyla yol göstermeye devam edecek...

Sonsuzluğa uğurladığımız İlhan Arsel ile aynı dili konuşuyor olmaktan ve onun gibi bir insanla aynı ülkenin çocuğu olmaktan gurur duyuyorum...

Sitelerde Paylaş

Zaten aramızda değildi ki aramızdan ayrılabilsin.

Eksin olmasınlar, müslümanların engin hoşgörüsü onu da her daim kucaklamayı bildi.

Sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Sitelerde Paylaş

Fani dünya işte - gelen gidiyor giden gelmiyor....

Neyse :

Ateşi bol olsun.

Sizin gibileri yakmak lazım fırınlarda

Sitelerde Paylaş

Turan Dursun ne kadar aydınsa ilhan arsel o kadar aydın..

Terzi kendi söküğünü dikemez misali herkesi aydınlatıyorlar ama bir kendilerini aydınlatamadılar..

Turan dursunun senei devriyesinde demiştim.

Üzülmeyin.Daha ne ilhan arseller var bu ülkede...Ne turan dursunlar..

Olsunlar olsunlar kalan sağlar bizimdir.O kalan sağlar olmasa bizler ne ile cenneti kazanacağız..

Kalsınlar..Üstüne basılacak basamak lazımdır..

Sitelerde Paylaş

Üzerine basılacak merdiven kadar değeriniz yok bu ülkede.

Cennet aşkı sizin gözünüzü kör etmiş.

Öbür dünya diye bir yer olsa senin cennetini bulur seni cennette ****

Allahın elimden alamaz

Sitelerde Paylaş

1921'de doğdu, İslam incelemelerine yöneldi kendi dünyasında. Sonra Turan Dursun ile tanıştı ve sanıyorum aynı gazetede yazı yazdılar.

O da Nietzsche gibi cennet ile cehennemin bu dünyada olduğuna dikkat çekti ve gitti.Belki de en öenmlisi buydu. İslamcılar bile bu anlamda yararlanabilirler O'ndan.

Sitelerde Paylaş

Belki siz ateşi boylarsınız o da birçok kişiyi aydınlatmanın ve doğrulara yöneltmenin huzuruyla mutlu olur.

Seni aydınlatmış senin liderin olmuş , eğer sende huzur bulduysan ne mutlu sana....

Yav adam ateşe mateşe inanmıyor, kaldı ki benim duama hiç inanmaz.

Sitelerde Paylaş

Evladım ben ölmüş birine dua ettim....Sizler duaya falan inanıyormusunuz? gerçekten merak ettim.

Sanki önemli olan ilhan arselin yanıp yanmaması imiş gibi konuşma.Senin saygısızlığından ve niyetinden bahsediyoruz.

tarihinde Tangocu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seni aydınlatmış senin liderin olmuş , eğer sende huzur bulduysan ne mutlu sana....

Yav adam ateşe mateşe inanmıyor, kaldı ki benim duama hiç inanmaz.

Dini öğretilere inanmak şart mı gerçek ve doğruyu bulmak adına?

Ben İLHAN ARSEL hiç okumadım aslında ama insanları geleneksel din anlayışından soğuttuğunu düşündüğüm için severim.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanki önemli olan ilhan arselin yanıp yanmaması imiş gibi konuşma.Senin saygısızlığından ve niyetinden bahsediyoruz.

Ne saygısı ne niyeti bre gafil . sana ne ben kimi sever kimi sevmem ..sanamı soracağım....

artık bana yanıt verme . . sen önce akıllı bir ateist olmaya çalış ....

Sitelerde Paylaş

Ne saygısı ne niyeti bre gafil . sana ne ben kimi sever kimi sevmem ..sanamı soracağım....

artık bana yanıt verme . . sen önce akıllı bir ateist olmaya çalış ....

Sevip sevmemen mi sorun.Kötü dua saygısızlıktır,inanalım veya inanmayalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...