Jump to content

ev tozu akarlarıyla mücadele..

Recommended Posts

haftada birkaç kere sabah hapşurmalarıyla uyanıyordum..

biraz internetten araştırınca bu illet böceklerden olabileceğini düşünüyorum artık..

gözle görülemeyen, mikron boyutlarında bu böceklerle aynı yatağı payalaştığımdan haberim yoktu..

bu böcekler vücutlarının bir kaç misli dışkı bırakıyorlar ve bu dışkılar insanda allerjik reaksiyona neden oluyor..

deri döküntülerimizle besleniyorlar..

bu hayvanlardan tamamen kurtulmak için ne yapmalıyım sizce..

Sitelerde Paylaş

haftada birkaç kere sabah hapşurmalarıyla uyanıyordum..

biraz internetten araştırınca bu illet böceklerden olabileceğini düşünüyorum artık..

gözle görülemeyen, mikron boyutlarında bu böceklerle aynı yatağı payalaştığımdan haberim yoktu..

bu böcekler vücutlarının bir kaç misli dışkı bırakıyorlar ve bu dışkılar insanda allerjik reaksiyona neden oluyor..

deri döküntülerimizle besleniyorlar..

bu hayvanlardan tamamen kurtulmak için ne yapmalıyım sizce..

Bu böceklerin bir ismi var mı? Varsa öyle araştırabiliriz.

Ama sık yapılan temizlik, dezenfekte edici temizleyiciler ile biraz üstesinden gelinir. Elbet bunlar birşey ile besleniyordur. Onlarıda sanki bu yolla yok edebiliriz yada azaltabiliriz gibime geliyor. Çalışmama rağmen evimin temizliğini hala deliler gibi kendim yaptığımdan neyin ne olduğunu biliyorum az çok. :)

Belki vücut kiri dediğimiz bizim atıklarımız ile besleniyordur. O yüzden temizlikten önce hijyen sanki önemli gibi duruyor.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Bu küçük böcekler hiç mi su içmiyorlar? Yedikleri şeylerden mi su elde ediyorlar?

havadaki nemden su ihtiyaçalrını gideriyorlar..

dolayısıyla %45 den daha az ortamda nem olursa yaşayamıyorlar..

bunun için şimdi eve nem alma cihazı bile almayı düşünmüyor değilim..

Sitelerde Paylaş

Bu böceklerin bir ismi var mı? Varsa öyle araştırabiliriz.

Ama sık yapılan temizlik, dezenfekte edici temizleyiciler ile biraz üstesinden gelinir. Elbet bunlar birşey ile besleniyordur. Onlarıda sanki bu yolla yok edebiliriz yada azaltabiliriz gibime geliyor. Çalışmama rağmen evimin temizliğini hala deliler gibi kendim yaptığımdan neyin ne olduğunu biliyorum az çok. :)

Belki vücut kiri dediğimiz bizim atıklarımız ile besleniyordur. O yüzden temizlikten önce hijyen sanki önemli gibi duruyor.

Selamlar...

ne kadar evini temizlersen temizle yatağını bu böceklerle paylaşıyorsun..

bir tırnak arasına 2000 tane toz akarı girebiliyor..

bu kadar küçükler yani..

araştırman için toz akarının adı mite diye geçiyor..

bergüzar bütün gün hamamdan çıkma istersen ama yinede yatağına yattığında sabaha kadar deri döküyorsun..

bunun vücut temizliğiyle de alakası yok..

Sitelerde Paylaş

ne kadar evini temizlersen temizle yatağını bu böceklerle paylaşıyorsun..

bir tırnak arasına 2000 tane toz akarı girebiliyor..

bu kadar küçükler yani..

araştırman için toz akarının adı mite diye geçiyor..

bergüzar bütün gün hamamdan çıkma istersen ama yinede yatağına yattığında sabaha kadar deri döküyorsun..

bunun vücut temizliğiyle de alakası yok..

Sanırım sadece alerjik bünyelerde sıkıntı yaratıyor. Herhalde başka bir zararı yok bunların, belki faydası bile vardır kimbilir? :)

Ama bunlardan kurtulmak kolaya benzemiyor.

Sitelerde Paylaş

http://www.hastaadam.com/Hastaliklar/Alerji/ev.tozu.akari.akar.htm

Sevgili goddar,

Bak burada işine yarayabilecek bilgiler var.

yararlı oldu bu link..sağol..

nem alma cihazı almaktan vazgeçtim en azından..

odayı sık sık havalandırmak nemi zaten düşürüyormuş..

artık işe giderken camı açık bırakırım..

birde şu nanoteknolojik pahalı yatak takımlarından alayım bakalım..

Sitelerde Paylaş

Benim de birkaç başka şeyin yanında ev tozu akarına alerjim var. Doktora gidip alerji testi yaptırdığımda çıktı. Doktor da test sonucunda ev tozu akarına karşı neler yapmam gerektiğini gösteren bi' kağıt verdi bana.

Yazılanlara göre haftada iki kez yastık kılıfı ve çarşaf vs değişecek. Halı varsa kaldırılacak. Oda-ev sık sık havalandırılacak ve asla tozlanmasına izin verilmeyecek vs...

Bir de normal elektrik süpürgesi yerine su hazneli elektirik süpürgelerinin kullanılması tavsiye ediliyor. Temizliği de tercihen başkasının yapması iyi olurmuş. Siz yaparsanız da maske takmalıymışsınız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...