Jump to content

sınav...

Recommended Posts

1.Demek ki, insan kendine malik değil. O bir kuldur. Bedeni, küllî bir irade ile tanzim ve idare ediliyor.

aynı şeyi söylüyor işte...

yazıma katılıyormusun katılmıyor musnn?hala belirtmedin?

allah burada etken midir?edilgenmidir?alıntım doğru mudur yanlışmıdır?

Allah senin bedenini yaratırken etkendir. Vücudundaki hücreleri, organları idare ederken etkendir. Sen ise arabayı sürerken etkensin. Direksiyonu çeviren Allah mı? burada çelişki var mı? Allah külli iradesi ile araba yaptı. Sen cüzi iradenle kaza yaptın. Allah külli iradesi ile köprü yaptı sen cüzi iradenle aşağı atladın.

Adam silah yapmış kuş vurasın diye. Sen kalk tetiği çek karşındaki adamı vur sonra suçu silahı yapana at.

Bu örnekler külli ve cüzi iradeyi açıklıyor.

tarihinde ayferkaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 222
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

?

Külli irade sadece orda uzakta virajdakileri seyreden adamın iradesi idi.

sen alıntıladığın kaynakta:Demek ki, insan kendine malik değil. O bir kuldur. Bedeni, küllî bir irade ile tanzim ve idare ediliyor.

demiyormusun...alçak mısın sen..allahın özelliklerinden karar veren ve asıl mülk sahibi herşeye gücü yeten sıfatlarını kaldırıp,sünepe bir ezik gibi izleyen ve aslında hiçbirşeye müdahelee edemeyen anlamı yüklüyorsun

yazıklar olsun senin gibi müslümana..

sırf haklı çıkmak için şirk yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Allah senin bedenini yaratırken etkendir. Vücudundaki hücreleri, organları idare ederken etkendir. Sen ise arabayı sürerken etkensin. Direksiyonu çeviren Allah mı? burada çelişki var mı? Allah külli iradesi ile araba yaptı. Sen cüzi iradenle kaza yaptın. Allah külli iradesi ile köprü yaptı sen cüzi iradenle aşağı atladın.

Adam silah yapmış kuş vurasın diye. Sen kalk tetiği çek karşındaki adamı vur sonra suçu silahı yapana at.

Bu örnekler külli ve cüzi iradeyi açıklıyor.

ben bu iletinle islamı ve allah ı anlayamamış zavallı olarak ilan ediyorum ...

..allahın herjhangi bir alanda edilgenliğini kabul edip de aslında allahı inkar eden olduğunun farkında bile değilsin

Sitelerde Paylaş

Bizim şu anda hür iradelerimizi kullanıp birbirimizle mesajlaşabilmemiz bile Allahın külli iradesiyle yaratıp istediğini seçmekte özgür bıraktığını göstermektedir.

peki diyelim ki allah kendini yok etti..senin idaren kalır mı? kalmaz...(cevap vermedğin için artık ben vereyim cevabın farklı ise zaten güle güle)

o zaman sen allah bağımsız bir idareye sahip değilken o idare seni idare etmek içn yapılmış bir yanılsamadan ibarettir.

yani şimdi devam edeceğim ama sana allah idaresinin insan idaresinden daha üstün olduğunu ve sözü geçen iredenin ve herşeyi belirleyen idarenin allah iradesi olduğunu kanıtlamaya çalışıyorum gibi geldi..

bunun bir müslüman olarak senin tarafından savunulması gerekmiyormu zaten

artık yazmasak olur mu?

belli bir allah bilgisi olmayınca tartışmamız komik oluyor..

allahın gücünü resmen ibkar ediyorsun ve resmen edilgen konuma sokuyırsun ..bunu birine söylersen çevrende seni döverler.

tarihinde kolonya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen şimdi kalktın bir de Allahı sınava sokuyorsun?

Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

a) Peki diyelim ki Allah kendini yok etti?

Sizin Allah anlayışınız (veya şu ana kadar bildiğiniz) ile bizimki çok farklı. Siz Allah derken çukulata tanrısından bahsediyorsunuz.

Ben ise zamandan ve mekandan münezzeh olan Allah'tan bahsediyoruz.

B) Sorunun cevabı şurda saklı. Tetiği ben çektim Ama suç silahı yapanın. Köprüden ben atladım ama suç yerçekimi kanununun. Arabayı ben sürdüm ama hata virajı yapanın.

Kardeş? Sen mi Allahı sınava sokuyorsun. Allah mı seni sınava sokuyor?

Sitelerde Paylaş

yani şimdi devam edeceğim ama sana allah idaresinin insan idaresinden daha üstün olduğunu ve sözü geçen iredenin ve herşeyi belirleyen idarenin allah iradesi olduğunu kanıtlamaya çalışıyorum gibi geldi..

bunun bir müslüman olarak senin tarafından savunulması gerekmiyormu zaten

Sitelerde Paylaş

Bedeni diyorum ruhu değil. Ben şu an senin bedeninle mi konuşuyorum.

Yoksa onu idare eden şoför koltuğuna oturan senin elin kolunmu. Şu an bana cevap veren iki elinin ucundaki 10 parmak mı yoksa bunları istediği gibi hareket ettiren Ruh mu?

Benim yazımı algılayan senin elin gözün mü yoksa sen misin

SANA DİYORUM SANA

SEN

SEN derken ne anlıyorsun. Et ve kemik mi?

Sitelerde Paylaş

Bu var mı demek yok mu demek?

sus demek.

bunun konuyla ilgisi yoktur demek..bunu başka zaman hele hel senle hiç tartışmayalım dmek.

bu arada şunu farkettim...kulli irade ile allah tarafından yönetilen şey sadece et parçası yani..yok sa allah kulli iradesi ile "ruh" a söz geçiremiyor demek istiyorsun sanırım..allasen yokmu bir müslüman şuna şirk işledğini söyleyecek.

Sitelerde Paylaş

kolonya...

soruların bence mantıklı...

şahsi çıkarımım tanrının yapacaklarımızı önceden belirlemediği...

yani hangimizin ne yapacağını önceden kimse bilmiyor tanrı bile...

eğer bilseydi bu sınava gerek olmazdı...

hangimizin daha iyi olduğunu bilmiyor ve bilmek için bu hayatı ve ölümü yaratıyor...

ve sonucun sağlıklı olması içinde sınav esnasında müdahale etmiyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...