Jump to content

ateistlere 2 soru

Recommended Posts

o bulduğumuz papazlar müslüman papazlar mı??.. yani doğal olarak o papazların müslüman olması lazım eğer bu konuda seninle hem fikir iseler..

evet siz de kuranı biliyorsunuz da ne oluyor?

onlar da aynı işte

barnabas yerine hristiyanlara ruhban okullarında değiştirilmiş incilden dersler verilir

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet siz de kuranı biliyorsunuz da ne oluyor?

onlar da aynı işte

barnabas yerine hristiyanlara ruhban okullarında değiştirilmiş incilden dersler verilir

ben muhammed olduğuna inanmıyorum ki .. kitabın allahtan geldiğini değil insan uydurması olduğunu düşünüyorum .. ayrıldık mı bahsettiğin papazlardan şimdi .. işkembeden sallama cevaplar verme.. madem muhammed olduğunu biliyorlar .. neden müslüman olmuyorlar .. herkes aptal bi tek siz akıllısınız.

Sitelerde Paylaş
ben muhammed olduğuna inanmıyorum ki .. kitabın allahtan geldiğini değil insan uydurması olduğunu düşünüyorum .. ayrıldık mı bahsettiğin papazlardan şimdi .. işkembeden sallama cevaplar verme.. madem muhammed olduğunu biliyorlar .. neden müslüman olmuyorlar .. herkes aptal bi tek siz akıllısınız.

ama sen de kuran da o kadar görüyorsun açık ve net ama inanmıyorsun. ama ben inanıyorum. bunun gibi birşey papazlar.

zaten saptıkları için tedavülden kalkmadılarmı

ayrıca sallamıyorum.

islamı yaşayan bir müslümanım.

ilahiyat konusunda bilgim yoğun.

ayrıca kuran insan uydurması değil.Peygamber ümmi idi. okuma yazma bilmiyordu. Allahtan gelen vahyi ezberine aldı ve yazdırdı.

bu yüzden insan uydurması asla olamaz

evet akıllılık bizim vasfımız

Sitelerde Paylaş
ama sen de kuran da o kadar görüyorsun açık ve net ama inanmıyorsun. ama ben inanıyorum. bunun gibi birşey papazlar.

zaten saptıkları için tedavülden kalkmadılarmı

ayrıca sallamıyorum.

islamı yaşayan bir müslümanım.

ilahiyat konusunda bilgim yoğun.

ayrıca kuran insan uydurması değil.Peygamber ümmi idi. okuma yazma bilmiyordu. Allahtan gelen vahyi ezberine aldı ve yazdırdı.

bu yüzden insan uydurması asla olamaz

evet akıllılık bizim vasfımız

forumda görüyorum ne kadar akıllı olduğunu .. kafana göre takıl sen.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlayda Peygamber yazma bilmiyordu amaokuma biliyordu. Burada konunun ehli çok sağlam müslüman arkadaşlarla tartıştık bu karara vardık.

Çünkü okuma bilmemesi biraz mantık dışı. Buna Adem' in konuşma bilmemesi savı da dahil.

Peki neden Sav. Muhammed' in okuma bilmemesi doğru değildir?

Çünkü kendisine zuhur eden ayetleri hafızlara yazdırdıktan sonra doğru mu yazdılar, yanlış mı yazdılar veya yalan mı yazdılar yoksa ayete sadık mı kaldılar diye bizzat kontrol ediyordu.

Sitelerde Paylaş
İlayda Peygamber yazma bilmiyordu amaokuma biliyordu. Burada konunun ehli çok sağlam müslüman arkadaşlarla tartıştık bu karara vardık.

Çünkü okuma bilmemesi biraz mantık dışı. Buna Adem' in konuşma bilmemesi savı da dahil.

Peki neden Sav. Muhammed' in okuma bilmemesi doğru değildir?

Çünkü kendisine zuhur eden ayetleri hafızlara yazdırdıktan sonra doğru mu yazdılar, yanlış mı yazdılar veya yalan mı yazdılar yoksa ayete sadık mı kaldılar diye bizzat kontrol ediyordu.

sorulan bi soruyu böyle kıvırdık demek istiyosun yani :rolleyes:

merak ettiğim bişey var .. bi insan okuma bilirse yazmayı da bilmez mi??.. bunu nasıl ayırt ediyosunuz.. bence okuma bilen insan aynı zamanda yazabilirde.. yani okuduğu bi yazının anlamını biliyorsa.. aklına geldiği her hangi bişeyi, o okuyabildiği yazıyı kağıda döker .. ve yazabilmiş olur .. bana biraz mantıksız geldi .. senin dediğin gibi bi örnek var mı??.. okuma bilipte yazma bilmeyen.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sorulan bi soruyu böyle kıvırdık demek istiyosun yani :rolleyes:

merak ettiğim bişey var .. bi insan okuma bilirse yazmayı da bilmez mi??.. bunu nasıl ayırt ediyosunuz.. bence okuma bilen insan aynı zamanda yazabilirde.. yani okuduğu bi yazının anlamını biliyorsa.. aklına geldiği her hangi bişeyi, o okuyabildiği yazıyı kağıda döker .. ve yazabilmiş olur .. bana biraz mantıksız geldi .. senin dediğin gibi bi örnek var mı??.. okuma bilipte yazma bilmeyen.

Ne sorusu hangi sorudan bahsediyorsunuz?

Okuma bilen yazma bilir savınız doğru değildir toplumlarda bunun olmadığına dair sayısız canlı örnekleri vardır bugün bile.

Sayıları biraz bilen her insan çok kolay işlem yapar demek gibi bir benzetmedir bu.

Sitelerde Paylaş
Ne sorusu hangi sorudan bahsediyorsunuz?

Okuma bilen yazma bilir savınız doğru değildir toplumlarda bunun olmadığına dair sayısız canlı örnekleri vardır bugün bile.

Sayıları biraz bilen her insan çok kolay işlem yapar demek gibi bir benzetmedir bu.

şöyle bi soru sorulmuş olmalı sanırım; madem muhammed okuma bilmiyordu, o zaman yazıya geçirilirken muhammedin sözlerinin geçirildiğini nerden bilebiliriz??.. belki yazıya geçiren kişiler sözleri çarpıttılar.. ve sizin bu soruya karşın vardığınız sonuç: '' o zaman muhammed okuma biliyordu, sadece yazma bilmiyordu''

ben okuma-yazma konusunda kendi düşüncemi yazdım .. işlem yapma ile okuma-yazma meselesi arasında pek bi alaka yok bana göre.. ama bunu bilimsel olarak açıklayacak arkadaşlar varsa onları da dinleyebilirz .. ben sadece kendi mantığım üzerinden bu sonuca vardım .. yanlış olabilir tabii ki.

Sitelerde Paylaş
şöyle bi soru sorulmuş olmalı sanırım; madem muhammed okuma bilmiyordu, o zaman yazıya geçirilirken muhammedin sözlerinin geçirildiğini nerden bilebiliriz??.. belki yazıya geçiren kişiler sözleri çarpıttılar.. ve sizin bu soruya karşın vardığınız sonuç: '' o zaman muhammed okuma biliyordu, sadece yazma bilmiyordu''

ben okuma-yazma konusunda kendi düşüncemi yazdım .. işlem yapma ile okuma-yazma meselesi arasında pek bi alaka yok bana göre.. ama bunu bilimsel olarak açıklayacak arkadaşlar varsa onları da dinleyebilirz .. ben sadece kendi mantığım üzerinden bu sonuca vardım .. yanlış olabilir tabii ki.

Ben soruyu okumadım bile onun için de yazmadım zaten. İlayda' nın, Muhammed' in okuma-yazma bilmediğini söylemesi üzerine bu bilgiyi vermek istedim. Bu sonuca ben daha önce vardım, şimdi değil ve forumda da bizim düşündüğümüz yönde açıklamalar çok çıktı salt teistlerden değil, ateislerden de.

İkinci söylediğinize gelirsek sangre, toplumda çok var okuması olup yazıya dökemeyen.

Belki duymuşssundur toplumumuzda ''Kürtçe' yi anlıyorum ama konuşamıyorum'' diyen, işte cevap bu.

Matematik işlemi de bununla alakalı, bununla paralel bir örnektir zaten.

İşleyiş mekanizması aynıdır bundan dolayı bu örneği iliştirdim.

Sitelerde Paylaş
parakletos değil faraklittir=ahmet=mahmut=muhammed=mustafa budur yani

bu konularda başka sorunuz varsa sorabilirsiniz.yavaş yavaş..öğrenin de...

parakletos faraklit aynı şey zaten.

GREKÇE, PARAKLET KELİMESİNİ DOĞRULAMAKTADIR:

Bazı Müslümanların yapmaya çalıştıkları şey, bu kelimenin (PARAKLETOS) sesli harflerini (a-a-e-o), öbür kelimenin (PERİKLYTOS) e-i-y-o gibi harfleriyle değiştirmektir. Seslilerin kelimeye dahil edilmediği dönemlerde, İbranice ve Arapça gibi dillerde yazarın hangi sesli harfi kullanacağı konusunda birtakım tartışmalı boşluklar vardır. Ama aynı şey Grekçe'de yoktur; çünkü tüm sesli harfler Grekçe metinlerde açıkça yazılır.

GREK EL YAZMALARI "PARAKLETOS" KELİMESİNİ DOĞRULAR:

Eğer bu kelimenin nasıl yazıldığı konusunda herhangi bir kuşku varsa, bunu mevcut el yazmalarından anlamak mümkündür. Bunlar, en eski el yazmaları olan Codex Siniaticus ve Codex Alexandrianus (ki şu anda Londra'da British Müzesindedirler) da dahil olmak üzere her isteyenin araştırmasına açıktırlar. Zaten, Yeni Anlaşma'nın Muhammedin devrinden öncelere giden 70'den fazla Grekçe el yazması vardır ve bunların hiçbirinde de PERİKLYTOS kelimesi kullanılmaz.

ÖYLEYSE MUHAMMET "PARAKLETOS" OLAMAZ:

Bir müslüman için, İncil ve Tevratın dışında Kur'andaki Al A'raf (7:157) suresinde işaret edildiği gibi, Muhammed'in geleceğine ilişkin bir kanıt bulabilmek konunun asıl amacını oluşturmaktadır. Nasıl ki Kur'an için tek otorite Muhammet'se Muhammet için de tek kaynak Kur'andır. Bunun dışında Muhammet için başka kriter yoktur. Bu da dolaylı olarak sürekli öne sürülen ama yapılan araştırmalar sonucu geçerliliği olmayan bir iddiadan öte gitmez. İncil'de Muhammed'e ilişkin olarak İsa tarafından ortaya konulan bir peygamberlik olmadığından; müslümanlar kendi peygamberlerinin güvenilirliğini sağlamak için bir dış kanıt bulma konusunda oldukça büyük sıkıntı çekmektedirler.

ÖYLEYSE PARAKLETOS KİMDİR

Müslümanlar için bir diğer problem de İncil'de adı geçen Yuh 14:16 nolu ayetin sözlerinde yatar. ×öyleki; "Ben de Baba'dan dileyeceğim ve O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye bir başka Yardımcı gönderecek". Pek çok müslüman Kitabı açıp Yuh 16:7 ile birlikte bu ayeti okur ve Kitabı kapatır. Onların kavrayamadıkları husus Kitabın bir bölümünü alıp diğer yerleri görmezlikten gelmeni çok sakıncalı olduğudur. Bir okuyucu gerçekten de samimi bir şekilde ilgileniyorsa kendi amacına uygun olan ayetleri veya tümceleri okumadan önce bölümün tümüne bakmalıdır. Ve bunu yaptığında görecektir ki İsa Mesih, Yuhanna 14:16 ve 16:7 nolu ayetlerde, gelecek Parakletos'un kimliği ve gelişiyle ilgili ayrıntılı bilgiler vermektedir.

[[[[[[[Yuhanna 14 ve 16 ncı bölümlere göre İsa gelecek Parakletosun bir insan olamıyacağını söyler]]]]], şöyleki:

* Yuh.14:16..."o sonsuza dek sizinle birlikte olacak" (oysa bir insan sonsuza dek yaşamaz).

* Yuh.14:17..."o gerçeğin ruhu olacaktır" (bir insan ruhtan farklıdır).

* Yuh.14:17..."dünya onu ne görür" (oysa insan görülür).

* Yuh.14:17..."ve ne de onu tanır" (oysa insan tanınır).

* Yuh.14:17..."ve o içinizde olacaktır"(bir insan başkasının içinde olamaz).

İsa kendisini işaret ederek Parakletosun özel bir misyonu olduğunu söyler, şöyleki:

* Yuh.14:26..."Babanın benim adımla göndereceği"

* Yuh.14:26..."size söylediğim tüm şeyleri hatırlatacak"

* Yuh.16:08..."o günah karşısında tüm dünyanın suçluluğunu gösterecek"

* Yuh.16:14..."o beni yüceltecek"

İsa Parakletosun bir ruh olduğunu yineler: * Yuh.14:17..."Gerçeğin Ruhu"

* Yuh.14:26..."Yardımcı (Parakletos) Kutsal Ruh"

YANIT 50 GÜN SONRA GELEN KUTSAL RUHTUR

Metinden de anlaşıldığı kadarıyla hiç bir peygamber veya ruhsal varlık parakletosun yerini tutamaz. Bunları göz önüne alın: "o, sonsuza dek onlarla birlikte olacak, başkaları tarafından ne görülecek ve ne de tanınmayacak ve İsa Mesih'i yüceltirken söylediklerinin tümünü onlara hatırlatacak." İncil'de bu nitelikleri taşıyan bir tek varlık görülmektedir o da İsa'nın gösterdiği ve parakletos olarak betimlediği İncil'in Kutsal Ruh'udur. O, yukarıda söylenen tüm şeyleri yerine getirecektir.

Göğe alınmadan hemen önce İsa, Elçilerin İşleri 1.nci bölümde Kutsal Ruh için (Yuh.14:16 ve 16:7'de vaadettiği) şöyle söylemektedir:

* Elçi.1:1 "Baba'nın vermiş olduğu ve benden duyduğunuz sözün gerçekleşmesini bekleyin"

* Elçi.1:5 "Sizler birkaç güne kadar Kutsal Ruhla vaftiz edileceksiniz"

Görülüyor ki İsa'nın kendisinden bahsettiği "yardımcı" güçle donanarak, O'nun göğe alınışından 10 gün sonra (dirilişin 50.nci günü olduğu için Pentikost günü denilir), ama Muhammedin doğuşundan tam 570 yıl önce gelen Kutsal Ruh'tur.

Kutsal Ruh vaadi >> Yuh.16:7

40 GÜN SONRA >> İsa'nın göğe alınışı

10 GÜN SONRA >> Pentikost Elçi 2:1

570 YIL SONRA >> Muhammedin doğuşu

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...