Jump to content

TYanrı evlat kurban etmek

Recommended Posts

Eski devirde köylü zavallı bir adam düşünün ki kendince dünyayı yaratan Tanrıyı arıyor. Ve bulduğu zaman da bu Tanrı ona "oğlunu bana kurban et" diyor. Dikkat edin. Adama diyor ki "eğer bana yaranmak istiyorsan evladını yatır kes, böylesi benim hoşuma gider". Şimdi sormak lazım. Bu nasıl bir sapıklıktır? Bu nasıl bir ilah konseptidir? Bu nasıl bir kutsallık tahayyülüdür?

"Ama hikaye güzel bitiyor, nihayetinde oğlan yerine bir koç kurban edilip iş tatlıya bağlanıyor" denirse, o zaman sormak lazım, bu neydi o zaman, eşşek şakası mıydı?

Peki denirse ki "ama böylece insanlara insan kurban etmek yerine hayvan kurban etmeleri öğretiliyor", o zaman gene sormak lazım, o zaman bu hikaye gerçek değil mi? Sadece birşey öğretmek için anlatılmış hayali bir hikaye mi? Kuran'da o zaman daha bunun gibi uydurma başka hikayeler de var mı? Kim uyduruyor bunları, bizzat Yaratıcı mı?

Düzeltme: Başlığı "Tanrıya evlat kurban etmek" şeklinde yazacaktım, yanlış oldu.

tarihinde ludwig2012 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Bu İbrahim'in dinidir; kana susamış tanrıların, mazoşistlerin ve işkencecilerin değil. İnsanın mükemmelliğe ulaşmasının, bencillikten ve hayvani arzularından kurtulmasının hikayesidir yaşanan. İnsanın daha ulvi bir makama ve aşka, ve bilinçli bir insan olarak sorumluluklarını yerine getirmesine engel olacak her şeyden azade olduğu bir iradeye yükselişidir...

...Hikaye, bir koçun kurban edilişiyle sona eriyor. Bu, Yüce ALLAH'ın tarihin en büyük insan trajedisi sonuna ilişkin dileğidir - birkaç aç insanı doyurmak için bir koç kurban etmek.

Sen de İbrahim gibi kendi İsmail'ini getirmelisin Mina'ya. Senin İsmail'in kim? Ancak sen bilebilirsin, başkası değil. Belki eşin, işin, yeteneğin, gücün, cinsiyetin, statün vs. Ne olduğunu bilmiyorum, ama İbrahim'in İsmail'i sevdiği kadar sevdiğin birşey olmalı. Senin özgürlüğünden çalan, görevlerini yerine getirmeni engelleyen, seni eğlendiren, hakikatı duymaktan ve bilmekten alıkoyan, sorumluluk kabul etmektense meşrulaştırıcı sebepler ürettiren ve seni sadece gelecekte senden gelecek yardım için destekleyen ne varsa; işte bunlar onun işaretlerindendir. Onu arayıp bulmalısın. Eğer ALLAH'a yaklaşmak istiyorsan, İsmail'i Mina'da kurban etmen gerek.

İsmail'in yerine geçecek koçu (fidye) sen tespit etme, bırak ALLAH sana yardım etsin ve bir hediye olarak göndersin. O, koçu ancak bu şekilde kurban olarak kabul eder. Koç ancak İsmail'in bedeli olduğunda kurbandır; yalnızca kurban olsun diye koç boğazlamak ise kasaplıktır."

Ali Şeriati-"Hac"

Sitelerde Paylaş

Eski devirde köylü zavallı bir adam düşünün ki kendince dünyayı yaratan Tanrıyı arıyor. Ve bulduğu zaman da bu Tanrı ona "oğlunu bana kurban et" diyor. Dikkat edin. Adama diyor ki "eğer bana yaranmak istiyorsan evladını yatır kes, böylesi benim hoşuma gider". Şimdi sormak lazım. Bu nasıl bir sapıklıktır? Bu nasıl bir ilah konseptidir? Bu nasıl bir kutsallık tahayyülüdür?

"Ama hikaye güzel bitiyor, nihayetinde oğlan yerine bir koç kurban edilip iş tatlıya bağlanıyor" denirse, o zaman sormak lazım, bu neydi o zaman, eşşek şakası mıydı?

Peki denirse ki "ama böylece insanlara insan kurban etmek yerine hayvan kurban etmeleri öğretiliyor", o zaman gene sormak lazım, o zaman bu hikaye gerçek değil mi? Sadece birşey öğretmek için anlatılmış hayali bir hikaye mi? Kuran'da o zaman daha bunun gibi uydurma başka hikayeler de var mı? Kim uyduruyor bunları, bizzat Yaratıcı mı?

Her insan gibi her peygamberde sınanıyor.

Elbette peygamberlerin sınavı biz aciz kulların sınavı ile bir olmayacak.

Hz ibrahim öyle bir sınavdan geçiyor ki, ateşten gömlek. Şu küçücük ismail, eğer Rabbimin emri ise tereddüt etme babacım diyen çocuk, hani erdem sahibi salih bir peygamber olacak çocuk...

O dahi bu olayda imtihanda.

Ne ibrahim a.s. tereddüt ediyor, ne de ismail.

Sınav bitene kadar. ibrahim sınavı geçeceğini kanıtladığı vakit, bıcak incecik teni keser mi ?

Şu taşı ortadan ikiye ayıran bıçak...

Bu ibrahim a.s. tek imtihanı değil ki şaşırıyorsunuz ?

Hani ibrahim a.s. ateşe atılmıştı da, ateş Allah'ın izni ile ona serin oldu.

O ateşe atılacağını bile bile davasından vazgeçmedi.

Ama dedik ya peygamberin imtihanı farklı, bizim imtihanımız farklı. Öyle de olmalı.

Sitelerde Paylaş

Hz ibrahim öyle bir sınavdan geçiyor ki, ateşten gömlek. Şu küçücük ismail, eğer Rabbimin emri ise tereddüt etme babacım diyen çocuk, hani erdem sahibi salih bir peygamber olacak çocuk...

Sınav bitene kadar. ibrahim sınavı geçeceğini kanıtladığı vakit, bıcak incecik teni keser mi ?

Ama dedik ya peygamberin imtihanı farklı, bizim imtihanımız farklı. Öyle de olmalı.

allah insanlari niye siniyor sen ona bir cevap ver hele...
Sitelerde Paylaş

Neyin imtihanı? İbrahim rabbi ile direkt konuşuyor, vahiy geliyor. Rabbi ona mucizeler gösteriyor. İbrahim onun her şeyden güçlü olduğunu biliyor.(kuran, tevrat, incil vs. göre)

Bir de hani peygamberler günah işlemezdi?

Nasıl oluyor da ibrahim, sırf bir erkek çocuğu olması için rabbine dua edip, bunu isterken --ki öyle çok istiyor ki bu erkek çocuğunu-- onu belli bir yaşa gelince "keseceğim" diyor.

İbrahimin aklına "ne kadar çok acı çekersem o kadar şeye sahip olabilirim" düşüncesi hakim. O kadar kaptırmış kendini... Sırf bir erkek çocuğuna sahip olup onunla "övünmek" için o çocuğu istiyor...

"Övünmek" ve kişisel tatminlerinin(erkek çocuk edinmek) gerçekleşmesi için, bir şeye sahip olmak için başka birine zarar vermeyi(oğlunu kesip öldürmeyi) öneriyor, adak adıyor...

Bunlar birinci sınıf "kibirdir". Ve kibirde büyük bir günahtır.

Sitelerde Paylaş

Ben sana niye benim iletime alıntı yapıyorsun diye soruyormuyum ?

Sende bir kulsun, bende...

sen bana kalkmış diyorsun ki, şu kul halimizle Allah insanları niye sınıyor söyle ? Oldu ! sanık yargıcı yargılayacak.

Bu ne perhiz ne lahana turşusu ?

Biraz mantıklı sorular sorun ya.

Sitelerde Paylaş

sen bana kalkmış diyorsun ki, şu kul halimizle Allah insanları niye sınıyor söyle ? Oldu ! sanık yargıcı yargılayacak.

Tanrı nın İbrahim in imanından şüphesi mi varki sınıyor?

Not:Gerçi bu konuda tanrıyı da suçlayamam

niyesi az sonra :D

Tam ters mantık ibrahimin Allah'tan şüphesi mi var ki ölüleri nasıl dirilttiğini soruyor ?

Kafa aynı olduğu sürece versiyon farklı sorular cevaplandıkça gelecek.

Bi de magazini seven arkadaş, az sonra da şimdi reklama mı girdin yani.

Sitelerde Paylaş

Musabilmemkac kivirma soruma cevap ver,allah beni niye imtihan ediyor,sebeb,neden,nicin,niye.
Sitelerde Paylaş

Sn Musab,

Magazinle işim olmaz sadece fazla gergin olmasın istiyorum tartışmalar.

sn katalan,

müslümanla tartıştığınızı unutuyor iseniz hatırlatayım.

gerginlik olmaz. 2 yılda garantisi var. Az bir ücret karşılığında garanti uzatılabilir o ayrı.

Bir müslümanın kutsalına saldırmadığınız, küfretmediğiniz sürece asla ortam gerilmez. yeterki bilgi alışverişi olsun

Sitelerde Paylaş

Güzel. Bak şimdi farklı bir bakış açısı oluştu.

İnşallah cevapta mantıklıdır. peki imtihanı geçmesi için yerine getirmemesindeki Sebeb ?

Çünkü mantığın yanlış. Diyorsun ki burada imtihanı geçmek için İbrahim'in Yaratıcı'yı herşeyden üstün tutması gerek, malından ve canından bile. Tamam bu doğru diyelim. Ama İbrahim'in oğlu İbrahim'in malı değildir. O oğlanın canı ve bedeni kendi malıdır. İbrahim babası bile olsa onu öldürmek gibi bir hakkı olamaz. O zaman İbrahim burada "en sevdiği malını Allah'a feda ediyor" mantığın yanlış.

Sitelerde Paylaş

Musabilmemkac kivirma soruma cevap ver,allah beni niye imtihan ediyor,sebeb,neden,nicin,niye.

Allah hiçbir şekilde emrine karşı gelmeyen kulları melekleri yarattı.

İnsanı da ancak kendisine kul olsun diye yarattı.

Şeytana ve nefsine rağmen Rabbinin yolundan gidecek bir kul yaratmayı murat etti ve insanlarla cinleri yarattı.

Sitelerde Paylaş

sn katalan,

müslümanla tartıştığınızı unutuyor iseniz hatırlatayım.

gerginlik olmaz. 2 yılda garantisi var. Az bir ücret karşılığında garanti uzatılabilir o ayrı.

Bir müslümanın kutsalına saldırmadığınız, küfretmediğiniz sürece asla ortam gerilmez. yeterki bilgi alışverişi olsun

Hamdolsun küfredenlerden değiliz :D

Ama gerçek hayatta bu dediğinizi göremiyoruz, niye acaba? Hatta tam tersini görüyoruz.

Kime inanalım gözlerimize mi size mi?

Not:Bu arada sizin hiç saygısız veya konu bulandıran tavrınızı görmedim.

Sitelerde Paylaş

Çünkü mantığın yanlış. Diyorsun ki burada imtihanı geçmek için İbrahim'in Yaratıcı'yı herşeyden üstün tutması gerek, malından ve canından bile. Tamam bu doğru diyelim. Ama İbrahim'in oğlu İbrahim'in malı değildir. O oğlanın canı ve bedeni kendi malıdır. İbrahim babası bile olsa onu öldürmek gibi bir hakkı olamaz. O zaman İbrahim burada "en sevdiği malını Allah'a feda ediyor" mantığın yanlış.

Dediklerine bir yere kadar katılıyorum. İsmail, ibrahime ait değil, Herşey Allah'a ait. Bu doğru. Buradaki mevzu şu. en sevdiği varlığı Allah'a feda etmiyor, Allah'ın emrini yerine getiriyor.

Sitelerde Paylaş

Allah hiçbir şekilde emrine karşı gelmeyen kulları melekleri yarattı.

İnsanı da ancak kendisine kul olsun diye yarattı.

Şeytana ve nefsine rağmen Rabbinin yolundan gidecek bir kul yaratmayı murat etti ve insanlarla cinleri yarattı.

allahin demek kula ihtiyaci varmis,sayin yargic baska sorum yok...
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...