Jump to content

Savaş esirlerinin öldürülmesi talimatı veren Allah

Recommended Posts

şu internet çok faydalı birşey.tesadüfen şöyle bir söz buldum.

''Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum''

kime ait olduğunu bilmediğim bu sözü anlamaya çalıştım.bu başlıktada benzer bir konu tartışıldığı için ilgili buldum.

öyle anlaşılıyorki bir komutan askerlere ben size ölmeyi emrediyorum demiş.şimdi bir düşünelim.bu komutan askerine neden ölmeyi emreder.askerin görevi ölmek değildir savaşmaktır.oysa komutan askere savaşmayı emretmez ölmeyi emreder.bu komutanın bir türk olduğunu tahmin ediyorum.ölmeyi emrettiğide türk askeri.yani bu komutan askerini düşmana karşı savaştan men etmiş,ve görevlerinin ölmek olduğunu söylemiş.bu nasıl olabilir.savaşması gereken asker ölümümü bekleyecektir.yoksa intiharmı etmesi gerekmektedir.en azından savaşarak canını kaybedip,vatanın kurtuluşu için bir amaç uğruna can vermek varken.askeri ölüme iten,savaşmayıp ölmeyi emreden bu komutan nasıl bir komutandır.dilim birşey demeye varmıyor ama ifade çok açık.ve inkar edilebilir bir yanı yok.

ben size taarruzu emretmiyorum.

ölmeyi emrediyorum.

bu emri alan asker ya düşman karşısında ölmeyi beklemeye yada,kendini öldürerek komutanın emrini yerine getirmeye mecburdur.bu komutanın uygulaması savaşın kaybedilmesi,askerlerin keklik gibi avlanıp veya elini kolunu sallayarak yurdu işgal etmesini doğurur.dediğim gibi ifade çok açık.kimse kıvırmasın.

bu söz ünlü bir komutana aitmiş.bu beni şaşırttı ve sarstı.askerlere savaşmayı değilde ölmeyi emreden bir insan hakkında ne düşünebilirsiniz.öyle olmadığını düşünmek istiyorum ama askere verilen emir çok açık.ölün.savaşmayın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bu söz ünlü bir komutana aitmiş.bu beni şaşırttı ve sarstı.askerlere savaşmayı değilde ölmeyi emreden bir insan hakkında ne düşünebilirsiniz.öyle olmadığını düşünmek istiyorum ama askere verilen emir çok açık.ölün.savaşmayın.

Çok sevdin galiba ama çırpınmanın faydası yok. Atatürk ölümüne savaşılmasını emretmiştir.

Şimdi sen de aşağıdaki ayette ne demiş Allah ın onu izah et bakalım.

Enfal 67- Hiç bir peygambere, yeryüzünde kesin bir zafer kazanıncaya kadar esir alması yakışmaz. Siz dünyanın geçici yararını istiyorsunuz. Oysa Allah (size) ahireti istemektedir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok sevdin galiba ama çırpınmanın faydası yok. Atatürk ölümüne savaşılmasını emretmiştir.

Enfal 67- Hiç bir peygambere, yeryüzünde kesin bir zafer kazanıncaya kadar esir alması yakışmaz. Siz dünyanın geçici yararını istiyorsunuz. Oysa Allah (size) ahireti istemektedir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

atılan2 anoloji yapıyor

bu ayet- muadh'ın yazdığına göre- bedir savaş esirleri sırasında söylenen bir ayet.savaş sırasında-kesin bir zafer kazanmadan- esirleri fidye karşılığı salıverirsen ideolojinden sapmış ve kendi çıkarların doğrultusunda davranmış olursun.bu nedenle savaşı kesin bir şekilde kazanana kadar esir alıp fidye hesabı yapmak ideolojiden sapma anlamına geleceği için,savaşın gereğini yapmak ve öldürmek gerekir

Sitelerde Paylaş

dostum sanırım anlamadın,sorun değil bidaha anlatırım.

''ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum.''

senin için kalınlaştırdım ve kırmızı renk yaptım.ki artık kıvırma şansın olmasın.cümle çok açık.ne diyor,savaşmayı emretmiyorum ölmeyi emrediyorum.emir neymiş,savaşmayın ölün.ama nasıl ölürler allah bilir.artık intiharmı ederler,biribirlerinimi öldürüler,düşmanın gelip onları öldürmesinimi beklerler.emir çok açık çünkü düşman gelse silahı alınlarına dayasa savaşamazlar.komutan savaşmayı emretmedi.ama ölebilirler.hatta mecburlar.bu nasıl bir komutan böyle.bişey demek istiyorum diyemiyorum.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

atılan2 anoloji yapıyor

bu ayet- muadh'ın yazdığına göre- bedir savaş esirleri sırasında söylenen bir ayet.savaş sırasında-kesin bir zafer kazanmadan- esirleri fidye karşılığı salıverirsen ideolojinden sapmış ve kendi çıkarların doğrultusunda davranmış olursun.bu nedenle savaşı kesin bir şekilde kazanana kadar esir alıp fidye hesabı yapmak ideolojiden sapma anlamına geleceği için,savaşın gereğini yapmak ve öldürmek gerekir

Kimse hiç birşey yapamaz :D Ortada 2 benzer olay yoktur. Bir tarafta Allah diğer tarafta kul vardır. Allah esirlerin öldürülmesini emretmiştir. Ne zaman kadar YERYÜZÜNDE KESİN ZAFER KAZANILANA KADAR, bunun nesini kıvıracaklar, analoji de babaloji de bunları kurtarmaz.

Örneğin zina ayetinin inmesi için bir olay yaşanmıştır. O zaman zina sadece o olaya mı uygulacak diyoruz. Allah genel hükmü gayet net ortaya koymuş.

Sitelerde Paylaş

senin için kalınlaştırdım ve kırmızı renk yaptım.ki artık kıvırma şansın olmasın.cümle çok açık.ne diyor,savaşmayı emretmiyorum ölmeyi emrediyorum.emir neymiş,savaşmayın ölün.ama nasıl ölürler allah bilir.artık intiharmı ederler,biribirlerinimi öldürüler,düşmanın gelip onları öldürmesinimi beklerler.emir çok açık çünkü düşman gelse silahı alınlarına dayasa savaşamazlar.komutan savaşmayı emretmedi.ama ölebilirler.hatta mecburlar.bu nasıl bir komutan böyle.bişey demek istiyorum diyemiyorum.

Dostum bak bu da poponu yırttığın, kendi Allah'ınla bir kulu kıyaslama küçüklüğüne kalktığın sözün tamamı. İyi oku ampul cini

Şimdi de sen Allah'ının esirlerin öldürülmesi talimatını bir açıkla bakalım, bak ben üst iletide açıkladım, buyur açıkla. Ayetin tek bir cümlesini atlarsan gözüne sokarım atladığın kısmı

----------------------------------------

Bundan sonrasını Mustafa Kemal şöyle aktarmaktadır.

- Niçin kaçıyorsunuz? dedim.

- Efendim düşman…

- Nerede düşman?

- İşte… diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler.

Gerçekten de düşman bana, benim askerlerimden de yakın. Düşman bulunduğum

yere gelse kuvvetlerim pek kötü duruma düşecek. O zaman bir mantıkla mıdır, yoksa

bir iç güdü ile mi, bilmiyorum, kaçan erlere:

- Düşmandan kaçılmaz, dedim.

- Cephanemiz kalmadı, dediler.

- Cephanemiz yoksa süngümüz var, dedim ve bağırarak:

- Süngü tak, dedim. Yere yatırdım. Erler yere yatınca düşman da yere yattı.

Kazandığım an, bu andır. Düşman ne yapacağına karar verinceye kadar 57. Alay da

Conkbayırı’ na yetişti.

Daha sonra 19. Tümenin öteki alaylarını da emrine alan Mustafa Kemal, düşmana

karşı daha etkili bir taarruz başlattı. Kocaçimen platosunun düşmanın eline geçmesi

önlendi ve Çanakkale savunmasının temeli atıldı.

Mustafa Kemal, o gün Arıburnu kuvvetleri komutanı olarak verdiği emirde şöyle

diyordu:

- Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir. Mustafa Kemal, bu savaşlarda, durumu çabuk kavramak ve çabuk karar vermek, sorumluluktan çekinmemek gibi davranışlarıyla kendisinde büyük komutanlık nitelikleri olduğunu meydana çıkarmıştır.

Kaynak: F. Rıfkı ATAY (Çankaya, İstanbul, 1984, s.87-88)

Sitelerde Paylaş

senin için kalınlaştırdım ve kırmızı renk yaptım.ki artık kıvırma şansın olmasın.cümle çok açık.ne diyor,savaşmayı emretmiyorum ölmeyi emrediyorum

atılan iyi dalgasını geçiyor :)

eee katalan ne demişler keser döner sap döner...

Sitelerde Paylaş

Kimse hiç birşey yapamaz :D Ortada 2 benzer olay yoktur. Bir tarafta Allah diğer tarafta kul vardır. Allah esirlerin öldürülmesini emretmiştir. Ne zaman kadar YERYÜZÜNDE KESİN ZAFER KAZANILANA KADAR, bunun nesini kıvıracaklar, analoji de babaloji de bunları kurtarmaz.

Örneğin zina ayetinin inmesi için bir olay yaşanmıştır. O zaman zina sadece o olaya mı uygulacak diyoruz. Allah genel hükmü gayet net ortaya koymuş.

açıkçası verdiğin ayetten benim çıkardığım anlam;ideolojin için yapılması gerekenleri eksiksiz olarak yap,kendi çıkarlarını ideolojinin önüne koyma...zaten islami terör örgütlerinin yaptıklarının dayanakları da bu ve benzeri ayetler...

Sitelerde Paylaş

açıkçası verdiğin ayetten benim çıkardığım anlam;ideolojin için yapılması gerekenleri eksiksiz olarak yap,kendi çıkarlarını ideolojinin önüne koyma...zaten islami terör örgütlerinin yaptıklarının dayanakları da bu ve benzeri ayetler...

Nasıl çıkardın bu sonucu, ayetteki esirler mecaz mı?

Sitelerde Paylaş

atılan iyi dalgasını geçiyor :)

eee katalan ne demişler keser döner sap döner...

Ooooooooooooo hoşuma gittin. Atılan değil senin pirin gelse ancak burada dalga konusu olur. Kendi kaleminden yazsana bakalım aşağıdaki ayette Allah'ın ne talimat vermiş? Utanma yaz bakalım ne diyor burada. Dediğim gibi atlanan kelimeler itinayla yutturulur :D

Sitelerde Paylaş

Nasıl çıkardın bu sonucu, ayetteki esirler mecaz mı?

-peygambere yakışmayan şey nedir?

yeryüzünde kesin bir zafer kazanıncaya kadar esir almak

-peygamberlerin amacı(ideolojisi) nedir?

yaratıcının sözlerini insanlara aktarmak

ideolojisi için savaşan bir peygamber,daha savaşı net olarak kazanmadan esir alma yoluna gidiyor...

ayetten anlaşıldığı kadarıyla,esir almak=dünya nimetlerine göz dikmek olarak değerlendirilmiş

ayetin devamında da peygambere ideolojisi hatırlatılıyor(ahiret daha önemli deniyor)

bu bağlamda değerlendirirsek;ideolojinden sapma ve savaşı net olarak kazanana kadar gerekeni yap(esirleri öldür)...

Sitelerde Paylaş

-peygambere yakışmayan şey nedir?

yeryüzünde kesin bir zafer kazanıncaya kadar esir almak

-peygamberlerin amacı(ideolojisi) nedir?

yaratıcının sözlerini insanlara aktarmak

ideolojisi için savaşan bir peygamber,daha savaşı net olarak kazanmadan esir alma yoluna gidiyor...

ayetten anlaşıldığı kadarıyla,esir almak=dünya nimetlerine göz dikmek olarak değerlendirilmiş

ayetin devamında da peygambere ideolojisi hatırlatılıyor(ahiret daha önemli deniyor)

bu bağlamda değerlendirirsek;ideolojinden sapma ve savaşı net olarak kazanana kadar gerekeni yap(esirleri öldür)...

Bu yorum aslında Kuran'ı bütün olarak düşündüğümüzda ayeti daha iyi anlatıyor; din Allah'ın oluncaya kadar her türlü vahşilik mübahtır.

Ama daha ayetin açık anlamını bile duyunca yerlerinden utançlarından ve çaresizlikten zıplayan müslüman arkadaşlara, bu yazdığını anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor olur.

Sitelerde Paylaş

Savaşın diye bir emir yok;

“Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum”.

Atanın sözlerini klavyenle eğip bükmeye devam edersen, atanın izinden sapan bir gafil, dallin ve de hain olarak cehennemin dibini (istiklal mahkemelerini) boylarsın, aman ha dikkat et!

Sitelerde Paylaş

Dostum bak bu da poponu yırttığın, kendi Allah'ınla bir kulu kıyaslama küçüklüğüne kalktığın sözün tamamı. İyi oku ampul cini

Şimdi de sen Allah'ının esirlerin öldürülmesi talimatını bir açıkla bakalım, bak ben üst iletide açıkladım, buyur açıkla. Ayetin tek bir cümlesini atlarsan gözüne sokarım atladığın kısmı

- Efendim düşman…

- Nerede düşman?

yere gelse kuvvetlerim pek kötü duruma düşecek. O zaman bir mantıkla mıdır, yoksa

Conkbayırı’ na yetişti.

karşı daha etkili bir taarruz başlattı. Kocaçimen platosunun düşmanın eline geçmesi

diyordu:

- Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir. Mustafa Kemal, bu savaşlarda, durumu çabuk kavramak ve çabuk karar vermek, sorumluluktan çekinmemek gibi davranışlarıyla kendisinde büyük komutanlık nitelikleri olduğunu meydana çıkarmıştır.

ikra

Sitelerde Paylaş

"Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir."

Gayet açık ve net:

Bu adam kuvvetlerine ölmeyi emrediyor mu? Evet.

Neden? Çünkü yeni kuvvetlerin gelme ihtimali var.

Yeni kuvvetler gelirse ne olur? Kalabalık olur.

Bu yüzden ne olması gerekir? Yer açmak gerekir.

Yer açmak için de ne yapmak gerekir? Bazı askerlerin ölmesi gerekir.

M.Kemal de süper zekasıyla durumu anlamış ve savaşmayı (yani savaşıp hayatta kalmayı ve kalabalık yapmayı) değil, ölmeyi (ölüp yeni askerlere yer açmayı) emretmiş.

Sitelerde Paylaş

Savaş esirlerini öldürün

Allah Müslümanlara yeryüzünde kesin zafer kazanıncaya kadar savaşlarda esir alınmasını yasaklamıştır. Zaman zaman başlıklarda bu konu açılmakta Müslümanlar aşağıdaki ayetten utandıkları için gerçeği gizleme amacıyla 40 takla atmaktadır. Buyurun taklalarınızı burada atın da görelim bakalım Enfal 67 neymiş ve nasıl savunacaksınız. Öyle araya kaynamasın bugün insanlık ve savaş suçu sayılan bu talimat.

Süper zeki arkadaşlar Atatürk ü konuşmak istiyorsanız açın başlık gelelim bildiğimiz varsa söyleyelim. Şimdi konumuz bu ayet hala bu ayette Allah ın ne dediğini anlatan çıkmadı

Sitelerde Paylaş

"Kız ve erkek kardeşlerin çiftleşmesi ensest midir" diye soracak kadar cahil birisinin ortaya attığı "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum" cümlesine sazan gibi atlayanlar o cahilden daha cahil olduklarını ortaya koymuşlar. Yahu size okulda Türkçe dersinde hiç bir şey öğretmedi mi öğretmenleriniz? Nasıl bu kadar bomboş insanlar olup çıktınız? İnsan ne kadar cahilse o kadar dinci olur sözünün canlı örnekleri oldunuz, tebrikler.

Sitelerde Paylaş

Garip bir paylaşım olacak ama Kuranda anlatılmak istenileni açıklayan en iyi video bu sanırım.

Bakın videoda 3:30'da ne diyor? '' no prisoners '' yani Türkçesi '' Esir almak yok '' Demek.

Esir almak yok demek ''yakaladığınızı gebertin'' demektir bunun başka açıklaması olamaz.

tarihinde Hall Of Fame tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

- Efendim düşman…

- Nerede düşman?

Conkbayırı’ na yetişti.

diyordu:

dostum gerçekten bü cümlenin devamını görmek beni yıktı.ben sadece bir gurup asker için bu emrin verildiğini sanmıştım.oysa durum daha vahim çıktı.

sözün emrin devamından anlaşılıyorki,ölümü bekleyin emrini gelecek diğer askerlerin yetişebilmesi için vermiş.bu iyi birşey gibi gözükmekte ama bir asker ne yapmalıdır.savaşmalıdır.savaşarak bu bekleme süresini dahada uzatır.ama komutan savaşmayı emretmiyor ölmeyi emrediyor.yani düşman bu askerleri öldürmekle meşgul olurken zaman geçecek.böylece yeni öldürülmesi gereken askerlerde gelecek.onlara ne olacak dersin,senin için kalınlaştırayım.sadece komutanın sözünü alıntılıyorum yorumu değil.

- Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimizi başka kuvvetler alabilir.

yerlerini başka kuvvetler alabilir.bu nedemek dostum.onlar ne yapıyorlardı ne emir neydi.savaşmayın.ölün.sonradan onların yerine geçecek askerler ne yapacaklar aynı şeyi.buda bir emir.savaşmayacaklar ölecekler.bu böyle sonsuza veya hiç asker kalmayana kadar devam edecek.yani orada ölümü bekleyecekler.hepsi sadece ölmeyi bekleyecekler,çünkü başka şanslarıda yok.biriside çıkıp diyemezki komutanım en azından savaşalım böyle ölelim.bu emre itaatsizliktir ve öldürlme gerekçesidir.o binlerce veya milyonlarca askerin emre uymaktan başka çaresi yoktur.

.dostun bu arada kıvırma,konuyu değiştirme çaban gözümden kaçmadı değil.burada tanrıdan değil bir insndan bahsediyoruz.o komutan sadece bir insan ama bir insanı ,elindeki tüm ordusunu savaştan men edip,ölümü beklemesini emreden insan nasıl bir insan.ben bu sözün uydurma olduğu kananatindeyim.yoksa tc kurususunun böyle birşey yapma ihtimali sıfırdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...