Jump to content

Müslümanlari elestirenlere bir öneri...

Recommended Posts

Hadisleri ve mezhepleri reddedip,

Kuran'ı, tarihsel gerçekleri görmezden gelerek yorumlamaya çalışan müslümanları, diğerlerinden daha üstün görmüyorum.

Bak anlamamissin, konunun basligni.

Elestiri yöneltirken kime yöneltiyorsun?

Yani hadislerden bir konuyu elestirirken, 2. guruba yöneltmenin mantig ne? Onlar senden daha cok Hadisleri elestiriyor...

Anladin?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ben de Muslumanlari iki gruba ayiriyorum;

1- Kuran ve Hadisler konusunda yeterli bilgiye sahip olduklari halde, hala Musluman kalabilmeyi basaranlar.

2- Kuran´dan ve Hadislerden yani gercek Islamiyet´ten haberi olmadigi halde, kendilerine Musluman diyerek ortada gezenler.

Ikinci gruptakileri anlayabiliyorum, ancak birinci gruptakileri anlamasi gercekten zor.....

bu yorumu yazan arkadasın ımzasında kurandan bır ayetın kendı degıstırmesını gordum.Rıca etsem konuyu biraz arastırabilirmisin.Yanı bu ayet ve olan olaylar bu ayetin nedeni.sevgiler.bilmemek degil ogrenmemek suc.Bunu elestişri olarak gorme sadece bilgi eksikligini uyarıyorum.hatta ben yardımcı olayım sana

bu ayette zikredilen zat Zeyd b harise dir.cocuklugunda esır dusmus Hz hatıce onu kole olarak satın almıstı.-sımdı demeyın bana bak kole edıyor ınsanları dıye cunkı kolenın anlamı yanında calısan sahıs ıslere bakan kısı.bızım bıldıgımız kole degıl-Hz hatıcenın kendısıne hedıye ettıgı bu cocugu peygamberımız azad edıp evlat edınmıstı.resulullah zeydı cok severdı.ona halasının kızı zeyneb bıntı cahs ı nıkahlamıstı.fakat zeynep zeyd ıle gecınemedı.fakat zeyneb asıl bır aıleden geldıgı ıcın bır kole azatlısıyla evlenmek ıstememıs ancak Allah rasulunun hatırı ıcın evlenmıstı.zeyde bır turlu ısınamadı o yuzden ona karsı asaletıyle ovunurdu.zeyd bır sure daha dayanıp sonraAllahın rasulune varıpzeynepten ayrılmak ıstedıgını soyledı.bunun uzerıne rasulullah hosnutsuzlugun sona ermesı ıcın ayrılmalarını uygun bulduysa da bunu zeyd ın yuzune soylemedı ona sadece KARINI YANINDA TUT dedi.Hz peygamberın ıcınde gızledıgı sey zeynebın sonradan kendısıne zevce olacagını bıldıgı halde bunu acıklamamasıdır.bu konuda uydurulan bır takım isnadların esası yoktur.soyle ki peygamberımız ZEYNEBİN GUZELLİGİNE HAYRAN KALDIGI İCİN onunla evlenmıs degıldır.EGER OYLE OLSAYDI zaten zeyneb kendı halasının kızı idi ve peygamber onu herzaman goruyordu.Boyle olunca onu zeyd den once kendısı alabılırdı.

Sımdı bırı cıkıp dıyecek kı.Once dıkkat cekmesın dıye zeyd aldı sonra sankı ıstemezmıs de kız acıkta kalmasın dıye o aldı.Bende derım kı.Hersey iki dudagı arasında olan bu ınsan ıcın bu cok mu zor.neden zeydı beklesın.uygunu budur derdi isteseydi ve istedıgını de yapabılırdı.Hıckımse de engel olamazdı bu duruma.o yuzden bazı seylerın gercegını bılmek yargısız ınfaza suruklemez.lutfen arastırıp oyle yazalım.Ama ben su bagnazlara yobazlara tek kelımeyle haın dıyorum din haini.Onları baz alıpta muslumanlıgı karalayan elestirmen arkadaslarada lutfen diyorum lutfen.İslam o degıl.İslam hosgoru dini.Mevlana nin guzel sozlerı bunu acıklamıyor mu.Mevlana neden bunlar gibi bagnaz degıl.Neden elestirilere onu almıyorsunuz.Sozumu bıtırırken mevlanaya Allahtan rahmet diliyorum.Hayatta en hakiki mursit ilimdir fendir diyorum.Herkese saygı duyuyorum.Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Selam,

Herkez önce kendini düsünmeli, bizim gibi olunca degil sizin gibi olunca nasil olacak diye düsün önce...

Dünya sizin gibilerinde kalsaydi, acaba Vicdan diye bir sey olusurmuydu? Evreni kayirip, güclünün hükmünü olayini hayatiniza da baglayip her sey kaosta bitmezmiydi acaba?

Heh, bütün bu din yaygarası bu yüzden miydi? Son kaleniz bu mu yani?

Yani şimdi din insanlara vicdan verip dünyayı kurtaran bir unsur mu oldu?

Ne zaman oldu o olay? Hadi oradan.

Vicdanmış. Bunlar cahilin neden iyilik yaptığını bilmediği için kendine uydurduğu kılıflar.

Neyi neden yaptığını bilemiyorsun, yeni birşey çıkınca da aklın karışıyor.

Vicdan diye adlandırdığınız Allah vergisi ve korkusu olarak saydığınız şey aslında sizde doğal olarak var, din olmasa da olacaktı.

Empati - Yani kişilerin duygularını anlayabilme, kendini özdeşleştirebilme yetisi sosyal varlıklarda gelişmiştir. Olmasının sebebi de:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mirror_neuron

A mirror neuron is a neuron which fires both when an animal acts and when the animal observes the same action performed by another (especially conspecific) animal. Thus, the neuron "mirrors" the behavior of another animal, as though the observer were itself acting.

Ayna nöronları diye çevirebiliriz.

Ayna nöronu bir hayvan hareket ettiğinde ve (özellikle aynı türden olan) bir başka hayvanı hareket eder gördüğünde atım yapan bir nöron çeşidi. Böylelikle bu nöron öteki hayvanın hareketini sanki izleyen hareket ediyormuş gibi kopyalar.

---

Buyurun bakalım. Kendinizi başkasının yerine koyma doğal olarak beyninizde var zaten. Gayet mekanik bir olay. Taklit ve öğrenme yeteneğimizi arttırmak için gelişti ve gelişiyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Empathy

Otistik insanlarda empati gösterme zorluğu gözlemleniyor.

Psikopatlar ise empati gösterebildikleri halde beyinleri bunun duygusal bir cevaba dönüşmesine engel koyuyor. (shielding)

Kimi kesim de beyin yapısındaki bir aşırılıktan ötürü bütün insanlığın acısını hissedebiliyorlar. (aşırı empati)

---

Yani şimdi ben din olmasa beynimin gayet doğal olarak ürettiği sosyal hisleri bir kenara bırakıp psikopat mı olacağım? Hadi oradan. Dinmiş. Daha neler.

Zaten her din böyle. İnsan olmakta bir problem var. İşte o problemi ancak bu din çözebilir. Ve bunu pişkin pişkin çocuklara anlatabiliyorsunuz.

Dünyada dine bağlı olmayan World Health Organization gibi kuruluşlar dünyadaki bütün dinlerin toplamından daha çok bağış yapmıştır aça ve yoksula. Olay dinin tekelinde diye gösterildiyse size büyük yanılgı içindesiniz. Aklınızda hristiyan misyonerlerinin dünyayı gezip din yaymak için yaptıkları bağışları kendi dininize temel olsun diye eklemişsiniz. Dinin kurtarıcı edası orada son buluyor.

İnsanlara cehennem korkusuyla, Allah korkusuyla mı yardım etmek istediğinizi sanıyorsunuz?

Din zoru olmasa iyilik yapmak istemez misiniz? Eğer gerçek buysa tam bir psikopatsınız.

Fakat böyle olduğuna inanmıyorum.

Bence çoğu insanda doğal olarak gelişmiş humanist hislere sahipsiniz. Dinle alâkası yok.

İnsan hakları bildirgesi nereden çıktı sanıyorsunuz? Dinlerden mi?

İnsanlık dinin tekelinde değildir ve olmayacak da.

Sitelerde Paylaş
Ben de Muslumanlari iki gruba ayiriyorum;

1- Kuran ve Hadisler konusunda yeterli bilgiye sahip olduklari halde, hala Musluman kalabilmeyi basaranlar.

2- Kuran´dan ve Hadislerden yani gercek Islamiyet´ten haberi olmadigi halde, kendilerine Musluman diyerek ortada gezenler.

Ikinci gruptakileri anlayabiliyorum, ancak birinci gruptakileri anlamasi gercekten zor.....

len canını yiyim senin ne güzel bir tespit yapmışsın :lol::lol:

Sitelerde Paylaş
Sımdı bırı cıkıp dıyecek kı.Once dıkkat cekmesın dıye zeyd aldı sonra sankı ıstemezmıs de kız acıkta kalmasın dıye o aldı.Bende derım kı.Hersey iki dudagı arasında olan bu ınsan ıcın bu cok mu zor.neden zeydı beklesın.uygunu budur derdi isteseydi ve istedıgını de yapabılırdı.Hıckımse de engel olamazdı bu duruma.o yuzden bazı seylerın gercegını bılmek yargısız ınfaza suruklemez.lutfen arastırıp oyle yazalım.Ama ben su bagnazlara yobazlara tek kelımeyle haın dıyorum din haini.Onları baz alıpta muslumanlıgı karalayan elestirmen arkadaslarada lutfen diyorum lutfen.İslam o degıl.İslam hosgoru dini.Mevlana nin guzel sozlerı bunu acıklamıyor mu.Mevlana neden bunlar gibi bagnaz degıl.Neden elestirilere onu almıyorsunuz.Sozumu bıtırırken mevlanaya Allahtan rahmet diliyorum.Hayatta en hakiki mursit ilimdir fendir diyorum.Herkese saygı duyuyorum.Sevgiler

@all: konu baslignda ne demek istedigmi anlamissinizdir! Iste örnek yukarda....

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Bak anlamamissin, konunun basligni.

Elestiri yöneltirken kime yöneltiyorsun?

Yani hadislerden bir konuyu elestirirken, 2. guruba yöneltmenin mantig ne? Onlar senden daha cok Hadisleri elestiriyor...

Anladin?

Arkadaş bu forumda genel olarak tartışılan nedir?

İslam..

İslam nedir?

Kur'an'ın âyetleri, son peygamber olduğuna inanılan Muhammed'in söz ve fiilleri (sünnet/hadis) ve İslâm bilginlerinin görüş birliği içinde bulundukları hususlara dayanan bir din.

Din sosyal bir olgudur,

Senin kişisel inançların beni zerre kadar ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Selam,

Heh, bütün bu din yaygarası bu yüzden miydi? Son kaleniz bu mu yani?

Yani şimdi din insanlara vicdan verip dünyayı kurtaran bir unsur mu oldu?

Ne zaman oldu o olay? Hadi oradan.

Vicdan konusunu tam anlamamisisin. Su konuya bak. :Tanri olmasi belki de zorunlumu?, iyi ve kötü olanin ne oldugnu belirleyen makam...

Vikiden ekledign yazilar enteresan. Ama kesin diye bir aciklama yok ki. Daha tartismali konular, olabilirmi acaba seklinde düsünceler...Bunu nasil referans aliyorsun?

Hem vicdan konusunda, empati yapamassin da nerden cikti? Empati yaparsin ama vicdanin olmadigndan karsidakine deger vermessin.. (Tabiki herkez degil).

Gel yukardaki ekledigm Konuda devam tartisalim, bu basilkla fazla alakasi yok bu konunun...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Arkadaş bu forumda genel olarak tartışılan nedir?

İslam..

İslam nedir?

Kur'an'ın âyetleri, son peygamber olduğuna inanılan Muhammed'in söz ve fiilleri (sünnet/hadis) ve İslâm bilginlerinin görüş birliği içinde bulundukları hususlara dayanan bir din.

Din sosyal bir olgudur,

Senin kişisel inançların beni zerre kadar ilgilendirmiyor.

Bak iste bunu anlamamissin...

Islam Allahin öngördüg sistemdir, ne peygamber ne bilginler ne hacilar ne hocalar bu asil Islam siytemini degistiremez.

Degistirdikleri Dine de malesef Islam diylorlar.....

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Bak iste bunu anlamamissin...

Islam Allahin öngördüg sistemdir, ne peygamber ne bilginler ne hacilar ne hocalar bu asil Islam siytemini degistiremez.

Degistirdikleri Dine de malesef Islam diylorlar.....

Baris ve Güven

Bu da senin kişisel görüşün, beni ilgilendirmiyor ki,

Önümde yaklaşık 1.3 milyar insandan oluşan somut bir islam var, ben buna bakarım,

Senin kişisel islamının ancak 1.3 milyar / 1 değeri var benim için.

Sitelerde Paylaş
Bu da senin kişisel görüşün, beni ilgilendirmiyor ki,

Önümde yaklaşık 1.3 milyar insandan oluşan somut bir islam var, ben buna bakarım,

Senin kişisel islamının ancak 1.3 milyar / 1 değeri var benim için.

Hangi kisisel görüs?

Allah sitemi icin ortaklar mi edindi diyorsun?

:lol: :lol: :lol: :lol:

17:111 Ve de ki: "Övgü, ALLAH'adır. O çocuk edinmemiştir, yönetimde ortağı ve zayıflıktan ötürü de bir yardımcısı yoktur." O'nu alabildiğine Yücelt.

Gaza getireyim sizleri biraz ;)

Bence sizlerin 2. Gurubun var olusunu görmemezlikten gelmeniz, simdiye kadar kazandigniz tartismalarin cogunu 2. gurupla yapsaniz kaybedecegnizi bildignizden kaynaklaniyor.

Ve elestiriler potalsiyaniniz da sifira yaklasiyor. Artik 9 yas, vs. vs. muhabbeti ne giremiyeceksiniz...

Neyse...

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hangi kisisel görüs?

Allah sitemi icin ortaklar mi edindi diyorsun?

:lol: :lol: :lol: :lol:

17:111 Ve de ki: "Övgü, ALLAH'adır. O çocuk edinmemiştir, yönetimde ortağı ve zayıflıktan ötürü de bir yardımcısı yoktur." O'nu alabildiğine Yücelt.

Gaza getireyim sizleri biraz ;)

Bence sizlerin 2. Gurubun var olusunu görmemezlikten gelmeniz, simdiye kadar kazandigniz tartismalarin cogunu 2. gurupla yapsaniz kaybedecegnizi bildignizden kaynaklaniyor.

Ve elestiriler potalsiyaniniz da sifira yaklasiyor. Artik 9 yas, vs. vs. muhabbeti ne giremiyeceksiniz...

Neyse...

Baris ve Güven

Bu forumda eleştirilerin çoğu Kuran ayetlerine yönelik,

Hadislerden yola çıkarak konu açan kaç kişi gördün?

Tahrifata uğradığını iddia ederek bağzı ayetleri inkar eden müslümanlar bile gördük, hadisleri, mezhepleri, sünneti inkar etsen ne yazar..

Sitelerde Paylaş

Biri beni su yonden elestiris sanırım.Haklıda aslında yanlız acıklama yapmak istiyorum.islam dinine benim gibi inanan 3 5 kisi var.gerisi sapıkca emellerıne ulasmak adına ve cahillikten dolayı rezil durumlar ortaya koyuyor.bakın size okudugum bir kaynaktan benım gorusumce gercek dinin ne oldugunu anlatacagım.ornegın dine eklenen bazı hususlar.

-Mesela Recm yani taslayarak oldurme.boyle bırsey kuranda olmamasına ragmen bagnaz cahil ve bence alcak insanlar bunlara kuralmıs gıbı tapıyorlar.acık olayım hemen.kuranda olmayan maddelerı varmıs gıbı yapıp birde adına islam devleti koyunca insanlarda soyle bir mantık uyanıyor.İslam bu mu ya.rezillik.hepsi cahil...halbu ki cok yanlıs bir olgu.dusunce.bu cok basit bir ornek.Recmi topluma kabul ettirmeye çalışan recm savunucuları yalanlarını halka kabul ettirmek için bir hikaye de uydurdular. Bu hikayeye göre recm ile ilgili Kuran ayetleri sayfalara yazılı şekilde Hz. Aişe’nin evindeydi. Peygamber’in vefatından sonra odaya giren aç bir keçi bu ayetleri yemiştir. Böylece keçi bu ayetleri neshetmiştir, yani hükmünü kaldırmıştır.Bu hikayeyi İbni Mace Nikah 36,1944 veya Hanbel 5/131,132,183 ve 6/269’da bulabilirsiniz.Peygamber’in vefatından sonra hem tamamlanmış, hem ezbere bilinen Kuran’ın bir ayeti hem de keçinin yemesi suretiyle nasıl ortadan kalkar? Geleneksel İslam’a göre büyük alim olan İbni Kuteybe, konuya şu cümlesiyle giriş yaparak açıklık getirir: “ Keçi mübarek bir hayvandır.” Devamında ise bu büyük(!) alim keçinin faziletlerini açıklar ki konu iyice anlaşılsın. Sonra da şu ilginç cümlesiyle konuyu açıklar: “ Ad ve Semud kavimlerini ortadan kaldıran Allah, bir ayetini keçiye yedirerek kaldıramaz mı?” Allah’ı inkar eden bu iki kavmi Kuran ayetlerine benzeten İbni Kuteybe böylece geleneksel, hadisçi, mezhepçi İslamcıların tutarsız yaklaşımlarına iyi bir örnek oluşturmaktadır. Türkçe’ye “ Hadis Müdafası” diye çevrilen orjinal ismi “Tevilu Muhteliful Hadis” olan İbni Kuteybe’nin kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Okuyun ki Kuran’ın yeterliliğini, geleneksel İslamcıların çap ve kimliklerini daha iyi anlayın. Hadis kitaplarının bizim kanaatimize göre Hz. Ömer’e iftira olan bir hadisiyse şöyledir:İleride bazı kişiler çıkacak ve recm cezasını Kuran’da bulmuyoruz diye recmi inkar edeceklerdir. İşte bu kişiler okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklardır. Eğer halkın “ Ömer Kuran’a ilave ediyor.” demesinden korkmasam bu recm ayetini Kuran’a yazardım.

Buhari 93/21, Müslim Hudud 8/1431, Ebu Davut 41/1

Bence bu hadis bile tek başına Buhari, Müslim ve Ebu Davut’un güvenilmeyecek kitaplar olduğunun anlaşılması için yeterlidir.

Böylece en sahihleri, en doğruları böyle olan hadis kitapları bile bir kenara atılıyorsa diğer hadis kitapları ve hadislere dayanan tefsir, ilmihal kitabı gibi kitapların da tereddütsüz bir kenara atılmaları gerektiği anlaşılır.

bazı kısımlar benım fıkırlerım bazı kısımlar bu konudaki -bana gore- aydın insanların yazılarıdır.

burada bır yazımda muhammedın hadıslerı yaktıgını soylemıstım.cunkı kuran yerıne benım hadıslerım one gecer dusuncesı vardı o zaman bile.Herkese saygılar ve sevgıler.Ayrıca herkesın dusuncesıne saygı duyuyorum.Yapıcı elestırılerınızı beklıyorum.Sevgıler.

Sitelerde Paylaş
Biri beni su yonden elestiris sanırım.Haklıda aslında yanlız acıklama yapmak istiyorum.islam dinine benim gibi inanan 3 5 kisi var.gerisi sapıkca emellerıne ulasmak adına ve cahillikten dolayı rezil durumlar ortaya koyuyor.bakın size okudugum bir kaynaktan benım gorusumce gercek dinin ne oldugunu anlatacagım.ornegın dine eklenen bazı hususlar.

-Mesela Recm yani taslayarak oldurme.boyle bırsey kuranda olmamasına ragmen bagnaz cahil ve bence alcak insanlar bunlara kuralmıs gıbı tapıyorlar.acık olayım hemen.kuranda olmayan maddelerı varmıs gıbı yapıp birde adına islam devleti koyunca insanlarda soyle bir mantık uyanıyor.İslam bu mu ya.rezillik.hepsi cahil...halbu ki cok yanlıs bir olgu.dusunce.bu cok basit bir ornek.Recmi topluma kabul ettirmeye çalışan recm savunucuları yalanlarını halka kabul ettirmek için bir hikaye de uydurdular. Bu hikayeye göre recm ile ilgili Kuran ayetleri sayfalara yazılı şekilde Hz. Aişe?nin evindeydi. Peygamber?in vefatından sonra odaya giren aç bir keçi bu ayetleri yemiştir. Böylece keçi bu ayetleri neshetmiştir, yani hükmünü kaldırmıştır.Bu hikayeyi İbni Mace Nikah 36,1944 veya Hanbel 5/131,132,183 ve 6/269?da bulabilirsiniz.Peygamber?in vefatından sonra hem tamamlanmış, hem ezbere bilinen Kuran?ın bir ayeti hem de keçinin yemesi suretiyle nasıl ortadan kalkar? Geleneksel İslam?a göre büyük alim olan İbni Kuteybe, konuya şu cümlesiyle giriş yaparak açıklık getirir: ? Keçi mübarek bir hayvandır.? Devamında ise bu büyük(!) alim keçinin faziletlerini açıklar ki konu iyice anlaşılsın. Sonra da şu ilginç cümlesiyle konuyu açıklar: ? Ad ve Semud kavimlerini ortadan kaldıran Allah, bir ayetini keçiye yedirerek kaldıramaz mı?? Allah?ı inkar eden bu iki kavmi Kuran ayetlerine benzeten İbni Kuteybe böylece geleneksel, hadisçi, mezhepçi İslamcıların tutarsız yaklaşımlarına iyi bir örnek oluşturmaktadır. Türkçe?ye ? Hadis Müdafası? diye çevrilen orjinal ismi ?Tevilu Muhteliful Hadis? olan İbni Kuteybe?nin kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Okuyun ki Kuran?ın yeterliliğini, geleneksel İslamcıların çap ve kimliklerini daha iyi anlayın. Hadis kitaplarının bizim kanaatimize göre Hz. Ömer?e iftira olan bir hadisiyse şöyledir:İleride bazı kişiler çıkacak ve recm cezasını Kuran?da bulmuyoruz diye recmi inkar edeceklerdir. İşte bu kişiler okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklardır. Eğer halkın ? Ömer Kuran?a ilave ediyor.? demesinden korkmasam bu recm ayetini Kuran?a yazardım.

Buhari 93/21, Müslim Hudud 8/1431, Ebu Davut 41/1

Bence bu hadis bile tek başına Buhari, Müslim ve Ebu Davut?un güvenilmeyecek kitaplar olduğunun anlaşılması için yeterlidir.

Böylece en sahihleri, en doğruları böyle olan hadis kitapları bile bir kenara atılıyorsa diğer hadis kitapları ve hadislere dayanan tefsir, ilmihal kitabı gibi kitapların da tereddütsüz bir kenara atılmaları gerektiği anlaşılır.

bazı kısımlar benım fıkırlerım bazı kısımlar bu konudaki -bana gore- aydın insanların yazılarıdır.

burada bır yazımda muhammedın hadıslerı yaktıgını soylemıstım.cunkı kuran yerıne benım hadıslerım one gecer dusuncesı vardı o zaman bile.Herkese saygılar ve sevgıler.Ayrıca herkesın dusuncesıne saygı duyuyorum.Yapıcı elestırılerınızı beklıyorum.Sevgıler.

O zaman ayetlere nasıl güveneceksin; onları kim yazıp, ezberleyip, derleyip, toplayıp sana ulaştırmış?... Peygamberiniz neden bir Kur'an toplayıp, onaylayıp, mühürleyip bırakmamış size ?

Sitelerde Paylaş
Bu forumda eleştirilerin çoğu Kuran ayetlerine yönelik,

Elestirdigniz ayetlerden, bu baslikta bile kac tanesini cürüttük. Ve elestirdigniz ayetleri de nedense hep Hadis kaynaklarina dayanan cevrilerden alinma...

:lol: :lol: :lol:

Cok objektiv siniz...

Hadislerden yola çıkarak konu açan kaç kişi gördün?

Ohoo, symakla bitmez, sen forumda diger konulari okuyormusun? Iki aydan beri burdayim, su "Ayse 9 yas" muhabbeti bile kac sefer tartisma onusu olmustur. Ben sahsen katilmadaim bu tartismalara...

Tahrifata uğradığını iddia ederek bağzı ayetleri inkar eden müslümanlar bile gördük, hadisleri, mezhepleri, sünneti inkar etsen ne yazar..

Olabilir, sizde bunlari hep ayni cuvala devam atin! Dimi?

Bakiyorum bir sey ögrenmeye/ögretmeye degil, sirf karalamaya burdasin...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
O zaman ayetlere nasıl güveneceksin; onları kim yazıp, ezberleyip, derleyip, toplayıp sana ulaştırmış?... Peygamberiniz neden bir Kur'an toplayıp, onaylayıp, mühürleyip bırakmamış size ?

Cok basit, 19 olayi! Kuranin 7 mushafindan sirf biri dogru oldugnu ve bunda bile olan hatalari düzeltigni görüyoruz!

Simdi 19 uydurma felan demeye kalkmadan önce iyce düsün. Ne kadar arastirdin bilmiyorum, ama madem elestireceksin, öyle elestir ki bir daha konu olmasin yani, sen de bir Kitap yaz ve icini 19, 23, 17 vs. bir sayiyla örgüle de, biz de "hadi ya ayni kurandaki 19 codu gibi" diyelim ve Insanin da bu gibi bir örgüyü yapabilecegni görelim.

Yani iki üc cümleyle gelip de kendini alay konusu yapanlari cok gördük...

Tabiki elestiri icin yeni konu ac, ya da acilmis bir konuda devam tartis...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş

yanlız sunu es gecıyorsunuz ayetler peygamber tarafından bitiriliyor ama hadisler peygamber yakmasına ragmen gunumuze kadar gelıyor ve kıslerın cıkarlarınca degıstırılıyor.konuyla alakası yok ama mezheplere gercekten karsıyım.mezhep gorus demektır yanlız kuran da boyle bır seyden bahsedılmedıgı gıbı tek gorus kuran olmalıdır.saygılar

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...