Jump to content

bayşapka

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.772
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

bayşapka Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Contact Methods

 • Website URL
  http://

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Dereden

Güncel Profil Ziyaretleri

4.150 profil görüntüleme
 1. bayşapka

  Kur'an İncil'i tastik eder mi ?

  Ortalıkta tartışma yok, sadece kendi aklıyla düşünmesi yasak olan @HATEM gelip siz o kitabı anlayamazsınız anlaması zordur hede hödö diye ortalığı bulandırmaya çalışmış. İki kitap birbiriyle 100% uyumsuzdur. Tasdik ediyor demelerinin sebebi de herkesi kendileri gibi cahil ve okumaktan sakınan insanlar sanmaları.
 2. Dediklerinizde haklısınız, ben sadece söylevlerin kaygan zemin oluşturmayacağını iddia ediyorum.
 3. Evet, gezerken cervantes'ten ilham almak gerekir.
 4. bayşapka

  İslam hariç hiçbir dinin cinlerden bahsetmemesi

  Dolambaçlı yollara sokma arkadaşım. İnternetten yardım alabilirsin dediğin konularda internet sitesi getirince bilmiyorum diyorsun. Senin işin oyalamak. Geçen biri de allah'tan 3 güne kadar belanı istersen bulursun kesin garanti dedi, deneyini yaptık thor bile bakmadı yüzümüze. Bu devirde bu kadar cahil, korkak ve bunun farkına varamayacak kadar aptal insan olması beni o kadar şaşırtıyor ki.
 5. Biz deneyimlerimizden kopuk, sadece mantıkla çalışan uçan kafalar olarak yaşamıyoruz. Vücudumuz, kimyamız, ilhamlarımız, sanatımız var. Bir işi yaptığımızda hayatımızda, anlayışımızda ve düşünce şeklimizde öngörülemeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Araplar tarafından kazıklanmayı ve yurtdışına para dökmenin ezikliğini ve ekonomiye getirdiği yükü bir kenara bırakırsak hacca gitme deneyimi senin için zenginleştirici etkilere sahip olabilir. Kendi şehirlerinden dışarıda, ya da başka bir ülkede tatile gidenler de dünyalarını değiştirici ya da eskiye dönüştürücü bir deneyim peşinde. Yol insanı değiştirir. Ve bunlar tek seferlik geziler, deneyimleri değerlidir. Fakat ayyaşlık, sigara içmek müptezeldir ve sürekli para kaybıdır.
 6. Eleştiri gibi söylemlerin öldürmeye giden bir kaygan zemin oluşturduğunu söylüyorsun. Bunu anlıyorum. Ama naiflik de ya da deme, ben buna inanmıyorum. Ve bundan korkmuyorum. Çünkü korkunun istenmeyen bir yan etkisi de korkulanı gerçekleşmesidir. Eleştirilmek, fikirlerini ifade edebilmek için sana cevap hakkı doğmasını sağlar. Bu istenen birşey. Çekinmeden fikrini söyleyebilmen lazım. Bunun için de eleştiri gibi bir tartışma ortamı gerekiyor. Sanki kendilerine söyleneni tekrar etmek haricinde birşey yapmaları yasak olan bir grup dinci sana karşı akılcı eleştiriler getirebilecekler. (bakın, eleştirdim)
 7. Doğmadan, bilincin gelişmeden önce mutlak kötülük içinde miydin? Zihnin gelişmeden ve günümüzdeki haline gelmeden önce herhangi bir hal ve durumun olamayacağı için, olsa da sana yabancı olacağı için kötülük ya da iyilikten bahsedilemezdi. Kötülüğü sadece insanlar kendi zaman çerçevelerinde bilebilir. Kendileri başlarına gelebilecek en kötü şeyi hayal ederler. Sonra da bunu başkaları için isterler. Yakılıp derinin değiştirilmesi gibi. Ya da kafana topuzla vurulması gibi. Gördüğün gibi bu zamana da bağlı. İnsanlar kötülüğü sadece kendi zaman dilimleri için bilebilir. Topuzun artık kullanılmadığı, acı çektirmek için insanların birbirine elektrik verdikleri zamanı bilemezler. Nurcuların sürekli ızdırap içinde olmasına rağmen var olduğu için müteşekkir olması gereken insan modeli yukarıdaki tanımın tutarsızlığı sebebiyle mümkün değil.
 8. Kuzey kore'nin allah'ı kim jong un. Türkiye gibi seküler bir ülkeye geldiği için şanslı. Siz forum dincileri de şanslısınız.
 9. Dinciler eleştiriliyorsa dinden uzaklaşan da eleştirilebilir nesi var bunun? Sanki beyni ve gücü yetecek.
 10. bayşapka

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Kendiyle çelişmiş işte, hem itiraz ederdin diyor, hem de zaten edemezdin ne haddine diyor.
 11. Kürtajın zorunluluk olduğu durumlar var. Tecavüzden doğacak olan bakılamaması, annenin fiziksel olarak hazır olmaması, hayati tehlikeler olması gibi. Ötenazi ise çaresiz kalan ve hastanede aletle yaşatılan insanların seçeneklerinden biri. Kurtulma şansı olan hastalar beklerken hastanede boşu boşuna yer işgal etmeye devam mı edeceksin? Yoksa fişi çektirecek misin? Ahiret korkusu ve metafizik açısından bakıldığında kendilerine ait düşünceleri olmayan, ancak kendilerine söyleneni tekrar edebilen akıl fukarası dincilerin konu hakkında yapacakları yorumları çok da merak etmiyorum. Dinlerinin "şehitlik mertebesi" gibi yanlarını reddetme yoluyla şirk koşmalarını seyretmek eğlenceli olabilir ama.
 12. bayşapka

  Allah'ın bilgisi ve insanın cüz'i iradesi

  Sen;ilim yani bilgi iş yapar mı diye sordu? Ben; yapar deyince Sen; ilim iş yapmaz kudret iş yapar dedi yani bilmesi zorunlu olarak zorlaması anlamına gelmez düşüncesine getirmek için dedi . Ben; İlim iş yapar çünkü o ilim sayesinde; cehennemi yaratmış dolaylı açıdan ilim iş yapar dedim. ------------ Kafa karışıklığı dincilerin kâhinlere olan inançlarından ortaya çıkıyor. Dinciler neredeyse her türlü mistik şeyi kabullenirler. Büyücüler, medyumlar kahinler vs. vs. büyülü düşünce kafansına girince dibe doğru çekilirsin. Allah'ı bir kâhin olarak göstererek geleceği bilmesi senin yaptıklarını kontrol ettiği anlamına gelmez diyorlar. Tıpkı bir kâhin gibi. Fakat her şeyin mutlak sahibinden bahsediyorlar, paçavra giymiş akşam yemeğini çıkartmak için masal anlatan yaşlı bir adamdan değil. Mutlak kudret sahibi olan bir varlık için gelecek bir noktadan haberder olması demek, geçmişini yapılandırmış olmasının ispatıdır. Geçmişi yapılandırmış olmak demek herkesin film karesi gibi ayarlanmış olduğunu gösterir. Allah filmin sonunu biliyor, çünkü yapımcısı o. Film bu noktada dinciler için kopmuştur.
 13. bayşapka

  Neden hiç bir keşifte allah yok?

  Dizaynı bilimsel olarak tespit edemez misin? Doğal olarak oluşabilen şeylere bakarsın, sadece yapay olarak oluşan şeylere bakarsın, bu yüksek olasılıkla tasarlanmış dersin. Bilim hücre bölünmesi doğal olarak oluşamaz sonucuna vardıysa neden söylemesin? Felsefeyle ne alakası var bunun?
 14. bayşapka

  İslam hariç hiçbir dinin cinlerden bahsetmemesi

  Doğrudan değil dolaylı yoldan cevap veriyorsun, medyumlar büyücüler gerekiyor diyerek işi yokuşa sürüyorsun. Onların yardımı olmadan kendimizi cine çarptırtıp varlıklarını ispatlamak mümkün değilse bu forumda yapabileceğimiz birşey değil, yani boş yapıyorsun, yokuşa sürüyorsun.
 15. Bunlar kopyalayıp yapıştırmayı daha yeni çözmüş, beyinleri burunlarından akmış meczuplar. Neyin metafiziğini çözecekler?
×
×
 • Yeni Oluştur...