Jump to content

bayşapka

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.668
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

bayşapka Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Contact Methods

 • Website URL
  http://

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Dereden

Güncel Profil Ziyaretleri

4.024 profil görüntüleme
 1. bayşapka

  Akıl ve mantık dini

  Bari komşun aç yatarken tok uyuma deseydin. Gerçi cennet de öyle bir yer. Komşu yanarken sen şarapta yüzüyorsun.
 2. Kötü tanrının kıvırtması "e nasıl olsa ezilenler sonsuz cennete gidecek, zalimler de sonsuz cehenneme!" Nereden biliyorsun? Ayet diyor. Hani gayb bilinmezdi? Evet bilinmez. E nereden biliyorsun?!? Öyle inanıyorum. Öyle inanmayı seçiyorsun. Kuran'da ne yazarsa yazsın senin inancın değişmeyecek. Ben de şuna inanıyorum: Ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında, ne sen farkındasın ne de polis farkında.
 3. Hem tartışayım hem de anlayışlı bir arkadaşa biraz içimi dökeyim. İnancı din belirler. Din de gelip geçici bir modadır. Sadece modanın geçmesi insan hayat süresini geçtiği için bir kalıcılık var sanıyoruz. İnsanlık tarihi bilindiği kadarıyla 200,000 yıllık. Bildiğimiz anlamda medeniyet ve yerleşik hayat 6,000 yıllık. Tek tanrıcılık bilindiği kadarıyla 4,000 yıllık, fakat dünyaya yayılmaya başlaması 1000-1500 yıl öncesine rastgeliyor. Daha modern deistik inanç sistemleri var, evrensel birlikçilik var, bunlar monoteizm değil. Değişen din modalarının içindeyiz. İşte sen o evrensel sandığın gelip geçici din modalarından nemalanıyorsun. Din sadece inançları belirlemez, davranış biçimlerini de belirler. Dinler ve dinciler malesef dediğin gibi her türlü duyguyu ve düşünceyi, özellikle de aklı tekellerine aldıklarını sanarlar. Kendi hatalarını başkalarında, hatta hatta var olmayan şeylerde ararlar. Böyle diyalog olmaz, kimse birbirinin ne dediğini anlayamaz. Özellikle arap kültür emperyalizmini benimseyen dincilerinin yaptıkları en büyük dangalaklık şudur: Senin kalp gözün kör, inanmak için kendini yeterince zorlamıyorsun. Çevirisi: Kendini kandırmaya çalışmadığın için kendini özürlü hissetmelisin. Bu durumda kuran'ın da yapay olarak bakara suresinden başlatıldığına şaşırmamak lâzım. Avrupa kültür emperyalistleri ise hristiyanlığı şu dangalaklıkla yaymaya çalışır: Sen adem ve havva'dan gelen ilk günahın varisisin ve suçlu doğuyorsun. Tek kurtuluş ise çarmıha gerilmiş isa'nın tanrı olduğuna inanmaktır. Bu da gospel'deki "iyi havadis" olarak satışa çıkartılmıştır.
 4. Dinci 1: Eşhedu enla ilahe illallah ve eşhedu enne muhammeden resulullah Dinci 2: Eşhedu enla ilahe illallah ve eşhedu enne muhammeden resulullah ve eşhedu enne Aliyyün veliyullah
 5. Anayasa açıkça temel hak ve hürriyetlerden bahseder. Köleliği yasaklar, fuhuşa teşviği yasaklar. Bu kanunların ben haa pardon ya köleliğe şöyle bi izin verelim ya da pezevenkleri şimdilik görmezden gelelim diye uygulandığına henüz şahit olmadım. İnsanların vicdanı da farklı farklı. @iLLeGaLTM <- bu vicdanlı nurcu arkadaş benim öldürülmemin evrende sebebiyet verdiğim tahribatı azaltacağını, yani vicdanlı bir hareket olacağını söylemişti. Bu da yine dine gidiyor. Din adına her şeye inanılabiliyorsa dinin değeri nedir?
 6. Suudi arabistan topraklarında doğan bir arap iseniz asker çocuğu sayılıyorsunuz. Asker çocuklarının hepsine doğduğu anda devlet tarafından ayda binlerce dolarlık ödenek bağlanıyor, doğuştan zengin olunuyor. Arabistanda yayın yapan belli başlı uyduları biraz karıştırdığınızda arap kültür emperyalizmi kanallarının hemen yanında arapça erotik yayınlar görebilirsiniz. Benim buna yorumum, doğduğu anda ekonomik özgürlüğüne kavuşan zengin bir arap çocuğu hayattan herhangi bir amacı ve beklentisi kalmamış ve bütün "şeyh"ler gibi peygamberine giden doğrudan bir babalık zinciri olan zavallı bir "şeyh" kendini gittikçe seks ve uyuşturucu partilerine verip eğer hayatta kalabilirse yaşlı bir dinci olarak forumdaki arapçılara ilham verebiliyor. Fakat bu ilham yeterli olmuyor. Çünkü dini otoriteler kaç rekât namaz kılınacağından kimin ermiş olduğuna ve hatta hatta kimin peygamberin soyundan geldiğine kadar, hatta hatta tanrı inanışının birleştirici mi ayırt edici mi olduğuna kadar ciddi anlamda farklı inançlara sahipler. Yani anlayacağınız herkes inanmak istediğine inanıyor. Dinciler: Madem inanmak istediğiniz şeye zaten inanacaktınız, ve başkaları da farklı şekilde inanıyor, bu durumda dini inancın değeri nedir?
 7. bayşapka

  Tanrının işleyişi...

  İnsanlarının ne düşündüğünün önemli olduğunu düşünenler insanlar.
 8. bayşapka

  Sevgiliye/eşe güvenmek

  Birinin yapabileceği en kötü şey aldatmak gibi basitlikler değil. Eşler şu ya da bu sebepten düşman olup birbirlerine zarar vermek için yalan söyleyebiliyor. Ya da birbirinin zayıf durumundan faydalanabiliyor. Bunun sonu genelde boşanma ve taraflardan birinin kazık yemesiyle bitiyor. Eşlerden biri aniden ölüp ortak biriktirdikleri parayı kendi tarafına miras bırakabiliyor. Kadın doğum yaparken ölüp adamı elinde çocuk ya da bebekle bırakabiliyor. Özürlü çocuk doğup hayatının kalanını amatör hemşire olarak geçirmene sebebiyet verebiliyor. Kısacası evlenmek manyakça bir risktir. Acaba hayatta kalır mıyım diye bir yerlerden atlamayı seven biriyseniz tam size göre.
 9. bayşapka

  "Ne yani, Biz Boşluğa mı Dua Ediyoruz?"

  New age bullshit beklentisinde olanlar sevinebilir.
 10. bayşapka

  "Düzen varsa tanrı vardır"

  Küçükken kafana taş mı düştü senin? Arap arap demelerinin sebebi kültürel ayrımcılık değil, dinin evrensel olmaması, yani tüm kültürleri kapsamaması. Din dediğin evrensel olur, arap kültür emperyalizmi ya da amerikan kültür emperyalizmi gibi insan icadı birşeyin parçası olamaz, hatta bir adım daha öteye götüreyim, kitap gibi insan icadı araçlara da yazılamaz. Hatta hatta bir adım daha öteye gideyim, savaş gibi bir vahşetle de yayılamaz. Bunun masal olduğunun farkına var diye sürekli çivi gibi çakıyorlar ama en azından forumdakiler hissizleşmiş artık. Aynı şekilde "evrendeki düzen"i evinde kahve içerken okuduğu dinci makelelerden öğrenen insanlar evrenin geri kalanındaki düzensizlikleri görmezden gelip kendi küçücük kabarcıklarında kendi istedikleri masallara inanır. "Bunun neresi kötü?" diyeceksin, neden eleştiriyorsun yaşayıp gitsinler işte diyeceksin. Demokrasi yüzünden "inanç kitlesinin" ilkellikleri hayatımıza sokulmasaydı belki de bana ne derdim.
 11. bayşapka

  Körelmiş organ ve evrim saçmalığı

  Körelmiş organların başka işlere de yaraması onların orjinal işlevlerini yitirmediği ya da genetik eserler olduğu anlamına gelmiyor. Körelmiş organlar listesi küçülüyor diye bir bilimsel makale gördün mü? Sence "Bilim körelmiş olduğu sanılan organın yeni bir işlevini daha keşfetti" diye bir başlık yaratılışı varsaymadan atılabilir mi? Sen küçük bir kabarcıkta yaşıyorsun ve dinci makalelerin yönlendirmelerini doğru varsayıyorsun. Benim mükemmel yaratılmış apandisitim genç yaşta beni öldürmeye çalıştı, ameliyatla alındı. Harika azı dişlerim çeneme büyük geldiği için alındı, bademcik yerinde de boşluk var. Çok vaktim yok, kısaca allah yok din yalan vs vs. iyi günler.
 12. bayşapka

  Evrende neden sonuç ilişkisini ispatlayan olur mu ?

  Diyalektik düşünmüyorsun. Olmayan nedenlerden de sonuç çıkabilir. Vakumda hareket eden bir nesneye herhangi bir kuvvet uygulanmazsa hareket etmeye devam eder. Bu durumda hareket etmeye devam etmesinin sebebi... yok mu? Senin yaptığın şey maddelerin kendilerine ait hiç bir özelliğe sahip olamayacaklarını varsaymak. Sonra da maddeye olan her şeyi dışından bir güce bağlamak. Maddenin hiç bir özelliği olmasaydı harekete devam etmesinin de sebebi olamazdı. Fakat maddeleri özelliklerine indirgeyerek inceliyoruz. Atalet maddenin kendi özelliği, dışarıdan bağımsız kendiliğinden var olan birşey. Ya da dışarısında her ne varsa onunla beraber var olduğunda ortaya çıkan birşey. Bir şeye var diyebilmemiz gerekli ön koşullardan bir tanesi.
 13. bayşapka

  EVREN CANLI MIDIR?

  Bilmediğini bilmek önemli. Bilinç seviye seviye bütün canlılarda var. Örneğin bir bonoboya beğenmediği birinin kamera görüntüsünü gösterdiğinde ve yiyecek kutusu açacak ya da su sıkacak düğmeye basması için seçenek verildiğinde zarar verecek seçeneği seçiyor. Beğendiği insanı gösterince de yararlı seçeneği seçiyor. Bkz. kanzi deneyleri. Pek çok canlı üstüne boya sürülüp ayna gösterildiğinde kendini tanıyıp boyayı çıkartmaya çalışacak kadar bilinçli. Burada "her şey madde biz materyalistiz yaşam olmasa bilinç olmazdı hohoyt" diye daire şeklinde dans etmiyoruz. Bu fikirlerin ortaya atılması ya da ima edilmesinin sebebi, bunların öngörüde bulunmamızı sağlayan araçlar olmaları. Bir araştırma yaparken maddeyi esas aldığın zaman bilim ilerliyor. Cinleri ve perileri esas aldığın zaman hiç bir yere gitmiyor. İşte bu sebeple maddeden bahsediliyor, fakat madde dışında var olabilecek bilinçten bahsedilmiyor. Çünkü bununla yararlı hiç bir ön görüde bulunamazsın. İşe yaramaz bir araç. Fakat bunları bir adım öteye götürüp cansız şeylerde bilincin nasıl olabileceğini de yazışabiliriz. Bunların tümünü konuşabilir, fikir sunabilir hale gelebilmen için zihin teorisi hakkında bilgi edinmen en uygunu olur. Felsefe ve psikoloji dallarıyla ilişkili zihin teorisi insanın gelişme psikolojisine odaklı, fakat örneklerle ayakları yere basan bir araştırma dalı.
 14. bayşapka

  Müslümanlara Bir Soru

  Ben çok eşlilik yasa dışı, yasa dışı birşey mi istiyorsun diyorum, sen hayvan diyorsun. İslamın sapıklığı hadislerle sabit diyorum, örnekler veriyorum, yalanlıyorsun. Sence kim akıllıca konuşuyor?
 15. bayşapka

  Canlılar neden birbirini yiyerek yaşarlar ?

  Dinde düşünemezsin, çünkü düşüncenin başlangıcı akılcılığı varsayar. Dinde akılcılık yoktur, mucize vardır. Madem hayat mucizevi bir şekilde sihirli değnekle yoktan var edildi, o halde aşırı çoğalmayı yaratmasaydı.
×
×
 • Yeni Oluştur...