Jump to content

bayşapka

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.978
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

bayşapka Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Contact Methods

 • Website URL
  http://

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Dereden

Güncel Profil Ziyaretleri

4.882 profil görüntüleme
 1. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Çoğalma - Mâlum, doğada var. Değişim - Hücre çoğalması mükemmel olmadığı için kaçınılmaz şekilde mutasyon oluyor. Her yeni doğanın rengi şekli davranışında bir miktar fark oluyor. Seçilim - Doğada baskı unsurları var, bunlar dolaylı yoldan seçilime sebebiyet veriyor. Demek ki genetik algoritma doğal olarak ortaya çıkabiliyor. Dinle dinsizlikle alakası yok bu gerçekten ilginç bir konu. Böyle bir mekanizma keşfedilmişken hristiyan yaratılışçıları gibi kafamızı neden kuma gömelim?
 2. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Ben öğrendiklerimi yazıyorum, araştırma konum generatif fonksiyonlar. Merak ettiğin birşey varsa sorabilirsin. Teizm ateizmle ilgili olmak zorunda değil.
 3. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Evet, cinlerin ayakları yanacak diye gece sıcak suyu açmayan biri için neyi nasıl bildiğimizin hiçbir önemi yok. Dolayısıyla ne düşündüğünün de önemi yok. Emerjansı gösterince vay efendim allahın yasaları olmasa olmazdı. E hani sonsuz kere sonsuz zorluktaydı, iki sayıyla hallettik işte, ona cevap yok. Ben senin ortaya argüman koyduğunu görmedim. Bu olmamış demekten başka birşey elinden gelmiyor. Hiçbir lafın altını doldurduğun yok. Sana örneklemek de mümkün değil, çünkü gözardı ediyorsun. Sürekli bir itham peşindesin. Seninle fikir tartışılmaz ancak kumda oynanır.
 4. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Herşeyi ateist teist tartışması sanman bir çeşit manyaklık, zeka belirtisi değil.
 5. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Müslimlere göre namazda dübürüne şeytan üflüyor. Gece sıcak suyu açarsan cinlerin ayaklarını yakabilirsin diye korkuyorlar. Benim için önemli değil ne düşündükleri.
 6. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Madde enerji biinçsiz bir şekilde saat oluşturmuyor. Bunu iddia eden kimse yok. Bunlar tesadüf değil, herşey dinci ateist tartışmalarından ibaret değil. Bak mesela polar koordinatlarda ilk c olarak -0.1528 + 1.0397i ile başla. Bu formülü kullanarak ilk adımda c'nin kendisi çıkıyor (z sıfır), sonra kendisinin karesi üstüne c ekle, yeni bir sanal sayı çıktı, git polar koordinatlarda işaretle. Sonra sonucun karesini al c ekle işaretle, böyle devam et bak evrende hiçbir yerde bulunmayan sonsuz karmaşıklıkta bir şekil çıkıyor. Bunu bilgisayarın gücü yettiğince hes
 7. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  Kalam argümanında tanrı kelimesi geçmiyor. Kalam teistik bir argüman değil. Kalam argümanı kısaca evrenin var olmaya başladığını dolayısıyla varlığının bir sebebi olduğunu söylüyor. Evreni tanrı yarattı demiyor. Bilinçle ilgili ne argüman çıkartılabilir bilmiyorum ama teistlerin çocukken anlatılan şeyi doğrulamak için ellerinden geleni yapacaklarına eminim.
 8. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  En baştaki önerme "evren kendini tasarlayamaz", bu cümleyi açarsan "evren tasarlandı ve evren kendini tasarlamadı" olur. Önerme biçim olarak yanlış. Eğer akılcı cümleler kuracaksak bu hiç olmamış. Demek istediğim bu. Senin yanıtın ise alakasız bir laf salatası. Hareket ezeli ise?? Nereden çıktı bu? Zaman da vardır?? Ne alaka? Başlangıç varsa son vardır?? Neden? Sen gerçekten kötü bir çeviri üzerine mi kurdun inancını?
 9. bayşapka

  Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

  Önerme yanlış zaten. Evrenin tasarlandığını varsayıyor. Birşeyin var olması için tasarlanmış olması gerekmez.
 10. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  Newton mekaniğine göre basit, çekim kuvveti çarpı düşme süresi o anki hızı verir. Ama tabii biliyorsunuz ki evren o kadar da basit değil, kütleye göre farklı alanlar oluşuyor. Acaba gazali newtonla tanışsaydı ne konuşurlardı?
 11. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  Klasik mekanikle mi, genel görelilikle mi?
 12. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  Meseleyi incelemenin birden fazla yöntemi var. Adım adım süreklilik arayabilirsin, algoritmik yöntem. Ya da bütünsel olarak bakabilirsin. Yani fonksiyonel. Hatta mantıksal da bakabilirsin. Ayrık matematikte formülasyonu var. Örneğin fibonacci sayılarını hesaplamak için birinci sayıyı, ikinci sayıyı alıp üçüncü sayıyı hesaplayıp birinci sayıyı atıp kalan iki sayıyla dördüncüyü hesaplayıp gidebilirsin, ya da açık formülünü bulup kullanırsın. Hangisinin daha kullanışlı olduğu duruma göre değişir. Mesela navier-stokes denklemlerini numerik analizle çözebilirsin, ama algoritmik yapmaya
 13. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  İntegral hesabında küçük parçaların birleşimini hesaplayıp eğriyle eksenler arasında kalan toplam alanı bulabiliyoruz. Fakat küçük parçalar arasındaki sürekliliği gösteremiyoruz, çünkü sonsuz küçüklükte bir farkı sayısal olarak ifade edemiyoruz. Peki süreklilik yoksa bunu nasıl yapıyoruz? Aynı şey limit için de geçerli. Sonsuz toplam ya da sonsuz kök serilerinin açık hesabını yapmadan limitini nasıl bulabiliyoruz? Bu kanıtlar nereden geliyor? Çünkü incelediğimiz şeyler belli özelliklere sahip ve bu sebeple belli kısıtlara sahipler. Biz bu kısıtları kullanarak çıkarımlar yapabiliyoruz ve nihai
 14. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  Ben problemi anlayamadım kusura bakma. Gözlemsel olarak neden olmak ne demek? Süreklilik mi yok diyorsun?
 15. bayşapka

  Tanrı Nedir?

  Nedensellikte temel bir sıkıntı var evet. O da neden sorusunun sonunun olmayışı. Nedenleri sıralamaya başladığın zaman tanrıyı bile kesen bir kılıcın oluyor. Neden sokağa çıkmıyoruz? Yağmur yağdığı için. Neden yağmur yağıyor? Nem toplanmış. Neden nem toplanmış? Su döngüsü. Neden su döngüsü? Temel fiziksel kavramlar. Neden temel fiziksel kavramlar? Tanrı. Neden tanrı? Sus ve babana yardım et. Madem nedensellikte sorun var, nedeni bırakıp nasıla bakacaksın ya da sonsuz döngünde debelenip duracaksın.
×
×
 • Yeni Oluştur...