Jump to content

bayşapka

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  4.563
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

bayşapka Hakkında

Contact Methods

 • Website URL
  http://

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Dereden

Güncel Profil Ziyaretleri

3.920 profil görüntüleme
 1. bayşapka

  Neden tecavüzcüler kobay olarak kullanılmıyor?

  Cinsi sapıklığı ortaya çıkaran kadınların kıyafet seçimi değil. Kıyafet seçiminde bir art niyet, bir savaş baltası aramak kendi psikolojine işaret ediyor. Kadınların kıyafetleri moda ile değişir, erkeklere nasıl beynen tecavüz edelim diye kadınlar kurulu toplanmaz. Ayrıca erkek sadece penis ve meniden ibaret değil, türkler almanya'da nasıl tecavüz edemiyorsa sus pus oturuyorsa türkiye ve orta doğunun kalanı da bunu öğrenecek. Cinsi sapıklığı ortaya çıkaran toplumdaki cinsel bastırılmışlık. Ne kadar bastırırsan o kadar sapık çıkar. En sapıklar da en çok baskı altında tutulmuşlar arasından çıkar. Binlerce yıldır deneyle sabitlendi.
 2. bayşapka

  Kişisel gelişiminize zarar veren kitaplar nelerdir?

  O adam olmasaydı türkiye tüm bilimsel gelişmelerin 10 yıl gerisinden gelen, azıcık ticaretten zengin olanın hemen apple ve mercedes mağazalarına koştuğu bir ülke olur muydu acaba? Herhalde yine olurdu.
 3. bayşapka

  Kişisel gelişiminize zarar veren kitaplar nelerdir?

  Kuran okuyunca kişisel gelişimimi negatif yönde etkilemedi. Tam aksine büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Geçmişten gelen bilge mesajlar beklerken tam bir saçmalıkla karşılaştım. Kuran'ı okuyun arkadaşlar. Sorun okumayıp inananlarda. Okuyun, saçmalıklara bizzat şahit olun. Evrenin yaratıcısı nasıl köprü altı ağzıyla konuşuyor, nasıl kuşları havada tutup gemileri yürütüyor, gökyüzünü görünmez kaidelerin üstünde yükseltiyor görün, gözünüz açılsın. Okuyun lütfen!
 4. Işık hızını ve metre uzunluk birimini sen aritmetik hesaplarıyla sayılardan çıkarım yaparak altın oran'ı bul diye ayarlayan evrenin yaratıcısı milletin pipisiyle ne yaptığını peygamber göndererek kontrol mü etmeye çalışıyor? Çok inandırıcı değil. Bir de mil olarak hesapla bakalım belki birkaç kişi inanır.
 5. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Paylaştığın için teşekkürler. Yalnız bence o kadar çıkışacak birşey yok. Arkadaş erke dönencesini savunmuyor ki sadece soru soruyor. Herkes her fikire kuşkuyla bakabilir. Düz dünya zamanında yaşasaydık dünya yuvarlak diyen delilere sallıyor olacaktık. Evrim karşıtlığı hristiyan yaratılışçısı düşünce akımı. Şimdi de bu akımın dalgaları kıyıya vuruyor. Evrim taraftarı ateist kavramı benim için biraz klişe oldu. Toplumsal olarak çözülecek o kadar sorun varken neden tartışmalar bilimin belli bir dalına odaklanıyor bana biraz saçma geliyor. Sanki bir girdaba çekiliyormuşuz gibi. Neyse. Bu kanundur dediğin zaman bilimsel değil, hukuki algılanıyor. Başkalarının gözünde ucuz bir şekilde kestirip atmış oluyorsun. Oksimoron dediğin zaman küfür olarak algılanıyor. Tartışmaların ne kadarı karşı tarafın bir yanlış anlama yüzünden seni serserinin teki sanması yüzünden eğri gidiyor düşündükçe açıkçası rahatsız oluyorum. O yüzden ezber bozmayı mümkün olduğunca kınayarak değil yanlış görünce bildiğim kadarıyla düzelterek yapıyorum. Eğitimsiz olduğum konularda ortaya açıklamalar atmıyorum. Çünkü elinde diplomanı sallamadığın sürece söylediklerin karşındakine masal gibi gelir. Evrim konusu genetik algoritmalar yüzünden benim branşıma yakın olmasa elime kalemi alıp birşeyler yazmazdım.
 6. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Bence @Düşünen Hayvan dediklerimi düşünemeyecek bir durumda değil, aksine gayet iyi anlıyor. Yaratılış gibi sihir ve büyü gerektiren bir ideolojinin arkasına saklanmıyor. Belki de bu güne kadar konuya hep öznel yaklaşan kişilerle muhattap olduğu için ortak bir yerde buluşamıyoruz.
 7. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Maymun evrimleşti insan oldu diye bir iddia yok ki. Maymun halen var ve halen evrimleşiyor. İnsan halen var ve halen evrimleşiyor. Modern zamanda yaşayan kanatlı balıklar, çamur zıpzıpları, insanlar, maymunlar, bunlarn hepsi en son model organizmalar. İnsanların kılları neden atalarından daha az? Buna açıklama arayan insanlar var. Ben şahsen konu hakkında pek çok şey okudum, bunları şahsi merakımı gidermek için okudum, fakat bu işin araştırmacısı değilim. Üniversitelerde biyoloji araştırması yapmıyorum. Yani bu soruya cevap bulacağın merci bence burada değil. Belki biyolog ya da en azından antropolog arkadaş varsa genel kabul görmüş açıklamaları paylaşırsa sevinirim. Şahsen araştırması yapılması gereken daha önemli konular olduğunu düşünüyorum. Örneğin bence kanser araştırmalarında kullanılan kültür besin sıvılarının daha gerçekçi sonuçlar vermeleri için araştırma gerekiyor. Bence yeniden üretilebilir psikoloji deneyleri alanında daha çok araştırmaya ihtiyaç var. Bu noktada p seviyesi yerine bayes yönteminin benimsenmesi ve yayılması için ispat ve araştırmalara ihtiyaç var. İnsanın atası vs. tamam bunlar önemli(dir herhalde) ama toplumları doğrudan etkileyen olağanüstü sonuçlar üreteceğine inanmıyorum. Bu sadece şahsi düşüncem.
 8. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Döngü var demiyorum. Öncelikle öznel ve nesnel kavramlarından başlayalım. Öznel kavramlar senin beğenilerinle ilgili. Sen hızlı karar veren hayvanları beğenip yavaş düşünenlere kötü dersen senin açından tersine evrim olur. Nesnel kavramlar kişiye göre değişikliğe uğramaz. Örneğin Ay'ın toplam ağırlığı senin fikrine göre değişmez. Evrim de böyle, herhangi bir öznenin fikrinden bağımsız şekilde ilerler, bilim açısından yaşam formlarının kolay incelenmesini sağlar. Kimsenin "her şey evrimde her yönden ileri gidecek" diye bir iddiası yok. Evrim neden senin öznel olarak seçtiğin bir yönde gitmeli bana anlatır mısın? Öyle bir süper güç falan mı var? Aksine, senin öznel kavramlarına göre ilerlememesi mekanizmayı daha gerçekçi yapıyor.
 9. bayşapka

  Dinler ahlaksızlıktır

  İslamiyetin ve hristiyanlığın köleliği yaymakta rol oynamış olması. Al birini, vur diğerine. Bir insanın başka bir insana mal gibi sahip olmasını yasaklayamamış, aksine serbest bırakmayı sevap haline getirip daha çok insanı köleleştirtmiş islam. Bir etnik oluşumun diğerine daha üstün olduğuna inanan müslümanlar, hristiyanlar ve yahudiler. Araplar arapçayı en üstte tutar, fakat popolarını kuma silerken romalıların hamamları vardı. Yahudiler seçilmiş ırk olma hezeyanına girer, hristiyanlar ise yahudilere ettikleri eziyetlerle bilinirler. Müslümanlar da bunları alkışlamalarıyla. Ben demiyorum, kitapları böyle. Al birini, vur diğerine.
 10. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Hiç birşey anlamadım, biraz daha örnekler misin demek istediğin şeyi? Ayrıca senin düşünemeyeceğin birşey söylemiyorum burada. Neyi ilerletiyoruz tam olarak? Evrim şu yöne ya da bu yöne doğru ilerlemez, basit bir algoritma ve tekrardan ibaret doğal bir mekanizma neden belli bir yönde ilerlesin? Dünya güneşin etrafında ters yönde mi gidiyor düz yönde mi? Ağaçların kökleri tersine mi büyüyor? Üst ve alt kavramların tamamen senin şahsi görüşlerinden ve çevre hakkında yaptığın tespitlerden ibaret. Sen bu tespitleri yaparken evrenin hiç de umurunda değil. En azından öyle görünüyor.
 11. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Ben de diyorum ki bilgisayar üretebilmeyi üstün saymak tamamen senin subjektif bakış açın. Büyülü düşünce bu. "İnsanı başa kim koydu?" diye sormak her şeyi bir yere koyan sihirli değnekli adamlar gerektirir. Doğa açısından bakarsan 10 katrilyon karınca var. 10 katrilyon insan üret ?! Su ayısı diye mikroskopik bir canlı var. Bazen atmosfere girişten sonra mekiklerin üstünde canlı halde bulunuyor. Sen çıplak halinle mekiğe tutun uzayda bir tur at dünyaya geri in, üstünlüğünü görelim. Şu insanların kendilerini abartması bana çok garip geliyor. Medeniyetin suratına tükürüyorsunuz resmen. Asimov'un bir kısa hikâyesi var. Astronot uzay gemisiyle yaşam destekleyen yabancı bir gezegene iniş yapıyor. Medeniyet yok. Bir tost bile yapamıyor. Onun için un öğütmesi, tuz çıkartması, ekmek yapması, bakır tel ve direnç üretmesi, plastik üretip kaplaması, jeneratör icat edip elektrik üretmesi gerekiyor. Üstün olan insan değil, onbinlerce yıl uğraşıp kurdukları, çoğunu da savaşlarla tahrip ettikleri medeniyet.
 12. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Bazı kedici hocalarımız onlarca yıl boyunca hristiyan yaratılışçı propagandası yapıp devleti sömürmeseydi belki de evrimsel algoritma gibi algoritmik üreteçler, matematiksel yapılar toplum için bir muamma olmayacaktı, daha çok insan okuyup öğrenecekti, bilimsel özgürlüğümüze biraz daha yakın olacaktık. Çocuklarımızın yaşayacağı ülkedeki bilimsel gelişmeyi engellemedikten sonra yaptıktan sonra isterseniz zombi tanrılarına inanın, isterseniz okyanus dibi tanrılarına, benim için çok farketmiyor.
 13. bayşapka

  Hem Ateistlere Hem Dincilere Sorum Var

  Evrimin tepesinde insan yok ki. Karınca da modern bir oganizma, insan da, kukumav kuşu da. Evrim şu üstündür bu üstündür diye kimseye kağıt dağıtmıyor, beş vakit ezanla kendinin tanrı olduğunu hatırlatmaya çalışmıyor. Sadece doğal olarak vuku bulan bir mekanizma keşfedildi, canlılığın çeşitliliğini açıklamak için kullanıldı. Şimdi de bunu genetik dışında başka ne işlerde kullanabiliriz diye insanlar düşünüyor. Örneğin genetik algoritma simülasyonu ile otomatik tasarlanan çeşitli aletler var. Generative design deniyor. Güneş paneli şekillerinden köprü desteklerine her yerde kullanılıyorlar. Bazen bir mühendisin tasarımından daha optimize, ya da daha çok ortama uygun sonuçlar doğabiliyor.
 14. bayşapka

  Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

  Yok, tamamen 20. yüzyıl hukuku açısından bakarak yazdım. Yazdıklarım başkalarını yalanlara inandırma tutkusu olan hastalıklı beyinler çoğu cahil ve aptal olan toplumlara zarar verdiklerinde cezalandırıldığı sürece geçerli olacak. Bir de şu dikkatimi çekti: Neden çok fazla amerikan dizisi seyretmiş ilkokul bebeleri gibi iletişim kuruyorsun? Üzgünüm dostum! Naber adamım? Hey corç versene borç! Hiç statik dersi görmemiş (ve görecek beyni olmayan) zihinsel olarak geri kalmış bir arkadaşın sayıklamalarını seyretmek mide bulandırıcı olduğu için diğer paylaşımlarına bakmaycağım.
 15. Hangi anlamıyla inkâr'dan bahsediyorsun? Cinlere meleklere şeytanlara ve onların başında durduğunu iddia ettiğin diktatörün varlığına inanmama söz konusu. Kelimenin ikinci anlamı "inanmama" kelimesine biraz benziyor. Birinci anlamı ise saçmalıktan ibaret. Küfür kelimesini derin dini anlamlarla ve "kuvvetli bir arabca" ile yeniden tanımlamaya gerek yok. Modern türkçe ve türkiye cumhuriyetinde karşındakine hakaret içeren sözler söylemek küfürdür. Sokakta biri annene sövünce küfürdür. Ya da biri senin ahmak, akılsız olduğunu, kendi düşüncelerine sahip olmadığını iddia ederse bu da küfürdür. Kuran'da serserice savurulmuş küfürler ve hakaretler var. Müslümanlara bunu sorunca verdikleri cevap şu: evrenin yaratıcısı o hakaretleri ediyorsa haketmişsindir, ben ona nasıl karşı çıkabilirim ki? Cinlere şeytanlara inanmayan hakareti haketmiş, çünkü hakaret eden allahmış. Peki bu kitabı okuyan çocuklar da küfürbaz olmaz mı? Kendileri gibi olmayanlara, "başkalarına" karşı hakaret ve küfürler savurmazlar mı? Bu serserice tutumu toplum içinde yaymalı mıyız? Müslümanlar kendilerinden başka kimsenin bilmediği sırlara nail olduklarına, evrenin yaratıcısıyla bire bir iletişimde olduklarına inanıyorsa bu mutluluk onlar için neden yeterli değil? Neden başkaları da buna inanmadan tatmin olmuyorlar?
×
×
 • Yeni Oluştur...