Jump to content

dursun

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  191
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

dursun Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

385 profil görüntüleme
 1. dursun

  Ateistlerle nasıl tartışılır

  Değerli forum insanları, Benim dünkü yorumumu, bayşapka nın bu söylemi üzerine yaptım. Yani bir ayet gerçekten dosdoğru olsun. Hatta kitabın büyük bölümü doğru olsun, hiçbir hatası olmasın. Bu bile bir insanın ateist olmasına engel değildir. Meteoroloji yarın Konya'da yağmur var uyarısı yapıyor ve ertesi gün yağmur yağıyor. Adamlar geleceği görüyor diye al bu tahmini bir ayet yap, meteorolojiyi de yaratıcı yap. Yani demem şu ki, ben ateist olmuş olsam, Kur'an daki surelerin/ayetlerin doğruluğuna göre yada aksini ispat edememe durumuna göre ateizm yok diyemem, demem!
 2. dursun

  Yaratıcı Varmış Gibi Düşünelim

  Benim aklıma takılan şu; sınav mantığında sonuç belli değildir. Sınava giren kişinin başarısına göre sonuç belli olur. Dini inanç sistemi sınavında ise sonuç bellidir. Yani bunun adına sınav demek imkansız.
 3. dursun

  Ateistlerle nasıl tartışılır

  Konuyla ilgili de kısa birşeyler yazıyım. Şayet ben ateist olsam, bunun nedenini asla ama asla birkaç ayete bağlamam. Öyle tek bir ayetle filan olmaz bu işler. Kur'an ın bütününü ele alıp, hatta hızlıca geçiyim; dinlerin var oluş sebebine kadar inip bunu sorgulamak en doğrusu.
 4. dursun

  Ateistlerle nasıl tartışılır

  Merhaba, Ben ciddi anlamda sorgulamaya başladım bazı şeyleri. Ateist değilim belki ama, nasıl desem bilmiyorum bir sempati, bir yakınlaşma ve hatta tartışmalarda taraf tutmam söz konusudur. Hele forumun bir delisi var, abuk sabuk şeylerden pay çıkarmaya çalışan, herkes iyi bilir kendisini, tabiri caiz ise insanı dinden imandan soğutuyor yeminle. Bu durum üzerine söyleyeceğim çok şey var ama yeni bir konu açarak bunu dile getirmek istiyorum. Saygılarımla.
 5. dursun

  Kuran'ın söylediği yine doğru çıktı

  "İşte halkın içinden gelmiş, halk Allah'ı" diyeceksin diye korkuyorum. Allah'ı da halk dilinde konuşturdun ya pes doğrusu.
 6. dursun

  Nahl 40. Ayet

  Bir şeyi(n olmasını) istediğimizde ona sözümüz sadece: "Ol" dememizdir. O da hemen oluverir. Bu ayet bana göre bilime ve mantığa aykırı. Zira: 2x2 =5 bu işleme ne kadar "ol" deseniz de olur mu sizce?
 7. 500-600 lü yıllarda Allah tarafından bir peygamber seçildi. Tüm insanlığın sınava tabi tutulduğu bir yapıda, Peygamber'in sınavsız olarak seçilmesi çok adil gelmedi bana; evet ayrı bir konu bu. Bu görevi belki çok daha iyi birine verebilir miydi? Sonuçta insanlık Allah'ın tüm emir ve yasaklarına uymuyor, Müslüman olsa da olmasa da ortada yapılması emredilen şeyler ya yapılmıyor yada eksik yapılıyor. Sizce peygamber seçilen kişi bu görevi tam anlamıyla yerine getirdi mi?
 8. dursun

  tanrı sonradan ortaya çıkma

  Çıksa bile bomboş bir mekana çıkmış olur. İnsanların olduğu bir mekana çıktığını varsaysak bile, tüm insanlık dinlere olan inancını bir anda ve tamamiyle bırakmış olduğu an, Tanrının hiçbir hükmü kalmayacaktır. Yani yaratıcı ciddi zor duruma düşebilir bu konuda.
 9. Allah'ın bir evinin olması ciddi manada insanı sorgulamaya zorluyor. Mekandan münezzeh bir varlığın bir eve ihtiyaç duyması, tartışmaya bile açılamayacak kadar kapanmış bir konudur.
 10. dursun

  tanrı neden 14 milyar yıl bekledi?

  Peki hocam, Allah'ın kelâmında böyle birşey yazıyor mu, yoksa bu aciz kulların uydurması? Yani Allah bilmiyorum muydu konuları ayet ayet değil de, bütünlüğüne göre ayırmasını?
 11. dursun

  tanrı neden 14 milyar yıl bekledi?

  Bu şahsi bir yorum mu yoksa Kur'an' da yazar mı merak ettim?
 12. dursun

  tanrı neden 14 milyar yıl bekledi?

  Allah'ın sadece "ol" demesi bile bir zamana bağlı. "ol" derken bile bir süreç geçmektedir.
 13. dursun

  Aklıma ciddi anlamda takılan, sorular var..

  Planlama konusu da çürütülebilir aslında. Herşeyin ne olacağını önceden bilen bir yaratıcı, kendi yapacağı şeyi de önceden biliyordur mutlaka. Evreni yaratacağını da biliyor olması gerekiyor. "ol" dediğinde olacak herşeyi daha "ol" demeden önce biliyor olması lazım. Yaratmadan önce yaratacağını biliyor olması lazım.
 14. Alakası yok bence. Vakumlu süpürgelerdeki boğum dediğiniz şey aslında spiral yapıdır (Yani soluk borusu ile arasında fark var). Sağlamlıktan çok daha ziyade ürüne esnek yapı kazandırmak için kullanılır (Esneklik ile ilişkilendirseniz daha mantıklı olurdu). Spiral yapıda olmayıp çok çok daha fazla basınçlara maruz kalan ama hiç zarar görmeyen düz yapıda borular veya hortumlar da var.
 15. dursun

  KURAN SÜREKLİ HAKLI ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYOR

  Sözleriniz bana ise; ironi yapmıştım ama anlaşılmamış sanırım
×
×
 • Yeni Oluştur...