Jump to content
Ateistforum

dursun

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  271
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

dursun Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

752 profil görüntüleme
 1. Süper güçleri olan yaratıcı yada yaratıcıların, bu tür kitapla filan uğraşması mantığına yattı da, hangisi önce hangisi sonra ona mı takıldın yani?
 2. Neden uzun uzadıya sıkıcı şeyler yazmak yerine, kısa ve öz şeyler yazmıyorsunuz? Emin olun, sadece alıntı yaptığım yeri okudum.
 3. Bak dostum. Çevrende bir yılan varsa hep risk var. Kavanoza koymak filan da çözüm değil. Çoluk çocuğun eli çarpar, kavanoz yere düşer kırılır filan. Çözüm olarak o yılanı yaşadığın evin uzaklarına atıyorsun veya doğaya salıyorsun. Bu şekilde sana zerkedeceği zehirden kurtuluyorsun. Ben öyle yaptım. Şuan yılanın zehirinden korkmuyorum. Zehirlenme ihtimalim hiç yok. Kafam rahat. Sana tavsiyem, o yılandan kurtul bir şekilde Zehirlenme
 4. Tamam işte hocam biz de aynı şeyi söylüyoruz. Bizim sınav sonucumuz bir güç tarafından bilinebiliyorsa, sınav sonucumuz belirlenmiştir. Dolayısıyla sınavlara çalışıp çalışmamamızın bir anlamı yok. Sonuç belli iken, bizim bunu değiştirmemiz, sonucumuzu bilen kişiyi yanıltmamıza neden olabilecektir.
 5. Bilinen birşey değişemez. Eğer değişirse zaten bilinememiştir. Benim cennete gideceğim bilinen birşey ise, benim bunu değiştirmem imkansızdır. Eğer günah işleyip cehenneme gidersem, cennete gideceğim bilinenemiş demektir. Ve benim cennete gideceğimi bilen kişi aslında yanılmış olur. Bilinen şey değişmeyeceği için, cennete gideceğim bana söylense bile değiştiremem. Cennete gidecek olacağımı biliyor olmam bu noktada bir anlam da ifade etmiyor.
 6. dursun

  Dua etmek fantastik bir yardım beklemektir

  Dua dediğimiz şeyin "imdat" diye seslenmekle benzer şey olduğunu söyleyebilirmiyiz acaba? Zira imdat ünlemi daha mantıklı gibi görünüyor. İmdat istenilen şeye gelecek cevap, olabilirlikle aynı orantıdadır.
 7. dursun

  Dua etmek fantastik bir yardım beklemektir

  Halk arasında "olmayacak duaya amin demek" diye bir tabir var. İşte bu tabir herşeyi anlatıyor aslında. Ol deyince, olmayacak şey olmamalıdır ki, olmayacak dua da olmamalıdır. Bütün duaların tam anlamıyla kabul olma ihtimali olmalıdır. Çöllere kar yağmalı, kutuplarda kum fırtınası olmalı. Eğer bunlar o-la-mı-yor-sa !!! duanın gücünün sınırı olduğunu, yahut duaya karşılık verecek gücün, ortaya çıkarabileceği güçlerinin sınırlı olduğunu kabul etmek gerekir.
 8. Bunu ben de merak ediyorum sayın Anibal, nasıl oldu Adem ve Havva annemizden doğan çocuklarda, kardeş kardeşe ensest ilişki ile bu günümüze geldik?
 9. Dostum, mantığa göre inanlar ve inanmayanlar da dengelenmiştir. Dolayısıyla Allah neden inanmayanları cezalandırır? Üstelik şöyle bir sözü var iken "cehennemi insanlarla dolduracağım" diye. Şimdi inanmayanlar inanmaya başlayıpta Allah'ı zor durumda mı bıraksın? Yani konunun içinde o kadar sıçık durum varki, anlatsam evime yol olur. Eve gidince belki yazarım.
 10. dursun

  İslam putperest bir din değildir...

  O zaman hiçbir güç ve etkisi olmayan mübarek Kabe yapısı etrafında dönmek, hiçbir güç ve etkisi olmayan 2 tepe arasında gidip gelmek, hiçbir güç ve etkisi olmayan şeye küçük çakıl taşları atmak, hiçbir güç ve etkisi olmayan Hacerül Esved'e dokunmak öpmek, bu tanıma göre putperestlik olur hocam Allah muhafaza.
 11. dursun

  Dua etmek fantastik bir yardım beklemektir

  Dua ile yerine getirebilecekler şeyler sınırlıdır. Mesela dua ile, 40 yaşından sonra büyük bir futbol kulübünde futbolcu olarak oynayamazsınız. Doğa tarafından olması muhtemel, olması doğa kanunlarına uygun, yaşam koşullarına uygun dualar etmek zorundasınız. Konunuzdaki "yağmur" örneğine gelince, doğa olayları için diledğiniz gibi dua edersiniz. Çünkü yağmur yağması muhtemeldir, olabilirliği yüksektir. Olması imkansız bir şey Allah'tan istenmez.
 12. Bazı hayvanların kendi pisliğini yemesi Allah'ın takdiri mi yoksa özgür iradeleri sonucu mu gerçekleşir?
 13. Doğaya baktığınızda benzer bir sürü fizik kanunlarını görebilirsiniz. Örneğin bir müzik kutusunu kurdunuz. Melodi çaldı çaldı ve sonra sustu. Hatta çok daha basit bir örnek, kağıttan uçak yaptınız ve ileri doğru attınız. Bir süre havada kalıp yere düşecek. Dünya da kendine ait kanunlara göre dönecek dönecek ve belki de duracak. Doğa kanunlarının hepsinin arkasında bir güç aramak abestir asıl. Doğal şeyler bunlar. Takılma fazla.
 14. dursun

  Ben kullarıma zulmedici değilim. Kaf 29

  Bence doğru söylemiş. Danimarkalıya, Norweçliye hiç zulmedici değil. Onun derdi bizimle.
 15. dursun

  Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

  Ve Allah bütün bu doğa olaylarına vs karşı koyamazdı öyle mi? Hepsini yaratan da o, yarattıklarının birbirine zarar vermesine engel olan da o. Peki neden bir düzenek kurmak zorundaydı? Çünkü madde olmadan hiçbir şey yapamıyor. Yağmur için su buharına ihtiyaç duyması gibi.
×
×
 • Yeni Oluştur...