Jump to content

akılsızşuursuzatom

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.109
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

akılsızşuursuzatom Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.460 profil görüntüleme
 1. pardon isra suresinde ne diyormuş 😀???
 2. hür köleyi öldürürse isra suresindeki : kim bir cana haksız yere kıyarsa ayeti hükmünce kendisi öldürülür elbette.
 3. ben farklı bir şey mi dedim hür oldurülurse öldüren hürse onu oldürürler yani öldürenin kendisini.Bu katil hür olabilir köle veya kadın. olabilir.Kadin kadını oldururse kadın öldürülür hangi kadın? katil olan kadın gibi gibi
 4. Cahilye devrindeki insanlardan bazıları, kendi adamlarını daha şerefli gördükleri için; karşı tarafa: “Biz şerefliyiz; bizim öldürülen kadınımıza karşılık sizin erkeğiniz; bizim kölemize karşılık sizin hür bir adamınız kısas olacaktır.” diyorlardı. Bakara suresinin bu 178. ayeti, bu yanlış hükmü ortadan kaldırmak için inmiştir. Ayette özetle deniliyor ki; “Bir kadını kadın öldürdüyse, onun kısası söz konusu kadın; bir erkeği bir erkek öldürdüyse onun kısası söz konusu erkek, bir köleyi bir köle öldürdüyse onun kısası da söz konusu köle olur. Yani: katil kim ise, o kısas olur. Nüzul sebebi olan olayda hür, kadın, köle söz konusu olduğu için o kayıtlara yer verilmiştir. Daha sonra kısas konusunda genel hükmü ifade eden “Cana can...”(Maide, 5/45) ayeti inmiştir. (bk. Taberi, ilgili yer
 5. hem dilinize doladiginiz kısas ayetide öldüren kişi kimse o öldürülür.Misal ; hür birisi bir hür kişiyi öldürdü.Karsliginda keyfi olarak biri değil öldüren (hür) kişi öldürülür keza diğer kişiler içinde bu böyledir. Köle ve kadın kısmından bahsediyorum. Bunu carpitmak için hür oldurülurse öldürenin ailesinden biri değil öldüren hür kimse o öldürülür.
 6. şeriatlar kurallar zamana göre değişir .
 7. akılsızşuursuzatom

  Agnostizm Tanrıyı var mı sayar?

  umusamayanlara apateist denmez mi genelde?
 8. akılsızşuursuzatom

  Bakın Kuran’da neler var.

  üstteki ayette ; onların koyu kaderci anlayışı eleştiriliyor yani bahane ürettikleri için olay örgüsüne göre o söylenirken alttaki ayette; asıl hükümranlığın Allah'ın elinde olduğu kat'i yen bildiriliyor.Yani ikisinin olay örgüsü sebebi biraz farklı.
 9. Agnostizm'in en temel savı Tanrı'nın varlığı bilinemez derken sizce de bir tanrıyı var sayıp mı deniliyor? Bilinemez derken hangi anlamda kullanılıyor veya hangi açıdan değerlendiriliyor?
 10. çok doğru demişsiniz ama buradaki arkadaşlar oley bir kusur bulduk diye seviniyorlar.
 11. yani Allah biz ortaya çıkalım diye dinozorları yok etti öyle mi yoksa nasıl hayatta kalacaktık.
 12. akılsızşuursuzatom

  Teistler ahlakı temellendiremezler

  durup dururken inanmayanlari öldürün diye bir ayet getirin o halde hiç bir şey yokken.
 13. akılsızşuursuzatom

  Teistler ahlakı temellendiremezler

  normalde öldürmek kötüdür hırsızlık kötüdür gibi açık seçik ilkeler herkes tarafından aynı görülmüyor mu? Yani dindeki ayrıntı bir hüküm gibi değil daha kapsayıcı daha bariz ilkeler değil mi?
 14. akılsızşuursuzatom

  Teistler ahlakı temellendiremezler

  herkes tarafından aynı görülüyor nesnel derken bunu kastettim. Tanriyi bağlamaz
 15. akılsızşuursuzatom

  Teistler ahlakı temellendiremezler

  nesnel olması bize göre yoksa tanrı için keyfi
×
×
 • Yeni Oluştur...