Jump to content

Şarap yapımı

Recommended Posts

ben de denemeye gönüllüyüm.

ama aklıma bikaç soru takıldı.

başlangıçta kaç kg üzüm kullanmalıyım.

o serum seti dediği uzun ince şeffaf borunu eczaneden ne diye isteyebiliriz.

üzümü sıkıp damacanaya aynen koyup ağzını kapatıyoruz ve 10 gün sonra mı ilk kez açıyoruz, arada çalkalıyoruz tabii.

ama bu adam 5. gün bir işlem yaptı, neydi o. cibrelerini sıkıyordu. serumu mu taktı?

posaları sıktı attı....eczaneden sert serum seti dersen verirler.....5-6 tl bişi bildiğim kadarıyla.....

benim izlediğim ve gördüğüm...üzümü kırıp (iyice ezmeden) dolduruosun bidona....sonra bekliosun 5 gün....sonra posalarını sıkıp atıyorsun...tekrar bekliosun ve şarap hazır.....

bu kadar kolay videoya göre ...ama davulun sesi uzaktan hoş gelir...du bakalım yakından ne çalacak davul bize ? :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 139
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

posaları sıktı attı....eczaneden sert serum seti dersen verirler.....5-6 tl bişi bildiğim kadarıyla.....

benim izlediğim ve gördüğüm...üzümü kırıp (iyice ezmeden) dolduruosun bidona....sonra bekliosun 5 gün....sonra posalarını sıkıp atıyorsun...tekrar bekliosun ve şarap hazır.....

bu kadar kolay videoya göre ...ama davulun sesi uzaktan hoş gelir...du bakalım yakından ne çalacak davul bize ? :D

serumu kaçıncı gün takıyoruz peki?

Sitelerde Paylaş

serumu kaçıncı gün takıyoruz peki?

anladığım kadarı ile 3-5 gün sonra...bakmak lazım bidon basınç yapmaya başlarsa - karbondioksit çıkışı başlıyor demektir....o zaman takmak icap eder...

3-5 gün diyorum çünkü anladığım kadarı ile frmante olayı sıcaklığa - ışığa vs. de bağlı....3 gün içinde de çıkmaya başlayabilir 5-6 gün sonra da...

en güzeli ara ara kontrol etmek. :)

ulen okuyan da beni şarap uzmanı sanır he :D :D

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben de denemeye gönüllüyüm.

ama aklıma bikaç soru takıldı.

başlangıçta kaç kg üzüm kullanmalıyım.

o serum seti dediği uzun ince şeffaf borunu eczaneden ne diye isteyebiliriz.

üzümü sıkıp damacanaya aynen koyup ağzını kapatıyoruz ve 10 gün sonra mı ilk kez açıyoruz, arada çalkalıyoruz tabii.

ama bu adam 5. gün bir işlem yaptı, neydi o. cibrelerini sıkıyordu. serumu mu taktı?

Serum setine gerek yok. Git akvaryum hortumu al. Kapağı da del hortumu geçir
Sitelerde Paylaş

yok cidden şarap haram değildir aslında kuranda ....

şarabın HARAM olduğunu yazan bir ayet yok kuranda :)

Haklısın ama dinin kendisi zaten kafa yapıyor birde Müslümanlığı sek olarak içenler var ha bak bide din kokdeyi yapanlar var tuğçe kazaz gibi onlar hiç açılamıyor.
Sitelerde Paylaş

bu gün üzümlerimi aldım ...

yaklaşık 10 kg..

videoda yıkamıyoruz demiş . ama ben unutup yıkamış bulundum maalesef....çünkü üzümlere bakınca çok kirli gözüküyorlardı...bir de olası tarımsal ilaç vs. kalıntısı ihtimali nedeniyle her zaman meyveleri yıkarım....alışkanlık olmuş yani...

neyse..üzümleri tarif edildiği gibi kırdım...

başka videolarda "EKMEK MAYASI" katıldığını gördüm.....eğer yıkadığım için ferrmantasyon olmayacak olursa 1 - 2 gün içerisinde....ekmek mayası kullanmayı düşünüyorum...

mayalanma işini ben de herkesin evinde kullandığını tahmin ettiğim videodaki gibi plastik su damacasını kullanacağım...

neyse..şimdilik bu kadar...sonraki yapacağım işlemleri ve her aşamayı ve sonuçları yazacağım buraya :)

FSM yardımcım olsun....dualarınızı eksik etmeyin....

bakterilerimin beline kuvvet :D hızla çoalsınlar ki...bi an önce olsun şarabım

AMONRA !!

:D

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu gün üzümlerimi aldım ...

yaklaşık 10 kg..

videoda yıkamıyoruz demiş . ama ben unutup yıkamış bulundum maalesef....çünkü üzümlere bakınca çok kirli gözüküyorlardı...bir de olası tarımsal ilaç vs. kalıntısı ihtimali nedeniyle her zaman meyveleri yıkarım....alışkanlık olmuş yani...

neyse..üzümleri tarif edildiği gibi kırdım...

başka videolarda "EKMEK MAYASI" katıldığını gördüm.....eğer yıkadığım için ferrmantasyon olmayacak olursa 1 - 2 gün içerisinde....ekmek mayası kullanmayı düşünüyorum...

mayalanma işini ben de herkesin evinde kullandığını tahmin ettiğim videodaki gibi plastik su damacasını kullanacağım...

neyse..şimdilik bu kadar...sonraki yapacağım işlemleri ve her aşamayı ve sonuçları yazacağım buraya :)

FSM yardımcım olsun....dualarınızı eksik etmeyin....

bakterilerimin beline kuvvet :D hızla çoalsınlar ki...bi an önce olsun şarabım

AMONRA !!

:D

süreci mutlaka paylaşmanı bekliyoruz sevgili zavallı.

Sitelerde Paylaş

Senden korkulur Zavallı, dediğini yaptın bravooo. Üzümleri yıkadığın iyi olmuş korkma bir şey olmaz ondan. Bende şarap yapımı ne alemde, nasıl gidiyor diye sormaya gelmiştim, ön hazırlıkları yapmışsın şimdiden başarılar diliyorum.

tşk ederim saol :)

üzümleri kırdım - ezdim yada artık ne denirse :) tıktım damacananın içine...kapağını da kapattım ..1 saat kadar oldu......

şarap olmuş mudur acaba ?

:D şaka şaka....:)

du bakalım girişimde bulunduk....gayret bizden şarap FSM den :)

Sitelerde Paylaş

tşk ederim saol :)

üzümleri kırdım - ezdim yada artık ne denirse :) tıktım damacananın içine...kapağını da kapattım ..1 saat kadar oldu......

şarap olmuş mudur acaba ?

:D şaka şaka....:)

du bakalım girişimde bulunduk....gayret bizden şarap FSM den :)

Uzu bir süreç olacak acele davranma daha sonra aktarma işlemleri var şarabın berrak olması için. Fermantasyon döneminde içine hiç hava kaçmaması gerek yoksa sirke olur. Hortumları iyi yap içinden karbonmonoksit çıkacak ama asla hava girmemeli. Ben nurdan ve poetakaldan yaptım. Maya kullandım bence ağzını kapama içine mikrop girsin fermente olayı başladıktan sonra hortum düzeneğini yap
Sitelerde Paylaş

Uzu bir süreç olacak acele davranma daha sonra aktarma işlemleri var şarabın berrak olması için. Fermantasyon döneminde içine hiç hava kaçmaması gerek yoksa sirke olur. Hortumları iyi yap içinden karbonmonoksit çıkacak ama asla hava girmemeli. Ben nurdan ve poetakaldan yaptım. Maya kullandım bence ağzını kapama içine mikrop girsin fermente olayı başladıktan sonra hortum düzeneğini yap

tamam :)...ben öncelikle maya kullanmayacağım....duruma bakacağım....yarın hortum alacağım...oldu oldu...olmadı sirke içeriz artık :D :D

bu arada "Dionysos" ile de görüştüm...zeus da izin verirse yardım edecekmiş ara sıra uğrayıp :D

f451e4c4cd90afc1a8d54c9132bc0222.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...