Jump to content

Özgür İrade

Recommended Posts

Soru şuydu

konunun temeline geri dönersek "Nefis, Kalb, Akıl ve insanın hayat süreci içerisinde edindiği bilgi, tecrübe ve bilinç" dediğin şeylerin kaynağı ne? Bunları bireye veren senin rabbın değil mi?

nasıl bir özgür iradeden bahsedebilirsin.

bahsettiğin döngüyü anlıyorum. Tanrının varlığından yola çıkıyorsun. Herşeyin başına bunu koyup herşeyi bunla açıklıyosun. Ama senin tanrı inancın temelsiz desem zaten tanrı inancınla açıklamış olduğun olguları söylüyosun.Kuandan ayetler falan verirsin. Ön kabullerini ispat etmeye çalışman çok komik olacaktır.

İrade konsandayse kayda değer tekbirşey söyleyememişsin.

Biraz aç şu kıonuyu da irfanından nasiplenelim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Ya sen bir yaratıcının varlığını inkar ediyorsun.. Zaten bu bir tercihtir.. Senin inanmana engel nedir..? Yine sensin...!

Yada buradaki yazıları okuyorsun, bilincinde bir yargıya varıyor ve cevap yazıyorsun.. Yazacağın cevabı yazan kim..? Sen sin.. Ne yazacağına, nasıl yazacağına kim karar veriyor.. Bu bir tercih değilmidir..?

Sen buna tercih soyutlamasını getirebvilirsin , ben de günlük hayatta terci, ruh, adalet, özgürlük gibi kelimeleri kullanırım. Ama bunların kullanım sebebi altında yatan mekanizmenın belirsizliğidir. Bu kelimeler birer soyuttlamadır.

Paranın yazı veya tura gelemesine şans demen gibi.

hepsinin maddesel bil temeli vardır.

Senin tanrının gözüyle ya da bi iananın gözüyle anlat bana "ÖZGÜR İRADE NEDİR", özgür irade nelere bağlıdır, özgür iradenin bağlı olduğu şeylerin kaynağı kimdir.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar kuranı dıkkatlıce ve özumseyerek okursanız bütün bu soruların cevabını bulursunuz.Şöyleki ;

İnsan yaratılmazdan önce allahı tesbıh ve takdıs eden melekler var idi.Şeytanda bunlardan biriydi.Ne vakıt allah ılk ınsanı (Adem A.S ) özumsenmiş bır çamurdan yaratıp ona ruh vermış ve onu insan şeklıne bürümüştür.Meleklerıne topraktan yarattığı ınsana secde etmelerını emretmiş ama iblis karşı çıkmış isyan etmiştir.Şimdi diyeceksiniz ki o vakte kadar allahı takdıs eden ıblıs nolduda bırdenbıre ısyan ettı ? Çünkü allah seytanı bu vesıle ıle katından kovmuştur.İbliste buna istinaden allahtan kıyamet gunune dek muhlet dılemiştir.Allahın ona muhlet vermesı tamamen kullarını ımtıhana tabı tutmak ıcındır.Ayetı kerımesınde mealen ;

Kım seytanı dost edınırse onun yolu cehennemdir.

Allah bu kaınatı bızler ıcın yaratmıştır.Ve yarattığı kullarından kımın allah yolunda oldugunu belırlemek kımın seytanın dostu olduğunu belırlemek için imtihan etmektedir.Bu dunyayı ve canlıları kaınatı allah yarattına göre kurallarda ona aittir.Eğer allah bıze ırade vermeseydı o zaman hesap gunu her ınsan sen benı böyle yarattın allahım sımdı neden hesap soruyosun deme hakkına sahıp olmazmıydı.Allah ınsanlara hur ırade vermıştır iyiyi kötüyü bildirmiştir.Insanı ıyı yada kötuyle dener bızzat yasatır tattırki insanda yaptıklarına sahıd olsun.Örneğin bana zinadan uzak dur demiş.Bense kendı heva ve hevesıme uyup bır hayat kadınıyla bırlıkte olmuşsam.Hesap gunu sen zınadan suçlusun dendığınde yok ben yapmadım dıyebılırmıyım.Mahkemede bıle delıller adam öldurdunu ispatlıyosa sahıtler ve parmak izlerı varsa bunu ınkar edebılırmı katıl ? Eğer peygamberler gelmeseydı kıtaplar ınmeseydı bizim allahtan haberımız olmasaydı adaletlı olurmuydu yaratıcı ? Bir örnek daha vereyım su an ben kendımı boğaz köprüsünden aşağı atmak ıstesem bana kım engel olabılır hıç kımse.Demekkı allah öyle bır ırade vermışkı bızlere canına kıymakta bıle serbestsın.mademkı allah bızlerı ımtıhana tabı tutmuş ırademıde hur bırakmak zorundadır.Öyle olmasa allahın adaletı bosa cıkardı dedıklerının bır manası kalmazdı.Zaten kuranda ınsanı hur ıradesınde serbest oldunu belırtmekte

DİLEYEN İNKAR EDER DİLEYEN İMAN EDER.

Bakın ayetı kerımeye hıçbır zorlama varmı dıleyen dıledığını yapar.Herkes ömur sermayesını tüketmekle meşgul.unutmayınki GEÇEN HER GÜN TABUTA BİR ÇİVİ DAHA ÇAKIYOSUNUZ.

Sitelerde Paylaş
ya arkadaş... sizdeki akıl nasıl işliyor anlamış değilim

yani o kız cocuğuna tecavzü etmeyi.. o adama allah mı yaptırmıştır...

herkesin alalhtan bağımsız özü var...

allah sadece sana yaşaman için beden vermiş.. el vermiş kol göz kulak vermiş...

ha sen ister sikiğin teki ol

istersen erdemli biri ol

bu seni bağlar

hepiniz gerizekalısınız

iyilik geldimi allahtan kötülük geldimi özgür irade

hepiniz beyinsizsiniz saygıyı haketmeyen insanlarsınız.

Sitelerde Paylaş

Ya geçtim bunları bana bir kişi özgür iradeyi anlatsın. Ama bi yaratıcının gözüyle. Yani herşeyini sizin verdiğiniz bi varlık nasıl özgür olur. Bunu açıklayın bana ey iman adenler...

çok kolay anlatayım kardeş..

Allah seni yaratıyor ama aynı zamanda sana akıl da veriyor. ve sen bu yaptıklarının hepsini özgür iradenle yapıyorsun. tabiki senin elinde olmayan birde kader gerçeği vardır. buda senin ne zaman öleceğin, ne zaman doğacağın vs. gibi lefh-i mahfuz da yazılanlardır.bunlar Allah ın takdr ettiği kurallardır. ancak senin namaz kılmaman veya senin Allah a inanmaman senin verdiğin kararla ilgilidir. sadece senin verdiğin kararı Allah izin verirse olmasına müsade eder. onun dışında mesela ALlah sevdiği bir kulunun günaha girmesini istemezse o kuluna günah işletmez.

özün kısası kardeşim bu kader gerçeğini anlarsak bence sorunlarımızın çoğunu halletmiş oluruzzz

Sitelerde Paylaş
hepiniz gerizekalısınız

iyilik geldimi allahtan kötülük geldimi özgür irade

hepiniz beyinsizsiniz saygıyı haketmeyen insanlarsınız.

ulan sen kimsin lann pezevenklik yapma azımı bozmadım şimdiye kadar yeter amaa.. sen mi hakediyosun saygıyı..

en azından biz saygıyı haketmeyen insanlarız. ya sizzz

hayvanlardan da aşağı zavallı mahluklarısınız. ...ulan hayvanlar bile ezan okunduğunda dua ederler. dinsiz imansız köpekler...

Sitelerde Paylaş
...hayvanlar bile ezan okunduğunda dua ederler...

:)

Ne acı...

Sitelerde Paylaş
Ya geçtim bunları bana bir kişi özgür iradeyi anlatsın. Ama bi yaratıcının gözüyle. Yani herşeyini sizin verdiğiniz bi varlık nasıl özgür olur. Bunu açıklayın bana ey iman adenler...

çok kolay anlatayım kardeş..

Allah seni yaratıyor ama aynı zamanda sana akıl da veriyor. ve sen bu yaptıklarının hepsini özgür iradenle yapıyorsun. tabiki senin elinde olmayan birde kader gerçeği vardır. buda senin ne zaman öleceğin, ne zaman doğacağın vs. gibi lefh-i mahfuz da yazılanlardır.bunlar Allah ın takdr ettiği kurallardır. ancak senin namaz kılmaman veya senin Allah a inanmaman senin verdiğin kararla ilgilidir. sadece senin verdiğin kararı Allah izin verirse olmasına müsade eder. onun dışında mesela ALlah sevdiği bir kulunun günaha girmesini istemezse o kuluna günah işletmez.

özün kısası kardeşim bu kader gerçeğini anlarsak bence sorunlarımızın çoğunu halletmiş oluruzzz

Aa evet böyle bi de geyik var. Allah sevdiği kuluna doğru yolu gösterir, sevmediği kuluna oyunlar oynar onu sapıttırır diye. Bununla ilgili ayetler var. Turan Dursun'un Kutsal Kitapların Kaynakları adlı eserinin birinci cildinde açıklıyodu bu çelişkiyi. Yok öyle şey olur mu canım derseniz biraz araştırıp yazabilirim ayetleri de.

Şimdi gelelim senin şahane açıklamana. Özgür iradeyi şu cümlenle çok iyi anlatmışsın.

"Allah seni yaratıyor ama aynı zamanda sana akıl da veriyor. ve sen bu yaptıklarının hepsini özgür iradenle yapıyorsun. "

gülmemek için kendimi zor tutuyorum.

Allah bize özgür irade vermiş o masalı biliyoruz, sen bana bu iradeyi açıkla.

Ne demek özgür irade? özgür irade a ve b yolunu seçerken işleyen mekanizma ise bu mekanizmayı da allah yapmadı mı?

yoksa allah müdahale edemediği, sonucu bilemediği bişey mi yarattı.

Bu soruların cevabını hala alamadım. Yok mu dini bütün, kendinden emin bi müslüman, hıristiyan ya da yahudi?

Sitelerde Paylaş

lostone...

Haşa; bir an farz edelim ki, bu kainat öyle yada böyle tesadüfen oluşmuş bir sistem... İnsanda bu kainat içinde x yada z sebebi ile vucuda gelmiş bir mahluk.. Yani bir yaratıcının olmadığını farz edelim... Bu noktada Akıl sahibi bir insan olarak sen yinede özgür iraden olmadığını iddia edebilirmisin..?

Yani bir yaratıcı fikri olmadığı halde; ot yerine eti tercih eden yada giyeceğin elbiseye karar veren; tırnakların uzadığında kesip, kesmemeye karar veren v.s. v.s.. sen değilmisin... Bu noktada iraden olmadığını, tercih hakkın olmadığını iddia edebilirmisn..?

Bu açıdan bakıldığında da iradesiz olduğunu iddia eden bi ateist var mı ?....

Sizlerin iradeyi red etmeniz; Yaratıcıyı kabul ve tastikdir.. Çünki kendi iradenizi onun hükmüne teslim etmişsiniz... Oysa burda çok küçük bir nüans farkı var...

Evet herşey Allah'ın külli iradesi içindedir... Ama o külli irade içerisindeki mümkinatlardan birini tercih eden insandır...!

Sitelerde Paylaş
bi torpille bişe olmaz kediye merak etme.mesela bende bana saldıran bi köpeği mermi manyağı yaptım..

Nasılda övüne övüne yazmış,

Orgazmın doruklarına ulaştın mı bari?

Fotorafını çekip avcılık federasyonuna gönderseydin, belki madalya verirlerdi.

Orda olsaydım bi tane de senin kafana sıkardım, manyak psikopat :angry:

Sitelerde Paylaş

İrade, özgürlük, kara vermek bunlar hep birer kavram. Arkalarında yatan mekanizma anlaşılamadığı için özgür irade denilip geçilir.

Ben kendimi oldukça iradeli bulamama ramen kast ettiğim bu değil.

Mesela benim çocukken başıımdan travmatik bir olay geçseydi şimdiki benle o ben birbirinden farklı olurdu.

Ya da benim hipofiz bezimde genetik olarak bir bozukluk olsaydı vucudumda daha fazla testesteron dolaşabilirdi ben de daha öfkeli biri olabilirdim, cinnet geçirip annemi kesebilirdim.

iradeyi red etmenin temelindeki mantık iradeyi oluşturan şeylerin irade dışında gelişmesidir. Aslında ne dedediğimi anladınız.

Verdiğin örneğe gelirsek bazı kararları elbette ben veririm. İstersem, sonucunu göze alırsam kendimi camdan aşağı da atabilirim. O kadar özgürüm.

Ama beni ben yapan şeyler benim kontrolümde değilken. Hani size göre bana bu özü, ruhu allah vermişken ben nasıl özgür, bağımsız olabilirim.

nasıl bir özgür iradeden bahsedilebilir.

Diğer açıdan tanrının hiç olmadığını kabul edersek şuna inanırım. İnsanın bedenini tüm işleyişi çözülürse, bilinç altı, bilinç üstü tüm bilgileri okunup bir yere kaydedilebilse. Karar verme mekanizması çözülebilse ben bir insanın hangi drumda nasıl karar vereceğini kesin ama cidden kesin olarak bilirim.

daha önceden de çokça örneğini verdiğim gibi yazı tura atarken bütün parametreleri( vuruş açıcı, kuvveti vs) bilirsem. İşleyişi bilirsem. Size bir durumda paranın yazı mı tura mı olacağını kesin olarak söyleyebilirim.

Ama insanlar bunları bilemeyecekleri için bu olaya şans derler

yada karar vermeyle alakalı olarak özgür irade.

heşeyin temelinde kimyasal, fiziksel yasalar var. Ve bu yasaları bilirseniz, tepkimeye giren maddeleri bilirseniz çıkan sonucu da bilirsiniz.

karar vermek iç içe geçmiş milyarlarca tepkime olabilir, trilyonlarca farklı parametre alabilir. Bunu asla hesaplayamayacak da olabilirsiniz ama bu mekanizmanın temelinde yatan gerçeği değiştirmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...