Jump to content

Nevzat

Üyeliğini Sildirmiş Kullanıcı
 • İçerik sayısı

  277
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

2 Takipçiler

Nevzat Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male
 1. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Dağ başında, çünkü yükseklere çıktıkça, atm basıncı azalacağından suyun kaynama noktası düşer ve su daha düşük sıcalıkta kaynar, böylece yemek daha kolay pişer.
 2. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  İlginç...
 3. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Açılan delikte yerçekimi varsa eğer, sadece yerçekimi 9,81 m/sn^2'lik ivme ile düşer. Yok eğer yerçekimi yoksa, o zaman g sonsuz olacağı için hızı tahmin etmek mümükün değil, sonsuz hızla gider.
 4. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Şekildeki üç eşit çaplı silindirler, merkezleri eşkenar üçgen oluşturacak şekilde dizilirse, bu dizilişin aradaki boşluk oranı ne olur? ( Not: Silindir yarıçaplarını 1 birim alınız. )
 5. " Ne Mutlu Türk'üm Diyene! "

 6. Nevzat

  Müzikle Açalım

  Bu da benden Jude_Holden'e.
 7. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Genellikle kitaplardan bu konuları takip ettiğim için internet adreslerini pek bilmiyorum. Eğer isterseniz kaynak kitabımın adını, yazarını özelden atarım.
 8. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Şimdi Dünya ve Yeryüzü farklı, Dünya'nın şekli teorik bir şekil oda sferoid doğru ama bu şekil " teorik " gerçek bir şekil değil. Geoid ise, yeryüzünn gerçek şekli. O da geodie yakın. Benim anladığım bu. Şimdi bu arkadaşın sorusunda halatı teorik olarak mı sarıyoruz, yoksa gerçekte mi? Gerçekse bu hesap tutmaz. Teorikse yine tutmaz, çünkü Dünya küre değil, sferoid. Sferoid olarak tanımlanan özel şeklin çevresi 2(pi)r midir? Bilmiyorum doğrusu... Çok özel çalışma isteyen bir konu. Yani matematiksel olarak birisi hava olsun diye böyle bir soru uydurmuş, belli ki Dünya'nın tam şeklini bilmeyen biri, tamamen teorik. Yani burda Dünya yerine küresel bir cisim ifade edilebilirdi. Etkileyici olması açısından Dünya denmiş. İslam'a gelince, İslam'a göre Dünya düzdür, aksi kabul edilemez.
 9. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  O zaman bilimsel bir açıklama yapalım. Kavram karmaşası yaşıyoruz. Yerin şekli, geometri yönünden tam bir küre olmayıp, ekvator bölgesinde biraz şişkin, kutuplar bölgesinde ise basıkcadır. Kutupları birleştiren eksen ile ekvatordan geçen çap arasında 43km'lik ir fark vardır. Buraya kadar tamam anlaştık? İşte bu 43 km'lik farkdan dolayı yerin şekli için " küre " değil, "Geoid" denir. Bu Geoid, çeküllerle her noktada dik olan bir yüzeyin meydana getirdiği şekle denir. Bu şekil, yukarıda da verdiğim gibi, okyanuslar seviyesindeki bir yerküresini temsil eder ve okyanuslarda tam su seviyesinden, kıtalarda ise bu seviyenin biraz üzerinden geçer. Bir de dönme elipsoidi dediğimiz sferoid vardır. Teorik ve matametiksel bir şekildir. Küçük ekseni yerin kutbundan geçtiği varsayılan bir elipsin bu eksen etrafında dönmesi sonucu meydana gelir ve yanlara doğru yoğunluk farkı göstermeyen, homojen sıvı bir yerküresidir. Sfeoid, okyanusda deniz seviyesi üzerinde, dolayısıyla geoidin biraz üstünde, kıtalarda ise geoidin biraz altında bulunur. İşte Dünya'nın çapı, oartalama çapı, basklık oranı dedikleri, bu sferoide göre hesaplanmış değerlerdir, gerçek yeryüzü şekillerine göre değil. Velhasıl, bunca yıldır bir yeryüzünün tam şeklini bile belirleyememişler, saçmalayıp durmuşlar. Yok geoid, yok küre yok bilmem başka birşey. Tartışmanın anlamı yok, net deneysel bir ölçüm yok çünkü, yaklaşımlar var.
 10. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Uzaktan bakınca küre gibi durabiir ama uzaktan bakmak yanıltıcıdır. Yakından şekli bu.
 11. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Hocam vikipedi yerine daha sağlam kaynaklardan, mesela bir jeoloji kitabından veya ciddi bir jeoloji sitesinden araştırırsanız görürsünüz. Dünya'nın şekli yukarıda vediğim şekilde, aslında tam geoid veya elipsoid bile değil, onlara yakın ama küre hiç değil.
 12. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Doğru.
 13. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Dünya ve yeryüzünün gerçek şekilleri bunlar. Küre falan değil.
 14. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Yanlış biliyorsunuz. Yeryüzü geoid, Dünya ise elipsoid şekillidir, küre falan değildir. İsterseniz araştırın.
 15. Nevzat

  İlginç Fizik Soruları

  Dünya'nın küresel değil, geoid olması ince ayrıntı mı sence?
×
×
 • Yeni Oluştur...