Jump to content

Rhodium

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.367
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

5 Takipçiler

Rhodium Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 19-11-1979

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Rhodium

  Epifiz bezi

  Fizikte hava rayı deneyi vardır. Ray üzerinde minicik deliklerden sürekli hava verilir. Üzerine konan cisim havada asılı kalır. Ve ray tam su terazsinde olduğunda deneye başlanır. Bu deneyde cisime azıcık üfleseniz bile sabit hızda gittiğini görürsünüz. Newton hız hareketlerini sabit ivmeli veya çarpışma bu deneyde gözlemleyebilirsiniz. Şimdi, bunun beyindeki bezle ne ilgisi var? Bu deneyi fiziksel olarak yaptığınızda sürtünmeyi aşmanız ve enerji ile süpermen gibi hissedebilirsiniz. Bilimsel olarak nedensellik, bütüne bakan öznel kavrama değildir. Hiç bir vaka nedensellik ilkesinden sapamaz. Epifiz bezi, rüya halüsünasyon vb. Kavramların içinde: süpermeni bulmak, geleceği görmek, mutlu insan olmak, dmt ile otobüste kovboy şapkası takıp disco disco yapmak, bütünü nedenselliğe aykırı algılamaktır. Bu, büyük sır kitabında, istede gelsin olayında, Kedi deneyin de, Reiki gibi hususlarda, Erke dönengecinde, Düz dünya iddiasında, Tanrı maddeci inde, Paralel evren masalların da, Şu müziği dinle kadınlar seni arzular olaylarında, ... Biliniz ki bu e=mc2 bir v=1/2mv2 matematiksel çıkarımıdır. İzafiyet dahi newtondan şaşmaz. Epifiz bezide şaşmaz. Böbrek gibi kan damarları ile sarılı olmasından alıp süpermene giden bu yaklaşım, bize bezin süpermene dönüşmesini değil psikolojik vakayı anlatıyor.
 2. Rhodium

  Bunu bir gün mutlaka deneyeceğim

  Bu tarz durumlar hoşgörü ve Müslümanlık ile ilgili değil. Daha çok sürü psikolojisi. Sürü varlığını devam ettirmek istiyor. Doğru ve yalnış olup olmaması sürüyü ilgilendirmiyor ki. Önemli olan sürüye yararı olup olmadığı. Heleki sürünün varlığına kast edilen bir durum söz konusu ise bu her şekilde şiddete dönüşebilir. Beşiktaşlıyım fenerli grubunun yanında fenere söversem dayak yerim. Hakem fener yanlısı iken hakeme sövsem yine dayak yerim. Çünkü fenerli sürüsü için doğru gibi bir input yok. Müslüman mahallesinde salyangoz yemek sözünün anlattığı şey bu. Ak akçe karagün içindir sözüde paranın beyaz olduğunu anlatmıyor. İnsanların dinsel davranışlarını "öznel ahlaki kaidesi" olarak görmelisiniz. Bunun dinden aileden veya töresinden gelmesi insana saygıyı engellemez. Bir insan grubunda nah işareti yapmak mesela dinden gelmez ama linç nedeni olabilir.
 3. Rhodium

  Kızlar nasıl erkek ister???

  Anası tarafından yetişmiş erkekleri bilirler ve onları istemezler. Babası tarafından yetişmiş erkekleri seçtikten sonra onları anası tarafından yetişmiş erkekler haline getirince evlenirler.
 4. Rhodium

  Türk dizileri

  Türk dizilerinde en önemli sorun kamera çekim teknikleri. Bence tüm set ekibi zorla bir sinema odasına alınmalı ve eski japon filmleri 50 kez tekrar tekrar izletilip belli bir eğitimden geçmeliler. 20 saniye boyunca aynı karede kalabiliyorlar. Yine insan kafası insan gövdesinden başka bir şey çekemiyorlar. İki insan konuşur ve birinin saçının arkasından diğerini görürsün sonra yine değişir. Son model panosonic kamera kullanınca çekim yaptık sanıyorlar. Tamam bir sinema kadrajı istemiyoruz ama bu ne biçim bir çekim boktanlığıdır anlatamam. Yine türk dizilerinde insanlar dizide ölmüyor yeni oyuncu diziye girmiyor. Türk dizilerinde tek iyi şey bol tiyatro alt yapısı olan karakter oyuncuları olabilmesi. Oyuncular inanılmaz yetenekli. Ben son zamanlarda kadın dizisine biraz baktım. Gerçekten çok iyi sahne imajı oluşturabilmişler ama o dizide de senaryo kısır döngüye girmiş gibi görünüyor. İkinci sezonda toparlarlar ise son yılların en iyi işini çıkarmış olurlar.
 5. Rhodium

  BAŞ ÖRTÜSÜ

  Geçenlerde bir yakınım vefat etti. 1900 den 1980 e kadar yaklaşık 2000-3000 fotoğraf kolilerde biriktirmiş. Hepsinin arkasına tarih atmış. Hemen hemen hepsi İstanbul. Çok ilginç eskiler tarihi şöyle atıyor. 962 bu 1962 demek 1 rakamı kullanmaya 1980 den sonraki tarihlerde rastlanıyor. Buradan gözlemlediklerim şu, 1950 öncesi daha köylü gibi kadınlar şalvar ve uzun başörtü tarzı değişik örtünmüşler ama saçlar görünüyor. Daha sonrasında Türban hiç yok. Toplu okul üniversite da da böyle. Şehrin içinde karışık halde de böyle. Türk kadını inanılmaz şık. Topuksuz ve diz altı etek giyim hiç yok. Ya kısa ya uzun. Gözlük standart aksesuar Karadeniz Zonguldak gibi plajlarda bikini ve mayo şimdinin çok ilerisinde. Mesala o tip bir erkek mayosu bu gün çoğumuz giyemeyiz. İnsanlar hep gülümsüyor ve mutlu. İnanılmaz bir sosyalleşme var. Hep grup halinde insanlar. Kadın erkek karışık. Ben inanılmaz şaşırdım. Sanki ters evrim geçirmişiz gibi. Mesele çıplaklık değil tamamen kültür farkı ve yozlaşma.
 6. Rhodium

  2002-2018 dönemi için isim önerisi

  Kurtalamazlar, kurtalıbalir ihtimali olanlar ve kurtulmuşlar dönemi
 7. Rhodium

  Kadir-i mutlaktan gelen enerjiyle çalışan makineler.

  Türkiyede hala 7 metre uzunluğunda bir ağırlığın yukarı kaldırılması ile yere düşerken bir karıştırıcıyı çalıştırdığı bu sayede boya gibi malzemelerin karıltırıldığını biliyormusunuz? Deniyor ki, sanayi 4,0. Kağanı ve çiftçilik aşkına! Merdivenleri 20 şer çıkan ayak bulunmaz. Önce tarım çiftçilik yaparsın. Bu geliştimi arkasından el işçiliği gelişir. Tekstil ayakkabıcılık gibi. Daha tarımı beceremedik. Sanayi Yaparsın evet ama ne ekonomin düzelir ne değerin... İşte bilimsel olarak Tesla gibi temel bilim ilkeleri ile mucitlik artık insan-bilimsel gelişme durumu bitmiştir. Artık bilim organizma canlıları gibi kaos halinde bulunuyor. Yani bir insan kavramı ancak 1000 kişilik ekilibin proje çalışmaları olabilmektedir. Artık dünyada her hangi bir gelişme olacaksa bu sosyo evrimsel süreçle boşlukların dolması şeklinde gerçekleşiyor. Biz gençlerimize diferansiyel denklemleri anlatmışmıyız. Bırak onu integral almayı bilen lise mezunu yüzdesi kaç? Bu durumda hayal gücü bol şeyler için ne desek saçmalamış olursun. Bilim bilim için yapılmaz. Bilim insan içinde yapılmaz. Bilim doğayı anlamak için yapılır. Atom bombası yapmak bilimsel bir gelişme değildir. Ama elementlerin yarıömürlü olduğunu anlamak bilimdir. Dolayısı ile Teala ışınlanma makinesi de yapsa bu bilim olmaz. Edisonun kafası burdan Teslaya güzeldir. Metaryalizmin işlemediği bir sahada bilim her zaman geri evrim geçirir. Kapital ekonomi daha fazla ince cep telefonu ve daha elektronik arabaları için yarı iletkenler dolar iken termodinamiği aşmak da iyi bir çok satan kitap olur ancak. Kitap çok satması da dolardır. En verimli motor doğanın bizzat kendisidir. Rüzgar dan plaktonlara karıncalardan kutup ayılarına ekosistem ve biyolojik canlılık en verimli motor ve enerji halidir. Hiç enerji harcanmayan bir araba ile gezmek gelecekte mümkün olabilir ama Karadeniz de bir yayladaki kadar enerjiyi devri daim edemez. Bu sebeple yaylada mis gibi çiçek kokusu ile yaşayacağın mutluluk o arabada hiç bir zaman yaşanmayacağıda ayrı konu. Meseleyi Tanrı ve termodinamiğe de bağlamanın anlamı yok. Müslüm Gürses toplumuna ne sıfır enerji makinesi ile Tanrı ispatlanır nede bunun tersi. Benim kafamdaki motoru size yazayım: Programlanabilir bir bakteri kolonisi düşünün. Yani yazılımla bir yerden bir yere gidebilen molekül taşıyabilen bir bakteri kolonisi...Bununla beraber çalışan hücre Elektrokimyasal bir dc akım kafanızda canlandırın... Öyle bir mekanik sistem düşünün ki, bir saliseler içinde sıvılaşıp katılaşıyor. Mesela büyüyen ve küçülen bir piston gibi... Bütün bu konuların birleştiği bir teknoloji olabilir.
 8. Fizikteki hava rayı gibi, vakum altında bir den fazla mıknatısla enerjiyi sürtünme yi en aza indirecek şekilde bir tasarım yapılabilir. Bu şekilde enerji verimliliği artacak işler çıkabilir. Ama sonsuz döngü 1000 den fazla motor üreticisinin olduğu ve bunlarla her türlü ar-ge çalışmasını yapan mühendislere ve bilim adamlarına bir aptallık affetmek ile eşdeğer bence. YouTube bir çok girişimci tarafından amatör videolarla yeni bir şekil ortaya koydu. Sabun imalatından duvar döşeme ye kadar. Bunlar kitaplardan çok daha etkili görsel bir durum. Etkisi wikipedia ve internetin varlığından bile fazla. Atomun yapısında elektronlar nasıl dönüyor? Çekim kuvveti ile en başta dönme 🎡 kavramın da tasarım bu fikirle olmalı tesla hayatta olsaydı böyle yapardı.
 9. Rhodium

  Cahillik nedir? Neden bazı insanlar bize, biz de bazı insanlara cahil deriz?

  Bilgi evrenseldir. Beynimizde ki öznel kavrayışımız bilgiyi değiştirmez. Eğer değişiyorsa o bilgi değil düşüncedir yorumdur. Cehalet bilgi veya iyi insan olmakla yada iktidar-empati kavramları ile açıklanamaz. Çünkü cehalet bir eylemler bütünün tanımıdır. O tanım cahil olmaktır. Cahil olmak da 'davranış' biçimidir. Dünya canlısı olan ve sokağa çöp atan adam Prof da olsa, rahip de olsa, iyilik meleği de olsa cahildir. O çöpü alıp çöp kutusuna atan adam da ne olursa olsun erdemlidir. Karşılıklı yazışma tartışma gibi ortamlarda, karşısındaki adamın düşünceleri ile galip gelme bir ilerleme sağlamaz. Burada iki amaç vardır: Birincisi evrensel bilgiyi korumak. Çünkü ötekiler başkaları evrensel bilgiye karşı bir algı bozukluğu ifade edince toplumda bir kelebek etkisine neden oluyor. Örneğin kuantum fiziğini nedensellik ilkesinden çıkaran bir algı bozukluğu, iste gelsin şeklinde düşününce zengin olacağını zanneden sığ insanlar oluşturabiliyor. İkincisi karşı tarafa veya ötekine gelişim öğrenim katma isteği. Bu karşı tarafı suçlama pahasına silkelemek için. Silkelen kendine gel! Bu noktadan çık şeklinde. Hatta bazen bencilliklerden arınarak benim bildiğimi paylaşma kaygısıdır.
 10. Rhodium

  CHP'nin git gide sağcılaşması

  Bu kk, 3 doğru yapıp 7 yalnış yapıyor. Sonra o 3 doğruyu reklam edip 7 yalnışı gizliyor. Hdp ye bir ayar verilmiş. CHP ye de verilmiş bu belli demek ki bunların bir üst aklı var. Atatürkçü avukat asker bürokrat vb. Sürekli CHP giriyor sonra burdan ya kovuluyor ya da istifa ediyor. Demek ki insanların partide midesi bulanıyor. İnce, ben partide kalıp mücadele ediceğim Ülker Tarhan gibi yapmıyacağım dedi. Son tahlilde, 1) şuan CHP seçmeninde partinin başında kk istemeyenlerin oranı %80 den az değil. Bunu hepimiz biliyoruz. Ama adam ısrarla bırakmıyor. O zaman bahçeli=kemal k 2) AKP de vekilleri parti başkanı seçer diye eleştirdi. Sonra partililerin oyu ile millet vekilleri seçildi. Yani o zaman partiye Atatürkçü girmiş ise bunun sebebi kemal değildi. Peki şimdi ne oldu seçimler de kendisi belirliyor. CHP partisinin içinde bir sultan olmuş oluyor. Bu durumda Erdoğan=kemal kılıçdaroğlu 3) ben öğretmenlerimden, lise müdürlerimden, askerde komutanlarımdan, kahvede çay içerken yaşlı amcalardan duyduğum "Atatürk" kelimesi kadar bile Kemal den bu kelimeyi duyamıyoruz. Türkiyede artık her kesim tavrını ne olduğunu direkt söylesin. Ben emperyalistim desin, sol veya halkı düşünüyorum diye buna sosyal demokrat prezarvatifi giydirmesin.
 11. Rhodium

  Bu ülkeye en çok zarar veren şahıs kimdir ?

  Kk
 12. Rhodium

  En Basit Yapılı Bileşik ?

  Şimdi bunlarda basitliği fizikteki denge gibi düşünmeliyiz. Mesela NO dengeli değildir. Ama H2O dengelidir çünkü H-O-H şeklinde bağlanır. Ama yinede sadece x ekseninde ki denge değilde y ekseninde de dengeyi aramalıyız. H-O-H daki oksijenin üstünde iki tane elektron kalır. Ve bağ /\ şeklinde durur. Ancak H-H veya O=O molekülleri veya Ch4 en simetrik bileşiklerdir. Molekül ne kadar simetrik ise etrafındaki dönüş durumu o kadar az karışık olur. Bileşiğin basitliği bu dönme olayı
 13. Rhodium

  ÜRETİCİ DEN ÜRÜN ALIP SATMAK

  Eğer bir nalburun olursa ürünler mesela çiviler ömür boyu bozulmaz. Bu gibi işlerde tedarik zinciri temel husustur. Sen otel işine sarf malzemenin sarfını vermeye kalkıyorsun. En başta seçtiğin halkada hatalı bir noktadasın. Çünkü otel işinin sarf malzemesi insan. Mesela otele yurt dışından turist bulacağım desen zincirde doğru ve kuvvetli olurdun. Bir başka mesele otel ödemeleri. Bildiğimiz kadarı ile ödemeleri en düzensiz ve geç yapan hizmet sektörü otel firmaları. Yani verdiğin ürünün parasını 6 aydan önce alamayacağın kadar bir finans gerekli. Başka iş fikirlerin varsa onları söyle beraber fikir yürütelim.
 14. Rhodium

  İkinci tura İnce mi yoksa Akşener mi kalmalı?

  Benim 2. Tur senaryom şu şekilde, AKP li olup ama AKP den rahatsız olan değişik bir kitle var. Bunlar oylarını AKP yerine MHP ye atacaklar. Bu seçimin sürprizini bence MHP yapacak. MHP den Akşenere giden oydan fazlasını alacaklar. %16 gibi diyorum. İkincisi saadet partisi supriz yapacak %2 yi bile bulamayacak tam bir hayal kırıklığı olacaktır. Ama buna rağmen seçimde millet vekilliği alması ilginç olacak çünkü, Üçüncüsü Hdp barajı geçemeyecek %8-9 gibi kalacak. Yani %2 alanın milletvekili varken bunların olmaması çok tuhaf kaçacak. Erdoğanı karşına akşaner ince geçmesinin hiç bir önemi olmayacak çünkü AKP li seçmen ilk seçimden sonra %15 gibi bir rakamı seçime gitmeyecek tatile gidecek... Kazanamıyacağız psikolojisi ile yani.
×