Jump to content

Rhodium

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.443
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

6 Takipçiler

Rhodium Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 19-11-1979

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Rhodium

  Teistler ahlakı temellendiremezler

  Burada öncelikle kural ve kanun var. Kural veya kanunu, mafya, din, ateizm, sürü vb. Oluşturuyor. Bu kurallar öncelikle ahlak değildir. Kurallara uymamakda ahlaksızlık değildir bu aykırılıkdır. Suç ve ceza ilişkisi barındırır. Sürü kuralına uymayan birey sürünün dışına atılır. Ateist olanın cehennemde yanması anlayışı da yine kural çiğnemdir. Suçlarla ahlaksızlığı karıştırmamak gerekiyor. Aynı durum edepsizlik içinde geçerli. Örneğin herkesin içinde osurmak edepsizlik olabilir ama ahlaksızlık değildir. Bunu bir örnekle anlatalım, bir işveren deli gibi çalışan bir personelinden çok iyi para kazanıyorken ısrarla asgeri ücret veriyorsa bu ahlaksızlıktır. Kanuna uygun davranmıştır. Edepsizlik yapmıyordur. Ama yinede ahlaksızdır. Görüldüğü üzere ahlak, serbest davranışın olumlu ve olumsuz halidir. Burada işveren yaptığı davranışın haksızlık olduğu "bilgi" sine sahip değilse ahlaklı davranamaz. "bilgi" sine sahip ise ahlaklı da veya ahlaksız da davranabilir. Burada ahlaklı davranışı seçme eylemi ise "erdem" li olmaktır. Özetle ahlaklı olmak için öncelikle bilgi gereklidir. Erdeme bilgi olmadan olamaz. Erdemde ahlakı oluşturur. Bu sebeple pozitif bilimleri referans almış milletler ahlaklı toplumlar oluşturur.
 2. Rhodium

  Cemaatler Ne İşe Yarıyor?

  Şimdi sivil toplum kuruluşu ile sivil toplum aynı şey değil. Sivil toplum, devlet erkanı dışında kalan her şeydir. Hani derler ya hükümet için vb, abd de sen bunu yap şöyle olur. Almanya'da yap şöyle olur gibi. Örneğin kırmızı ışıkta geçen yaya gibi. Bu ilk başta halkın cahilliği ile ifade olunur. Araplar cahildir türkler cahildir gibi. Esasen toplumlar cahil değildir. Yada AB abd gibi ülkelerinde halkları bizler kadar cahildir de diyebiliriz. Bütün bunlar bir ahlak sorunu veya cehaletten ileri gelmiyor. Gücü olmayan sivil toplumdan kaynaklanmaktadır. Örneğin bu forum bir sivil toplum bileşenidir. Bir çok kişi bu forumdan nefret edebilir zararlıda bulabilir. Tıpkı sizin cemaatler için zararlı görmeniz gibi. Ancak cemaatlerin veya herhangi bir sivil oluşumun hatta tarikatların bile: yokluğu, varlığından daha zararlıdır. Tıpkı türkiyede olduğu gibi devlet otoriterleşir. Buradan fetö gitti devlet otoriterleşti gibi de bir anlam çıkarmayın. Devlet cemaatlerin vb. hukuksal yapıya oturmadı. Devlet bu kurumların iç ve dış hainler olmasını engelleyici düzenleyici tedbirlerde almadı. Oysaki yeni dünya nizamında askerlerin yerine sivil toplumun savaşları yaşanıyor. Örneğin abd çine engel olmak için Türkiye de tarikatlar üzerinden doğu Türkistan için yalan propaganda yapıyor. Bu gün Türkiye de çoğunluk çinin orda Hitler gibi katliam yaptığını zannediyor. Yine yıllar önce fetöcüler metaryalizmin şeytan, sscb nin de deccal olduğunu söylüyorlardı. Ciddi ciddi buna inanıyorlardıda. Oysa ki buda aslında Müslümanların sosyalizmden nasıl nefret edebilirler propagandasından başka bir şey değildi. Bu vizyonda yetişmiş AKP li bazı milletvekilleride komünist ülkelerde sanırsın herkes grup sex yapıyor içki hırla Lut kavmi gibi bir şey zannediyorlar. Bu derece komedi.
 3. Rhodium

  Cemaatler Ne İşe Yarıyor?

  Bunun bir teknik birde reel boyutu var. Zira teknik boyutu türkiyenin sorunlarının da çözümü oluyor o yüzdende önemli. Teknik olarak, devlet doğa bir düalizmdir. Siyah beyaz gibi. Modern devletlerde seçimin demokrasi getirmediğini yaşayarak görüyoruz. Seçilmiş olmanında rantsal kalkınmada nasıl bir yol olduğunu da yaşayarak görüyoruz. Devleti bir Terazi gibi düşünün. Bir tarafına doğayı, yani sivil toplumu koyun. Bunlar cemaatler, medya, vakıflar, birlikler, meslek odaları, hatta ateist forum bile... Diğer tarafa da askeri devleti yani partileri, siyasileri, bürokratları, kolluk kuvvetlerini, bakanlıkları vs... İşte bu terazinin gücü ne kadar eşit ise o devletin demokrasisi artar ve rantsal iç etmeleri bi o kadar azalır. Çünkü düzenli olarak birbirlerini denetlerler. İlk özel kanallar çıktığında nasıl siyasilerin açıklarını yüzlerine vuruyorlardı. Yada sosyal medya bu gün o kadar güçlü ki her cep telefonu bir haberci kamerası gibi. Ülkede en ufak gizli saklı bir şey yapmanız mümkün olamıyor. Bizim ülkemizin de en temel sorunu burada. Devlet dışında ne kadar çok birliktelik olursa devlet o kadar denetlenir durumda olur. Cemaatler ve vakıflarda bunun bir parçası. Tıpkı medyaya karşı sosyal medya olması gibi. Ancak reel olarak bu böyle işlemiyor. Mesela türksolu diye bir grup vardı. Bunlar fetöcü çıktı. Cumhuriyet gazetesi Örneğin kuvaimilliyenin mi abd nin Gazetesimi belli değil. Fetöcüler cemaatlerin bir ajan olmasını gösterdiler. Aynı durum Kürtler içinde geçerli. Ayrılıkçı kürt PKK lı mı yoksa Kürtler ne oluyor karışmış durumda. Bu gün beş aşçı bir araya gelseniz bir aylık dergi çıkarsanız bu dergi yemek ile ilgili bile olsa neci bunlar diye soruyor insanlar. Yemek dergisini komünistler çıkarmışda olabilir fetöcülerde yada bu dergi siyonistler oyunu olabilir. Bunu alay etmek için söylemiyorum gerçekten de yemek dergisinin arkasında böyle şeyler var olabiliyor. Ülkedeki sivil toplum ne yazık ki dış güçler ve iç hainler tarafından ele geçirilmiş halde. Hal böyle olunca ülke de mecburiyetten denetim mekanizmasını kaybetti ve gittikçe otoriterleşti.
 4. Rhodium

  Ölümün sırrını çözdüm.

  Teizm denince herkes anlamaz. İslam diyelim sonuçta bu dini daha iyi biliyoruz. Öncelikle mantıkta iki kavramı bilmeliyiz. Bunlar tümevarım ve tümdengelim. Bunları bir ağaç algoritması gibi düşünebilirsiniz. Bunlara kendimiz dışında nesnel olarak bakalım. Aralarındaki fark, birinin gövdeden diğerinin dallardan başlamasıdır. Adı üstünde tümdengelim. Dinler ve inançlar, İslamda, bir ön kabul ve tümdengelimdir. Önce Allah kabul edilir. Daha sonraki peygamber melek kutsal kitap vb. dallar bunun ardından kabul edilir. Burada inanan için gayet mantıklı bir akış bulunmaktadır. Örneğin Allah varsa elçide olmalıdır. Elçi var ise kitap da olmalıdır gibi. Anlamanız için şöyle söyleyeyim. Allah yoktur ama peygamberler vardır önermesi kuramazsınız saçmadır. En başında belirttiğim nesnel durum, sebebiyle de bu mantıklı akıl haritası, tüm inanalarda ortaktır. Tek başına peygamber ruh melek vs. Hiç bir zaman bir şey ifade etmez. Tutarsız bilimden uzak bir haldedir. Ancak tümdengelimde bu mantıksızlık ortadan kalkar. Yoksa milyarlarca insan birbirine bu kadar çok benzeyen bir dini inanç beslemezdi. İslam özelinden gidersek, İmanın şartları Allaha, peygamberlere, meleklere, kadere, cennet - cehenneme, kitaplara inanmaktır. Bunların içinde ruh töz vb bir şey yok. Demek ki ruh, İslam özelinde ruh yoktur dediğinizde no problemdir. Ancak İnsan öldüğünde bilimsel olarak çürüyüp yok oluyorken, İslam diyorki hayır bundan sonra hesaba çekilme cennet cehennem vs. Var. Demekki islam inancına göre insanda bir şey transfer nakliye oluyor. Beden olmadığına göre nakliye olan nedir? Bu birine göre bilinç başkasına göre öz sana göre ruh olabilir. Biz diyelim ki ruh. Diy. Metaryalizmin 2. Temel kuralı neydi? Varlıklar değişime uğrar ve niteliklerini - niceliklerini değiştirirler. Örneğin ağaçtan masaya arasındaki değişim gibi. Bedenle beraber ruhun olması durumunda çift bilinç karakter göreceli olmayan meseleleri görme gibi bir durumdan bahsedemeyiz. Bu tıpkı ağacında dört ayağı olmalıydı demek gibi bir şey olurdu. İslam dini ölüm ve cennet arasında bir değişimden bahsetmemiş olsa idi. O zaman söylediklerini ifade edebilirdik. Ölünce bilincimizin yok olduğunu bilemeyiz. Bilseydik zaten bir inanç konusu olmazdı.
 5. Rhodium

  İstanbul seçimi

  Seçim sonuçlarında fark 30binden 15bine inip iptal oldu. Bu seçimde sp 100 bin ve dsp 30bin Btp 30 bin oy aldı. Kılı kılına bir seçimde 160 bin diğer oy var. Ve bu oyun en az 130 bini muhalif oy görünüyor. YSK nın kararı ise traji komik tartışmaya dahi gerek yok. Hepimiz biliyoruz ki artık akıl mantık yoluyla düşünen ve oy veren vatandaşlar yerini fanatizm ile oy veren insanlar aldı. Dolayısı ile seçim sonucu çok farklılaşması mümkün değil. Bir aylık bir süreçte kötü giden ekonomi muhalif oy mağduriyet durumu vs derken ortalama 500 bin oy farkla İmamoğlu seçimi alacağını düşünüyorum. Benim gibi sıradan bir insan bile bunu görebiliyorken AKP göremiyormu? Hile kimse yapamaz çünkü artık bu seçim artık tam bir büyüteç altında olacağı kesin. Ayrıca başkanlık seçimi ve ittifaklar olmasa meclis çoğunluğunu alan AKP ülkeyi başbakan olarak yönetecekti. Ancak meclis çoğunluğu yerine ittifak sebebi ile imamoğlunun başkan olması muhtemel olacak. Bu mağduriyet ile erken seçim veya olağan seçimde yeni bir başkan oluşturmuş oldular. O zaman bazı sorular var Ya ekonomi çok kötü bir devalüasyona uğrayacak ve halkı oyalamak istiyorlar. Ya Suriye'de operasyon yapacaktık 1 yıldır bekletiyor lar. Biraz daha ötelemek istiyorlar. Belki de bizim dışımızda dünya da ciddi bir savaş gibi bir şey çıkabilir. Ya da AKP nin içi kaynıyor. Kaynıyor derken AKP içinden doğacak yeni partinin, CHP ve İYİ partiden iktidara gelirse daha intikamcı gibi olacağını düşünüyorlar da olabilir. Bu şekilde muhalefetin önünü açmak istiyorlar. Haberleri düzenli izleyenler, Türkiye ittifakı derken 180 derece bir YSK ya ayar verilen bir dönüşü farketmiş olmalılar. Yada AKP üst yönetimi gerçekten bu siyasi hatayı yapacak kadar basit düşündü.
 6. Rhodium

  Tayyip'in Sonu

  Cumhur başkanlığından emekli olacak. Bir sahil kasabasında Evren Demirel Necdet gibi emekliliğini yaşayacak. Eğer ki, abd ve AB T.c. De Bir dikdatör çıkarmak istiyor ise buna en başta vatansever karşı çıkacaktır. Hem sağcı halk hemde solcu aydınlar Tayyipe siper olur. Seçimler CHP nin yöneticileri: f35 alıyoruz s400 istemeyiz desede CHP nin tabanı bunu buldozer gibi yöneticilerinin üstünden geçer. Bu abd için CHP nin güvenilmez ve kullanılamaz olduğunun ne zaman bilincinde olacağı ile ilgilidir. Bu bilinç ortaya çıkınca, AKP içinden PKK ya ermeni açılımına f35 e ses çıkarmayan hatta fetöcüleri hapisten çıkaracak yeni parti için hamle yapılacaktır. Medya polisaj yapar. Ancak bu abd ve AB bilmelidirki, sağcı seçmen bu uğurda, chpye komünist partiye dahi oy verirde yardakçılara oy vermez. Bu durumda böyle suya düşer. Tayyip ve ailesi hiç bir yere kaçmayacak uzun seneler ülkemizde yaşayacaklardır. Türkiyede bu süreç veya benzer başka nedenlerle iç savaş olmaz. Sudandan bir Atatürk çıkmadı. Atatürk faktörü Atatürkün ismi ile değil, yapısal temel ile inklaplar ve ilkeler ile uygulamalı olarak: bir iç savaşa mahal vermiyecek şekilde Türk halkının bilincindedir. Ne mutlu Türküm diyene...
 7. Bu kısa vadede böyle olsada ileride değişecek. Bu konuda Örneğin YouTube örnek gösterebiliriz. Eskiden bir medya kanalı bize olan biteni kendi yanlı yansız tarafından video Haber yapardı. Ancak şimdi bir yerde yangın çıksa herkes telefonundan video çekiyor. Yani yalan haber yapma yada yanlı haber yapma şansın yok. Yine YouTube da Erdoğanın uzaylı canavar olduğunu dahi gösteren videolar bulabilirsiniz. Youtube da komplo teorileri ile ilgili çok video ilgi görüyor du. Ancak toplumsal yayılma Örneğin heber yorumu gibi toplumu "optimal gerçeğe" iteliyor. Optimal gerçekten kasıt çoğunluğun doğru bulduğu nitelik. Örneğin burada ermeni soykırımı ile ilgili bir başlık olsun bir çok kişide oraya yazı yazdığını varsayalım. İster kısa ister uzun ister tartışma şeklinde... Tüm bunların neticesinde okuyucular optimal bir gerçeklik bulurlar. Burada mesela nitelik soykırım yoktur olabilir. Şuanda gündemin tepeden belirlendiği ve tercihlerin fikirden bireye yöneldiği dünyayı yaşıyoruz. Nasıl ki YouTube televizyonu ortadan kaldırıyor, bu dünya da aynı şekilde ortadan kalkacak. Yani gündem toplumdan tepeye gidecek. Ve bireylerin fikri tercihleri belirleyecek. Örneğin, bireylerin gündemi otobüs fiyatlarının bedava olması ise yöneticilerin milliyetçiliği gündem haline getiremeyeceği bir dünyaya doğru gidiyoruz. Yada bireylerin avm değilde sahillere akın etmesi defacto gibi firmaların ispirto gibi satış yapmasına neden olacak. Yani özetle, kısa bir süre içinde "metaryalist gerçek" ve "bireyin tercihi" toplumu yönetecek. Ancak burada önemli bir nokta var. Yönetimi ram ve harddisk gibi düşünün. On yıllar içinde artık harddisk değilde ram önemli hale gelecek. Yani yöneticinin dindar olması değilde kuralın dinci olması önemli olacak. Bu durumda yöntem dünya tarihinde nedenden daha güçlü olduğu toplumsal değişime sahne olacağız. Metaryalist gerçek ve bireyin tercihi: yöntem halini aldığında Dünyanın ateizm ile çevrelendiğini göreceksiniz.
 8. Rhodium

  Ulusalcılık nedir ne değildir

  Şuanda ekonomik katkının %30una anca sahip ama çoğunluğun %60ına sahip halk kitlesi ile seçimlerde AKP ülkeyi yönetiyor. Aynı katkıyı üniversite oranı yada aynı katkıyı kültürel katkı olarak vs. da yazabiliriz. Yani bir taraf kültür ekonomi ve bilim üretirken sayıca az olduğu için ülkeyi yönetemiyor. İşte size demokrasi! Amerikalı amerikalıyım. İngiliz ingilizim. Alman almanım diyebildiği bir dünyada türk türküm dediğinde milliyetçi oluyor. Öyleki tüm Örneğin almanya'da bir Türk ben almanım dediğinde hem normal hemde bunu söyleyememesi bir ahlaksızlıktır. Çünkü o alman halkının her türlü vatandaşlık haklarından faydalanarak vicdanen bunu söylemek zorundadır. O zaman Kürtlerin ne mutlu türküm diyene sözüne alındığı zamanlardan verdiğimiz binlerce şehit özgürlüklerine karşı olmalı. İşte size özgürlük! Ulusalcı diye yaftalanan kesim, bilgi ve tecrübe açısından neredeki. Aptala aptal dememek şarlatana şarlatan dememek mi gerekiyor. Bu şekil siyasal tutum değil doğruyu söylemektir. Eleştirilmeyi veya mizaha alınmayı kaldıramayanların özgürlük tasvirini bana yaparmısın. Ulusalcı diye yaftalanan kesimin, ne ermenilerle ne kürtlerle bir sorunu var. Ama ermeni türk fark etmez, Ermeni sorunu var diyenlerle sorunu var. Yine aynı durum PKK ve sempatizanları içinde geçerli. Türkiyede demokrasi mücadelesi deyip, Vatana ihaneti ve tarihi çarpıtmaları özgürlük diye yutturmayın kabak tadı verdi. Bir ülkede milliyetçilik ve ulusalcılık yoksa o ülkenin vatandaşı: karısına aşık olmayan kocanın mutluluğuna benzer. Bu durumda ne iş adamı iş yapmayı ne bilim adamı bilim yapmayı güdüleyemez. Bunu siyasal islam ile bir tutmak yada öcü kaka göstermek süslü kelimelerin arkasına saklanamayacak kadar aptallıktır.
 9. Rhodium

  dünya ekonomisi 2023 yılında çökücek.

  Bende izledim. Canım sıkkındı iyi geldi son zamanlarda hiç bu kadar eğlenmemiştim.
 10. Rhodium

  NATO'culuk mu Avrasyacılık mı?

  Rhodiumya çölün ortasında iki kişi ile bir devlet olmaz. Doğada insan tek başına yaşayamaz. Bu sebeple insanlar bir araya gelir. Hadi diyelim ki 100 kişi. Eğer çölün ortasında ise göç eder. Verimli bir yere. Ki tarih bu göçlerle doludur. Böyle bir topluma devlet diyebilmen için birinci şart yemek korunma gibi işlerin bölüşülmesidir. ilkel devlette hayvancılık veya tarım bu şekilde başlar. Tüm sürü için avcılar avlanmaya çıkar. İşte buna ekonomi diyoruz. Ekonomi ihtiyaçtan doğar. İhtiyaçtan doğduğu içinde her zaman kaynaklar yeterlidir. Avcılar toplumu doyurmak için 10 geyik yeterli iken 100 geyik öldürmez. O toplumda 100 geyik varsa, başka kabileler ile savaşılmış yağmalanılmış vb. Bir ülkenin insani normlarda yaşaması zenginlik değildir. Yada ülke içinde gelir dağılımının adil olmamasıda fakirlik değildir. ABD de ki durum kaynakların Örneğin altın normalin üstünde olmasıdır. H&M de 5 $ kullan at kıyafet satmak istiyorsanız, bangladeşte köle işçileriniz olmalıdır. Hadi şu kıçımızdan uydurduğumuz kapitalizm bu işçilere abd deki işçi haklarını versinde görelim. Uyduruyoruz ya. Bir toplumun suyunu keserseniz ortaya çıkan durumda halk isyanı altı yılda bir iç savaş olur. Ama operasyonel hamleleri kim kimi vurdu diye açıklarsanız. Dünyada ki darbeler ve abd ilişkileri böyledir. Diğer hiç bahsettmediğim ama savunduğumu söylemediğim meseleler de insanları bir tutmayın.
 11. Rhodium

  NATO'culuk mu Avrasyacılık mı?

  NATO ve 70 yıl geçtikçe her daim çöküşe doğru gittik. Birinci darbe eğer menderesin politikaları olmasa olmazdı. Yani dolaylı sebebi var. 1974 eceviti ile 2001 eceviti aynı davranışı sergileyemedi. Çünkü Türkiye yıllar geçtikçe bu batağa saplandı. Ecevitin Merve kavakçı çıkışına bakın şimdi böyle bir davranışı kılıçlar yapabilir mi? Sosyal ekonomik bir çok alanda saatin akrebi gibi kurbanın ısıtılması gibi çökertmeye maruz kaldık. ABD, gibi ülkeleri iç ve dış olarak ikiye bölerek analiz etmelisiniz. Siz sürekli iç abd yi anlatıyorsunuz. Ülke ekonomisinde kaynaklar halkına yeterlidir. Bunu normallik olarak görün lütfen. Ama bir ülke fakir veya zengin ise, ya başkasından çalıyordur yada başkasına çaldırıyordur. Yoksa matematik yanılmaz. Kapitalist sistemin refah ülkelerinde sürekli içe bakılarak övgü düzülür. Yönetimleri de iç kısımda daima insan haklarına saygılı, modern ve teknolojik gelişmişlikleri ile halkı arasında güven vermektedir. Örneğin abd şirketlerden oluşan bir şey demişsiniz. Bunların hepsi iç. Bu ülkelere gidenlerde sürekli o içi görüp adamlar ne kadar... Deyip durur. Ancak burada kan, acı, yağmacılık, katillik, ne aramıştınız? Suriyeden mi başlasak, Venezualledan mı, kaddafiyimi yazsak, yoksa saddamı mı? Ülkelerin çalınan altınlarını mı anlatalım yetmedi suikastları mı? Yada hangi darbeleri eşelesek bilemiyorum. Uyuşturucu da anlatabiliriz. İsterseniz porno dezanfarmasyonuna geçelim. Yok bunlar sarmazsa ekolojik sisteminde anlatabiliriz. Yada şekerden kansere yolculuk yapalım. Doğru şirketlerden kurulu ülke... İşte bunlar dış davranış. Dış politika değil. Bir ülkenin müslüman olması hiç değil. Yada o ülkenin gözünün çekik olmasıylada alakası yok.
 12. Rhodium

  NATO'culuk mu Avrasyacılık mı?

  Rus yalamaya meraklı değiliz. Seninde güneyinden Esad çıktı. İsrail çıktı. Suudiler çıktı. Kaddafi çıktı. Ama Rusyanın güneyinden Atatürk çıktı. ABD ile bilmem kaç km fark var. Ki bu türk milleti, kurulurken savaştığı ülkelere hiç de güvenmedi. Rusya açmı olabilir bizde zamanında açtık. Ama mesele mertli. Siz abd mert biz ülke diyebiliyorsanız kişisel bağımlılıklarınızı biraz azaltın derim. Çünkü, bir ülkenin parasının olması oradan tolstoy çıkartmaz.
 13. Rhodium

  NATO'culuk mu Avrasyacılık mı?

  Bence beynini biraz dinlendirmeye ihtiyacın var. Zira bu forum da bunları savunacak son kişisin.
 14. Rhodium

  NATO'culuk mu Avrasyacılık mı?

  Darbeleri abd yaptı demiyoruz. Şüphe yok mu var ama komple teorisi sonuçta. Diyorumki 70 yıllık NATO ittifakında ki bunun tarafı abd. Madem abd iyi bir şeydi neden 4 darbe oldu? Malum istikrarlı güzel bir şeyi kimse bozmak istemez.
 15. Rhodium

  NATO'culuk mu Avrasyacılık mı?

  Abd güçlü oluşunu da ben anlamakta zorluk çekiyorum. Öncelikle, avrasyacılık demek Rusya ve Çin tarafında olmak demek değildir. Orta Avrupa ve orta Asya nın kontrolünü sağlayan gücün tüm dünyayı kontrol edebileceği jeopolitik tezine dayanır. Zaten bu sebeple Hitler doğuya yönelmiştir. Ancak Almanya ın bölünmeside temelde avrasyacılığın kırılmasıdır. Taşlar zamanla yerine oturdu. Batı yanlısı gibi başlayan Rusya, Doğunun lideri pozisyonuna geçti. Avrupa da ise Almanya Avrupa ın lideri konumuna geldi. Bu sebeple Rusya-Almanya ortaklığı zaten Natoyu kökünden çatırdatıyor. Zaten bitmeye hızla giden bir sürecin tarafı olmak anlamsız. Bir ülkenin ekonomisinde al ve satın en önemli ayağı nakliyedir. Orta Avrupa ve orta Asya bizim en rahat nakliye yapabildiğimiz yerler. Bundan 20 yıl önce radyo 100$ Dı şimdi 1$ a mp3 player alabilirsin. Ama domates 20 yıl önceden çok daha pahalı. Feodal yaşamın ürünleri geleceğin en değerli ürünleri haline geldiği bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu durumu değerlendirmenin bir başka yolu daha var. Biz natoya 1950 den sonra girdik. 70 yılda ne oldu? Kıbrısa karşı çıkıldı zorla aldık. PKK denen örgütle mücadele ettik adamlar kılını kıpırdatmadı. PKK en kanlı saldırıları yaptığı 90 larda Hollanda da televizyon kuruyordu. 4 darbe girişimi oldu. Bunlardan ikisi başarılı sonuncusu 250 insanımıza mal oldu. Destekledikleri fetö yapısı ülkenin ordusunu piç etti. Destekledikleri siyasal islam liberalizm dibine vurdu. İstanbul'un varoşlarında gençler zombi gibi geziyor hepsi bir şeyin bağımlısı. Yani say say bitmez. Madem NATO veya abd bu kadar iyi bir şey, 70 yıl sonra biz neden kore gibi veya benzeri bir ekonomik refah içinde yaşamıyoruz. Hani biz türkler geri zekalıyız ondan 20 yıllık tecrübeden bahsetmiyoruz. 70 yıl. Karatay olmasaydı şimdiye zeytinlikleri kesip abd den mısır yağı almaya başlamıştık. Tütünden demir çaliğe neyimiz var neyimiz yok onların bize öğütlediği şekilde özelleştirdik. Zengin olanlar parayı dolara marka yatırırdı şimdi kağıda yatırıyorlar. Çinden a4 kağıt alıp ülkede getirmeden satıyorsun çünkü o kadar düştük. Uçak düştüğünde Rusya meclisinde Türkiye ye savaş çağrıları yapılırken, natodan önce Türkiye ye sanayi anlamında yapılan katkıları sorguluyorlardı. Bu devlet kurulduğunda kurulan bu tekstil fabrikalarını demir çelik, bankalar vb. ABD veya batı mı kurdu. Bu gün ticari sanayimiz varsa bu sscb nin temelinde olmadımı? Halende... Oysaki AB Örneğin, maden şirketi kurdu acaba niye? Yada yedek parça üretti acaba niye?
×
×
 • Yeni Oluştur...