Jump to content

testigo

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  24
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

testigo Hakkında

 • Derece
  Member

Güncel Profil Ziyaretleri

654 profil görüntüleme
 1. testigo

  İslam Nedir?

  İslamiyet bir antlaşma dinidir. rab ile köle arasında yapılan bir antlaşmaya dayanan bir site yönetimidir.
 2. testigo

  Var mıyız?

  varız... kendimizden ne kadar şüphe etsekte boşş. şüphe bir tür düşünmektir. bir şeyin düşünebilmesi için var olması gerekir. çünkü şüphe etmek için bile şüphe eden bir varlığın olması zorunludur..
 3. testigo

  Var mıyız?

  descartes düşünüyorum öyleyse varım derken, şüpheden bilgiye geçişini dile getiriyor.. yani varlığı metafiksel değil, akılsaldır, akla bağlar o da.
 4. dolaşık iki parçacığı birbirinden ayırıp ikisinide farklı ayrı yerlere koyduğumuzda evrenin iki ayrı ucunada koysak birinde bir değişiklik yapsak diğeride aynı şekilde değişir be etkileşime uğruyor bu eş zamanlılık anlamlı değil midir kendi içinde?
 5. bir defa olması mı sizce anlamlıdır. mesela einsteinin genel görelelik kuramı bizim evrenimiz için oldukça anlamlıdır herhalde..ama başka evrenler için muhtemelen anlamsızdır.. demek istediğim şey tüm bu var olanlar ne için anlamlıdır sizce?
 6. sen istiyorsun yakarış olmasın şu anlamsız bu mantıksız bu çirkin bu adaletsiz vs vs ama bunun adı hayat işte. kimin neye taptığı beni bağlamaz seni de bağlamamalı. sen o saçma şeyi eleştiriyorsun bir de. yaşadığı acıdan dolayı int,har eden insanlar var evet ama ne kadar rezilce görünse de size göre şuan böyle olsa da yıllar sonra bu da böyle olmayacak. acı dediğiniz şey artık pek hissedilmiyor desem belki inanmazsınız yani toplu büyük acılar yok denecek kadar az. belkı de hep böyleydi..
 7. testigo

  Bayramınız kutlu olsun

  vejeteryanlık bir seçimdir ama senin algınla alakalı bir seçimdir. ilkin algın değişmeli daha sonra vegan olursan birgün demek ki algın değişiyor demektir. bunda biraz birlik algısı vardır bence. dinler gibi geliyor veganlıkta.hepimiz biriz, eşitiz vurgusu ister bir tanrıyı baz alarak söylesinler, ister evreni vs fark etmez . hayatın nasıl verildiği varolduğu önemli değil hepimiz aynı derecede yaşama hakkına sahibiz.. insanların yasabilmeleri için hayvan eti şart değildir. bunu üretip tüketmek ise bir vahşettir. dünyayı onlar kadar hak ettiğimizi düşünmüyorum.
 8. hayat o kadar adildir ki sana verdiğini senin almana dahi müsaade ediyor. cok mu sıkıcı, yorucu vs çıkmak istersen çıkıyorsun. ama tüm bu her şeyi görmek var olmak büyük bir şanstır..evlat acısı şunu bunu boşver. sırf sevdiği kız tarafından terkedilen ergen genç pompalı ile kendisini kalbinden vuruyor. bu bir dilektir sadece evlat acısı yaşayan birileri bu acının dayanılmaz bir acı olduğunu bildikleri için annelerin babaların evlat acısı yaşamamaları için var oldukalrına inandıkalrı alllahtan dilerler.. bunu sizde biliyorsunuz, allahın nasıl bir karekteri olduğunu. onlara bakarak biliyorsunuz.
 9. hangi coğrafya hangi milletten bahsetdiğinize göre değişir bu. bir genelleme yapmak saçma olur..
 10. testigo

  Bayramınız kutlu olsun

  bir vejeteryen olarak söylüyorum kendinizi kandırmayın boş yere. bir başka halde görmek gerekiyor yaşamı. yaşamak için bizden daha az veya çirkin bir şansa kesinlikle sahip değiller. insan her şeyden öte kendi yerini unutmamalıdır. saygısızlık etmemelidir..derim
 11. testigo

  KÜRT TARİHİ

 12. testigo

  Kur'anın mucizelik yönlerine bir örnek

  çok biliyorsanız anlattın. istirham etmem mi bekliyorsunuz?
 13. testigo

  Kur'anın mucizelik yönlerine bir örnek

  hayvanlar ile yaşadığımız dünya da onlarla oldukça algı farkları ile yaşıyoruz. mesela bir yılanın gördüğü ve beyninde işlediği şey ile bizim işlediğimiz şeyin farkı. her canlı bizim dünyayı ya da varolanı kendi gözüyle görüyor. iinsalar alemi ile hayvanlar alemi arasında dahi büyük bir algı fark var maddeye karşı. tüm bu yaşanan her şey bir tesadüf mü? canlılığın oluşması için sağlanmış bu uygun koşullar sizce de haddinden fazla bir tesadüfü hak etmiyor mu?
 14. testigo

  Kur'anın mucizelik yönlerine bir örnek

  teşekkür ederim...
 15. testigo

  Kur'anın mucizelik yönlerine bir örnek

  yaptığımız modellemeler de kişilere göre değişiklik göstermeyecek mi? algılarımız farklı sonuçta olgularımızda farklı olmayacak mı? deneyle kanıtlanmış şeyler kesin bilgi olarak saymak ne kadar doğru?
×
×
 • Yeni Oluştur...