Jump to content

Hizip

Sadece Ateistler Grubu
 • İçerik sayısı

  921
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

Hizip Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

1.610 profil görüntüleme
 1. Hizip

  Dünya Erkekleri, Uyanın!

  Konuyla dolaylı olarak ilgili ve toplumda erkeğin yeri
 2. Hizip

  Sonsuz cennet

  Kafasına göre sallamıyor. Fosiller ve kalıntılar var. Bknz: Paleontoloji Bilim kesin cevaplar vermez. Daha bilimin ne olduğunu bilmiyorsun. Bulunduğu tahminler bulgulara göre belirleniyor. Kutsal kitaplar değil "kutsanmış kitaplar" diyeceksin. O kitapların bir yaratıcıdan geldiğine dair kanıt var mı? Yok. Var diyorsan bilimsel olarak ispatla. Muhammed ata binip aya çıktı değil mi? Çok mantıklı evet. Ağlayan kütük ve daha niceleri... Büyüklere masallar yersen... O inandığınız kitaplar insan aklına hakaret ediyor. Bilim sadece somut kanıtlar üzerinden ilerler. Örneğin Evrim Teorisi bilimsel gerçeklik taşır. Niye? Somut delilere dayanır. Kuran daha dünyanın şeklini bilmiyor düz diyor. Kaplanın kedigillerden geldiğini kabul ediyorsunuz ama insanın yani homo sapiens'lerin şempanze ile kuzen olduğunu bir türlü kabul edemiyorsunuz. Niye? Sizde aşağılık kompleksi var. Hatta uydurulan ve kutsanan kitabınızda Arap putu Allah "aşağılık maymunlar" diye hitap ediyor insanlara. Tanrınız da tıpkı sizin gibi kompleksli ve egolu. Niye mi? Çünkü o Allah putunu yaratan da sizlersiniz. Tanrınız bile sizden izler taşıyor. İnsanların yarattığı tanrılar insanlara benziyor.
 3. Hizip

  Demokrasiye artık inanmıyorum

  Demokrasiye alternatif yeni bir yönetim biçiminin ortaya çıkmaması hatta konuşulmuyor olmasının ana nedenlerinden biri ideolojilerin çeşitliği ve baskınlığıdır. Geçmişte ideoloji olarak ana unsurlar dinler ve mezhepler şeklindeydi. Ülkeler iç ve dış politikalarında bunlara önem veriyordu. Günümüzde halen devam ediyor olsa da aralarına yeni ideolojilerde eklendi. Türkiye'de mecliste bulunan partileri seçmenin bakış açısıyla örnek vermek gerekirse: MHP >>Milliyetçi - İslamcı AKP >> Ümmetçi - Mezhepçi HDP >> Etnik Milliyetçi - Ayrılıkçı CHP >> Ulusalcı - Milliyetçi Bu görüşler elbette gerçekte olanlar değil. Bu partilerin tamamı kendi tüzükleriyle bile çelişiyorlar. Geçmiş yüzyıllara bakıldığında bugünkü kadar farklı ideoloji yoktu. Bugün seçmen kitlesi farklı ideolojilerde olduğu için farklı siyasi partilere ihtiyaç duyuyor. Hatta çoğu seçmen "İçime sinmese de xxx partisine oy attım. Daha düzgünü yok" diyor. Kısacası var olan partiler bile yetersiz kalıyor. Bunda seçim barajının etkisi de büyük. Farklı düşünceler, ideolojiler olabilir ancak bu ideolojilerin devlet yönetiminde olması sakıncalıdır. Ülkenin çıkarlarını koruyabilmeniz, halkınızın refahını yükseltmeniz için sağcı solcu, şucu bucu olmanıza gerek yok. Bunu yapacak teknotratlardır. Yeni bir sisteme geçileceği zaman meclis değil siyasi partiler kaldırılmalıdır. Dar bölge seçimleri olmalı ve milletvekilleri teknotratlardan oluşmalıdır. Bunun dışında belediye meclislerinin (bölgesel yönetimlerin) o il bazında yetkileri güçlendirilmelidir. Örneğin aynı miktarda su tüketildiği halde su faturaları her ilde nasıl farklı geliyorsa her şey farklı olmalıdır. Neye göre farklı olacak? Bunu şehir meclisleri belirleyecek. Bugün bu dediklerimin bazıları kağıt üstünde var. Uygulama ve yetki alanları ise çok yetersiz. Neden? Siyasi partilerin işine gelmiyor. Bu dediklerimi ABD başkanlık sistemiyle karıştırmayın. ABD meclisi teknotratlardan oluşmaz ve ideolojiler vardır. Bizim aslında yöneticilere değil idarecilere ihtiyacımız var. İdeoloji siyasetçiler için bir kostüm gibidir. İstediklerini elde etmek için demokrasi oyununda rol alırlar. Bu oyunu bozmanın tek yolu siyasi partilerin kapatılmasıdır.
 4. Hizip

  İleti Beğenme

  Olumlu oylamaya katılıyorum ancak olumsuz oylama doğru değil. Kişi iletiyi / açılan konuyu beğenmiyorsa niye beğenmediğini yazacak. Yazacak ki forum ortamında tartışma, görüş alışverişi devam etsin.
 5. 1- https://www.google.com/search?site=&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=638&q=kurban+kesimi+mezbaha&oq=kurban+kesi&gs_l=img.1.1.0l10.1222.9072.0.13919.19.13.3.3.3.0.140.1216.1j9.10.0....0...1ac.1.64.img..3.16.1200._tCbIAHMtgE#imgrc=hSCDJTlL19PpnM%3A 2- https://www.google.com/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACYUggyU5S9fTIjhp6TFj9csXILNW_1gf10zAC1m-lm3kdsbZCz5w1eJPleqc6T2EvNoZBjEyQnrpxlkBlu4pR5pcMrioSCWnpMWP1yxcgEU9reJ2ga9mHKhIJs1b-B_1XTMAIRbTCpOFQEB0AqEgnWb6WbeR2xthH-LezRtWbIjCoSCULPnDV4k-V6EbLZEd3Yv04kKhIJpzpPYS82hkER1vcjtoWARoUqEgmMTJCeunGWQBHtj6kxYH7lCSoSCWW7ilHmlwyuERDtvGbcoSqN&q=kurban kesimi mezbaha&bih=638&biw=1366&ved=0ahUKEwiwqOX6qoPPAhXHwBQKHY4kA-cQ9C8ICQ 3- https://www.google.com/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACYEGGsAsa0sUIjgHs8I61DVZ4LBnqYYnA5zcX_1DKLwIGHXwwl2K8qHRKjatO9SdMbPL31m-lm3kdsbZTPpV3ajbSCyoSCQezwjrUNVngERhqGpWtpi-BKhIJsGephicDnNwRbY5NcY4YE4MqEglf8MovAgYdfBHgwPcolhFnVyoSCTCXYryodEqNEasQR97kXTFZKhIJq071J0xs8vcROma8iGpGEJgqEgnWb6WbeR2xthH-LezRtWbIjCoSCVM-lXdqNtILEa8F-0ivglGK&q=kurban kesimi mezbaha&bih=638&biw=1366&ved=0ahUKEwjzzIKGq4PPAhVDyRQKHQlrBC0Q9C8ICQ Bu linkleri inceleyebilirsiniz.
 6. Hizip

  Dindarlık (Dinsizlik) Fazlalık mı, Eksiklik mi?

  Bunlara alternatif olarak Apateizm var. Bknz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Apateizm
 7. Hizip

  Demokrasiye artık inanmıyorum

  Merhaba. Antik Yunan 500'ler meclisi dönemi hariç hiçbir toplum bugüne kadar demokrasiyle yönetilmedi. Demokrasinin temel problemi siyasi partilerdir. Dar bölge seçimlerinin olmaması da yine demokrasinin önündeki önemli engellerden biridir. Siyasi partiler toplumsal zıtlaşmayı sağlayan temel araçlardan biridir. Siyasi erkler küresel elit tarafından yönetilir. Şirketler ve elit olarak nitelenen sermaye sahibi aileler siyasi partileri şekillendirirler. Her partide kendi adamları vardır. Türkiye'de de bunun örnekleri mevcuttur. Arkadaşlar. Millet oy attığı milletvekilinin adını bilmiyor. AKP'lisi, CHP'lisi ve MHP'lisi de dahil tüm paritlerin seçmenleri çok muhafazakar(tutucu/bağnaz manasında). HDP zaten terör partisi ona girmiyorum bile. Örnek: Her parti dönem dönem saçmalıyor ve ülke çıkarlarına ters siyaset üretebiliyor. Bu tip durumlarda seçmen kitle (bahsettiğiniz cahiller) oy attıkları partilerin yaptığı yanlışları görmüyor / görmezden geliyor. Demokrasi son yüzyılın en büyük yalanlarından biri. Demokrasiyi de sermaye sahipleri icat etti. Kraliyet vb. yönetimleri yıkarak kendi şirketlerini ve egemenliklerini genişletmeyi ve de dünyaya hükmetmek istediler. Şuan istediklerini kısmen başarmış durumdalar. Savaşları ülkeler değil şirketler çıkarıyor ve şirketlerin çıkarları doğrultusunda yapılıyor.
 8. Hizip

  Zeka nedir? Akıl nedir? 2si arasındaki farklar nelerdir??

  Sövmek ayrı bir konu eleştirmek ayrı konu. Sen bu soruyu sorarsan sana da sorular yöneltilir... Türkiye de dahil olmak üzere müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde ramazan ayında oruç tutmadığı için dayak yiyen insanlar var mıdır? Vardır. İslam ülkelerinde inançsız ya da eşcinsel olduğu için insanları dövmek, döverek öldürmek ya da meydanlarda asmak faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır? Sorduğun soruya gelelim... İslam da dahil yeryüzündeki her düşünce her şahıs ve her şey eleştirebilir. Mevcut bilgilerin ve düşüncelerin eleştirilmesi (bilimsel temelde) bugünkü teknolojiyi ve seküler ahlak felsefesini oluşturmuştur. Sövmek ise kişiye kalmış bir durum. İslamın öldürdükleri yanında birilerinin sövüyor olmasına bu kadar takılma derim.
 9. Hizip

  Müzikle Açalım

  Harika bir remix olmuş.
 10. Hizip

  Önce hangisi: Sümerler mi, Mesaj mı?

  İlk insan diye bir şey yoktur. Konuyla ilgili anlatım:
 11. Hizip

  Ateistlere bir soru

  Bunu kendisi mi söyledi? Seninki sadece bir varsayım. Ya ölmüşse diye hiç düşündün mü? Al sana başka bir varsayım. Hesap sormama engel olan ne? Hesap sorarsam ne olacak? Yakacak mı beni? Cıs mı yapacak Uçan Sipagetti Canavarı da gerçek Tanrı olabilir. Ne yapalım yani?
 12. Hizip

  Kurandan Hadis Meselesi

  Bilim, teknoloji geliştikçe ve insan hakları yaygınlaştıkça bu dincilerin işi epey zorlaştı. Şimdi hadisleri reddetme eğilimine geçtiler ve son 20 yıllık süreçte bu tip hocalar ortaya çıktı. Edip Yüksel bunlardan biri. Hadisler çok mantık dışı, yalan ve sapkınlıklarla doluymuş. Sanki İslam çok akla uygun, çok insancıl da... Bunlar yakında evrimi de kabul edecek az kaldı.Hatta aralarında evrim Allah'ın hikmeti diye homurdanmaya başladılar bile.
 13. Hizip

  Ahlak inancı obsesif kompulsif bir bozukluktur.

  Toplumdan topluma değişen ahlak normları olduğu gibi evrensel ahlak normları da vardır. Örneğin hırsızlık ve tecavüz eylemleri tüm ülkelerde ahlaksızlık olarak tanımlanan davranışlara örnek gösterilebilir. Bu davranışları sergileyen birinin içi rahatsa (vicdan yapmıyorsa) o birey; toplumsal yaşama uygun değildir. Bu tip davranışlar hukukta "Yüz Kızartıcı Suçlar" olarak geçer. Örneğin Özgecan Aslan tecavüz edildikten sonra öldürüldü. Bu eylemi gerçekleştiren kişi mi bozuk yoksa bu tip suçları işlemeyen, ahlaklı olan insanlar mı? Başlıkta "ahlak inancı" yazılmış. Ahlak bir inanç mıdır? Evrensel normlardan bahsediyorsak kesinlikle değil. Günümüzdeki (evrensel) ahlak kuralları Seküler Ahlak Felsefesi sayesinde gelişti. Seküler unsurlar ne zamandan beri inanç oldu(?) Kişisel takıntıları ahlak olarak tanımlamak yanlış. Konuya yazan arkadaşlardan biri market örneğini vermiş ama o davranışın ahlakla ilgisi yok. Konu sahibine hitaben: Ahlakı "bozukluktur" diye tanımlayabilmeniz için önce ahlakın ne olduğunu ve ne olmadığını bilmemiz gerek.
 14. Hizip

  İslami isim değişikliği (TAVSİYELERİNİZ)

  Hoşuma giden erkek isimlerini yazıyorum Toprak, Bulut, Nehir, Alp, Kaya, Tayfun, Tufan. (doğa ile ilgili isimler) Tutku, Efe, Yiğit... Bu yazdığım isimlerden biri de benim adım belki adaş oluruz Aklıma gelirse daha sonra tekrar yazarım. Bol şans.
 15. Hizip

  TÜRKİYE NÜKLEER BOMBA ÜRETMELİ

  Bomba yerine son nesil teknoloji üretsek daha çok dikkate alınırız. Ekonomisi güçlü olan bir ülkeyi herkes dikkate alır.
×
×
 • Yeni Oluştur...