Jump to content

Ya Sonra

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  8
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Ya Sonra Hakkında

 • Derece
  Newbie

Güncel Profil Ziyaretleri

50 profil görüntüleme
 1. Ya Sonra

  Ulusalcılar komünist midir?

  Ulusalcılar komünist değil. Ulusalcı deyince aklımıza komünistlerin gelmesinin sebebi kanımca Perinçek'in bir dönem komünist olmasından kaynaklanıyor. Saydığınız isimler kendilerini Atatürk devrimlerine bağlı, milliyetçi olarak tanımlar. Cumhuriyetçidir onlar.
 2. Ya Sonra

  Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

  Bilincin yok olması durumunu bazı materyalistlerin ''doğmadan önce nasıl hissediyordunuz, 1800'lü yılları hatırlıyor musunuz mesela?'' diye örneklediğini gördüm. Evet 1800'lerde neler olup bittiğini bilmiyorduk çünkü yoktuk, ama bir kere yaşam pınarından tattık ortaya bir yaşanmışlık çıktı, bilinç gelişti, bilinç yaşanmışlıklarına rağmen son bulabilir mi?
 3. Ya Sonra

  Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

  O halde bilinç tamamen yok oluyor, yine dediğime geliyoruz.
 4. Ya Sonra

  Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

  Bilinç yeniden nerede oluşuyor, başka bir canlının bedeninde mi?
 5. Ya Sonra

  Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

  Katılıyorum haklısınız. Savaş durumu sosyolojik bir olay olmasından dolayı insan etkisiyle ortaya tek bir durum çıkmıyor. Bu başlıkta galiba daha çok iki ülke askerlerinin savaşmasından böyle bir sonuca varılmış. Savaşın daha karmaşık durumlarını ele alırsak kişinin pozisyonu ve olası sonuçlarla birlikte verilen cevap değişebilir.
 6. Ya Sonra

  Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

  Peki, maddi şeyleri bir kenara bırakalım, hayatınız ya da özgürlüğünüz söz konusuysa, bu durumda da savaşmak boşuna mıdır?
 7. Ya Sonra

  Boşuna savaşacaksınız ve öleceksiniz.

  Savaşın gelişimine nedenlerine bakarsak belki fikrimiz değişebilir. Herhangi birisi size ait olan bir şeye el koyuyorsa yahut size hak etmediğiniz şekilde davranıyorsa tepki göstermez misiniz ve bu durumda bir savunma biçimi geliştirmez misiniz? Savaşta da ekonomik ve siyasi sebeplerle çıkarılan savaşları saymazsak, yaşadığınız şehre olası bir işgal halinde, hakkınızın gasp edildiği bir durumda mücadele etmek, kendinizi, ailenizi ve diğer yakınlarınızı ve mallarınızı korumaya çalışmak olması gereken bir savunma biçimi değil midir? Ya da uzak bir şehirde düşman askerleri şehri ele geçirip yavaş yavaş sizin bölgenize gelmeye başladıklarında kendi şehrinizin de işgal edilmemesi için size uzak olan şehre gidip düşmanı durdurmaya çalışmak akıllıca değil mi? Belgesellerde bile sürü halinde yaşayan canlılara, aynı canlı türünden başka bir sürü saldırdığında birlikte mücadele edip karşı koyuyorlar. Canınız ve mallarınız risk altındaysa ve eğer savunma amacıyla yapılıyorsa ve yaşamak istiyorsanız savaşmak boşuna değil gibi geliyor bana.
 8. Ya Sonra

  Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

  Ölümle ilgili eski konuları okudum.Öldükten sonra bir hiç olmak, kaybolmak, yok olmak düşüncesi... Ne bileyim. Bilinç gerçekten beyinde var olup biten bir şey midir? Aksini düşünen ateistler var mıdır ya da bu konuda böyle düşünenler gerekçelerini anlatabilirler mi?
×