Jump to content

YILDIZLAR NEREDEDIR?

Recommended Posts

Nuh 15 - "Görmediniz mi Allah yedi göğü uygun tabakalar halinde nasıl yaratmış?"

Nuh 16 - "Ve Ay'ı bunların içinde bir nur yapmış, güneşi de bir lamba kılmış

ayette anlatıldığına göre 7 göğü gündüzleri güneş,

geceleri ay aydınlatıyor

bu durumda göğün en dış katmanı bile atmosferin dışında olamaz ki burada göğün en alt katında yıldızların olduğundan bahsediliyor

Tuu,sozsuz olup olmadigi tartisilan evren icin ay ve gunes yetmis.Zavalli gunesin de bir yildiz oludunu o sus kandillerinden baska bir sey olmadigini bilmiyor.Al sana ayan beyan bilimsel celiski iste.

Evet,muminler bir cevabiniz var mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yedi Kat Sema :

Kur'an-ı Kerim'in en büyük müucizesi onun i'cazı olup bu ayet bu i'caz meselesine en güzel örneklerden briisidir....

Kur'an Kelamullah olduğu için İsm-i Azamdan ve her isimin azami mertebesinden gelir.. Rabbül Aleminden, Beşere bir hitap, bir nasihat, bir ölçü, bir nur, bir ışık, bir anahtardır.. Saadet-i ebediyenin anahtarı..

Kur'an her asra ve o asırdaki muhtelif mertebelerdeki insanlara hitap ettiği için en avam insanın dahi her devirde bilebileceği, akledebileceği şekilde hitap eder.. Bu özellik başka hiç bir kitapta bulunmaz. İşte bunun için bile Kur'an tek başına mucize ve Allah kelamı olduğu açık bir delildir...

Şimdi bu ayet ile bahsedilen yedi kat meselesi.....

Yer, gök ve Sema için aynen geçerli olabileceği gibi; Kainat olarak ilmen bildiğimiz bütün büyüklük sadece ve sadece 1. kat sema da olabilir... Kainatı bütünü ile ihata etmeden bu ayete ancak böyle ahmaklar itiraz edebilir..

Sitelerde Paylaş

Kur'an Kelamullah olduğu için İsm-i Azamdan ve her isimin azami mertebesinden gelir.. Rabbül Aleminden, Beşere bir hitap, bir nasihat, bir ölçü, bir nur, bir ışık, bir anahtardır.. Saadet-i ebediyenin anahtarı..

Çince daha anlaşılır olurdu yada japonca.

Sitelerde Paylaş

Sizin anlamadığınız yada anlamak istemediğiniz yada bilmediğiniz mesele şudur ki;

Bu Kainat bir kitaptır; Kur'an ise bu kitabın cisimleşmiş halidir... Bir kitapta yazarın kendisini bulamazsınız; Kitapta katibin ilminin, sanatının tecellisini bulursunuz.. Siz kitabın sayfaları içerisinde yada harflerin şekilleri içerinde yazarı arıyorsunuz...

Cenab-ı Hak bu Kainatta İsim ve Sıfatları ile tecelli ediyor... Bu tecelli külli yada cüz-i olsun farklı mertebelerde ve farklı şekillerde oluyor..

Bir diğer hususta Kendimizi çok ehemmiyetli görmemiz.... Herşeyi kendimize maal etmemizden kaynaklanıyor.. Oysa milyarlarca İnsan var ve bir o kadardan fazlasıda gelip, gitmiş.. Süreç sürekli devam etmekte.. Biz ahirete ve Esma-yı ilahiye bakan cihet ile kıymetliyiz; dünyaya ve şahsımıza bakan ciheti ile hiç hükmündeyiz...

Çünki şu kainatta ilmen biliyoruz ki; milyarlarca galaksi var; bu galaksiler içinde milyarlarca gezegen var.. Her an binlerce gezegenler, güneşler hatta galksiler yok olmakta... Düşünün ki şu dünyamız içinde barındırdığı onca hayat formu ile bir anda yok olsa bu kainat için ne önemi var.. Bizim feryatlarımızı, özlemlerimizi, korku ve endişelerimizi; emellerimizi ve arzularımızı kim biliyor...

Dışarıya dönük yaşadığımız için hayatı dışımızda sanıyoruz; oysa herşey içimizde olup bitmekte... Bu içimizdeki tecelli ise bizim sahip olduğumuz vasıflara göre mertebeleniyor... İşte her ismin farklı mertebelerde tecelli etmesi yada tecelli edip etmemesi ile İnsanın vasıfları değişiyor...

Kimi insan bu ayetten şu dünyamıza mahsus bir gökyüzünü düşünürken; kimisi koca kainatı düşünür.. Hatta bazı Ehl-i Kalblerin keşf ve ilham ile bildiğine göre bizim ilmen bilip bulabilebileceğimiz bütün büyüklük sadece 1. kat göğün bir kısmı olacak... Gerisini siz hayal edin...

Sitelerde Paylaş
Sen bana evrenin bileşkelerini yaz. bakalım sen mi ahmaksın ben mi.

Bir insanı meni gibi bir sıvıdan ve tek bir hücreden; bir ağacı tek bir toumdan, bir kuşu yumurtadan yaradan Rabbimiz bu Kainatı da Mahiyeti meçhur bir tek tohumdan yaratıp bir ağaç gibi büyütmekte ve ahiret alemine İNSAN denilen meyveler yetiştirmekte...

Hava gibi bir zerreyi pek çok farklı formlara sokup, binlerce farklı vazifeler ile vazifelendiren; su gibi bir maddeyi buhara yada buza dönüştüren yaradıcımız; Bu kainatı da ESİR denilen tek bir maddeden halk ve icat etmiş... Kudretine perde olması için o maddeyi gizlemiş ve şekilden şekile sokmuş... Biz insanlarıda İlmini ve Sanatını keşf ve zevk etmemiz için Akıl ve İrade ile yaratmış..

İlmin Keşf edebildiği kısmı için bknz : www.google.com

Sitelerde Paylaş

Komiksiniz, dar fikir, dar düşünce... Kponu ile hiç alakasız itham ve laf sokuşturmalar ile uraşmak pek adetim değildir ama bukadar cahilce bir lafa karşı şunu söylemek istiyorum ki;

Bu dünya hayatında çaba sarf etmemen gereken belkide tek şeyt Ölümdür.. Çünki illaki öleceksin... Hatta ne kadar yırtınsanda yine ökleceksin... İşte o zaman bu kainat kaç bucakmış görürsün...

Sitelerde Paylaş
Komiksiniz, dar fikir, dar düşünce... Kponu ile hiç alakasız itham ve laf sokuşturmalar ile uraşmak pek adetim değildir ama bukadar cahilce bir lafa karşı şunu söylemek istiyorum ki;

Bu dünya hayatında çaba sarf etmemen gereken belkide tek şeyt Ölümdür.. Çünki illaki öleceksin... Hatta ne kadar yırtınsanda yine ökleceksin... İşte o zaman bu kainat kaç bucakmış görürsün...

ölüp de geri gelen biri var mi? Varsa anlatsin diger taraftaki hayati. Aslinda cahil olan sizsiniz. Sen ne kadar kuranin kurallarini uygulayip günde 5 vakit namaz kilsan da yine o tabuta girer hicbirsey göremezsin, hissedemezsin, duyamazsin.

Hepiniz bitiksiniz, hayatinizi bos islere adamissiniz, ot gibi gelip ot gibi gideceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Mask arkadaşım,

Ölüm demişsin ya... İşte din oraya saklanıyor, oradan besleniyor. İnsanlar fani olmayı kabullenemiyorlar ve sonsuzluğu vaad eden dinler onları bu zaaflarını kullanarak tutsak ediyor.

Ölümlü dünyayı sen de kabul etsen çok iyi olacak. Bu en büyük olgunluktur.

Ben birgün öleceğim... Derin kapkaranlık bir uyku... Bir daha uyanmayacağım... Bu beni ne korkutuyor ne de üzüyor. Ama yaşamak isterim, bugün ölmeye niyetim yok. Yapacak çok iş var...

Hayatımda bir kaç kere ölümle burun buruna geldim... Bir tanesinde tamam bitti dedim... Ama o an sadece annemin üzüleciğini düşünüyordum. Hatta beni Türkiye'ye felan götürmezler, buraya gömerler şimdi diyordum... Beni kimsenin tanımadığı tropik bir adada ölüp gidecektim...

Uzun lafın kısası, ben ölümden korksam tanrı yok demezdim.

Bilgehan

Sitelerde Paylaş

İman ölümün arkasına saklanmıyor; ölüm perdesini aralayıp, arkasında saklanmış hakikati bize bildiriyor...

İlim hiç bir zaman mutlak ve muhit bir hakikat değildir... Bu Kainatı bir yapan varsa! ki Var; Elbet ne yaptığını bilen birisidir... Aksini ispat için bütün kainatı ihata eden bir kudret lazım ki; Hayır yedi kat değil diyebilsin..

Sitelerde Paylaş

bir kere denizin ortasında bir taşın üzerinde iken dalga çarptı denizin dibini boyladım.tekrar yukarı çıktım.taşın üzerine.sonra karaya yüzdüm.bacağım kanıyordu.

bir kere araba ile tıra vurdum.içeri basınç gelmedi.arabayı tamir ettirdim.

bunların hiç birinde senin kıytırık tanrın aklıma gelmedi.

Sitelerde Paylaş
İman ölümün arkasına saklanmıyor; ölüm perdesini aralayıp, arkasında saklanmış hakikati bize bildiriyor...

İlim hiç bir zaman mutlak ve muhit bir hakikat değildir... Bu Kainatı bir yapan varsa! ki Var; Elbet ne yaptığını bilen birisidir... Aksini ispat için bütün kainatı ihata eden bir kudret lazım ki; Hayır yedi kat değil diyebilsin..

laf salatası bunlar.bilim gerçeği yansıtır.tek yol göstericidir.zaten bilimi yol gösterici olarak algılayamadığımız için geri kalmışız.bu kainatı yapan biri vardı da erkeğe niye meme verdi?

Sitelerde Paylaş
Yedi Kat Sema :

Kur'an-ı Kerim'in en büyük müucizesi onun i'cazı olup bu ayet bu i'caz meselesine en güzel örneklerden briisidir....

Kur'an her asra ve o asırdaki muhtelif mertebelerdeki insanlara hitap ettiği için en avam insanın dahi her devirde bilebileceği, akledebileceği şekilde hitap eder.. Bu özellik başka hiç bir kitapta bulunmaz. İşte bunun için bile Kur'an tek başına mucize ve Allah kelamı olduğu açık bir delildir...

Şimdi bu ayet ile bahsedilen yedi kat meselesi.....

Yer, gök ve Sema için aynen geçerli olabileceği gibi; Kainat olarak ilmen bildiğimiz bütün büyüklük sadece ve sadece 1. kat sema da olabilir... Kainatı bütünü ile ihata etmeden bu ayete ancak böyle ahmaklar itiraz edebilir..

arkadaşım vaaz vermeyi bırak da mantıklı bir açıklaman varsa söyle. söylediklerinde konuyla ilgili hiçbir iddia varsayım bilgi yok. sadece en sonda ahmak demişsin. islamcılar (özellikle nurcular) bu yönteme genellikle çuvalladıkları zaman (ki bu da sıklıkla olur) başvururlar. yüzlerce defa karşılaştım bununla. yine aynı şey. şunu iyice anlaman gerekiyor : burası cemaate vaaz verdiğin bir ortam değil. onun için bir cevabın teorin ya da fikrin varsa konuyla ilgili söyle. kendini cevap vermek zorunda hissediyor olabilirsin ama bu şekilde komik duruma düşüyorsun benden söylemesi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...