Jump to content

ATATÜRK'ÜN DİN HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

Recommended Posts

Türk tipi var mı yok mu? Bu ne yaaa... Türk tipi ne? Elimize metre alıp kafatası mı ölçeceğiz?

Hem soruyorum size Türk kim?

Siz misiniz?

Yoo bende değilim.Bu topraklarda yaşayanlarda değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3. Selimle Atatürk'ü bir tutan pisliklere:

===>

Bahsettiğin kişiler CEBRail ve ben oluyorum heralde..Ettiğin hakaretler de cabası.

3.Selim ve Atatürk'ü biz nerede bir tutmuşuz?Provake etmeye çalışma.Cebrail de ben de yutcak cinsten değiliz çünkü.

Osmanlı Devleti yönetiminde yenilikçi,çağdaş,değerli padişahların da olduğunu söylemek,Atatürkle bu padişahları bir tutmak anlamına gelmiyor.Sizin,olayları tarih ve zamana göre algılayamama sorununuz var zaten.Tarih ve siyaset,bilimsel olarak fazlasıyla soğukkanlı olmayı gerektirir.

Şimdi git akademik çevrelerde kitapları okunan tarih araştırmacıları ve siyaset bilimcilerinin kitaplarını oku.Ondan sonra bizi aydınlatmaya kalk.

Ayrıca illaki kusur görmek istiyorsan bak Atatürk Türk değildi denilmiş.Benim tanıdığım Mustafa Kemal'e yapılacak en büyük hakarettir bu..

Ama mazur görüyorum..sayfalar dolusu başlıkta anladığım üzere "türk"olmak kültürel bir kimlik ifade etmiyor sizin için,belli :)

Sitelerde Paylaş

Yoo bende değilim.Bu topraklarda yaşayanlarda değil.

Yani kimse Türk değil diyorsunuz Ya da NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE sözünü aslında ATATÜRK boşa söylemiş diyorsunuz, kimse Türk olmadığına göre değil mi?

Ya da şöyle sorayım insanların Türk olmadıklarına nasıl karar veriyorsunuz? Elinizde bir ölçüm aleti filan mı var. Kanını çekip; "hmmm sen %0.01 Türk, %0.5 Arap, %50.1 bilinmeyen (artık orasını dedelerine soracan), % bilmem kaç kadar da Eskimosun. -İyi ama atalarım eskimo topraklarına gitmedi; demek ki onlar size gelmiş, artık gelince ne yapmışlar orasına girmeyecen... RTÜK var... Admin var... banlanma var..." filan mı diyorsunuz. Müthişsiniz, sizi tebrik ediyorum...

Bu arada yazıyı yazarken aklıma geldi Atatürk'ün makedon olduğuna karar vermek için nasıl bir ölçüm yaptınız? Ya da bana bunu nasıl ispatlarsınız... Madem bir iddia atıyorsunuz ortaya o zaman nedenlerini dinleyelim değil mi?

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mrguitar ve vahşikerpeten'e cevap vereyim derken başlık konusuyla ilgili yazmayı unutmuşum.

Ciddi akademik kitap ve yazılara baktığımızda Atatürk'ün islam ve diğer bütün dinlere karşı olduğunu görüyoruz.

Askeri zafer kazanılıncaya kadar Din'in kullanıldığı fakat mesela 1922'de izmir'e girildikten sonra Hacı bayram'a gidelim ve şükran duası yapalım denildiğinde Atatürk'ün benim kimseye böyle bir borcum yok şeklinde cevap verdiği geçiyor kaynaklarda..

19.yy da batı pozitivizm'in yani bilime inanmanın,Türkiye'de 20.yy da etkili olmaya başladığını ve Atatürk'ünde aydınlanma olarak ifade edebileceğimiz bu süreçte tüm dinleri safsata olarak nitelendirip,sadece tek tanrı Deizm(yaradancılık)inancına sahip olduğu çok net bir şekilde görülüyor.

Afet İnan'ın anılarını okuduğumuzda da Atatürk'ün bir tanrı inancının olduğu çok belli.

Özellikle sezgilerine ve rüyalara karşı özel bir ilgisi var.

Sitelerde Paylaş

Beni ırkçı sananlar var sanırım aranızda.Antropologlar'da ırkçı mı oluyor bu durumda ?

Ben sadece bu topraklar üzerinde Türk'lerin yaşamadığını ve Atatürk'ün Türk olmadığını ifade etmek istiyorum.

Hayır bunu söylemenin neresi ırkçıLIK,ben bütün Türk olmayanlar çıksın buradan mı diyorum,Sadece Türk değiliz diyorum.

Bizim Türk olmamız için en başta Çekik gözlü olmamız gerekiyor.Ha ben çekik gözlü olamadığımız için üzülmüyorum elbette sadece bunu söylüyorum.

Atatürk'ü sizden çok seviyorum,Çünkü siz hala onu Türk yapma derdindesiniz,Çünkü eğer onun Makedon veya Yahudi olduğu kanıtlanırsa onu satacak insanlarsınız.Ama ben satmam,Makedon olduğunu kabul ediyorum,siz etmiyorsunuz,Onun illa Osmanlı'lı olmasını istiyorsunuz.Burada asıl ırka bakan sizsiniz.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni ırkçı sananlar var sanırım aranızda.Antropologlar'da ırkçı mı oluyor bu durumda ?

Ben sadece bu topraklar üzerinde Türk'lerin yaşamadığını ve Atatürk'ün Türk olmadığını ifade etmek istiyorum.

Hayır bunu söylemenin neresi ırkçıLIK,ben bütün Türk olmayanlar çıksın buradan mı diyorum,Sadece Türk değiliz diyorum.

Bizim Türk olmamız için en başta Çekik gözlü olmamız gerekiyor.Ha ben çekik gözlü olamadığımız için üzülmüyorum elbette sadece bunu söylüyorum.

Atatürk'ü sizden çok seviyorum,Çünkü siz hala onu Türk yapma derdindesiniz,Çünkü eğer onun Makedon veya Yahudi olduğu kanıtlanırsa onu satacak insanlarsınız.Ama ben satmam,Makedon olduğunu kabul ediyorum,siz etmiyorsunuz,Onun illa Osmanlı'lı olmasını istiyorsunuz.Burada asıl ırka bakan sizsiniz.

Kerpeten ben sana ırkçısın falan demedim..ırkçıysan bile keşke bütün ırkçılar senin gibi zararsız olsa :D

Yanlış öğrenmişsin sadece.Bak benim ailem Gürcü kökenli mesela.Ama benim kültürel kimliğim "türk".Ben Türküm yani.

Mustafa Kemal'i ben de cok severim.Cumhuriyet kazanımlarını elimin tersiyle itecek kadar sersem biri de hiç değilim.Fakat Osmanlı Devletinde de yenilikçi,çağdaş padişahların olduğunu göremeyecek kadar kör değilim.Artısı ve eksisiyle bir tarihe damgasını vurmuş bir imparatorluk geçmişimiz var.

Osmanlı yarı yarıya şeriat devletiydi belki..fakat bir imparatorluk geleneğinden gelen tüm dinlere saygılı duruşu vardı.19.yy da batıdan cok fazla kanun alındı.Şeriat devlet yönetiminden çıkıp sadece evlilik ve miras gibi konularda belirleyici olmaya başladı.

Osmanlı hiçbir zaman tipik şeriat devleti değildi.Tipik bir şeriat devletinde meyhane kültürüne rastlanmaz.Hiçbir kiliseye,havraya vs..dokunulmamış.3.selim'den sonra yobazlar yönetimi almış vs..Atatürk döneminde ise düşünün milli mücadele yıllarında içki yasağının meclisten geçip yobazların baskın olduğu bir ortam var.Atatürk'ü değerlendirirken de bu zaman ve mekana göre bakmamız lazım.

Son olarak şunu da ekleyeyim kerpeten..Atatürk yahudi ya da makedon falan da değildir.Çok yakın bir tarih..kaynaklar ortada.

Ali rıza bey de,Zübeyde hanım'da konyalı türkmenlerdendir..ve ayrıca Atatürk bence kültürel olarak da tam bir türkdür. Din dogmaları yerine bilime yönelmesi O'nu Türk kimliğinden çıkarmaz.Hayatının sonuna kadar,ona sunulan her sofrada çoğunlukla kuru fasulye,pilav,komposto,kavun,peynir tercih edecek kadar,safiye ayla ve türk müziğiyle duygulanabilecek kadar kültürel bir türktür.

Sitelerde Paylaş

Kültürel Türk olabilir,bende Kültürel bir Türk'üm.Ama Makedon olduğunu kabullenmek gerek,kabullenmemek onun Makedon olduğu kanıtlansa onu satmak demektir.Çünkü Atatürk Selanik'te doğmuştur,Osmanlı işgal ettiği yerleri ASİMİLE EDER.Atatürk'te osmanlı asimilesine maruz kalan bir aileden geliyor.Ayrıca Atatürk'te Makedon kültürü var,Balkan müzikleri çalında içindeki Makedon'u çıkarırdı bazen.Atatürk batı kültürüyle yetişmiştir.Türk müziği dinlemesi,sofrada türk yemeklerini yemesi bunu değiştirmez.Atatürk'ün asaleti,duruşu,tipi,hareketleri tamamen Avrupaidir.Ben Atatürk'ü böyle kabul ederim ve böyle severim.

Nazi Almanya'sıda tarihe damga vurmuştur ama onu artısıyla eksisiyle sevelim diyorlar mı ?

Osmanlı'da eksiler daha fazlaydı ve ben böyle bir şeriat devletini kabullenmiyorum.

Ha osmanlıyı bu nedenle eleştirmiyorum,Sonuçta o dönemde bütün imparatorluk ve devletler din sömürüsü yapıyordu,sadece osmanlı değil.E onları artık kimse kabul etmiyor,bizde osmanlıyı kabul etmemeliyiz.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

selam

ey güzide komutan

ey gerçek komutan

ve ey bizi bizden iyi tanıyan ve bizi ileri medeniyete taşımak adına adımlar atan komutan

toprağın bol olsun

yattığın yerde huzurla yat

biz varsak senin dahi aklın ve fikirlerin sayesinde varız

sana bir türk genci olarak şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum

seni içten gelen bir sevgiyle seviyorum mustafa kemal paşam

Sitelerde Paylaş

elbette sizi ırkçı olarak görmüyorum. Ancak merak ediyorum insanların Türk olup olmadıklarını nasıl anlıyorsunuz. Çekik gözlü olmayan Türk değildir diyorsanız size John Paul Roux'ın Türkler kitabını okumanızı tavsiye ederim. Ön Türkler ve sonrasında olan değişiklikler ve diğer ırkların durumları hakkında geniş bir bilgiye sahip olursunuz.

Atatürk'ü sevmenin bir mertebesi olmadığını ve bizden daha çok sevdiğiniz fikrini; mubadele olarak algılıyorum. Ancak şunu belirterek söyleyeyim. Ben Atatürk'ün Türk milliyetçiliği vasfına iliklerime kadar inanmış birisi olarak onun ırkının ne olduğundan çok ne yaptığına önem veririm. Ancak söylenen her iddianın da kanıtı istemek; herşeyden öte realistliğin gereğidir.

Ayrıca sorun Atatürk'ü satma meselesi değildir. Ona inanmak meselesidir. Siz ortaya bir iddia attınız, bende sizden kanıt istiyorum. Size bunu inandıran nedir?

Kültürel Türk olabilir,bende Kültürel bir Türk'üm.Ama Makedon olduğunu kabullenmek gerek,kabullenmemek onun Makedon olduğu kanıtlansa onu satmak demektir.Çünkü Atatürk Selanik'te doğmuştur,Osmanlı işgal ettiği yerleri ASİMİLE EDER.Atatürk'te osmanlı asimilesine maruz kalan bir aileden geliyor.Ayrıca Atatürk'te Makedon kültürü var,Balkan müzikleri çalında içindeki Makedon'u çıkarırdı bazen.Atatürk batı kültürüyle yetişmiştir.Türk müziği dinlemesi,sofrada türk yemeklerini yemesi bunu değiştirmez.Atatürk'ün asaleti,duruşu,tipi,hareketleri tamamen Avrupaidir.Ben Atatürk'ü böyle kabul ederim ve böyle severim.

Nazi Almanya'sıda tarihe damga vurmuştur ama onu artısıyla eksisiyle sevelim diyorlar mı ?

Osmanlı'da eksiler daha fazlaydı ve ben böyle bir şeriat devletini kabullenmiyorum.

Ha osmanlıyı bu nedenle eleştirmiyorum,Sonuçta o dönemde bütün imparatorluk ve devletler din sömürüsü yapıyordu,sadece osmanlı değil.E onları artık kimse kabul etmiyor,bizde osmanlıyı kabul etmemeliyiz.

Ya süper yazılarınız var hayranım ama;

1-) Osmanlı'nın asimile ettiği bir millet var mı? (Ermenileri bile asimile edemediğimiz için şimdi uğraşmıyor muyuz?)

2-) Aslen Ağrı lı olan bir arkadaş İstanbul'da doğunca Rum mu oluyor ki; Atatürk Makedon olsun

3-) Beyaz Kule de Bektaşi Dergahına giden birisinde nasıl bir Makedon kültürü var anlatır mısınız?

4-) Balkan müzikleri dediğiniz müziklere örnek verir misiniz?

5-) Batı kültürünü nereden aldığını yazar mısınız? Okuduğu liseleri ve ders programlarını biliyorsunuz herhalde...

(Atatürk'ün asaleti,duruşu,tipi,hareketleri tamamen Avrupaidir.)

6-) Atatürk'ün yaptıklarını yapmış bir Avrupalı daha söyler misiniz?

SON NOT: Ben Atatürk'ü olduğu gibi severim; size misal gördüğüm gibi değil. Onu Avrupalı görerek sevmekten daha ötedir, inanın... Siz Atatürk hakkında kaç kitap, makale okudunuz bilemem belki benden fazladır ama size tavsiyem o kitapları tekrar okumanızdır.

Atatürk Avrupa kültürü almamıştır ama Fransız ihtilalinin tüm yazarlarını okumuştur. O askeri bir eğitim almıştır. "Benim böyle olmamın sebebi aldığım her harçlığını yarısını kitaplara yatırmamdır" diyen birisinin Avrupalı bir eğitimi kendi çabalarıyla aldığını anlarsınız.

Sizin memleketiniz neresi bilemem ama; Atatürk'ün asaletine sahip bir çok Anadolu'lu sayabilirim. Bunların en başında Mustafa Kemal'in uzun zaman toplantılarına katıldığı Hacı Bektaşi Veli gelir. kurtuluş Savaşından sonra Cumhuriyet olacağını ilk Nevşehir'de Hacı bektaş türbesinde söylemiştir. Onun din görüşünün asıl altında yatanda Bektaşinin insan sevgisidir ve Mustafa Kemal; Kurtuluş Savaşında İsmet Paşa'ya "peki biz bu çölden nasıl bir devlet yaratacağız" diye sorduğunda okuduğu kitap İslam tarihidir ve o tarihte insan sevgisinin islamda olmadığını görmüştür. Onun fikirlerini değiştirenler bunlardır.

Ancak bunun böyle olduğu tek bir Avrupalı örnek bile yokken; Atatürk'ü bir Avrupalıya benzetmek herhalde; Muhammet'i peygamber kabul etmek kadar görecelilik vasfında kaybolmuş bir benlik halisülasyonudur. Ancak tabi bu da sizin fikriniz yeter ki fikrinizin çıkardığı sorulara cevap veriniz.

Sitelerde Paylaş

Ha bak bu başlığı beğendim.

Aslında siz ateler önyargılı bilgisiz hani cesur adamlarsınız demek istedim.

Yav daha dünkü tarih yazanın hakkında bişey bilmediğinizi utanmadan bağırarak yazıyorsunuz da,

1400 yıl evvel insanlığın bırakın tarihini, yemesinden konuşmasına kadar bütününü değiştiren islamiyetin kurucusu HZ:Muhammed (a.s.v) ın yaşamadığını cesurca söylüyebiliyorsunuz.

Hakkında hiçbirşey bilmediğiniz ve hayranınız olan sevgili kemal bey bile Hz.muhammedin yaşadığına var gücüyle iman etmiş..Eğer hz.Muhammedin yaşamadığına inansaydı , o asrın adamı mustafa kemal olamazdı..Belki kendi bir din kurar siz ateleri önünde secde ettirir çekip giderdi..ama bak oda buna cesaret edememiş .nasıl etsinki ? o boşluğu doğadır boğadır diye doldurup atelere yutturmuş , belkide sorhoş olmadığı bi anı yakalamış...

Aslına bakarsanız atanız osmanlının bünyesinde yetişmiş bir okadarda osmanlı düşmanıdır.

Ondan daha fazlası da ne inanır nede inanmaz hem inanır hem inkar eder, hutbe yazar milleti galayana getirir ağlatır< devrim yapar milletin inancını takmaz dinleri inkar eder. yani müslüman bir ülkede yaşadığından islamiyete düşman kesilir .elinden gelse bir bardak sunda boğar hatta boğmuşta.

<bir bakarsın jean meslier hayranı olur, kitabı abdullah cevdete hem tercüme ettirir, Bir bakarsın Hz.Ömere özenir...Öylesine ki, attığı koca koca imzalarında bile onu taklit eder.

İşte böyle bir atanız var....varın sizde onunla mesut olun.

Bu arada;

Hulefa-i Raşidin yaşamamış diyenlerin kulakları çınlasın.................!

Pardon başlığa cevap vereyim.

ata, bir yaratıcıya inanmayan tam bir zındık tı......zındık dinsiz demek.Zaten bunlar medeni bilgilerde var.

Fakat burdaki ateistler ondan çook cesurlar ...bunu samimi söylüyorum.

Eğriye eğri doğruya doğru.

turgay!!

sen zındık değilsin de nesin

bir vatan hainisin!!!!!

atatürk hem ülkeyi batılılardan kurtarmaya çalıştı kelle koltukta, hem de senin gibi arap hainlere karşı mücadele verdi

çok iyi yapmış ne müthiş adammış!!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş

Ha bak bu başlığı beğendim.

Aslında siz ateler önyargılı bilgisiz hani cesur adamlarsınız demek istedim.

Yav daha dünkü tarih yazanın hakkında bişey bilmediğinizi utanmadan bağırarak yazıyorsunuz da,

1400 yıl evvel insanlığın bırakın tarihini, yemesinden konuşmasına kadar bütününü değiştiren islamiyetin kurucusu HZ:Muhammed (a.s.v) ın yaşamadığını cesurca söylüyebiliyorsunuz.

Hakkında hiçbirşey bilmediğiniz ve hayranınız olan sevgili kemal bey bile Hz.muhammedin yaşadığına var gücüyle iman etmiş..Eğer hz.Muhammedin yaşamadığına inansaydı , o asrın adamı mustafa kemal olamazdı..Belki kendi bir din kurar siz ateleri önünde secde ettirir çekip giderdi..ama bak oda buna cesaret edememiş .nasıl etsinki ? o boşluğu doğadır boğadır diye doldurup atelere yutturmuş , belkide sorhoş olmadığı bi anı yakalamış...

Aslına bakarsanız atanız osmanlının bünyesinde yetişmiş bir okadarda osmanlı düşmanıdır.

Ondan daha fazlası da ne inanır nede inanmaz hem inanır hem inkar eder, hutbe yazar milleti galayana getirir ağlatır< devrim yapar milletin inancını takmaz dinleri inkar eder. yani müslüman bir ülkede yaşadığından islamiyete düşman kesilir .elinden gelse bir bardak sunda boğar hatta boğmuşta.

<bir bakarsın jean meslier hayranı olur, kitabı abdullah cevdete hem tercüme ettirir, Bir bakarsın Hz.Ömere özenir...Öylesine ki, attığı koca koca imzalarında bile onu taklit eder.

İşte böyle bir atanız var....varın sizde onunla mesut olun.

Bu arada;

Hulefa-i Raşidin yaşamamış diyenlerin kulakları çınlasın.................!

Pardon başlığa cevap vereyim.

ata, bir yaratıcıya inanmayan tam bir zındık tı......zındık dinsiz demek.Zaten bunlar medeni bilgilerde var.

Fakat burdaki ateistler ondan çook cesurlar ...bunu samimi söylüyorum.

Eğriye eğri doğruya doğru.

Atatürk ile Muhammet'i karşılaştırma gafletine düşmüşsünüz. Bence en büyük hatanız.

Atatürk'e zındık demişsiniz; ancak evladının karısına sarkan; haysiyet ve şeref yoksunu olmaktan daha iyidir sözleriniz.

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk'te tanrı inancı vardır, ateist değildir.

Fakat müslüman (veya diğer semavi dinlerden birine mensup) değildir, önemli olan da bu.

Atatürk, kendi yazılarıyla, felsefenin temel sorusu olan başlangıçta ne vardı sorusuna "madde" yanıtını veren bir maddecidir. Başlığa konu yazımda alıntıladığım elyazmaları da bunu kanıtlar nitelikte.

Ama yine de, iddianı destekleyecek birşey varsa burada paylaşmalısın.

Sitelerde Paylaş

Atatürk, kendi yazılarıyla, felsefenin temel sorusu olan başlangıçta ne vardı sorusuna "madde" yanıtını veren bir maddecidir. Başlığa konu yazımda alıntıladığım elyazmaları da bunu kanıtlar nitelikte.

Ama yine de, iddianı destekleyecek birşey varsa burada paylaşmalısın.

Yazdıklarını dikkatli okuyunuz, hiçbir zaman tanrıyı reddetmez, tanrı karşıtı bir sözü yoktur. Dinlere ve tanrıdan geldiklerini söyleyenlere karşı çıkmıştır. Üstelik kanıt diye verdikleriniz ateist değil panteist bir görüşe işaret ediyor.

tarihinde ironman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazdıklarını dikkatli okuyunuz, hiçbir zaman tanrıyı reddetmez, tanrı karşıtı bir sözü yoktur. Dinlere ve tanrıdan geldiklerini söyleyenlere karşı çıkmıştır. Üstelik kanıt diye verdikleriniz ateist değil panteist bir görüşe işaret ediyor.

Panteizmin tanrısı zaten gereksiz bir tanrıdır.

Tanrının evren olduğu ve yarat(ıl)manın dışarıldığı bir dünya görüşü, deizmden çok ateizme yakındır. Bu anlamada aslında panteizmle ateizm arasında fark yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...