Jump to content

hayır ve şerrin Allahdan olduğu yani kader peki gerisi?

Recommended Posts

hayır ve şer Allah,dandır yani kader şöyle anlatayım sabah durakda otobüs beklerken sahibinin unuttuğunu veya kaybettiğini anladığın bir çanta gördün etrafına bakındın durumu çakan insanda yok açdın içinde deste deste para tam 100000tl ve düşürenin sahibine ulaşabileceğin evraklarda buldun çantada şimdi buraya kadar olan kaderdir yani Allahdandır.

şimdi kul kendi iradesiyle o evraklardan parayı kaybedene ulaşıp teslimde edebilir veya aynen indiregandide yapabilir bu kulun iradesidir ve onun sorumluluğudur.

yukardaki ilk paragraf kader artı sınav sorusudur.

alttaki ikinci paragrafda kulun soruya cevabıdır.

İNŞALLAH ANLARSINIZ ARTIK ANLAYIPDA ANLAMAMAZLIK DIŞINDA GERÇEKDEN ANLAMADIĞINI DÜŞÜNENLER IQ,SU YERLERDE DEMEKDİR.

Sitelerde Paylaş

Hayırda şerde allahtandır dedikten sonra diğerlerini ne oluyor?

Ama müslümanın huyudur ne söylediğini bilmez.

Hem hayırda şerde allahtandır de sonrada değildir de.

Sen bence ne söylediğini bir anlamaya çalış istersen.

Hem kader var de hemde yok de, çok garip insanlarsınız.

Sitelerde Paylaş
Hayırda şerde allahtandır dedikten sonra diğerlerini ne oluyor?

Ama müslümanın huyudur ne söylediğini bilmez.

Hem hayırda şerde allahtandır de sonrada değildir de.

Sen bence ne söylediğini bir anlamaya çalış istersen.

Hem kader var de hemde yok de, çok garip insanlarsınız.

hayır pozitif sınav sorusu insanın hoşuna gideceği bir durum sözkonusu ve kendi özgür iradesiyle bu durumun Allahdan geldiğini iman eder ve şükrederse doğru cevap.ne alakası varya sadece şansıma oldu der ve şükretmezse yanlış cevap.

şer negatif sınav sorusu insanın karşılaşmak istemediği bir durum söz konusu ve kendi özgür iradesiyle bu durumun Allahdan geldiğine iman eder ve sabrederse doğru cevap.ben bu hale düşecek adammıydım deyip Allaha isyan ederse yanlış cevap.

Allah kulunu iyiylede kötüylede sınayabilir hep iyilikle sınanılsaydı insanlar kim isyan ederdi Allaha o zaman bu duruma karşı ve kim isyan etmezdi yani çürük elmalar nasıl ayrılırdı.

Sitelerde Paylaş
Allah kulunu iyiylede kötüylede sınayabilir hep iyilikle sınanılsaydı insanlar kim isyan ederdi Allaha o zaman bu duruma karşı ve kim isyan etmezdi yani çürük elmalar nasıl ayrılırdı.

Elmayı çürük yaratan kim peki a IQ'su yerlerde arkadaşım... :lol:

olayların başına gelişi kader senin olaya tepkin sınavdır.verilen tepki özgür iradeyle dolayısyla isyan özgür iradeyle dolayısıyla özgür iradeyle isyan eden çürük elma.varmı başka anlamadığın bi yer?

Sitelerde Paylaş
hayır pozitif sınav sorusu insanın hoşuna gideceği bir durum sözkonusu ve kendi özgür iradesiyle bu durumun Allahdan geldiğini iman eder ve şükrederse doğru cevap.ne alakası varya sadece şansıma oldu der ve şükretmezse yanlış cevap.

şer negatif sınav sorusu insanın karşılaşmak istemediği bir durum söz konusu ve kendi özgür iradesiyle bu durumun Allahdan geldiğine iman eder ve sabrederse doğru cevap.ben bu hale düşecek adammıydım deyip Allaha isyan ederse yanlış cevap.

Yav arkadaşım sen hayırda şerde allahtan demiyormusun, diyorsun.

Eğer bunu diyorda sonra şimdi söylediklerini söylediğin zaman hayırda şerde allahtan değil onu bilirleyenler bizleriz diyorsun.

Yani kendi kendini yalanlıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Yav arkadaşım sen hayırda şerde allahtan demiyormusun, diyorsun.

Eğer bunu diyorda sonra şimdi söylediklerini söylediğin zaman hayırda şerde allahtan değil onu bilirleyenler bizleriz diyorsun.

Yani kendi kendini yalanlıyorsun.

tepki vereceğimiz ana kadarki yani başımıza gelen bir olay bizim kontrolümüzde değil bu Allahdan.bu durum karşısındaki tutumun senin özgür iradene kalmıyomu kalıyo işte bu sınav.

bir adam sana kötülük yapdı senin kontrolünde değil buraya kadar olan kısım kader.

ama sen iyi niyetinle ona çiçek verdin veya adamı öfkeyle vurmaya gittin bu özgür iradenle girmiş olduğun sınav.

gerçekten anlamadınızmı hala??

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
olayların başına gelişi kader senin olaya tepkin sınavdır.verilen tepki özgür iradeyle dolayısyla isyan özgür iradeyle dolayısıyla özgür iradeyle isyan eden çürük elma.varmı başka anlamadığın bi yer?

Ben anladım da sen daha kader'in ne olduğunu anlamamışsın ve kelime oyunları ile mantık hatası yapıyorsun ve bu hatan suratına çarpılıncada karşıdakini anlamamakla suçluyorsun.Bu da zeka probleminin tipik bir bulgusu ne yazik ki...

Sitelerde Paylaş
Ben anladım da sen daha kader'in ne olduğunu anlamamışsın ve kelime oyunları ile mantık hatası yapıyorsun ve bu hatan suratına çarpılıncada karşıdakini anlamamakla suçluyorsun.Bu da zeka probleminin tipik bir bulgusu ne yazik ki...

aa ben anladım sen anlayıp anlamamazlıkdan gelen grupdansın.kafanda karışmış olabilir belki düşünebilirsin rahat rahat :)

Sitelerde Paylaş
aa ben anladım sen anlayıp anlamamazlıkdan gelen grupdansın.kafanda karışmış olabilir belki düşünebilirsin rahat rahat :)

Doğru kafam karıştı senin zırvaladıkların kafamı karıştırdı.

Hem atomdan galaksilere,herşeyi yaratan ve kontrol eden alim-i mutlak Tanrı'dan söz edeceksin,hem de özgür irade diye vıyaklıyacaksın.Sonrada bunu mantıklı birşeymiş gibi servis yapacaksın..Çok güzel Nurcuların hangi fraksiyonundansın sen..

Sitelerde Paylaş
Doğru kafam karıştı senin zırvaladıkların kafamı karıştırdı.

Hem atomdan galaksilere,herşeyi yaratan ve kontrol eden alim-i mutlak Tanrı'dan söz edeceksin,hem de özgür irade diye vıyaklıyacaksın.Sonrada bunu mantıklı birşeymiş gibi servis yapacaksın..Çok güzel Nurcuların hangi fraksiyonundansın sen..

dünyaya yan gelip yatıp gezmeye göndermedi bizi sınava geldik sınava.sınavda kolay soruda çıkar kazık soruda çıkar.bence bu aradaki ince ayrıntıyı anlayamayışınızı dünyaya amaçsız geldiğinizi düşünüp öldükten sonra hiç olacağınıza inandırıldığınıza bağlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bak arkadaşım bir yerlerden bir şeyler duymuşsun onuda anlamamışsın glip burada anlamadınmı diyip duruyorsun.

tepki vereceğimiz ana kadarki yani başımıza gelen bir olay bizim kontrolümüzde değil bu Allahdan

Yani kaynak bizlerin kontrolünde değil eeeeee daha ne?

bu durum karşısındaki tutumun senin özgür iradene kalmıyomu kalıyo işte bu sınav.

Bu nasıl benim özgür iradem oluyor?

Bu olayı geliştiren benmiyim?

Ben neden o yola gitmeyi tercih ediyorum bunun sebepleri ne?

Bir insan bir şeylere bağımlı ise asla özgür irade olamaz.

Ben yemeye içmeye muhtaçsam özgür iradelide olamam.

bir adam sana kötülük yapdı senin kontrolünde değil buraya kadar olan kısım kader.

ama sen iyi niyetinle ona çiçek verdin veya adamı öfkeyle vurmaya gittin bu özgür iradenle girmiş olduğun sınav.

Peki bu sınavın sonucunu senin allahın biliyormu? Biliyor.

Şimdi ben nasıl özgür olabilirim?

Allah benim o adama öfke ile gideceğimi biliyorsa ben nasıl iyilik yapabilirim?

Eğer allah bunu biliyorsa ve bildiğini söylüyorsa özgürlüğü çöpe at.

gerçekten anlamadınızmı hala??

Bak dediğim gibi bir yerleden bir şeyler duyupta anladığını sanarak gelip burada anlamadınmı hala deyip durma.

Bu senin söylediklerinin 1000 lerce katı unuttuğumuz var.

Sitelerde Paylaş
dünyaya yan gelip yatıp gezmeye göndermedi bizi sınava geldik sınava.sınavda kolay soruda çıkar kazık soruda çıkar.bence bu aradaki ince ayrıntıyı anlayamayışınızı dünyaya amaçsız geldiğinizi düşünüp öldükten sonra hiç olacağınıza inandırıldığınıza bağlıyorum.

Bak bir öğretmen düşün bu öğretmen sınıfa giriyor diyorki "Ben kimlerin sınıfta kaldığını kimlerin geçtiğini biliyorum, bu elimdekilerde yıl sonunda alacağınız karneler" dedi ve o karneleri sınıftaki kasanın içine kilitledi, o karneler asla değişmeyecek, yıl sonunda kasa açılacak ve karneler verilecek.

Şimdi sen o sınıfta ders çalışırmısın?

Çünki kasadaki karnede senin sınıfı geçtiğin veya kaldığın yazılı sen neden şimdi çalışasın?

Öğretmen sana senin sınıfı geçip geçip geçmediğini bildiğini söylerse (ki allah bunu söylemiş islamcılara göre) o zaman özgür iradeden söz edemezsin.

Bak bunu düşünürsen isalmdaki dua etme denen olayın saçmalığınıda anlamış olursun.

Sitelerde Paylaş

Evet sınava geldik.Peki bu sınavın sonuçları ve kimin nereye gideceği ezelden beri biliimiyor mu?Levh-i mahvuzda yazılı değil mi?

Cevap evet ise;bu senaryoyu o levh-i mahvuza ben mi yazdım.Tabii Tanrı yazdı.Yani ;sınavı yapan,sınavın sorularını,kimin ne cevap vereceğini önceden tayin etmiş.Kıçını yırtsan bu değişmez.Değişirse evrenin tüm kaderi değişmiş olur bu durumda Tanrı kavramı ile çelişir.Senin algılayabileceğin en yalın şekliyle anlatmaya çalıştım.

Sitelerde Paylaş
Yani kaynak bizlerin kontrolünde değil eeeeee daha ne?

Bu nasıl benim özgür iradem oluyor?

Bu olayı geliştiren benmiyim?

Ben neden o yola gitmeyi tercih ediyorum bunun sebepleri ne?

Bir insan bir şeylere bağımlı ise asla özgür irade olamaz.

Ben yemeye içmeye muhtaçsam özgür iradelide olamam.

Peki bu sınavın sonucunu senin allahın biliyormu? Biliyor.

Şimdi ben nasıl özgür olabilirim?

Allah benim o adama öfke ile gideceğimi biliyorsa ben nasıl iyilik yapabilirim?

Eğer allah bunu biliyorsa ve bildiğini söylüyorsa özgürlüğü çöpe at.

Bak dediğim gibi bir yerleden bir şeyler duyupta anladığını sanarak gelip burada anlamadınmı hala deyip durma.

Bu senin söylediklerinin 1000 lerce katı unuttuğumuz var.

tepki senin kontrolünde sadece sınav burda zaten.

Allah sen tepki verirsen biliyor olacak zaten o Allahın kudreti sen verdiğin tepkiye bak.

sana kötülük yapana iyilik yap sabret diyor.sana öfkeyle adama git demiyorki o senin tutumun tamamen.

senin için bu adamın sana kötülük yapması bir sınama.ve bu sınamada Allahın senden yapmanı beklediği kötülüğe kötülükle cevap vermemen.ama sen gururuna yediremiyorsun,sabredemiyorsun ve adamı çekip vuruyorsun ve sınamada,da kaybediyorsun.sen adamın kötülüğüne iyilikle cevap versende Allah biliyor olacak çünkü ALLAH(C.C.).sen oraya takılma özgür iradenle bu durumun sınama olduğuna iman et ve Allahın senden yapmanı beklediğini yap ve sınamayı geçerek kazananlardan ol.

Sitelerde Paylaş
Bak bir öğretmen düşün bu öğretmen sınıfa giriyor diyorki "Ben kimlerin sınıfta kaldığını kimlerin geçtiğini biliyorum, bu elimdekilerde yıl sonunda alacağınız karneler" dedi ve o karneleri sınıftaki kasanın içine kilitledi, o karneler asla değişmeyecek, yıl sonunda kasa açılacak ve karneler verilecek.

Şimdi sen o sınıfta ders çalışırmısın?

Çünki kasadaki karnede senin sınıfı geçtiğin veya kaldığın yazılı sen neden şimdi çalışasın?

Öğretmen sana senin sınıfı geçip geçip geçmediğini bildiğini söylerse (ki allah bunu söylemiş islamcılara göre) o zaman özgür iradeden söz edemezsin.

Bak bunu düşünürsen isalmdaki dua etme denen olayın saçmalığınıda anlamış olursun.

ALLAHIN SINIFI GEÇİP GEÇMEME KURALLARI BELLİ.

ŞİMDİ ALLAH SANA SINIFI GEÇMEDİĞİNİMİ SÖYLEDİ NERDE NE ZAMAN EĞER SÖYLEDİYSE ALLAHI GÖRMÜŞ OLMAN LAZIM O ZAMAN NİYE ALLAH VARDIDA BİZMİ İNANMADIK DİYORSUNUZ?

Sitelerde Paylaş
tepki senin kontrolünde sadece sınav burda zaten

Allah sen tepki verirsen biliyor olacak zaten o Allahın kudreti sen verdiğin tepkiye bak.

Allah sen tepki verirsen biliyor olacak zaten.....DOSTUM SEN NE DEDİĞİNİN FARKINDA MISIN YOKSA BİZİMLE DALGA MI GEÇİYORSUN?aLLAH''IN kudderini sınırlandırdığının farkındamısın.

Sitelerde Paylaş
Allah sen tepki verirsen biliyor olacak zaten.....DOSTUM SEN NE DEDİĞİNİN FARKINDA MISIN YOKSA BİZİMLE DALGA MI GEÇİYORSUN?aLLAH''IN kudderini sınırlandırdığının farkındamısın.

tepki vereceksin iyi veya kötü zaten.Evet Allahda iyi veya kötü ne yaparsan yap biliyor olacak(bu noktaya takılıyosan Allah olduğu için olabilirmi?

varmı anlamadığın başka nokta :)

Sitelerde Paylaş
tepki vereceksin iyi veya kötü zaten.Evet Allahda iyi veya kötü ne yaparsan yap biliyor olacak(bu noktaya takılıyosan Allah olduğu için olabilirmi?

varmı anlamadığın başka nokta :)

o ZAMAN SANA BİR SORU...ALLAH'IN İRADESİ DIŞINDA BİR KURU YAPRAK DAHİ YERE DÜŞEBİLİR Mİ?İNSAN BEYNİNDE KÖTÜLÜK YAPMA KARARI VEREN NÖRON(BEYİN HÜCRESİ),ALLAH'IN TAKTİRİ VE İRADESİ OLMADAN ÇALIŞABİLİRM Mİ?(AMA PARDON SİZE GÖRE İYİLİK VE KÖTÜLÜK KARARLARI BEYİNDEN DEĞİL KALP DENİLEN ORGANDAN GELİYOR UNUTMUŞUM!o ZAMAN KALP NAKLİ YAPILANLARIN KİŞİLİĞİ DEĞİŞMELİDİR)

Sitelerde Paylaş
o ZAMAN SANA BİR SORU...ALLAH'IN İRADESİ DIŞINDA BİR KURU YAPRAK DAHİ YERE DÜŞEBİLİR Mİ?İNSAN BEYNİNDE KÖTÜLÜK YAPMA KARARI VEREN NÖRON(BEYİN HÜCRESİ),ALLAH'IN TAKTİRİ VE İRADESİ OLMADAN ÇALIŞABİLİRM Mİ?(AMA PARDON SİZE GÖRE İYİLİK VE KÖTÜLÜK KARARLARI BEYİNDEN DEĞİL KALP DENİLEN ORGANDAN GELİYOR UNUTMUŞUM!o ZAMAN KALP NAKLİ YAPILANLARIN KİŞİLİĞİ DEĞİŞMELİDİR)

senin tezin bir olaya karşı hep aynı tepki verilse geçerli olur.yere düşeni kaldıranda var bi tekme daha sallayanda.Allah etki ediyo olsaydı eğer hep kendisininde istediği gibi iyilik olurdu.etki etmiyorki özgür iradesiyle tekme sallayanda var kolundan tutup kaldıranda.

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...