Jump to content

En Kötü Demokrasi vs En İyi Darbe

Demokrasi şart mı ?  

18 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Popüler bir laf var son zamanlarda: "En kötü demokrasi bile askeri yönetimlerden ve diğer yönetim şekillerinden iyidir".. Peki gerçekten öyle mi?

Size cesur bir soru: Atatürk döneminde gerçekten demokrasi var mıydı? Eğer gerçekten demokrasi olsaydı arap alfabesi kaldırılabilirmiydi? Halka sorsalardı halk ne derdi acaba? Latin alfabesinin ülke için öneminin farkına varabileceklermiydi? Ya Halifelik makamı? Halk sizce halifelik makamının kalkmasını kabul edermiydi? Ya kadın hakları? Avrupada bile olmayan hakları kadınlarımıza veren Gazi ile aynı fikirde mi olurdu sizce halkımız?

Peki ya herşeyimizin teminatı Cumhuriyet? İlan edilebilirmiydi gerçekten demokrasi olsa? Bakmayın siz o günün gaztelerine, sevinç çığlıklarına, onlar halkın çok küçük bir kısmı. Ya halkın o zaman ki çoğunluğunu oluşturan kırsal kesim ne düşündü acaba Cumhuriyet için? Sonraki nesillerin teminatı olarak gördüler mi acaba Cumhuriyeti?

Atatürkün de yaptığı bir çeşit darbe değil miydi aslında? O darbe olmasaydı biz bugün bu şartlarda olabilirmiydik ? Kadınlarımızın hepsi doğumuzdaki komşu ülke kadınları gibi olmaz mıydı? E hani darbe her zaman kötü bir şeydi?

Hadi biraz konuyu değiştirelim. Demokrasi dediğimiz olguda tüm vatandaşlar yönetime katılır. Ama halkın zeka ortalaması çok yüksek değildir hiç bir toplumda. E o zaman halk kendisi gibi orta akıllıları temsilci olarak yollarsa o ülkenin hali ne olur? O dünyanın hali ne olur? Demokrasi olmasaydı Bush gibi bir gerizekalı ABD başkanı olabilirmiydi? İmamlar bakan,başbakan olabilirmiydi? Bu sadece halkın temsilcilerinin halkı yönettiği bir toplumda vucud bulabilecek bir olay değil mi öyleyse? Neden şaşırıyoruz Akp hükümetine? Halk akp gibi değil mi zaten?

Diyeceksiniz ki "çözüm alternatifin ne birader ?". Onu da beraber tartışalım. Hem yazıma eleştirilerinizi yöneltin hem de demokrasiye alternatif fikirler tartışalım. Mesela ilk akla gelen jakobenlik. Sizin fikirlerinizi de bekliyorum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Demokraside kötü yöneticiler seçilebilir, ama kötü oldukları ortaya çıkınca bir daha görev almaları zor olur. Uzun vadede demokrasi siyaset sahnesini temizler. Oysa diktatörlükte kimin başa geçeceği belli değildir. Kötü yönetimler yıllar boyunca sürebilir.

Nereden biliyoruz: İnsanlık yüzyıllar boyunca krallıklar ile yönetildi. Demokrasiyle yönetilmeye başlandıktan sonra bugünkü modern uygarlık ortaya çıktı. Bence bu örnek yeterli.

Sitelerde Paylaş

Demokraside kötü yöneticiler seçilebilir, ama kötü oldukları ortaya çıkınca bir daha görev almaları zor olur. Uzun vadede demokrasi siyaset sahnesini temizler. Oysa diktatörlükte kimin başa geçeceği belli değildir. Kötü yönetimler yıllar boyunca sürebilir.

Nereden biliyoruz: İnsanlık yüzyıllar boyunca krallıklar ile yönetildi. Demokrasiyle yönetilmeye başlandıktan sonra bugünkü modern uygarlık ortaya çıktı. Bence bu örnek yeterli.

peki kötü yöneticiler seçilir,kötü oldukları zaman bi daha zor seçilirler diyosun ama karşı örnek olarak gösterebileceğim çok örnek var..bush ikinci döneme seçilmedimi?ya menderes? ya erdoğan? kötü olduklarını anlayan kitle maalesef azınlıkta,ama onları büyük insan gibi görenler çoğunlukta.benim anlatmak istediğim noktalaradan biri de bu zaten..ben türkiyenin en yüksek puanlı üniversiteliernden birinde çok iyi bir bölümde okuyorum ve benim çevremdekiler dee rdoğanı beğenmiyor ancak kırsal kesim ve varoşlar bu adama tapmıyor mu? nolucak şimdi?hani demokrasi iyiydi?bizim gibiler her zaman azınlıkta değiller mi?varoşlar her zaman çok değiller mi? onların temsilcisinden kime ne hayır gelir söyleyin

Sitelerde Paylaş

oto-determinist self-jakoben liberal demokraitk bir devlet düzeni en idealdir

abd bile yeri geldiğinde kendi jakobenini çıkarır ister salak olsun ister akıllı kendi jakoben idealarını verir ve ortaya sürer

Sitelerde Paylaş

peki kötü yöneticiler seçilir,kötü oldukları zaman bi daha zor seçilirler diyosun ama karşı örnek olarak gösterebileceğim çok örnek var..bush ikinci döneme seçilmedimi?ya menderes? ya erdoğan? kötü olduklarını anlayan kitle maalesef azınlıkta,ama onları büyük insan gibi görenler çoğunlukta.benim anlatmak istediğim noktalaradan biri de bu zaten..ben türkiyenin en yüksek puanlı üniversiteliernden birinde çok iyi bir bölümde okuyorum ve benim çevremdekiler dee rdoğanı beğenmiyor ancak kırsal kesim ve varoşlar bu adama tapmıyor mu? nolucak şimdi?hani demokrasi iyiydi?bizim gibiler her zaman azınlıkta değiller mi?varoşlar her zaman çok değiller mi? onların temsilcisinden kime ne hayır gelir söyleyin

Evet, ama ben demokrasi her zaman en iyi sonucu üretecek demedim. Uzun vadede kötü, çürük siyasetçinin demokrasi içinde siyaset arenasından temizlenme şansı var. Diktatörlükte ise keyfiyet söz konusu. Ne olacağını bilemezsin. Ayrıca diktatörlükte meşruiyet iyi temellendirilemediği için, nihayetinde iyi niyetli kişi bile baskıcı olmak zorunda kalır.

Şunu da düşünmelisin. Sen türkiye'de en iyi koşullarda eğitim görüyorsan, bazıları da en kötü koşullarda yaşamak zorunda kalıyor başkaları iyi koşullarda yaşasın diye. ve o kötü koşullarda yaşayanın gözünde Erdoğan da "kötünün iyisi" bir nevi.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Darbenin iyisi kötüsü olmaz.

Tüm darbeler kötüdür.

Darbecilerin götü tutuyorsa parti kurar o yola başa gelir.

Darbeler tüm ülkeleri geriletmiştir.

Darbeler kendiyle birlikte kıyımını da yağmasını da getirir.

Elinde programı olmayan devlet yönetemeyecek kadar beceriksiz olan, ekonomiden çakmayan sadece çalmasını bilen konak canlı misali yaşayan tipler oldum olası darbeleri savunmuştur..

Ben de diyorum ki artık darbe yok, darbe tarihi sonunda türkiyede de çöplüğe atıldı, şimdi icraat zamanı..

Ey darbeci ve fareci insanlar ve onlar gibi bomboş kafalar, bu yazım da siz çapulcu ve yağmacılara gapak olsun..

tarihinde General tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Darbenin iyisi kötüsü olmaz.

Tüm darbeler kötüdür.

Darbecilerin götü tutuyorsa parti kurar o yola başa gelir.

Darbeler tüm ülkeleri geriletmiştir.

Darbeler kendiyle birlikte kıyımını da yağmasını da getirir.

Elinde programı olmayan devlet yönetemeyecek kadar beceriksiz olan, ekonomiden çakmayan sadece çalmasını bilen konak canlı misali yaşayan tipler oldum olası darbeleri savunmuştur..

Ben de diyorum ki artık darbe yok, darbe tarihi sonunda türkiyede de çöplüğe atıldı, şimdi icraat zamanı..

Ey darbeci ve fareci insanlar ve onlar gibi bomboş kafalar, bu yazım da siz çapulcu ve yağmacılara gapak olsun..

ekonomiden çakmayan?işletme mühendisliği okuyorum desem?ve bir çok ekonomi hocamız darbeciliğini savunuyo desem?

ayrıca bakın Atatürk dönemi de bir nevi darbe dönemidir dedim.arkadaşlar sorumu bir de Atatürk dönemini göz önünde tutarak yanıtlarlarsa sevinirim.

Sitelerde Paylaş

ekonomiden çakmayan?işletme mühendisliği okuyorum desem?ve bir çok ekonomi hocamız darbeciliğini savunuyo desem?

ayrıca bakın Atatürk dönemi de bir nevi darbe dönemidir dedim.arkadaşlar sorumu bir de Atatürk dönemini göz önünde tutarak yanıtlarlarsa sevinirim.

Hatta biraz daha geriye gidelim. Kurtuluş savaşı öncesine ve kurtuluş savaşına.

Anadolu tamamen beyliklere bölünmüş bir halde ve Atatürk bunların birçoğunu zor kullanarak yok ediyor.

Yaptığını haksızlık olarak değerlendirebiliriz ki değerlendirilmiyorda değil, hatta bugünkü sorunların birçoğu o günkü bu sorunların devamı.

Hemen hemen her şehir veya birkaç şehir o yörenin güçlü bir liderinin hakimiyeti altında.

Neden Atatürk onların elinden zorla ve güç kullanarak hakimiyetlerini alıyorki.

Haksızlık değilmi?

Ayrıca kurtuluş savaşında anadoluda birçok insan savaşmak istemiyor.

Kiminde milli bir bilinç yok, kimi yıllarca süren savaşlardan bıkmış...vs.vs.

Ama Atatürk insanları zorla silah altına alıyor ve savaşa zorluyor.

Hiçte demokratik bir yaklaşım değil.

Bence sorgulamaya burdan başlayalım.

Evet herkes söylesin bu konudaki düşünceler ne?

Sitelerde Paylaş

bence boykot edecek kadar lükse sahip değiliz ..o yüzden evet..

hayır noir evet diyecek lüxümüz olmadığı için hayır demeliyiz

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?YZR_KOD=108&HBR_KOD=143076

Ankara'dan PKK'ya: Önce 'evet' deyin sonrasına bakarız

pkk ile pazarlıklar

Öcalan'ın avukatları müvekkilleriyle görüşmek üzere dün İmralı'ya gittiler.

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, taleplerine yanıt verecek gelişmelerin olması halinde boykot kararının gözden geçirilebileceğini söyledi. Fırat Haber Ajansı'nın dünkü haberine göre Karayılan, hükümetin bu yönde bir adım atmaması halinde ise boykot kararında bir değişiklik olmayacağını belirtti. Karayılan "Hiç kimse boykot kararını ileri geri çekmemelidir. Özellikle AKP yanlısı çeşitli kesimler önderliğimizin açıklamalarına dayanarak şimdiden gevşetmeyi gündemleştirme taktikleriyle sonuç almak istemektedir" diye konuştu. Karayılan gerektiğinde 24 saatte taktik değiştirilebileceğini de ifade etti.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Çiçek'in sözleri, 18 Ağustos tarihli "BDP ile hükümetin referandum dansı" başlıklı Kuzey Irak Güncesi'nde işaret edilen "pazarlık" sürecinin ilk evresinde hükümetin pozisyonuna karşılık geliyor.

Çiçek, BDP/PKK/Öcalan'ın önce referandumda "evet" oyu kullanacaklarına dair karar almasını isteyerek AKP hükümetinin İmralı'nın etkisi altında kalmış bir görüntü verme lüksünün olmadığını ima ediyor. Bunun gerçekleşmesi halinde seçim barajının düşürülmesiyle ilgili net olmamakla birlikte değişiklik olabileceğini hissettiriyor.

Karayılan'ın sözleri, Demirtaş'ınkilere paralel şekilde "boykot cephesi"nin bu pazarlık sürecindeki pozisyonunu özetliyor ve Öcalan'ın da açıklamalarına uyumlu olarak son güne kadar hükümetten adım atmasının bekleneceğini gösteriyor.

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hayır noir evet diyecek lüxümüz olmadığı için hayır demeliyiz

http://www.referansg...&HBR_KOD=143076

Ankara'dan PKK'ya: Önce 'evet' deyin sonrasına bakarız

pkk ile pazarlıklar

Öcalan'ın avukatları müvekkilleriyle görüşmek üzere dün İmralı'ya gittiler.

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan, taleplerine yanıt verecek gelişmelerin olması halinde boykot kararının gözden geçirilebileceğini söyledi. Fırat Haber Ajansı'nın dünkü haberine göre Karayılan, hükümetin bu yönde bir adım atmaması halinde ise boykot kararında bir değişiklik olmayacağını belirtti. Karayılan "Hiç kimse boykot kararını ileri geri çekmemelidir. Özellikle AKP yanlısı çeşitli kesimler önderliğimizin açıklamalarına dayanarak şimdiden gevşetmeyi gündemleştirme taktikleriyle sonuç almak istemektedir" diye konuştu. Karayılan gerektiğinde 24 saatte taktik değiştirilebileceğini de ifade etti.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Çiçek'in sözleri, 18 Ağustos tarihli "BDP ile hükümetin referandum dansı" başlıklı Kuzey Irak Güncesi'nde işaret edilen "pazarlık" sürecinin ilk evresinde hükümetin pozisyonuna karşılık geliyor.

Çiçek, BDP/PKK/Öcalan'ın önce referandumda "evet" oyu kullanacaklarına dair karar almasını isteyerek AKP hükümetinin İmralı'nın etkisi altında kalmış bir görüntü verme lüksünün olmadığını ima ediyor. Bunun gerçekleşmesi halinde seçim barajının düşürülmesiyle ilgili net olmamakla birlikte değişiklik olabileceğini hissettiriyor.

Karayılan'ın sözleri, Demirtaş'ınkilere paralel şekilde "boykot cephesi"nin bu pazarlık sürecindeki pozisyonunu özetliyor ve Öcalan'ın da açıklamalarına uyumlu olarak son güne kadar hükümetten adım atmasının bekleneceğini gösteriyor.

herkesin bir oyu var ..12 eylülde kullanacak.hür iradesi ile seçecek..sen hayır oyu vereceksin eywallah..ne ala..

gerekçelerin seni ilgilendirir..benimkiler de beni :)

selamlar ..

Sitelerde Paylaş

adamlar demokrasi lafını ede ede faşizan bir tutum içine girdiler.

demokrasiyle alakası olmayan gerizekalıların demokrasi diye bik bik ötmesi saçma sapan bişey.

bu ülkede darbe olursa bu ülke 30 sene geri gider.

ama bu soytarılar, demokrasi kavramını kullanarak şeriat getirirse, ülke 1400 sene geri gider.

illa bu ikisinin arasında seçim yapmam gerekirse ben seçimimi 30 sene geri gitmekten yana kullanırım ;)

Sitelerde Paylaş

herkesin bir oyu var ..12 eylülde kullanacak.hür iradesi ile seçecek..sen hayır oyu vereceksin eywallah..ne ala..

gerekçelerin seni ilgilendirir..benimkiler de beni :)

selamlar ..

ben bu devletin varlığının tehlikeye gireceğini bile bile tabiki evet demeyeceğim..üstelik liboşik kanunlarla kafalarına göre özgürlük getiricekler sözde artık dakka başı bir türbanlıya çarpıcaz heryerde.gerçi zaten en tepede türbanlılar var,çoğu arap ülkesinin first ladyleri ahım şahım poz verirken bizimkinin tersi olması ne acı....

terör örgütü ile pazarlık yapılarak alınan evet oyları ile ellerini daha fazla şehit kanına bulayacak liboşlaar

Sitelerde Paylaş

Anadolu tamamen beyliklere bölünmüş bir halde ve Atatürk bunların birçoğunu zor kullanarak yok ediyor.

Yaptığını haksızlık olarak değerlendirebiliriz ki değerlendirilmiyorda değil, hatta bugünkü sorunların birçoğu o günkü bu sorunların devamı.

Hemen hemen her şehir veya birkaç şehir o yörenin güçlü bir liderinin hakimiyeti altında.

Neden Atatürk onların elinden zorla ve güç kullanarak hakimiyetlerini alıyorki.

Haksızlık değilmi?

Ataturk nerede bunu yapıyor? Anadoluda birliği sağlamak için yapılan büyük bir savaş bilmiyorum. Atatürk ülkedeki dernekleri, yerel eşrafı Sivas, Erzurum Kongreleri ve TBMM sayesinde birleştirdi. Gayet de demokratikti bu. Hatta herkesin katılımını sağlamak için bütün kesimlere ayrı ayrı boncuk dağıttı. Atatürk'ün karşı çıktığı şeyler TBMM iradesini tanımayan kişilerdi. Bunlar da yine meşruiyet sınırları içinde halledildi. Daha sonra Atatürk'e karşı çıkılmasının nedeni, meclisin görece demokratik yapısını güçle, alengirli oyunlarla tasfiye etmesi yeni bir meclis seçtirmesidir. Ayrıca giriştiği sosyal mühendislik projeleri (dil devrimi, osmanlı tarihinin atlanarak pagan dönemine dair tarih yazdırması, türk müziğinin yasaklanması vs) de ona karşı tepki oluşmasının nedenidir. Kurtuluş savaşı ve öncesi iyi bir örnek değil bence.

Sitelerde Paylaş

Ben de sana Türkiyenin yıllarca öyle bitli olmasının sebebi senin o darbeci ekonomi hocalarındır desem ve senin o darbeci ekonomi hocalarının dünyada yayımlanan tek bilimsel makalesi yok desem, batılı bilim adamlarının kitaplarını Türkçeye tercüme edip altına imza atıp kitap diye millete yutturduğunu desem, sen hocalarının bilim değil de film adamı olduğuna inanır mısın..

Körfez depreminin 11. yılı doldu. 17 bin vatandaş öldü..Körfez depreminde çürük binaların hesabını ne senin darbecilerin sordu ne de senin bilim fukarası üniversitelerin..

Gidin işinize çizmelerimin ekonomistleri...

tarihinde General tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de sana Türkiyenin yıllarca öyle bitli olmasının sebebi senin o darbeci ekonomi hocalarındır desem ve senin o darbeci ekonomi hocalarının dünyada yayımlanan tek bilimsel makalesi yok desem, batılı bilim adamlarının kitaplarını Türkçeye tercüme edip altına imza atıp kitap diye millete yutturduğunu desem, sen hocalarının bilim değil de film adamı olduğuna inanır mısın..

Körfez depreminin 11. yılı doldu. 17 bin vatandaş öldü..Körfez depreminde çürük binaların hesabını ne senin darbecilerin sordu ne de senin bilim fukarası üniversitelerin..

Gidin işinize çizmelerimin ekonomistleri...

çürük binaların suçlusu bizmiyiz yoksa müteahhit&belediye utanmazlığımı,ne alaka üniversiteylen,biz mi verdik onun yapı iznini?

Sitelerde Paylaş

adamlar demokrasi lafını ede ede faşizan bir tutum içine girdiler.

demokrasiyle alakası olmayan gerizekalıların demokrasi diye bik bik ötmesi saçma sapan bişey.

bu ülkede darbe olursa bu ülke 30 sene geri gider.

ama bu soytarılar, demokrasi kavramını kullanarak şeriat getirirse, ülke 1400 sene geri gider.

illa bu ikisinin arasında seçim yapmam gerekirse ben seçimimi 30 sene geri gitmekten yana kullanırım ;)

Yaw sen etmiyorsun?

Heron olayından bahsetmiyorsun.

Deprem mevzuatına uygun yapılmayıp körfez depreminde yıklan ve 17 bin vatandaşı öldüren binaların hesabını devletten sormuyorsun, devlet de müteahitten sormuyor.

Hantepe olayı geçmiyor iletilerinde, önce kağıt parçası "evet kağıt parçası" sonra "yok terfi almak için imza atmış kağıt parçası değil" bu tip çıkışlar karşısında koyun moduna giriyorsun..

Yol ortasında polis cipli çocuğun beynine sığıyor sende tıs yok.

Mersinde bir polis bir vatandaşın alnına sıkıyor senin umurunda değil.

Susurlukta, Dörtyolda derin devlet suç üstü yakalanıyor sende tıs yok..

Şimdi söyle sen Nazımın dediği gibi dünyanın en tuhaf mahluku değil de nesenin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...