Jump to content

ATATÜRK DEVRİMLERİNİN KALICI ETKİLERİ NELERDİR?

Recommended Posts

Sen neden her yazdığım sizi üstlenip duruyorsun anlamadım.

O laflar senin şahsına yönelik değil. Senin gibi milyonlara yönelik.

Bak senin gibi diyorsun işte. Daha neden üstlenmeyeceğim ki?

Ne yapalım? Hala soruyorum. Bir cevap versen.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 232
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nasıl mı mücadele edeceksiniz?

Fransızların son günlerde yaptığı gibi..

Adamlarda yürek var.. Haklarını almasını çok iyi biliyorlar ve kimseye haklarını yedirmiyorlar.

Kimsenin koyunu olmayı kabul etmiyorlar.

Türk'lerin en büyük özelliği koyun gibi davranmaları..

Onların yerine birilerinin baş kaldıracaını düşünüyor olabilirler..

En büyük kabahatleri sizin gibi koyunlara güvenmeleri.. Zavallılar..

Bende bundan bahsetmiştim. Bizler de şuan özgürlük adına o kıvama daha yeni gelmiş bir ülkeyken bu kadar umutsuz davranmamak gerektigini belirtmiştim.Eee Sevgili Hacı abim ? Başka seçenek yok mu ? Bak ben ne yapacağımı şaşırmış halde seni bir büyüğüm olaraktan karşıma almış, bilgilerine güvenerekten samimiyetimle soruyorum .

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak senin gibi diyorsun işte. Daha neden üstlenmeyeceğim ki?

Ne yapalım? Hala soruyorum. Bir cevap versen.

Birşeyler yapıyorsundur mutlaka.. Ateist olup da yapmaman mümkün değil.

Ama asıl yapılması gereken şey örgütlenmek.. Ve ideali yaymak.

Onu yapıyor musun bilemem.

Ben onu yapıyorum. Hem burada hem de forum aracılığı ile orada..

TC hükümetinin bir numaralı düşmanıyım.

Beni arıyor TC hükümeti fellik fellik.

Bulsa ne yapar bilmiyorum. Bir şey yapamaz tabii ama, demek ki birşeyler yapabiliyorum..

Sana kanıtım bu olsun..

Sitelerde Paylaş

Peki o zaman mesele yok. O zaman harf devrimi ile bu işlerin bitmeyeceğini tekrar öğrenmiş olduk.

Size göre öyle olabilir. Ama şeriat demek Arap alfabesi mi demek? Latin alfabesi kullanılarak da şeriatçı olunabilir.

Yani latin alfabesi ile de şeriat savunulabiliyor, şeriatçı olunuyor demek istiyorum.

Ne demek istediğimi anlamamışsınız; neyse boş verin en iyisi. :)

Asimov

Harf inkilabı, Türk siyasi ve kültürel hayatında adeta çığır açmış en radikal devrimdir.Bunu söylemek demek "harf devrimiyle bütün işler bitti demek"anlamına mı geliyor?Hangi atatürkçünün böyle bir tezi var?kendi kafanızda atatürkçü modelleyip eleştiriler yapıyorsunuz.Ayrıca kimseye bişey öğrettiğiniz falan yok.

Harflerin değişmesinin kültürel yapının değişiminde azımsanmayacak kadar büyük bir etkisi vardır.Yazı kültürün çok önemli bir aracıdır.

Batı kültürüne yöneliş hızlanmış ve ümmet kültürü erimeye başlamıştır.Zaten harf devrimi öncesi belirgin sayıda latin esaslı yeni türk harflerini onaylamayan "dindar"kesim mevcut.

Osmanlı devletinin batının teknolojisinden,bilim ve kurumlardan yararlanmak isterken doğu kültüründen gelen ümmet geleneği ile ikili bir kültür yapılanması içerisinde çağdaşlaşması zaten mümkün değidi.Bu ikili kültür cumhuriyet dönemine de taşınmıştı.

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam, iyi güzel de bu sözleri niçin bana söylüyorsun ki?

Ben Quuen'i ya da Zensen'i fırınlayalım ya da giyotine gönderilim mi dedim? Sadece kendilerine özgü o eşşiz İslam anlayışlarından söz ettim. Bunu yapmakla mı kusur ettim yani? Burası forum değil mi? Bu arkadaşlarımızın fikirleri hakkında söz söylemeyelim, susalım mı? ÜStelik tek kötü lafım bile yok kendilerine. Tersine sempatik karakterlerdir ikisi de.

Bak yine alındın. Kötü laf ettin demedim, sana kızmadım, yazmanı engellemek istemedim, seni susturmaya çalışmadım vs.. Bunları nereden çıkardın, onu da anlamadım.

Birazcık şakayla karşık yazdım, çok sık kullanmadığım bir de smiley koydum ki anla.

Ben sadece onlardan Atatürkçü olamayacağını söyledim. Nasıl ki periyodik cetveli, atom ağırlıklarını ya da elementlerin adını bilmeyen birinden kimya mühendisi olmazsa; ya da gözleri görmeyen birine otobüs kullanma ehliyeti verilemezse, savunduklarında hiçbir tutarlılık olmayan cahil insanlardan da aydın olamaz diyorum. Bu çok mu mantıksız geliyor sizlere acaba?

Ben de müslüman Atatürkçü olabileceğini söylüyorum ki var.. Milyonlarca hem de. Bu insanlar Türk.

Din forumunda da çok sık vugularım ben bunu. İslam eleştirilerim genel olarak Türk müslümanları kapsamaz, onları kapsadığı yerde de ülkem insanından sözettiğim zaten anlaşılır. Bizimkilerin müslümanlığı bir gariptir. Bu forumda onlara light müslüman demiyorlar mı?

Cehalete ödün vererek yarılmaz karanlıklar. Olsa olsa elinizdeki kazanımları da yitirir, omurganızdan olursunuz.

Gerçeği dolandırmadan, korkmadan, çekinmeden söyleyeceksiniz.

Gerçeği teslim edeceksiniz.

İnançlı müslümanların Atatürk'ü dindar ilan edip sahiplenmeleri ne kadar rahatsız ediyorsa, ateistlerin de Atatürk'ü sadece kendilerine hak görmesi beni o denli rahatsız ediyor.

O insanlar benim düşmanım değil. Bu ülkede Atatürk'le gönül bağı kurmuş, onu senin kadar iyi tanıyıp anlamasa bile sahiplenmiş milyonlarca insan var.

Beni rahatsız edenler gericiler, Atatürk'ün ve sistemin düşmanı dinciler veya onların yandaşları vs. olabilir yalnızca.

Sitelerde Paylaş

başı açık dolaşmalarını atatürke borçlu olan kadınların nankör çağdaşlığı sayesinde de bu durumdayız aslında..devrimlerin onlar üzerinde pek etkisi olmamış..ama yine de alıştılar tabi modernliğe rahatlığa.......işte bundan büyük nankörlük mü olur....hem modern ol hem bu devrimleri baltala....

Sitelerde Paylaş

Asimov

Harf inkilabı, Türk siyasi ve kültürel hayatında adeta çığır açmış en radikal devrimdir.Bunu söylemek demek "harf devrimiyle bütün işler bitti demek"anlamına mı geliyor?Hangi atatürkçünün böyle bir tezi var?kendi kafanızda atatürkçü modelleyip eleştiriler yapıyorsunuz.Ayrıca kimseye bişey öğrettiğiniz falan yok.

Harflerin değişmesinin kültürel yapının değişiminde azımsanmayacak kadar büyük bir etkisi vardır.Yazı kültürün çok önemli bir aracıdır.

Batı kültürüne yöneliş hızlanmış ve ümmet kültürü erimeye başlamıştır.Zaten harf devrimi öncesi belirgin sayıda latin esaslı yeni türk harflerini onaylamayan "dindar"kesim mevcut.

Osmanlı devletinin batının teknolojisinden,bilim ve kurumlardan yararlanmak isterken doğu kültüründen gelen ümmet geleneği ile ikili bir kültür yapılanması içerisinde çağdaşlaşması zaten mümkün değidi.Bu ikili kültür cumhuriyet dönemine de taşınmıştı.

Pekala Atatürkçülüğü size bıraktım o zaman. :)

Sitelerde Paylaş

Birşeyler yapıyorsundur mutlaka.. Ateist olup da yapmaman mümkün değil.

Ama asıl yapılması gereken şey örgütlenmek.. Ve ideali yaymak.

Onu yapıyor musun bilemem.

Örgütlenmek mi? Koca CHP ne işe yarıyor? Alsana örgüt. Bir kere olsun bir il örgütüne vs. gittin mi? Kılıçdaroğlu tam bir gerizekalı, durduk durmadık yere, türbanı gündeme taşıdı. Akplilerin ekmeğine bal sürüyor.

Ben onu yapıyorum. Hem burada hem de forum aracılığı ile orada..

Sen boşa kürek çekiyorsun.

Sitelerde Paylaş

İnançlı müslümanların Atatürk'ü dindar ilan edip sahiplenmeleri ne kadar rahatsız ediyorsa, ateistlerin de Atatürk'ü sadece kendilerine hak görmesi beni o denli rahatsız ediyor.

Hiç rahatsız olma bundan. Çünkü Atatürk'ü sahiplenen ateistler en doğrusunu yapıyorlar. Ama bunu, ateist oldukları için değil, Atatürkçü oldukları için yapıyorlar. Bak burası çok önemli işte.

O insanlar benim düşmanım değil. Bu ülkede Atatürk'le gönül bağı kurmuş, onu senin kadar iyi tanıyıp anlamasa bile sahiplenmiş milyonlarca insan var.

Sanırım Atatürkçü olmaktan ya da O'nu sahiplenmekten çok farklı anlamlar çıkarıyoruz. Bu ülkede Atatürk'ü sahiplenen milyonlar asla olmadı. Mülyonları bırak, medyada, yazın alanında, kültür ve sanatta bile bir avuç aydını geçmedi sayıları. Milyon değil bin yürekli insan Atatürk'e geçrekten sahip çıkmış olsaydı, bugün ne okullarda zorunlu din dersi olurdu ne de D(H)ıyanet Kurumuna trilyonlar akıtılarak memleketin kaynakları zayi olur giderdi...

Sonuç olarak senin bu milyonların hiçbir etkisi olmadı ve olmuyor da. Aksine zararları oluyor; gerçeği kamufle ediyorlar çünkü. Çözümü elbette kolay değil bunun da farkındayım. Ama, susmak ya da Atatürk'ün çarpıtılmasına izin vermek asla bir çözüm değil bunu vurgulamak istiyorum.

Ataütürk'ün sarı saçına mavi gözüne hayranlık değildir Atatürk'ü sevmek.

Atatürk'ü sevmek O'nu anlamak demektir.

Sitelerde Paylaş

önümde eğiliniz :D :D

heer ne kadar aptal bir müslo olsam da herkesden daha fazla atatürkçüyüm ulan :D

orta yerinizden çatlayın e mi :))

ha unutmadan

bir aptal müslonun avatarına kurban olunmaz :D :D

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Örgütlenmek mi? Koca CHP ne işe yarıyor? Alsana örgüt. Bir kere olsun bir il örgütüne vs. gittin mi? Kılıçdaroğlu tam bir gerizekalı, durduk durmadık yere, türbanı gündeme taşıdı. Akplilerin ekmeğine bal sürüyor.

Sen boşa kürek çekiyorsun.

Sen kime hitabettiğinin farkında mısın?

Gençliğinde CHP'nin gençlik kolu için çalışmış sıkı bir CHP'li olduğumu biliyor musun?

Kasım Gülek'in boy boy resimlerini çektiğimi de bilemezsin tabii. Belki Kasım Gülek'i bile bilmezsin.

Ben Adana CHP gençlik örgütünde çalışırken sen daha doğmamıştın bile..

Malesef sadece 19 yaşına kadar uğraştım. Sonra bıraktım politika ile uğraşmayı. Yapacak çok daha ciddi işlerim vardı.

Şimdi zamanım bol ama, CHP'li değilim artık. Çünkü onlar bu işin üstesinden gelecek çapta insanlara sahip değiller.

Sitelerde Paylaş

Çünkü onlar bu işin üstesinden gelecek çapta insanlara sahip değiller.

Peki bu işin üstesinden gelecek çapta ki insanlar nerede? Ben neden göremiyorum onları? Umudum kayboldu. Chpde 1 yıl uğraştım.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı dönemi cemaat - devlet ilişkisinden ötürü müthiş bir uyumla sistemini yürütüp , İslam sayesinde başarılı olmuştur. Monarşik yapısından ötürü de hükümdarlar Tanrının halifesi olarak toplumu rahatlıkla yönlendirmişlerdir. Cemaatlere kendi içerisinde homojen yapı sunarakta bunu sürekli hale getirip halkıyla uyumlu bir biçimde fetihlerini daha rahat gerçekleştirmiş , toplumsal sorunlarla pek uğraşmamıştır. Rönesans ve Reform hareketleri ile Dünyanın globalleşmesi Osmanlının bu dengesini bozduğu için global Dünyaya ayak uydurmak zorunda kalıp yenilikler getirmeye başlamıştır. Bu yenilikler Dini hükümleri deldiği için halkın sert tepkisiyle karşılaşmış ve sürekli isyanlarla uğraşıp güç duruma düşmüştür.Bu hiyerarşik yapının bozulmasıyla birlikte demokrasiye zemin hazırlanmış ve bu uğurda bedeller ödemiştir. Atatürk ise bunun tamamlayıcısı olarak teşrif etmiştir. Ümmetçililik politikasının 1.Dünya savaşında suya düşmesi ve çeşitli ideolojik görüşlerin başarılı olamaması Türkçülüğe koz vermiş ve bu doğrultuda başarıya ulaşılmıştır.Maatbanın bile gavur icadı olarak görülüp ülkeye iki yüz elli yıl geç girmesi bile otoriter bir yönetimi mecbur kılıp , kültürel devrimlerin başarıya ulaşması için militarist yapı benimsenmiştir. Baskıcı tutumun mecburi olarak benimsenmesi ve bu doğrultuda devrim yobazı olarak nitelendirdigimiz kişiler o dönem ki irtica tehlikesinin temelini atmıştır. İstiklal mahkemelerinin kurulması bile buna delildir. O dönemki atılan irtica temellerinin meyvesinin bugune intikal etmesinin sebeplerinden biri de ; dinin kamudan tamamen uzaklaştırılıp , laikligin ritüeli olan '' Din ve vicdan özgürlüğü'' ibaresinin yazıda kalması , laikliğin yeni bir din olarak tekabül edip algılanmasına sebebiyet verip çatışmalara ortam hazırlamasıdır. Yeni bir din olarak görülen Laiklik ve şeriatçı kesimler arasındaki bu kavganın halen sürme sebeplerinden birisi de Demokrasinin en az zararla gökten inerekten hızlı bir biçimde uygulanış şeklinden dolayıdır. Laiklik gökten zembille inmez. Laiklik gökten zembille inerse ve bu şekilde hızlı uygulamalara geçilirse uzun süre şeriat rejiminde yönetilen halkın hazmediş çabalarınıda beklemek gerekir. Demokrasinin bedelini ödemediğimiz için bu şekilde sıkıntılar intikal etmiştir. Şİmdi bedel ödeme zamanının geldiğini düşünüyorum. Doksan yıldır da demokrasinin hazmedilemeyişi ve sürekli irtica korkusuyla yapılan yaptırımlardan dolayı tekabül etmiştir. Fransız ihtilali öncesi toplum yapısına sahip Fransanın durumu bizim bu günümüze tekabül etmiştir. Bu sürecin inkişaf sürecini tamamlaması için az bir süre kaldıgına inanıyorum. Ben şeriatın habercisi olaraktan değil de demokrasinin sancıları olduğu inancındayım.

Bunu hesap eden kişiler acaba kaç kişi sevgilisinin elini bırakır diye de hesap etmeleri gerekir. Dincisinden ateistine , sunnisinden alevisine kadar hiçkimse sert bir rejime rıza göstermeyecektir. İptidai zihniyetin düşünceleri eyleme döküldükçe bunun farkındalıgına varan halkımız ise tepkisini göstertmeye başlayacaktır. Çünkü hiçkimse sevgilisinin elini bırakmak istemez. Kökümüzün şamanizme dayandıgını da unutmamamız gerekir. Türk kültürünün yapısına uymayan bir rejim asla tutunamaz , getirilse bile sökülüp atılır. Kadınlara değer veren Türk töresi ve Kurultaya sahip olan Türk devletlerine baktığımız vakit de milli yapımıza en uygun sistemin demokrasi olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. ılımlı İslam alıştırmalarının ise tam sonuç vermesi için en az otuz yıl daha beklemeleri gerekir diye düşünüyorum (Tabi aralarında ihtilafa düşmezlerse). Ak partinin başarılı oluş sebeplerini sadece şeriat özlemlerinden dolayı nitelendirmek doğru bir çıkarım olamaz. Geçiş döneminin sancılarını yaşıyoruz ve bedel ödememiz gerekiyor. Kısa sürede gerçekleştirilen devrimlerin sıkıntılarını şimdi yaşıyoruz. Atlatacağımıza da inanıyorum. Geçmiş yıllarda bu kadar bilinçli bir halkımız olmamasına rağmen getiremedilerse şimdi de getireceklerine inanmıyorum.

SAYGILAR

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen kime hitabettiğinin farkında mısın?

Gençliğinde CHP'nin gençlik kolu için çalışmış sıkı bir CHP'li olduğumu biliyor musun?

Kasım Gülek'in boy boy resimlerini çektiğimi de bilemezsin tabii. Belki Kasım Gülek'i bile bilmezsin.

Ben Adana CHP gençlik örgütünde çalışırken sen daha doğmamıştın bile..

Malesef sadece 19 yaşına kadar uğraştım. Sonra bıraktım politika ile uğraşmayı. Yapacak çok daha ciddi işlerim vardı.

Şimdi zamanım bol ama, CHP'li değilim artık. Çünkü onlar bu işin üstesinden gelecek çapta insanlara sahip değiller.

Hacı,

Karapapak'ın haklı olduğu tek konu bu yukarıdaki iletisi esasen.

Şu an örgüt ya da örgütlenecek platform seçme lüksüne sahip değiliz. Ortada iyi kötü bir parti var ve bu parti içinde birşeyler yapılabilir. Eğer parti, yeterli donanıma sahip üyelere sahip değilse bu kusurda bizim de payımız vardır ve partiyi yozlaşmaya terk etmek hatasında ısrar etmememiz gerekir.

Davasına inanan, yürekli, çalışkan ve zeki neferlere ihtiyaç var. Ve içinde bulunduğumuz süreçte, kitleselleşmek ve güç toplamaya çalışmak dışında bir çözüm yok. Dengeleri çok iyi gözetecek akıllı bir strateji izlemek zorundayız. Siyaseti çok iyi kullanmak zorundayız. Takiyyeyse takiyye de yapacağız. Her zaman için bir çözüm vardır. Yeter ki insanlar istesin ve inansınlar.

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki bu işin üstesinden gelecek çapta ki insanlar nerede? Ben neden göremiyorum onları? Umudum kayboldu. Chpde 1 yıl uğraştım.

Dava adamı olman lazım. İnandıklarına çok iyi inanman lazım.

Cesur olmana bile gerek yok. Hatta korkak olman en iyisi..

İdealini ortaya atacaksın.. Sana şiddetle karşı gelince, sineceksin, pısacaksın.. Ortalıktan kaybolacaksın.

Ama davanı terketmeyeceksin.

Adamlar gevşetince hemen ortaya çıkacaksın. Bütün fırsatları kollayacaksın.

Ve bu arada sürekli olarka subluminal mesajlar yayacaksın etrafa.. Sinsi, müphem, düşündürücü mesajlar..

Bu adamlar 90 yıl beklediler. Planlar yaptılar.. Stratejiler geliştirdiler.

Davalarına çok inanıyorlardı. Bizden çok daha fazla inanıyorlardı.

Biz davalarımıza onlar kadar inanan inatçı insanlar değiliz.

Onların da hakkını vermemiz lazım.

Ateist liboşları bile peşlerinden yürüttüler. Onlara bile şirin göründüler..

Demokrasi oyununu onlara bile kabul ettirdiler..

Bu durumda bu işin üstesinden gelecek adam kalmıyor.

Türkiye'de belki de milyonlarca deist ve ateist var. Ama hiçbirinden ne ses çıkıyor ne de soluk..

Sitelerde Paylaş

Hacı,

Şu an örgüt ya da örgütlenecek platform seçme lüksüne sahip değiliz. Ortada iyi kötü bir parti var ve bu parti içinde birşeyler yapılabilir. Eğer parti, yeterli donanıma sahip üyelere sahip değilse bu kusurda bizim de payımız vardır ve partiyi yozlaşmaya terk etmek hatasında ısrar etmememiz gerekir.

Davasına inanan, yürekli, çalışkan ve zeki neferlere ihtiyaç var. Ve içinde bulunduğumuz süreçte, kitleselleşmek ve güç toplamaya çalışmak dışında bir çözüm yok. Dengeleri çok iyi gözetecek akıllı bir strateji izlemek zorundayız. Siyaseti çok iyi kullanmak zorundayız. Takiyyeyse takiyye de yapacağız. Her zaman için bir çözüm vardır. Yeter ki insanlar istesin ve inansınlar.

Hah şöyle ol canımı al :)

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Hacı,

Bak kimin haklı olduğu önemli değil esasen. Ben 1 yıl uğraştım, yıprandım, umudumu kaybettim. Chpde gidiyorum, laf anlayan yok. Gençlik kollarına üye oldum, toplantı yap dağıl, toplantı yap dağıl. İşler bu şekilde yürüyor.

Sitelerde Paylaş

Hacı,

Ben de bu iletini okumadan aynı şeylere değinmişim zaten Diriliş kardeşim. Davasına inananlardan olmamız gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Bak kimin haklı olduğu önemli değil esasen. Ben 1 yıl uğraştım, yıprandım, umudumu kaybettim. Chpde gidiyorum, laf anlayan yok. Gençlik kollarına üye oldum, toplantı yap dağıl, toplantı yap dağıl. İşler bu şekilde yürüyor.

Sen bir yıl uğraşırken bende ki korkular bu kadar depreşmediği için çekirdek çintip maç izliyordum. Ben bile en sevmedigim şeyi yapıp siyasete bulaşmışsam benim gibi düşünüpte birlik olacak çok kişi olacaktır. Yeter ki azimli olalım dostumm !!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...