Jump to content

Recommended Posts

KARDEŞİM BENİM TANIMIMLA ZEKAT : PARASI OLAN ZENGİN (ORTA HALLİDE OLABİLR) BİR VEYA BİRDEN FAZLA FAKİRE , YOKSULA VERİLEN PARA VEYA İHTİYACINI GİDERCEK OLAN ŞEYLERİ VERMEKTİR .ZEKATIN AMACI KARDEŞİM TOPLUMDAKİ EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK HEM MMADDİ HEM MANEVİ.EĞER ZEKAT VERİLİRSE TOPLUMDA HUZUR OLUR. YANİ BUNU BİR ÖRNEKLE AÇIKLAYIM KARDEŞİM : ÖRNEĞİN BİR ADAM FAKİR ONA KİMSE YARDIM ETMEZ ZEKAT VERMEZ İSE O NEYE BAŞ VURCAK ? YA HIRSIZLIĞA YA KAPKAPÇILĞU BUDA TOPLUMUN DENGESİNİ BOZACAKTIR AMA ZEKAT VERİRSEK TOPLUMDAKİ FAKİR - ZENGİN AYRICALIĞINI KALDIRIRSAK BUNLARA İHTYAC DUYMAZ

EĞER KONUYU DAHA GENİŞ ÖĞRENMEK İSTİYORSAN http://www.islamiyet.gen.tr/zekat.php ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLirsin

tarihinde babaarif96 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlara soruyorum zekatın mantığı nedir. Neyi amaçlar.

Ateist arkadaşlara soruyorum bu zekat kavramı neden Kuranda belirtilmiş olabilir. Zekatın o zaman dile getirilmesinde ki mantık ne olabilir.

Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Zekat ilkel bir Mülk / Gelir Vergisidir.

Devlet anlayışı olmadığı için o dönemde bunun insanların kendi aralarında yapılmasının en zeki yol olduğu düşünülmüş.

Tabii " Bana ne lan? Çalışsalardı onların da olsaydı! Ne vereceğim?" mantığı insanlarda yaygın olduğundan, bunu ben değil Allah diyor oyunu düşünülmüş :)

Sitelerde Paylaş

KARDEŞİM BENİM TANIMIMLA ZEKAT : PARASI OLAN ZENGİN (ORTA HALLİDE OLABİLR) BİR VEYA BİRDEN FAZLA FAKİRE , YOKSULA VERİLEN PARA VEYA İHTİYACINI GİDERCEK OLAN ŞEYLERİ VERMEKTİR .ZEKATIN AMACI KARDEŞİM TOPLUMDAKİ EŞİTLİĞİ SAĞLAMAK HEM MMADDİ HEM MANEVİ.EĞER ZEKAT VERİLİRSE TOPLUMDA HUZUR OLUR. YANİ BUNU BİR ÖRNEKLE AÇIKLAYIM KARDEŞİM : ÖRNEĞİN BİR ADAM FAKİR ONA KİMSE YARDIM ETMEZ ZEKAT VERMEZ İSE O NEYE BAŞ VURCAK ? YA HIRSIZLIĞA YA KAPKAPÇILĞU BUDA TOPLUMUN DENGESİNİ BOZACAKTIR AMA ZEKAT VERİRSEK TOPLUMDAKİ FAKİR - ZENGİN AYRICALIĞINI KALDIRIRSAK BUNLARA İHTYAC DUYMAZ

EĞER KONUYU DAHA GENİŞ ÖĞRENMEK İSTİYORSAN http://www.islamiyet.gen.tr/zekat.php ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLirsin

o zaman neden türkiyede bu kadar gelir eşitsizliği var, o kadar zenginlerimiz var bunun nasıl olduğunu kimse açıklamıyormu ki bu insanlar bu kadar fakirler. Fakir kadar zenginde var belki herkesin günlük ihtiyacı karşılanırdı

Sitelerde Paylaş

Devlet anlayışı olmadığı için o dönemde bunun insanların kendi aralarında yapılmasının en zeki yol olduğu düşünülmüş.

Tabii " Bana ne lan? Çalışsalardı onların da olsaydı! Ne vereceğim?" mantığı insanlarda yaygın olduğundan, bunu ben değil Allah diyor oyunu düşünülmüş :)

Neden böyle bir oyuna başvurulsun bunun faydası ne olacak halbuki geri kalmış toplumlarda fakir toplumlarda yönlendirme daha kolay olmaz mı,toplumun geri kalmış olması veya fakir olması o zaman ki idarecilerin işine yaramazmı, kendilerine daha çok mahkum edemezlermiydi insanları, neden böyle birşey toplumun faydasını gözetecek birşey o zaman düşünülmüş olsun

Sitelerde Paylaş

Neden böyle bir oyuna başvurulsun bunun faydası ne olacak halbuki geri kalmış toplumlarda fakir toplumlarda yönlendirme daha kolay olmaz mı,toplumun geri kalmış olması veya fakir olması o zaman ki idarecilerin işine yaramazmı, kendilerine daha çok mahkum edemezlermiydi insanları, neden böyle birşey toplumun faydasını gözetecek birşey o zaman düşünülmüş olsun

Arkadaşım senin aşiretler, kervancılar, tüccarlar karmasından hiçbir yazılı anayasaları olmadan yönetilen bir yerdeki durumu ve bu duruma alternatif olan beterin beteri bir durumu (biri i,slam öncesi, biri islam sönrası) hayal edebilmen mümkün değil. Aynen avrupadaki Kontlar, Kontesler, Derebeyleri, Dükler, Düşesler devrine benziyor. Tamam toplumda kaos yok ama toplumda pastayı herkes de yiyemiyor. Ve toplumda adamı pat diye öldüren bu Elitler yargılanmıyor bile. Ona göre sistemler oluşmuş.

Şimdi islam hareketi, bu Kontunu, Dükünü, Düşesin alaşağı edilip de yerine Peygamberin, Sahabenin, Halifenin geldiği bir sistemdir. Durum aynı. Farkı yok bir öncekinden ama bu seferki yapı tek merkeze bağlı olduğundan daha önceden bir köleyi döven Kont nasıl tekme tokat giriyorsa bu grup ona sadece 30 kee vurulacak, 60 kere öpülecek vb aynı seramonilere dönüştürmüşler.

İşte bu düzende " hey Kahya, al şu fakirleri de götür bir şeyler yedir mutfakta" demeye Zekat deniyor.

Modern devletlerde ise "Hey kahya! fakirleri doyurmak için git para topla kelle başı" sistemi oluyor.

Burada birinin diğerine karşı sorumluluğu olmadığı halde telkinle veya emirle yükümlülük altına girmesi ya vergidir ya kölelik.

tarihinde ateist.bakis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tabi kensin öyle düşünülmüş çünkü düşünen kişi sana gelip düşüncesini açıklamış

senin modern vergilerinide görüyoruz ya var ya zırtapozluğun agababalığını yapıyorsunuz

Sitelerde Paylaş

tabi kensin öyle düşünülmüş çünkü düşünen kişi sana gelip düşüncesini açıklamış

senin modern vergilerinide görüyoruz ya var ya zırtapozluğun agababalığını yapıyorsunuz

???

Ben senden vergi mi alıyor muşum?

Benim modern vergilerim nelerdir ki?

Sen şu andaki devlet sistemini sevmediğini mi ima ediyorsun?

Ne anlatmaya çalıştığını anlatsan iyi olur çünkü senin yazdıklarından çıkardığım tek anlam var benim. O da:

Sen olsan olsan EŞKİYASINDIR.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım senin aşiretler, kervancılar, tüccarlar karmasından hiçbir yazılı anayasaları olmadan yönetilen bir yerdeki durumu ve bu duruma alternatif olan beterin beteri bir durumu (biri i,slam öncesi, biri islam sönrası) hayal edebilmen mümkün değil. Aynen avrupadaki Kontlar, Kontesler, Derebeyleri, Dükler, Düşesler devrine benziyor. Tamam toplumda kaos yok ama toplumda pastayı herkes de yiyemiyor. Ve toplumda adamı pat diye öldüren bu Elitler yargılanmıyor bile. Ona göre sistemler oluşmuş.

Şimdi islam hareketi, bu Kontunu, Dükünü, Düşesin alaşağı edilip de yerine Peygamberin, Sahabenin, Halifenin geldiği bir sistemdir. Durum aynı. Farkı yok bir öncekinden ama bu seferki yapı tek merkeze bağlı olduğundan daha önceden bir köleyi döven Kont nasıl tekme tokat giriyorsa bu grup ona sadece 30 kee vurulacak, 60 kere öpülecek vb aynı seramonilere dönüştürmüşler.

İşte bu düzende " hey Kahya, al şu fakirleri de götür bir şeyler yedir mutfakta" demeye Zekat deniyor.

Modern devletlerde ise "Hey kahya! fakirleri doyurmak için git para topla kelle başı" sistemi oluyor.

Burada birinin diğerine karşı sorumluluğu olmadığı halde telkinle veya emirle yükümlülük altına girmesi ya vergidir ya kölelik.

Yani şunu mu diyorsun; Muhammed bu Elit tabakanın elindeki ezilmiş kesimi kendi yanına çekebilmek için hoşgörülü bir yaklaşım göstermeye çalıştı ve Muhammed' in bu yaklaşımı sayesinde bu ezilmiş kesim onu bir kurtarıcı olarak gördü, Zekatın mantığı o dönemde bumuydu? O ezilmişlerede hak tanıyarak kendi tarafına çektikten sonra yeni bir merkezi sistem kurup gücü tek elde toplayarak aynı eski düzenin padişahı olmak mı?

Sitelerde Paylaş

Yani şunu mu diyorsun; Muhammed bu Elit tabakanın elindeki ezilmiş kesimi kendi yanına çekebilmek için hoşgörülü bir yaklaşım göstermeye çalıştı ve Muhammed' in bu yaklaşımı sayesinde bu ezilmiş kesim onu bir kurtarıcı olarak gördü, Zekatın mantığı o dönemde bumuydu? O ezilmişlerede hak tanıyarak kendi tarafına çektikten sonra yeni bir merkezi sistem kurup gücü tek elde toplayarak aynı eski düzenin padişahı olmak mı?

Ben öyle bir şey demiyorum.

Devlet anlayışının gelişmesi sürecinde tasarlanan ilkel düşüncelerden biri bu.

Devletin kasası yoktu ki. Devlet denilen şeyin insanlardna para topladığı bir anlayış da yoktu.

Herkes malının şu kadarını devlete verecek anlayışı da yoktu.

Bu devlet sisteminin olmazsa olmazlarından olan vergi uygulamasının o insanların kafalarında canlanan primat halidir. Ben bunu diyorum. Sonra evrimleşip Homo erektus olabilmiştir ve daha da ileri gidememiştir.

Hatta bu konunun nasıl gündeme gelmiş olabileceğini de az çok kestirebiliyorum.

Şimdi hastalar, fakirler, düşkünlerle ilgili konuların nasıl ele alınacağına yönelik düşünceler geliyordu adamların kafalarına.

Ama kafa yapıları henüz daha yahu biz merkezde paraları toplayalım, bu paralarla devletimizin görevlilleri olsun, kurumları olsun, şunu bunu halledelim düşüncesi o an kimsenin aklına gelmediğinden o an için bu konunun en uygun çözüm şekli insanlar birbirlerine yardım etsinler idi. Ve bu yardımın tercihe bırakılan şekli de oldu, zorunlu şekli de.

Aynı sistem kurban da da var.

Devletin acizliğindendir o kurban kesip de bireysel olarak vatandaşları etraflarına dağıttırmak. Çünkü devlet denen kavramın daha D'si bile kafalarında yoktu o anda. Devletin D'sine geçmeye sonra sonra başladılar.

Sitelerde Paylaş

???

Ben senden vergi mi alıyor muşum?

Benim modern vergilerim nelerdir ki?

Sen şu andaki devlet sistemini sevmediğini mi ima ediyorsun?

Ne anlatmaya çalıştığını anlatsan iyi olur çünkü senin yazdıklarından çıkardığım tek anlam var benim. O da:

Sen olsan olsan EŞKİYASINDIR.

sizleride anlayışınızla yönetilen zavallılarıda gördük kıçlarındaki donu bile devlet verir ha böyle üç beş tanede değil hatta bu yonetim çüküne bile karışır seni köpek gibi çalıştırır karşılığında karnını bile zor doyurur işte ateist yonetimin insana yaptığı kısaca bu bide utanmadan insana değer verir diyorsunuz puha puah

Sitelerde Paylaş

sizleride anlayışınızla yönetilen zavallılarıda gördük kıçlarındaki donu bile devlet verir ha böyle üç beş tanede değil hatta bu yonetim çüküne bile karışır seni köpek gibi çalıştırır karşılığında karnını bile zor doyurur işte ateist yonetimin insana yaptığı kısaca bu bide utanmadan insana değer verir diyorsunuz puha puah

Anlaşıldı.

Kendini akıllı sanmanı sağladığı için burdasın sen.

Aslında ateizmin bu yönü de çok tuhaftır.

Senin gibi her aptal, ateistle karşılaştığında kendini akıllı sanır.

Ateistler de aptallara sabır göstermede mükemmel başarı gösterirler.

Bak şimdi senle muhabbet iğrendirici bir hal alıyor.

Bunu sadece bu mesajınla ilgili demiyorum, her mesajında var bu.

Yaşamda şiddet arıyorsan BDSM fantaziler dene evde :)

Sitelerde Paylaş

Ne zaman ateist yönetim olmuş bu ülkede?

Benim bildiğim, batıda var böyle ateizmin hakim olduğu ülkeler; onlar da refah içinde yaşıyor hem, hem de oldukça özgürler ve ilerideler.

Bir yanlışın olmasın? Sefalet, açlık, cehalet ve ilkellik İslam ülkelerinin değişmez kaderi diye biliyorum ben.

Köy orada. Başını çevir bir bak istersen.

Zekat sahtekarlığıyla ümmet oluşturan, insanları dilenciliğe alıştıran sistemler vardır oralarda. Ondan sonra da "ama bu kader, Allah sabrımızı sınıyor" dedirtir.

İşte böyle...

Sitelerde Paylaş

Anlaşıldı.

Kendini akıllı sanmanı sağladığı için burdasın sen.

Aslında ateizmin bu yönü de çok tuhaftır.

Senin gibi her aptal, ateistle karşılaştığında kendini akıllı sanır.

Ateistler de aptallara sabır göstermede mükemmel başarı gösterirler.

Bak şimdi senle muhabbet iğrendirici bir hal alıyor.

Bunu sadece bu mesajınla ilgili demiyorum, her mesajında var bu.

Yaşamda şiddet arıyorsan BDSM fantaziler dene evde :)

siz denemişsiniz anlaşılan tavsşye ettiğinize göre ayrıyeten karasterestik ateist davranışlarına bir örnekte sergilemişsin sıkıştığınız anda hakaret edersiniz yapabileceğinizde bu kadardır.

Sitelerde Paylaş

siz denemişsiniz anlaşılan tavsşye ettiğinize göre ayrıyeten karasterestik ateist davranışlarına bir örnekte sergilemişsin sıkıştığınız anda hakaret edersiniz yapabileceğinizde bu kadardır.

Sen kendi yazdıklarını otur da oku.

Ve kendi yapabilecğeinin farkına var.

Ayrıca BDSM benim tarzım olmadığından sana önerdim.

Ben senin gibi ısıran mesajlar yazmıyorum.

Ve böyle bir şiddet derecesine sahipsen de sana iyilik olsun diye BDSM dene dedim.

Ver şöyle partnerinin eline kırbaçı, kelepçele ellerini, beni eşek sudan gelinceye kadar döv ondan sonra yatağa girelim de. (Tabii bunları yazarken senin erkek olduğunu varsayıyorum)

Bu da bir fikir.

Dürüstçe benim algılaırmda öyle şeyler olmadığı için yapmam da imkansız.

Ben insanlarla kavga bile etmem.

Genelde otobüste, mağazada sırayı veya yer kanunlarını ihlal edenler olunca da onlara konuşmamın 40'ıncı saniyesinde tamam kardeş kusura bakma diyorlar veya boşver yahu diyip gidiyorlar.

Çünkü giriş paragrafıyla yaptıklaırnın kötü olduğunu anlatmaya başlıyorum da ondan.

Kimseyle yaka paça kavga etmedim hayatta.

En son ilkokulda bir çekişme dalaşmada yakalığım kopmuştu (yakalıkların ilikleri vardı eskiden, düğme geçiriliyordu, o ilik kopunca serseriye dönüyordu çocuk bir anda)

Sana da insanca tavsiye ediyorum yani. Evinde BDSM yapabilirsin. Bu senin şiddet duygularını sıfıra indirecektir.

Sonra bana dua edersin :)

Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlara soruyorum zekatın mantığı nedir. Neyi amaçlar.

Ateist arkadaşlara soruyorum bu zekat kavramı neden Kuranda belirtilmiş olabilir. Zekatın o zaman dile getirilmesinde ki mantık ne olabilir.

Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Zekat nedir?

İslam'ın koşullarından biridir.

İslam'ın beş koşulu vardır. Kelime-i şehadet ilki ve en önemlisidir.

Diğerleri de farzdır tabii ve hepsi birlikte bir paket oluştururlar.

Bunlardan ikisi, hac ve zekat, kişinin mali durumu ile ilgili olduğundan, yerine getirilmeyebilirler.

Ama yine de Müslüman kişi onları da yerine getirmek için özel bir çaba göstermelidir.

Ayrıca zekatın anlamı zamanla değişmiştir.

Zekat aslında bir vergidir. İlk Müslümanların verdiği bir vergidir.

Müslüman'lar her yıl mallarının ve paralarının kırkta birini fakirlere dağıtmak zorundadırlar.

Bu tartışmasız bir emirdir.

Zekatın neden vergi olduğunu şu ayete dayanarak ileri sürebiliriz:

Tevbe: 60. Zekât malları Allah'tan bir farz olarak sadece şunlar içindir: Fakirler, düşküler, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, kalpleri yakınlaştırılıp ısındırılacak olanlar, özgürlügünü yitirmiş olanlar, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmış kişiler.

Zekat konusu Kur’an’ın 37 ayetinde geçer ve zekat verilenler arasında yukardaki ayette gördüğünüz gibi, sadakalarla ilgilenmeye memur edilenler, yani zekat toplamaktan sorumlu olanlar da vardır.

Zekat ayrıca rüşvet olarak verilen bir değerdir.

Kalpleri ısındırılacak olanlar rüşvet verilerek İslam'a alınacak gayri müslimlerdir.

Zekat ayrıca yetimlerin bakımı için de verilen ve kullanılan bir değerdir.

Savaşta ölenlerin çocuklarının bakımında kullanılacaktır.

Zekât İslam imparatorluğunun kuruluşu sırasında gerekli mali kaynaklardan biridir.

İslam otoritesine ait sorumlular tarafından toplanıp, kullanılır. Tabii Müslüman'ların kendileri tarafından da bazı özel günlerde dağıtılır.

Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim, batıda var böyle ateizmin hakim olduğu ülkeler; onlar da refah içinde yaşıyor hem, hem de oldukça özgürler ve ilerideler.

Bir yanlışın olmasın? Sefalet, açlık, cehalet ve ilkellik İslam ülkelerinin değişmez kaderi diye biliyorum ben.

Zekat sahtekarlığıyla ümmet oluşturan, insanları dilenciliğe alıştıran sistemler vardır oralarda. Ondan sonra da "ama bu kader, Allah sabrımızı sınıyor" dedirtir.

İşte böyle...

Sayın ifeelgood bence yanlışınız var çünkü zekat az da olsa insanların kalkınmalarını ve bu sayede toplumun kalkınmasını sağlayabilecek bir kavramdır. Nedenine gelince her birey elde ettiği gelirle kendisine yeni bir iş imkanı yaratabilir. Olmuyorsa bu onun ayıbıdır islamiyetin değil.

Sitelerde Paylaş

zekat sadaka bunlar kişisel olarak insanı rahatlatır belki ya da yardıma muhtaç bir insan kurtulmuş olur ama bunun bir sistem olarak devam etmesi insanlık onuruna ihanettir.tıpkı kölelik gibi..ve de nedense bu konu ortaya atıldığı zaman hemen sahte solcular halkçılar türer.camileri de sürekli bu sömürme işlemleri için kullanırlar.en çok da bayramlarda ramazanda falan..

nurcu kodomanlar beş yıldızlı otellerde istakozlu iftar açar,ama oy satın almak için halkı kuru baklagille kandırır :D

alçaklar..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

zekat sadaka bunlar kişisel olarak insanı rahatlatır belki ya da yardıma muhtaç bir insan kurtulmuş olur ama bunun bir sistem olarak devam etmesi insanlık onuruna ihanettir.tıpkı kölelik gibi..ve de nedense bu konu ortaya atıldığı zaman hemen sahte solcular halkçılar türer.camileri de sürekli bu sömürme işlemleri için kullanırlar.en çok da bayramlarda ramazanda falan..

nurcu kodomanlar beş yıldızlı otellerde istakozlu iftar açar,ama oy satın almak için halkı kuru baklagille kandırır :D

alçaklar..

evet bende aynı fikirdeyim sizinde dediğiniz gibi birilerine faydası oluyor. Aç olanın karnına birşeyler gidiyor veya çoluğu çocuğu nasipleniyor, herkes yaşadığı toplumda fakir olanı durumu kötü olanı çevresinden az çok bilir. Ya düşünüyorumda KOÇ malının kırkta birni zekat verse ne olurdu... İşsizlik kalmazdı herhalde. İslamiyetin bu mantığı bana çok samimi geliyor. Her samimi duygu ve niyet gibi bunuda kötüye kullanmak isteyenler mutlaka olmuştur tabii buda tartışılmaz gerçektir.

Sitelerde Paylaş

İşte böyle...

bu ülkede demedim sovyetlerin hali ortadaydı keza çin kuzey kore müslümalar böyledir şöyledir dersiniz ama Allah inacı tasımayan sövyetlerin vede çinin insanları nasıl katlettikleri ortada

Sefalet, açlık, cehalet ve ilkellik İslam ülkelerinin değişmez kaderi diye biliyorum ben) bu cümlende komik hangi kaderden bahsediyorsun kader sizin için anlam ifade ediyormuki kullanıyorsun

ayrıca cehalet neye göredir bize göre en büyük cehalet Allahı tanımamaktır cahilliğin sınırını kim belirlemiş senin inancına göre cahil olabilirim benim inancıma görede sen cahilsin

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...