Jump to content

Allah kendisinin ne yapıp yapmayacağını da bilir mi?

Recommended Posts

• İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

başka hiç bir şey değilsiniz

evet değiliz gerçek olan bu çünkü senin o beyin kıvrımlarına bilme olgusunu yerleştiren Alim olan ne yapacağını nasıl bilmesin? bilmeyecekse eğer bilmemiş olsa idi Allah olmazdı

gereksiz konular uçtukça uçuyosunuz biz açıkla dediğimizde bilimsel 2 kurgudan ibaret cevaplar veriyosunuz,soru sorarken azıcık mantıklı olun kafaya alayım derken kendinizi düşürüyosunuz!

Sitelerde Paylaş

başka hiç bir şey değilsiniz

evet değiliz gerçek olan bu çünkü senin o beyin kıvrımlarına bilme olgusunu yerleştiren Alim olan ne yapacağını nasıl bilmesin? bilmeyecekse eğer bilmemiş olsa idi Allah olmazdı

gereksiz konular uçtukça uçuyosunuz biz açıkla dediğimizde bilimsel 2 kurgudan ibaret cevaplar veriyosunuz,soru sorarken azıcık mantıklı olun kafaya alayım derken kendinizi düşürüyosunuz!

peki sana soruyorum ciddi olarak (kafaya aldığımı düşünme), hiç evren gibi koca kozmos'u yaratabilecek ya da meydana getirebilecek bir güç insanla iletişime geçip onunla konuşarak saçma sapan dinler vahyeder mi?

ben gerek dinleri vahyetmeyeceği hususundaki görüşü, gerekse de böyle bir gücün zaten olmayacağı hususu nedeniyle ateistim.

bunlardan sadece ilkini kabul eden deistler ben ikisinide kabul ediyorum bu nedenle ateistim.

yani doğaüstü akıllı bir güç olacak! "akıllı güç!" akıl denilen şey zaten beynimizin, sinir sistemimizin bir hareketi değil midir? allah'ın sinir sistemi felan mı var ki aklı olabiliyor? bu nedenle evrenin oluşumuna yol açan şeyin ardında akılsız güçler aramak daha makul, bu güçlerde fizikten başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş

peki sana soruyorum ciddi olarak (kafaya aldığımı düşünme), hiç evren gibi koca kozmos'u yaratabilecek ya da meydana getirebilecek bir güç insanla iletişime geçip onunla konuşarak saçma sapan dinler vahyeder mi?

seni değerli kılıp yaratıyor mübarek,yüzünü ellerini aklını veriyor..seni yoketmiyor seni yarattı..seni O yaptı..beni andıkları vakit şah damarından yakınım buyurdu..alemi hizmetine sunuyor seni seviyor..müdürün bile odasına giderken belli prosedürden geçiyoruz ama O evreni yaratan sonsuz kudret sahibi an Beni yanındayım diyor,unutmadım küsmedim diyor..

allah'ın sinir sistemi felan mı var ki aklı olabiliyor? bu nedenle evrenin oluşumuna yol açan şeyin ardında akılsız güçler aramak daha makul, bu güçlerde fizikten başka bir şey değil.

0

aklıda O yarattı..bunların ötesi yok fiziğide O yarattı..nefsinide tercih hakkınıda O yarattı..anla diye belli bişeylere dayandırdı zaman süreç geçirtti hani tartışılan 14 milyar yıl mevzusu,öncesini gösterdi bil diye araştır diye..gör diye yoktan nasıl var ettiğine şahit ol diye..

Sitelerde Paylaş

İslamın ya da başka bir dinin Tanrı hakkındaki görüşleri beni ilgilendirmiyor; ama gerçek Tanrı, kendisinin ne yapacağını bilir mi bilmez mi sorusunun bir önemi bulunmuyor. Tanrı, evreni tasarlamış ve ilk neden olarak etki edip evrenin varlığına kaynak oluşturmuştur. Onun tasarımı insanlık için herhangi bir amaca hizmet etmez, sadece evreni var etme amacına hizmet eder. Tanrı tasarlamış, yaratmış ve bırakmıştır. Artık herşey onun tasarımının mantığına uygun olarak işlemektedir. O artık karışmaz.

Ama dinlerin Allah'ı tasarlamakla kalmıyor sürekli karışıyor, insan gibi düşünüp duygulanabiliyor. İşte bu noktada işler karışıyor hakikaten de. Dinler yüzünden Yüce Varlık inanılması güç bir saçmalık gibi görünüyor insanlara. Allah'ın herşeyi bilmesi ve kendiyle çelişemeyecek denli mükemmel olması demek, kendi bildiğinin kölesi olması demektir. Bu da onun özgür iradesini sıfırlar. Dinlerin sunduğu Tanrı portresi bu denli saçma olmasaydı, ateizm de bu denli yaygın olmazdı zaten. Her zaman söylemişimdir, dinlerin Tanrı hakkındaki görüşleri gerçek Tanrıya küfürdür.

Sitelerde Paylaş

seni değerli kılıp yaratıyor mübarek,yüzünü ellerini aklını veriyor..seni yoketmiyor seni yarattı..seni O yaptı..beni andıkları vakit şah damarından yakınım buyurdu..alemi hizmetine sunuyor seni seviyor..müdürün bile odasına giderken belli prosedürden geçiyoruz ama O evreni yaratan sonsuz kudret sahibi an Beni yanındayım diyor,unutmadım küsmedim diyor..

allah'ın sinir sistemi felan mı var ki aklı olabiliyor? bu nedenle evrenin oluşumuna yol açan şeyin ardında akılsız güçler aramak daha makul, bu güçlerde fizikten başka bir şey değil.

0

aklıda O yarattı..bunların ötesi yok fiziğide O yarattı..nefsinide tercih hakkınıda O yarattı..anla diye belli bişeylere dayandırdı zaman süreç geçirtti hani tartışılan 14 milyar yıl mevzusu,öncesini gösterdi bil diye araştır diye..gör diye yoktan nasıl var ettiğine şahit ol diye..

ona kim bu gücü veriyor? nereden aldı? nasıl varoldu? inan bunları hep o X e endeksleyip duruyorsunuz. başka hiç bir şey yok söylediklerinizde, allah'ınız hemen hemen değil tamamen bir hiçlik aslında. tüm bilinmeyenleri yine bilinmeyen bir hiçliğe atfederek işin içinden sıyrılıyorsunuz.. bunu akıl kabul etmez, bilim kabul etmez. bunu ancak sorgusuz sualsiz dogmatik inanç, kültleştirme kabul eder.

Sitelerde Paylaş

Bir tanrı tanımı kabul edersiniz veya etmezsiniz. Ama biraz daha zorlarsanız bir yaratıcı tanımı Raelyen'lerin var edeici kapsamı içine girecek gibi görünüyor. Tanrı olgusu var olduğunu iddia ettiğiniz kadar veya yok olduğunu iddia ettiğiniz kadar basit olduğunu düşünmüyorum. İnanan arkadaşıma samimi tavsiyem, İhlas süresi'ni detaylı bir şekilde incelerse, tanrı ya da Allah olgusunun saunduğu şekliyle ayakları havada olduğunu farkedecektir.

Sitelerde Paylaş

akılla bulabiliyomusun her sorunun cevabını?

ruhundan bahset biraz istersen...elementleri nelermiş ruhun??

akıl beynin hareket şeklidir. beynin üstündeki akımların karmaşık hareketlerinden doğar. bir sonuçtur, belli nedenler toplamının neticesi. bu yüzden element seviyesinde değildir akıl. elementler molekülleri, moleküller hücreyi, hücreler beyni beyinde aklı yaratır. bu nedenle elementler akılsızdır ama onların bir araya gelerek oluşturdukları beyin akıl üretir.

aynı şey ruh içinde geçerli. bunların hepsi aynı şeyin laciverti.

Sitelerde Paylaş

insan hep daha fazla yaşamak istiyor

tanrıya inansada inanmasada ölümden sonra bir daha hayata gelmeyi herkez ister

tabiki herkez tekrar yaşamak ister

o halde ya tanrı varsa gerçekten ona inanmayanı cezalandırırsa?

bence inanmaktan zarar gelmez

Sitelerde Paylaş

nasıl ruh içinde geçerli,ruhun akla uymaması gerek fiziksel bi açıklaması bi ağırlığı yok çünkü ? etin niye ruhun çıkınca çürüyor akılla açıkla bakalım

ruh dediğin hislerin hepsi canlı beynimizin algılarıdır. beyin canlı hücrelerden yapılmadır. haliyle ölü olmayınca o canlı hücreden yapılma beyinin dışarıdan aldığı verileri duyu organlarından sinir sistemine geçişi esnasında elektriksel veri haline getirilip , canlı beyinin evrimsel süreçte özelleşmiş kısmında yorumlanması gerekir. tüm bunların çok karmaşık halde olduğu neo-kortekse sahip memelilerin en ilerisi insan'da ise ruh sanılan şey ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş

sorumu tekrar soruyorum ruh bedenden çıktıktan sonra niye çürür ette şimdi çürümez?

canlısında o yüzden. öldükten sonra biyokimyasal metabolizman yok oluyor, cansız hale kadavra haline geliyorsun. enzimlerin çalışmıyor, bakterilerden beri evrimsel süreçte mensubu olduğun türün kazandığı tüm biyokimyasal aktiviteler birbir ölüyor ve artık yok oluyorsun.

Sitelerde Paylaş

akıl beynin hareket şeklidir. beynin üstündeki akımların karmaşık hareketlerinden doğar. bir sonuçtur, belli nedenler toplamının neticesi. bu yüzden element seviyesinde değildir akıl. elementler molekülleri, moleküller hücreyi, hücreler beyni beyinde aklı yaratır. bu nedenle elementler akılsızdır ama onların bir araya gelerek oluşturdukları beyin akıl üretir.

aynı şey ruh içinde geçerli. bunların hepsi aynı şeyin laciverti.

1) Nasıl oluyor da akılsız elementler, aklı ortaya çıkarabilecek denli karmaşık bir yapı olan beyni ortaya çıkarabilmek için bir araya gelebiliyor?

2) Elementler, onların oluşturduğu moleküller, onların oluşturduğu hücreler ve onların oluşturduğu beyin, temel mantıksal ilkelere göre hareket etmek zorundadır. Örneğin beş molekül bir araya gelip de altı hücre oluşturamaz. Mantık ilkelerine uymak zorunda. Mantık dediğimiz şey de sadece akılda bulunur. O halde söz konusu akıl, beyinden sonra değil, beyinden ve molekülden bile önce varolmak durumundadır. Böyle bir evrensel akıl var ki, moleküllerin hareketlerini kendindeki mantığa uymak durumunda bırakıyor.

Sitelerde Paylaş

sorumu tekrar soruyorum ruh bedenden çıktıktan sonra niye çürür ette şimdi çürümez?

Canli et cürümez ölü et cürür.

Siz ona ruh diyorsunuz. Narkoz ameliyat icin verilir. Madem ruh var bu narkoz alindigi anda bu ruh ne oluyor? Neden rüya görmeyiz?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...