Jump to content

istiklal marşımız ve andımız kaldırılacak

Recommended Posts

Bir hizmet, eğer talep varsa verilir.. Talep yoksa, arz da yoktur.. Bunu ilkokul çocuğu bile bilir, ama sen bilmiyorsun sanırım :)

Hadi ordan, salak. Sen git laik ülkede eğitim nasıl olur, 6 yaşındaki çocuğa devletin okulunda din öğretilir mi öğretilmez mi onu öğren.

Arz talepmiş. Çoğunluk dört kadınla evlenmek istedi diyelim?

Eee? Yasaları değiştirip OK mi diyeceğiz? Talep var nasılsa..

Sen bir git demokrasiyi de öğren. Dincilerden öğrenince böyle oluyor. "Halk isterse laiklik de gider" diyen başbakanını takip eder de böyle taparsan olacağı bu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oralarda Diyanet diye bir şey yok. Din tehdidi yok. Bizdeki gibi yarım yamalak laik değil onlar. Onlar dinleri çoktan ibadethaneye tıktı. Laikliğe bir dil uzatsın bakalım başbakanı falan, ülke nasıl ayağa kalkıyor. Nitekim Fransa'da geçtiğimiz yıllarda böyle bir şey oldu, bütün Fransızlar ayaklandı.

Bu ülke dincileşiyor, zeka gerisi. Adamlar her yerleri ele geçirmiş, üniversiteler büsbütün dinci rektörlere teslim edilmiş, küçücük kız çocukları türbanlara sarılıp okula yollanmaya başlanmış, sen kalkmış İngiltere diyorsun.

Dinciden demokrasi bekleyen zevzekler sürüsü. Siz oturun bekleyin.

Diyanetle 'din dersi' arasında her hangi bir ilişki yok.. Diyaneti kuran da Kemalistlerdir.. Kaldırılmasını istemeyen kesim de Kemalist kesimdir.. Çünkü eğer diyanet kalkarsa, din konusunda sözün cemaatlere vs. geçeceğinden korkuyor merkezi yapılanma.. O yüzden dini kendi tekellerine alıyorlar ki, halkı dini anlamda istedikleri gibi yönlendirebilsinler :)

Geçen sene Anayasa Hukuku dersi almıştım.. Orada resmi ideoloji çerçevesinde 'Diyanet'in neden kaldırılmaması gerektiği uzun uzun anlatılıyordu.

Ben diyanetin de kaldırılmasından yanayım tabii ki.

Ülkenin dincileştiği, laikliğin tehlikede olduğu, din tehlikesinin var olduğu vs. senin paranoyak komplo teorilerin.. CHP gibi 2 kelimesinden biri 'laiklik' olan bir parti bile kabul etti böyle bir tehditin olmadığını.. Sizin gibi türünün son örneği olan insanları kimse ciddiye almıyor bu tür konularda.

Sitelerde Paylaş

Diyanetle 'din dersi' arasında her hangi bir ilişki yok.. Diyaneti kuran da Kemalistlerdir.. Kaldırılmasını istemeyen kesim de Kemalist kesimdir.. Çünkü eğer diyanet kalkarsa, din konusunda sözün cemaatlere vs. geçeceğinden korkuyor merkezi yapılanma.. O yüzden dini kendi tekellerine alıyorlar ki, halkı dini anlamda istedikleri gibi yönlendirebilsinler :)

dostum o yüzden , eski diyanet işleri başkanı ;

başbakanımız türban konusunda sözü kendisine bıraktı , ama adam başbakanın istediği kafadan konuşmadı.

sonra da görevi sonlandırıldı mı diyeyim , bilmiyorum ama ayrıldı işten.

şu an ki korku , fetoistlerin kurdukları yeni kuralları olan dinin diyanet işleri başkanlığına da elemanları tarafından sızdırılması.

yeni hakim olacak din fetoizm olacak ona göre :)

Sitelerde Paylaş

Sen saf misin , yoksa salaga mi yatiyorsun ?

Bana göre hepsi ayni bok ama madem talebe göre aleviler ne oluyor???

Ne olmuş Alevilere?.. Bu değişikliklerle birlikte 'zorunlu din dersi kaldırılsın' taleplerine ulaşmış oluyorlar işte.. Bunun dışında, umarım diğer hakları da verilir.

Bu arada sen TD sitesinden kimsin?.. Bu forumda, bu kadar rahat hakaret edebildiğine göre TD sitesinde kendini zor tutuyor olmalısın :)

insan hakları, din özgürlüğünü de kapsıyor olabilir .

ama bir din diğerlerinin hakkını kısıtlıyorsa , orda dur bakalım ! hele hele bizim gibi bir hükümet , sağolsun kapitalizmin de yalakası , dinle beraber bağdaştırmaya çalışmaya da cabası , maksat uyuşturmak olsun beyinleri de köleler itaatte zorluk çıkarmasın

hangi hristiyana sorsam , kilise diyince aklına ne geliyor diye;

küf kokulu binalar diyor hepsi .

Tabii ki, İslam dininin diğer dinlerin haklarını kısıtladığı uygulamaları kısıtlanmalıdır, yasaklanmalıdır.. Bunu söylemeye bile gerek yok.

Hadi ordan, salak. Sen git laik ülkede eğitim nasıl olur, 6 yaşındaki çocuğa devletin okulunda din öğretilir mi öğretilmez mi onu öğren.

Arz talepmiş. Çoğunluk dört kadınla evlenmek istedi diyelim?

Eee? Yasaları değiştirip OK mi diyeceğiz? Talep var nasılsa..

Sen bir git demokrasiyi de öğren. Dincilerden öğrenince böyle oluyor. "Halk isterse laiklik de gider" diyen başbakanını takip eder de böyle taparsan olacağı bu.

2 laik ülke örneği verdim zaten.. Ayrıca 2010 AB ilerleme raporunda da, 'zorunlu din derslerinin kaldırılmasını', 'din derslerinin seçmeli olması'yla ilgili ifadeler var.. Din derslerinin insan haklarına bir kısıtlaması olmadığından dolayı, din derslerinin kaldırılmasıan yönelik her hangi bir ifadeleri yok.. Bu bağlamda senin yazdıkların saçmalık oluyor.

'Dört kadınla evlenmek' ahlak ile ilgili bir yasa.. Din dersi konusu ise, 'devletin hizmet vermesi' ile ilgili bir yasa.. Bu iki konular birbirleriyle aynı değil.

'Halk isterse laikliğin' gideceğini veya her türlü kısıtlamanın olacağını söylemiyorum.. Burada 'halkın talebinden' kastım, 'hakkı' olduğu konulardaki talepleridir.. Bu hak da, başkasının haklarına müdahale etmemeyi öncelikle olarak içerir.

tarihinde -Sangre- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geçen sene Anayasa Hukuku dersi almıştım.. Orada resmi ideoloji çerçevesinde 'Diyanet'in neden kaldırılmaması gerektiği uzun uzun anlatılıyordu.

Ülkenin dincileştiği, laikliğin tehlikede olduğu, din tehlikesinin var olduğu vs. senin paranoyak komplo teorilerin.. CHP gibi 2 kelimesinden biri 'laiklik' olan bir parti bile kabul etti böyle bir tehditin olmadığını.. Sizin gibi türünün son örneği olan insanları kimse ciddiye almıyor bu tür konularda.

Hah işte.. Döndük dolaştık Kemalizme geldik. Diyanet'i kuranlar, din adamı yetiştirmek, din eğitimi vermek, halka din öğretmek için kurmadılar. Git onu da bir araştır, öğren, ondan sonra böyle cahil cahil rezil olma. Konuyu da çarpıtma.

Diyanet'e verilen yetkiler, plan ve programı, eğitime ilişkin stratejileri vs. var, tümünü okudum. Sen de zahmet edip okursan bu olanların tesadüf olmadığını, belli bir stratejinin devamı olduğunu görürsün.

Ayrıca buna rağmen Diyanet'le bu din dersi meselesini ilişkilendirmedim. Laiklikten bahsettiğim, ülkenin zaten gerçek anlamda laik olmayıp din tehdidi altında bulunduğunu belirttiğim bir durumda geçti Diyanet'in adı.

Dinci yalakası salaklar. Siz varken dinciye ne hacet. Mide bulandırıyorsunuz.

Her iletin buram buram cehalet, ezber...

Papağan gibisiniz, her dakika aynı salak ezberleri tekrarlayıp dincileri savunuyorsunuz. Küçücük çocukların göz göre göre devlet eliyle zihinsel tecavüze uğramasına iyi bir şey diyebiliyorsunuz.

Nasıl utanmadan ateist olduğunuzu söylüyorsunuz, anlamak mümkün değil.

Bu forumda sizler gibileri istemiyoruz. Hiçbir ateist çocuklara böyle bir şeyin yapılmasını onaylamaz, deli gibi de savunmaz. Sizin gibi Türk modeli liberal bozuntularından başka tabii.

Sitelerde Paylaş

Nasil alakasi yok

Dinle ilgili en yetkili kurum diyanet değil mi?

Diyanet kafasina göre din ayrimi yapmiyor mu?

Buna göre din kitaplari şekillenmiyor mu?

Din dersi derken ne kastediliyor

Yegenim konsolosluk okulunda 4'e gidiyor, bu sene din dersi var seçmeli değil ama kitabin icinde hicbir dinin propagandasi yok.sade bir şekilde dinlerin tarihi ve kültürlere göre gelisimi anlatiliyor.fen dersinde de evrim anlatildigini söylememe gerek yok sanirim

Diger taraftan chp 'nin ne dedigi de umurumda degil akp karşitiysam chpli mi olmak zorundayiz

O yok dedi diye tehlike yok mu oluyor

Ben bunlari günlük hayatta birebir yaşiyorum

Sen önce okulunu bitir sonra iş aramaya çiktiginda bu liberallik sana lazim olacak

Sitelerde Paylaş

Tabii ki, İslam dininin diğer dinlerin haklarını kısıtladığı uygulamaları kısıtlanmalıdır, yasaklanmalıdır.. Bunu söylemeye bile gerek yok.

dostum hangi şeriat ülkesi ; islam dininde böyle bir kısıtlamaya yer veriyor ki ?

gerek var dostum . islam ne zaman diğer dinlere hoşgörüyle yaklaştı ki ?

şimdi konunun dışına çıkmayalım gerçi ama iki tane ayet göstermek istiyorum .

(Yahudiler ve hıristiyanlar müslümanlara:) Yahudi ya da hıristiyan olun ki, doğru yolu bulasınız, dediler. De ki: Hayır! Biz, hanîf olan İbrahim'in dinine uyarız. O, müşriklerden değildi.

(Bakara 135)

baksana , yahudiler ve hristiyanlar müşrik olarak nitelendiriliyor .

Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir. (Tevbe 5)

bu ayette de müşrikleri öldürün diyor ... nasıl kısıtlama olacak ? kısıtlama olsa o din islam olmaz ki ? çorba oldu resmen .

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hah işte.. Döndük dolaştık Kemalizme geldik. Diyanet'i kuranlar, din adamı yetiştirmek, din eğitimi vermek, halka din öğretmek için kurmadılar. Git onu da bir araştır, öğren, ondan sonra böyle cahil cahil rezil olma. Konuyu da çarpıtma.

Diyanet'e verilen yetkiler, plan ve programı, eğitime ilişkin stratejileri vs. var, tümünü okudum. Sen de zahmet edip okursan bu olanların tesadüf olmadığını, belli bir stratejinin devamı olduğunu görürsün.

Ayrıca buna rağmen Diyanet'le bu din dersi meselesini ilişkilendirmedim. Laiklikten bahsettiğim, ülkenin zaten gerçek anlamda laik olmayıp din tehdidi altında bulunduğunu belirttiğim bir durumda geçti Diyanet'in adı.

Zaten ben de 'din adamı yetiştirmek, din eğitimi vermek, halka din eğitimi öğretmek' için kurduklarını söylemedim.

Boş boş yazıyorsun, başka bir şey yaptığın yok :)

Sitelerde Paylaş

2 laik ülke örneği verdim zaten.. Ayrıca 2010 AB ilerleme raporunda da, 'zorunlu din derslerinin kaldırılmasını', 'din derslerinin seçmeli olması'yla ilgili ifadeler var.. Din derslerinin insan haklarına bir kısıtlaması olmadığından dolayı, din derslerinin kaldırılmasıan yönelik her hangi bir ifadeleri yok.. Bu bağlamda senin yazdıkların saçmalık oluyor.

'Dört kadınla evlenmek' ahlak ile ilgili bir yasa.. Din dersi konusu ise, 'devletin hizmet vermesi' ile ilgili bir yasa.. Bu iki konular birbirleriyle aynı değil.

'Halk isterse laikliğin' gideceğini veya her türlü kısıtlamanın olacağını söylemiyorum.. Burada 'halkın talebinden' kastım, 'hakkı' olduğu konulardaki talepleridir.. Bu hak da, başkasının haklarına müdahale etmemeyi öncelikle olarak içerir.

Dört kadınla evlenmek ahlakla ilgili falan değil. Uydurma. Ahlakla aklını bozanlar sizlersiniz, yasalar değil. Atatürk'ün kurduğu laik ve demokratik cumhuriyetle birlikte geçtik bu uygulamaya. Kadını yasal olarak korumak, evlilik içinde erkekle eşitliğini sağlamak için kondu. Ahlakmış...

Ben çocuğumu inandığım dinin emirlerine göre yetiştirmek istiyor ve devletin de yasalarını buna göre düzenlemesi istiyor, bunu "hak" görüyorsam, dört kadınla evlenmek istemem de haktır. O din buna da izin veriyor, ben de uygulamak istiyorum. Bu benim hakkım, devlet yorum yapamaz.

Devletin dinle işi olmaz. Devlet küçük çocuklara musallat olup din eğitimi veremez. Bu sadece laikliğe değil, her şeye aykırıdır. Bu apaçık tecavüzdür.

Çocuğunu dindar büyütmek isteyen büyütüyor zaten. Devletin bir yığın hizmeti var (ki olmamalı, Diyanet de kapatılmalı diyorum yine), gider onlardan yararlanır.

Ateist bozuntusu. Dinciyi savunuyor hala..

Sitelerde Paylaş

Zaten ben de 'din adamı yetiştirmek, din eğitimi vermek, halka din eğitimi öğretmek' için kurduklarını söylemedim.

Boş boş yazıyorsun, başka bir şey yaptığın yok :)

Niye söyledin ahlaksız? Ne ilgisi vardı Kemalizm'le?

Boş yazan sensin. Cahil. Utanmadan yazıyorsun hala. Dinci yalakaları sizi.

Diyanet'in adını gördüğünüz yerde zıplayıp aynı pisliği yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Evet, yazdıklarınız boş.. AB ülkelerinde 'din dersi' varken, AB ilerleme raporunda 'din dersinin kaldırılması değil, zorunlu olmaktan çıkarılıp seçmeli hale gelmesi' yazıyorken ve bizim de tek amacımız AB standartlarıyken, yazdıklarınız boş.

İstediğiniz kadar hakaret edin, istediğiniz kadar bunun böyle olmaması için örnekler bulun, kendinizi yırtın.. Yazdıklarınız boş.

Yazdıklarınız boş, çünkü boş insanlarsınız :)

(Tabii bunu sadece muhataplarına söylüyorum, anlayan anlar)

Sitelerde Paylaş

Tabii bu aynı şekilde ibadet etme anlamında da bu geçerli.. Devletin cami, kilise, sinagog, cemevi vs. yapması zorunludur.. Devletler halkın isteklerini karşılamak için vardır.

Diyanetin kaldırılması taraftarıysan, devletin cami, kilise, sinagog yapması niye zorunlu olsun? İbadethaneleri cemaatlerin kendileri yapmalı. Devletin ibadethane yapması bir zorunluluk değildir.

Sitelerde Paylaş

Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir. (Tevbe 5)

bu ayette de müşrikleri öldürün diyor ... nasıl kısıtlama olacak ? kısıtlama olsa o din islam olmaz ki ? çorba oldu resmen .

Dostum, haram aylar çıkınca bizim ülkedeki Müslümanlar müşrikleri buldukları yerde öldürüyorlar mı?.. Öldürmüyolar değil mi.

Yani insanlar dini kendilerine göre yorumluyorlar.. Daha reformist, daha hümanist bir şekle sokuyorlar.

Zaten kanunlarımız da buna göre düzenlenmiş.. Bir insan ister dini için olsun, ister faşist olduğu için olsun, ne olursa olsun bir insanı kasıtlı öldürmek müebbet cezası gerektirir.

Yani dinin bu ifadeleri, zaten toplum tarafından (kanunlar yoluyla) kısıtlanmış bulunuyor.. Zaten olması gereken de budur.

Sitelerde Paylaş

Ama senin bu dinci destekli liberal ateist tavrin anca orada prim yapar

Abartıyorsunuz. İnsanların kişisel kanaatleri kendilerini bağlar, devlet işlerinin düzenlenmesi ayrıdır. Herkesi devlet eliyle ateist yapamayacağımıza göre, din-diyanet işlerinin nasıl yürütüleceğine dair tartışmanın olması kaçınılmaz. Sağlıklı olan böyle tartışmaları yapmak. Neyin olabileceğini neyin olamayacağını görürüz böylece.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Diyanetin kaldırılması taraftarıysan, devletin cami, kilise, sinagog yapması niye zorunlu olsun? İbadethaneleri cemaatlerin kendileri yapmalı. Devletin ibadethane yapması bir zorunluluk değildir.

Dostum, diyanetin şu anda var olduğu varsayımına dayanarak bunu söyledim.. Orada her dini kesime eşit davranmasını ifade etmeye çalışıyordum.. Bunun dışında talep edenlerin bunu kendi yapmaları, elbette daha doğru olur.

Ama bazı köylerde bu mümkün olmayabilir.. Halk kendi arasında para toplayıp felan bunu yapacağına, devletin yapması daha doğru olabilir.. Ama eğer böyle bir sorun yoksa, ben de kendilerinin yapması taraftarıyım.

tarihinde -Sangre- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ama bazı köylerde bu mümkün olmayabilir.. Halk kendi arasında para toplayıp felan bunu yapacağına, devletin yapması daha doğru olabilir.. Ama eğer böyle bir sorun yoksa, ben de kendilerinin yapması taraftarıyım.

Devletin yapması neden doğru olsun? Her köye kocaman camiler dikmeye kalkar halk. Mantıklı değil. Cemevi, kilise ve cami cemaati kendi aralarında para toplarlar bütçelerine göre ufak büyük bir ibadet yeri yapabilirler. En doğrusu bu. Devlet din işlerinden elini çekmeden bu tartışmalar bitmez.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir ülkenin birliği, bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü marşla, andla, bayrakla sağlanamaz. Bunları kutsallaştırıp, değişmez-tartışılmaz tabular haline getirmenin bir yararı yoktur.

Hatta bazı aşırı ve mantık dışı telkinler ters etki yapar.

Atatürk konusunda, Türklük konusunda bunun örnekleri çoktur ve maalesef bunlar hala inatla dayatılmaktadır.

Askerlere attırılan "Bir Türk dünyaya bedeldir", "Her Türk asker doğar" sloganları gibi.

Gelinen noktada Hakkari'deki ilkokul çocuklarına andımız okutturmanın savunulur bir yanı yoktur..

Kaldı ki her sabah çocukları sıraya dizip and okutturmanın da bir anlamı kalmamıştır.

Bir marş gereklidir ama mevcut bir marşın değiştirilmesi de sorun olmamalıdır.

İstiklal Marşı dönemin koşullarına en iyi hitap ettiği için ve marşsızlıktan dolayı kabul edilen bir marştı.

Bence değiştirilmeli, içinde ırkçı, dinci ve savaşçı öğeler taşımayan, bağımsızlığı, yurtseverliği, barışı insanlığı vurgulayan yeni bir marş yapılabilir ama bunu gerçekleştirebilecek iradeyi göremiyorum.

Bence o kadar abartılacak bir sorun değil bu. Her ülkenin bir ulusal marşı vardır; ulusal anma günleri vardır. Bunlar toplumsal dayanışmayı pekiştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı uygulamalardır. Hakkari'deki çocuk elbette marşımızı okuyacaktır ve ulusal değerlerle tanışacak, kendisini Türk toplumunun bir parçası hissedecektir. Aksi halde bölgede terör estiren eşkiyanın piyonu olur gider. Bu tür ulusal duyguları körükleyici uygulamaların Doğu'da her yerdekinden daha sık ve yoğun olarak uygulanması gereklidir. Bölücü ve ayrılıkçı çabaları sonuçsuz bırakmak için devletin bu bölgede çok daha milliyetçi bir politika izlemesi esastır.

Kabile toplumundan çıkıp bir ulus olmak zorundayız.

Bunu herkes böyle bilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Devletin yapması neden doğru olsun? Her köye kocaman camiler dikmeye kalkar halk. Mantıklı değil. Cemevi, kilise ve cami cemaati olanlar kendi aralarında para toplarlar bütçelerine göre ufak büyük bir ibadet yeri yapabilirler. En doğrusu bu. Devlet din işlerinden elini çekmeden bu tartışmalar bitmez.

Halk derken devlet demek istedin sanırım.

Yazdıklarında haklısın.. Zaten benim söylediğim, eğer 'halk tarafından bir şekilde bu yapılamazsa' söz konusu duruma devletin müdahale etmesi yönünde.

Aksak piyasalara devletin bir müdahalesi gibi düşünebilirsin bu durumu :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...