Jump to content

Recommended Posts

sonuçta evrenin sınırları yok. var desek bile, o sınır sonuçta bir şeye dayanmak zorundadır. onun sınırı, onun sınırı, bunun sonu gelmez. peki yaşasığımız evreni bir yere konumlandıramıyorsak yaşadığımız evren nasıl bir evrendir? mantıken şöyle bir sonuç çıkıyor: hiçbir şeyin sabitliği yoktur ve an vardır, anıda yakalamayacağımız için maddenin veya enerjinin andaki değeri diye birşey olmaz. sonuçta bir şeye var diyebilmemiz o an sayesinde oluyor.

Yani anlatmak istedim evreni konumlandıramıyoruz, bir kaba sığdıramıyoruz.

Forumdaki bilgili insanlara bir sorum olacak. belli bir miktardaki enerji, sonsuz seviyede enerji üretebilir mi? yani evren nasıl bir tekillikten geliyor ve sınırlarını belirleyemiyorsak, bu enerjinin sürekli büyümesi anlamına mı geliyor?

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Evrenin sınırları yok elbette. Evrene bir sınır düşünmek absürd olurdu.

Evren sonsuz bir boşluğun içinde genişliyor.

Burası kesin..

O boşluğu ya kendisi oluşturuyor, ya da o boşluk mevcut..

Sonuçta nasıl keserseniz kesiniz, sınırları olmayan sonsuz genişlikte bir boşluk var.

O boşluktaki vaküm enerjisi evrenden ve evrenlerden sorumlu....

Vaküm enerjisinin nasıl maddeye dönüştüğü hakkında bir hipotez okumak istiyorsanız Big Bang'in Fiziği başlığına bir göz atın.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44454

Sitelerde Paylaş

Evrenin sınırları yok elbette. Evrene bir sınır düşünmek absürd olurdu.

Evren sonsuz bir boşluğun içinde genişliyor.

Burası kesin..

O boşluğu ya kendisi oluşturuyor, ya da o boşluk mevcut..

Sonuçta nasıl keserseniz kesiniz, sınırları olmayan sonsuz genişlikte bir boşluk var.

O boşluktaki vaküm enerjisi evrenden ve evrenlerden sorumlu....

Burası kesin dediğiniz şey ne fiziğin ne de bilimin bulduğu bir şey. Sadece sizin varsayımınız gibi duruyor. Evren kendinden başka bir şeyin içinde genişliyor sanmanız yani. Sınırsız bir evren düşünceniz de ilginç. Biraz açar mısınız? Sınırları yoksa, sonsuz büyüklükte mi oluyor yoksa başka bir şey mi anlatmaya çalışıyorsunuz.

Evrenin dışında ki enerjilerden söz etmeniz de hayli düşündürücü...

Sitelerde Paylaş

Burası kesin dediğiniz şey ne fiziğin ne de bilimin bulduğu bir şey. Sadece sizin varsayımınız gibi duruyor. Evren kendinden başka bir şeyin içinde genişliyor sanmanız yani. Sınırsız bir evren düşünceniz de ilginç. Biraz açar mısınız? Sınırları yoksa, sonsuz büyüklükte mi oluyor yoksa başka bir şey mi anlatmaya çalışıyorsunuz.

Evrenin dışında ki enerjilerden söz etmeniz de hayli düşündürücü...

Fazla düşünecek birşey olduğunu sanmıyorum.

Sonsuz boşluğu ve içindeki enerjiyi dikkate almadan günümüzde mantıklı ve insan sağduyusu ile bağdaşan bir teori oluşturmak çok zor.

M ve string teorileri fantezi bile olamayacak kadar sapkın kuramlar.

Evrenin sınırlarını düşünmek de oldukça absürd.. Hatta o da sapkın.

Ne var o sınırlarda? Başka bir evren var diyorsanız, belki kabul edilebilir ama öyle bir iddia da en fazla spekülasyon olacaktır.

Ben içinde yer alan yalancı zerrelerden oluşan hiçbirşeylik dediğim bir boşluğu imgeliyorum.

Bu insan akıl, mantık ve sağduyusu ile bağdaşıyor.

Ayrıca gözlemlerle de mükemmel bir şekilde bağdaşıyor.

Yoktan varolma ile hiç bağdaşmıyor. Var olan bir enerji ile bağdaşıyor.

Hatta o enerjini ismi bile var. Vaküm enerjisi.

Ayrıca o enerjinin varlığını gösteren deneyler bile yapılabiliyor. Casimir deneyleri gibi..

Daha ne bekliyorsunuz?

Evrenin genişlerken bir duvara çarpmasını mı?

Sitelerde Paylaş

Anladım sizin varsayımınızlarının nedenini sanırım.

Siz boşluk derken uzay boşluğunu kast ediyorsunuz. Oysa evrenin o uzay boşluğunu da oluşturduğunu ihmal ediyorsunuz.

Evren genişlerken oluşan şey o kast ettiğiniz uzay boşluğu ve vakuum enerjisidir. Evrenin dışında bir şey olup olmadığı hiç bir zaman ölçülemeyeceği için kişisel sanıdan öteye gidemeyecektir. Başka bir evren dersiniz, başka bir boşluk dersiniz, hepsi birer inanç olacaktır.

Bunlar hakkında kesin yargılar ile konuşmak ise sadece dogmatik bir düşünce gösterimidir.

Sitelerde Paylaş

Anladım sizin varsayımınızlarının nedenini sanırım.

Siz boşluk derken uzay boşluğunu kast ediyorsunuz. Oysa evrenin o uzay boşluğunu da oluşturduğunu ihmal ediyorsunuz.

Evren genişlerken oluşan şey o kast ettiğiniz uzay boşluğu ve vakuum enerjisidir. Evrenin dışında bir şey olup olmadığı hiç bir zaman ölçülemeyeceği için kişisel sanıdan öteye gidemeyecektir. Başka bir evren dersiniz, başka bir boşluk dersiniz, hepsi birer inanç olacaktır.

Bunlar hakkında kesin yargılar ile konuşmak ise sadece dogmatik bir düşünce gösterimidir.

Kesin yargı yok... Bu sonuca nereden vardınız bilmiyorum.

Biz bilimsel deneylerden ve gözlemlerden bahsediyoruz.

Onları bir araya getirerek bir sonuca varmaya çalışıyoruz.

Bilimde mevcut deliller bir araya getirilerek bir sonuca varılır.

Siz onları dikkate almadan spekülasyon yapmaya çalışıyorsunuz. Ama onu da yapamıyor sadece bir teoriyi yanlışlamaya çalışıyorsunuz.

Fantezi ile bir yere ulaşamazsınız.

Benim yaptığımı yapın ve deliller kendinize göre değerlendirin.

Evrenin içinde boşluk yoktur.

Uzay vardır ve uzay boşluk değildir. Uzayın bir dokusu vardır.

Bu görüş henüz değişmedi.

Evrenin dışında ne olduğu bilinebilir bir bilgi değildir.

Çünkü biz daha evrenin tümünün nasıl bir yer olduğunu bile bilmiyoruz.

Dışını nasıl bilebiliriz ki...

Ama eğer evren tahmin ettiğimiz bir mekan ise, dışı da vardır, içi de...

Dışı varsa eğer o sonsuz bir boşluk olmak zorundadır. Başka ne olabilir?

İnsan akıl ve mantığı ile uyumlu bir nedeniniz var mı?

Bilmiyorum demek bir seçenek değil.

Çünkü bilinmediğini ve bilinemeyeceğini biz zaten biliyoruz.

Yapılan gözlemlerle bir tahmin yürütebilmelisiniz...

Biz sadece onu yapıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı, sizin yaptığınız fiziği katletmek gibi görünüyor bana :)

Evren sonlu fakat sınırsızdır benim görüşüme göre. Kendi üzerine döngülü bir yapısı vardır. (Klein şişesi gibi) Ayrıca evrenin dışında yine bir şey yoktur. Boşlukta yoktur, zaman da.

Sizin bahsettiğiniz boşluk uzayın dokusu içindeki boşluktur. Ve mutlak boşluk vardır (oluşturulabilir) evrenin içinde. Enerjinin dahi olmadığı.

Evrenin dışında ayrı bir boşluk olduğunu düşünmek, o boşluğun da dokusunu gerektirir. O da başka bir evreni. Böyle böyle sürer gider sonsuza kadar varsayımlar. (Bu arada teorinizle ilgili gözlemler tamamen sizin bazı şeyleri yanlış yorumlanızdan veya anlamanızdan kaynaklanıyor. Bence işi fizikçilere bırakın)

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı, sizin yaptığınız fiziği katletmek gibi görünüyor bana :)

Evren sonlu fakat sınırsızdır benim görüşüme göre. Kendi üzerine döngülü bir yapısı vardır. (Klein şişesi gibi) Ayrıca evrenin dışında yine bir şey yoktur. Boşlukta yoktur, zaman da.

Sizin bahsettiğiniz boşluk uzayın dokusu içindeki boşluktur. Ve mutlak boşluk vardır (oluşturulabilir) evrenin içinde. Enerjinin dahi olmadığı.

Evrenin dışında ayrı bir boşluk olduğunu düşünmek, o boşluğun da dokusunu gerektirir. O da başka bir evreni. Böyle böyle sürer gider sonsuza kadar varsayımlar. (Bu arada teorinizle ilgili gözlemler tamamen sizin bazı şeyleri yanlış yorumlanızdan veya anlamanızdan kaynaklanıyor. Bence işi fizikçilere bırakın)

Evren sonlu fakat sınırsız... Ne demek istediğiniz açıklar mısınız?

Ondan sonra devam edelim.

Kavram kargaşalığı oluşmasın.

Sitelerde Paylaş

İki boyutlu canlıların küre üstünde yaşaması gibi düşünün.

Asla bir sınırla karşılaşmayacaklardır, ama mekanları sonsuz da değildir.

Bizde 11 boyutlu evrenin sadece 3 boyutlu canlılarıyız.

Bunlar sizin fantezileriniz...

Daha başında kavram kargaşalığı yaşıyoruz.

Ben bu zırvalarla uğraşmam..

Sitelerde Paylaş

Hawkingle aynı şeyi söylüyorum. Burası bilim forumu fakat siz yazdıkça zırvalar daha çok olacak gibi görünüyor.

Hawking değilsiniz..

Kendinizi hırpalamayın.

Tek başınıza kimsenin savını savunamazsınız..

Bu arada Hawking'in bazı hatları var ve görüşleri herkes tarafından kabul edilmiyor.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese merhaba,

xenix evrenin şekli konusunda o kadar da haksız değil. Buna benzer (bilimsel) varsayımlar kozmolojide var. Altını çizdiğim üzere bunlar yeterince güçlü değildir. Evrenin bir çeşit pioncare küresi olduğunu düşünen bilim adamları var. Ama bunları gerçekmişçesine de savunmamak gerek çünkü, farklı varsayımlar da var.

Boşluk konusuna gelirsek ise. Evren bir boşluk içinde genişlemektedir. Boşluk deyince yanlış anlaşılabilmektedir. Burada boşluk derken maddenin olmadığı ortamı(vakum) kastetmiyoruz. Evrenimizi içine alan boşluk. Bu boşluk aynı evren gibi Big Bang'le beraber oluşmuş olabilir veya Big Bang boşluk içinde cereyan etmiş olabilir. Şu anda genel kanı boşluğun evrenle yaşıt olduğu şeklinde. Fakat bir gerçek var ki boşluk şu anda genişlemektedir. Ve muhtemelen de hacmi madde ve enerjinin(evren) çok çok ötesindedir. Bir diğer deyişle şu anda uzak galaksilerin(madde) birbirinden uzaklaşmasının iki sebebi vardır. Birincisi ilk patlamaya birlikte maddenin genişlemesi, birbirinden uzaklaşmasının oluşturduğu etki, buna eylemsizlik etkisi diyebiliriz. İkincisi ise bu maddenin hareketinden bağımsız olan uzayzamanın genişlemesidir. Yani şu anda evrende duran madde parçacıkları olduğunu farzedersek bunlar arasındaki mesafe de büyümektedir.

Tartışırken kullandığımız terimlere açıklık getirmek için bu iletimi yazdım. Sonuç olarak madde ve enerjinin olmadığı bölgeleri kastederken vakum, madde ve enerjinin tamamını kastederken evren ve bu evrene mekan olan boşluğu kastederken de uzay veya uzayzaman diyebiliriz.

Saygılar.

tarihinde KaptanMosey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrenin şekli tam olarak bilinmiyor..

Simit (donut) şeklinde olduğu söyleniyor...

Ve evet.. Bir boşluk içinde genişlemesi akla çok yakın..

Aksi takdirde yoktan var olmuş olması lazım.

Bu da fizik yasaları ile bağdaşmıyor.

Var olan bir enerjinin false vacuum olması daha mantıklı.

Sonsuz boşluta vaküm enerjisi var. Bunun delili de var.

Sitelerde Paylaş

Tartışırken kullandığımız terimlere açıklık getirmek için bu iletimi yazdım. Sonuç olarak madde ve enerjinin olmadığı bölgeleri kastederken vakum, madde ve enerjinin tamamını kastederken evren ve bu evrene mekan olan boşluğu kastederken de uzay veya uzayzaman diyebiliriz.

Saygılar.

Ne ilginç tanımlar getiriyorsunuz. Demek evrenin içinde genişlediği boşluğa uzay diyeceksiniz. Ee hadi bakalım kolay gelsin.

Ve evet.. Bir boşluk içinde genişlemesi akla çok yakın..

Aksi takdirde yoktan var olmuş olması lazım.

Bu da fizik yasaları ile bağdaşmıyor.

Var olan bir enerjinin false vacuum olması daha mantıklı.

Tabi tabi, vakuumdur kesin. Ama boşluk illa olmalı. Matruşka evrenler modeli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...