Jump to content

Ateistler neden hırsızlık yapmaz?

Recommended Posts

Herkes hile yapabilir ama biraz biraz yaparlar :) Yani 500TL'yi adil bolusup 5TL'yi kendine cok olacak sekilde ayirabilir. 500TL'yi adil bolmesinin sebebi insanin kendisine duydugu saygi. 5TL gibi kucuk miktarlarda yaptigi adaletsizlikler insanin kendisine duydugu saygiyi azaltmiyor (ya da azaltmayabiliyor).

Bunu icin su videoyu izlemenizi oneririm.

Not: Videoda ingilizce otomatik alt yazilari acabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 286
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne yazık ki o kadar iyi ingilizcem yok :(

şunu biraz açar mısınız para miktarının değişmesi nasıl insanın kendisine olan saygısının değişmesine engel değil empati yoluyla mı bu sonuca vardınız.

bir insanın hakkını 1 tl gasp etmek ile 100 tl gasp etmek arasında ki farkı vicdan verdiği zarara göre mi hesaplıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet. 1TL calinca aynaya baktiginda hala iyi birini gorebilirsin.

Videoda anlatilan esas deneyin hizli bir ozetini geceyim. Onun uzerinde tartisabiliriz.

Insanlara 20 soruluk basit matematik sorularindan olusan bir test vermisler ama yeterli sure vermemisler. Her dogru yaptiklari soruya 1 dolar vereceklerini de soylemisler. Insanlar sure bitince kagitlarini getirmis ve ortalama bir insanin 4 dogru yaptigini ve dolayisi ile 4 dolar kazandigini gormusler. Baska bir grup insana ayni testi vermisler, ama bu defa sure bitince kagitlarinizi yirtin ve paranizi almak icin bize kac dogru yaptiginizi soyleyin demisler. Bir anda ortalama 7 soru cozulur olmus :) . Bu testi soru basina farkli para miktarilari ile denemisler (yarim centten 10 dolara kadar), her durumda yapilan hile kucuk kalmis. Baska bir grup insana ayni testi ayni surede ve yine test sonunda kagitlari yirtacak sekilde yapmislar. Bu defa dogru soru basina bir dolar degil ama bir bilet vermisler ve disaridaki bir bankoda biletleri dolara cevirebileceklerini soylemisler. Yapilan hile miktari iki katina cikmis. Yani esas fayda saglayacak seyden uzaklasmak hirsizligi arttiriyor. Baska bir grup insana ayni testi vermisler ama test kagidinin basinda "Test boyunca hile yapmadim" yazmislar ve insanlardan bunu imzalamalarini istemisler. Kimse hile yapmamis. Yani insanlara ahlak ve etigi hatirlatmak hileyi azaltiyor. Bu testi Carniege Mellon Universitesi'nde kagitlari yirtacak sekilde tekrar etmisler ama bu defa ogrencilerden biri aktor. Test basladiktan 30 saniye sonra aktor ogrenci "Ben hepsini cozdum" diyip ona gore parasini alip gitmis. Eger bu aktor ogrencinin uzerinde Carniege Mellon Universitesi'nin kiyafeti varsa yapilan hile miktari artmis, eger aktor ogrencinin ustunde Pennstate Universitesi'nin (Rakip universite) kiyafeti varsa yapilan hile azalmis. Burada aktor ogrencinin hile yaptigi denek insanlar tarafindan acikca anlasiliyor. Eger hileyi yapan kendisine yakin biri ise insan daha cok hile yapiyor, eger hileyi yapan rakip gordugu veya hoslanmadigi biri ise insan daha az hile yapiyor.

Sitelerde Paylaş

Ne yazık ki o kadar iyi ingilizcem yok :(

şunu biraz açar mısınız para miktarının değişmesi nasıl insanın kendisine olan saygısının değişmesine engel değil empati yoluyla mı bu sonuca vardınız.

bir insanın hakkını 1 tl gasp etmek ile 100 tl gasp etmek arasında ki farkı vicdan verdiği zarara göre mi hesaplıyor.

Para miktarinin degismesi ile insanin kendisine saygisinin azalmasina empati yolu ile varmadim. Videoda anlatilmak istenen seyi soyledim.

Sitelerde Paylaş

Vİdeo örneği gerçekten güzel bir deney ve teşekkürler.

Bu sayfada anlatılmak istenen bir çok şey akla yatkın insanlar neden hırsızlık yapar sorusuna anibal'in verdiği cevapların hepsi mantıklı ve bilimsel,geriye kalanları inanırların çalmamak için allah korkusunu inancsızların erdemli ve saygın olmayı koyduğunu görüyoruz,

ben şu sonuca vardım,insanın miktarı ne olursa olsun başkasının haberi olmadan bile hakkını gasp etmemesinin nedeni yine de ''korkudur'' bu ateistler içinde geçerlidir bu korku allah korkusu değildir.

ama bir korku var ve huzursuzluğa yol açıyor.bu da sürüden ayrılmadığımızın genlerimizin böyle dürtülerle uyum sağladıgını gösteriyor ?

Yanılıyor muyum ?

Sitelerde Paylaş

çünkü zikin eşeğinden dolayı. her şey sadece allah değil. empati var, vicdan var. bunlar olmazsa da kanun var, nizam var. allah olmasa her bi haltı yerim diyen hayvanoğluhayvanlar için gerçekten de din şart sanırım ama herkes sizin gibi hayvanoğluhayvan değil ki dine ihtiyacı olsun.

Sitelerde Paylaş

Taksim ;

Bir ateist çalıyorsa onu engelleyecek bir dinamiğin olup olmadığına bakılıyor üstte,anlaşılmaya çalışılıyor.Mesela ben hırsızlık yapan bir ateistin ki hırsızlık teist ateistlikle ilgisi olmamasına rağmen diyorum ki tanrı inancı olsa belki çalmaz.Her ateist erdemli olmak zorunda mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...