Jump to content

Müslümanların dünyaya katkıları

Recommended Posts

Bu konu hakkında daha önce açılmış başlık bulamadığım için konuyu açma gereği duydum. Konum yüzyılın icatları ve bu icatları yapanların inanç durumu. Konu başında söyleyeyim amacım ateistleri yüceltmek değil, ateistlere "beceriksiz" damgası vuran beceriksizlerin kendilerini tanımasını sağlamak.

Mesela kullandığımız internet. Dünyanın olmazsa olmazı internet. Şu anda dünyada 1 saatlik internet kesintisi olsa İsrafil'e gerek kalmaz.

İnterneti bir ateist olan Dr. Vinton Cerf icat etmiştir.

Günümüzde en yaygın işletim sistemleri olan linux(yaygın olarak kullanılan android gibi diğer işletim sistemlerinin tabanını oluşturur) ve windows. Linus Torvalds ve Bill Gates'ten bahsediyorum. İki ateistin geliştirmesidir.

Günümüzde çoğumuzun kullandığı sosyal ağ olan Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg bir ateist. (Twitter'in kurucusu Jack Dorsey'in ateist olduğu dedikodusu yaygun fakat kendi açıklamasını bulamadığım için yazmıyorum. Çarpıtılıyor falan dersiniz. Hatta müslüman bile yapabilirsiniz adamı yazarsam)

Günümüzde en çok kullanılan cep telefonu, tablet vs. ürünlerde Steve Jobs bir ateist. (bazıları budist olduğunda ısrarcı)

Konuyu müslümanların yapabildiklerinden ele alırsak interneti falan geçin dünyada yüzyılın buluşlarından hiçbiri müslümanlara ait değildir. Müslüman icatlarını araştırdığımızda kahve, baharat, diş fırçası gibi şeylere rastlıyoruz. (Hatta bazı kaynaklar müziğin müslüman icadı olduğunu söylüyor ben ise gülüyorum) Dünyadaki yaklaşık 1.5 milyar müslüman vardır. Nobel Bilim ödülü almış 2 müslüman vardır :) Müslümanların %1’i kadar nüfusa sahip Museviler, Nobel Bilim Ödülü alan 104 bilim adamını yetiştirmişler.

Sitelerde Paylaş

Bilgisayarın kendisini yapanı ve

Macintosh'u ve Unix'i atlamışsın,

Facebook' ta var.

Şu önermeye bayılırım. Bir ecnebi sitesinde görmüştüm: "Bir ateistin icad ettiği makinada (PC veya Mac farketmez), bir ateistin yazdığı işletim sisteminde (Unix, Linux, Windows, (Android ve IOS unix ile linux'un çocukları zaten)) bir ateistin paylaşım sitesinde (facebook) dinle ilgili yazılar paylaşmaya utanmıyor musunuz?"

Sitelerde Paylaş

Canlıların evrimi fikri müslüman filozof ve bilimadamları tarafından ortaya atılmıştır.

Belki antik Yunan'da veya Mısır'da falan da vardır.Varsa söyleyin.

bence evrimin kökeni heraklitos'a kadar gider

http://tr.wikipedia.org/wiki/Heraklitos

tarihinde enkia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim birikimli olarak ilerler.i-phone'un yapılmasında tekerleği bulan ilk insanların da katkısı vardır,Einstein'ın da katkısı vardır.Bilime katkısı olmadığını düşündüğün müslümanların da (özellikle 7-11.yy arası) çok katkısı olmuştur.Bu gün Müslüman diye adlandırılan insanların bilim dünyasında söz sahibi olmadığı(hatta rezil durumda olduğu) doğru.Bu da bizim hadis bataklığı savımızı doğruluyor.İnşallah öze dönüp bu ortaçağ kültüründen kurtulursak diğerleri kadar bilimde söz sahibi olabiliriz.

Sitelerde Paylaş

merhaba konuyla alakası yok ama merak ettiğim bir iki soru var . anne karnında çocuk oluşurken genlerin 10000 tane sayıya ulaşınca şekil almaya başlıyorlarmış bu doğru mu ? ikincisi canlılarda simetrinnin ne önemi var? üç doğadaki yiyecekler neden bizim için faydalı .

Sitelerde Paylaş

merhaba konuyla alakası yok ama merak ettiğim bir iki soru var . anne karnında çocuk oluşurken genlerin 10000 tane sayıya ulaşınca şekil almaya başlıyorlarmış bu doğru mu ? ikincisi canlılarda simetrinnin ne önemi var? üç doğadaki yiyecekler neden bizim için faydalı .

genlerin 10000 sayıya ulaşması gibi bir saçmalık olamaz. kişinin her hücresindeki gen sayısı eşittir(üreme hücreleri hariç)

bir gözünün diğerine göre simetrik olmadığını örneğin, alnının ortasında olduğunu düşün. bu durumda görüşün şimdiki kadar düzgün olmaz, vahşi doğada bir avcı isen avını iyi göremez, avlanamazsın. dolayısıyla ölürsün. bu doğal seçilimin bir parçasıdır

zehirli mantar diye bir şey dduydun mu?

Sitelerde Paylaş

Bilgisayarın kendisini yapanı ve

Macintosh'u ve Unix'i atlamışsın,

Facebook' ta var.

Şu önermeye bayılırım. Bir ecnebi sitesinde görmüştüm: "Bir ateistin icad ettiği makinada (PC veya Mac farketmez), bir ateistin yazdığı işletim sisteminde (Unix, Linux, Windows, (Android ve IOS unix ile linux'un çocukları zaten)) bir ateistin paylaşım sitesinde (facebook) dinle ilgili yazılar paylaşmaya utanmıyor musunuz?"

Faceyi atlamam :) yazdım orya. Bilgisayarın geliştiricilerini IBM kurucularını falan araştırdım fakat dediğim gibi ben kendileri açıklayanları yazdım yoksa böyle bir liste oluşturabilmek için 10 kişilik araştırma grubu kurup son 500 yılı gözden geçirmemiz gerekir. Kullandıkları PClerden, PClerin işletim sistemlerine, internete, mail ve forum sistemlerine kadar ateist icadı.

Sitelerde Paylaş

http://tr.wikipedia....g/wiki/Battanî

trigonometri formullerini buluyor

"Lakabı olan es-Sabi soyunun, yıldızlara ibadet eden Sabi dinine mensup olduğunu gösterir. Fakat onun tam künyesi, bizi onun Müslüman olduğu sonucuna götürür." Müslüman olduğunu kanıtlayan tek bilgi kendisi tarafından konmayan ismidir. Attığın Algoritma linkinde ise algoritma kelimesinin doğuşu anlatılmakta. Algotirmik sistemde müslümanların yaptığı katkılar (çok eski zamanlarda) büyüktür fakat günümüz teknolojisinde kullanılan algoritmik sistemlerle bir alakaları yok.

Sitelerde Paylaş

"Lakabı olan es-Sabi soyunun, yıldızlara ibadet eden Sabi dinine mensup olduğunu gösterir. Fakat onun tam künyesi, bizi onun Müslüman olduğu sonucuna götürür." Müslüman olduğunu kanıtlayan tek bilgi kendisi tarafından konmayan ismidir. Attığın Algoritma linkinde ise algoritma kelimesinin doğuşu anlatılmakta. Algotirmik sistemde müslümanların yaptığı katkılar (çok eski zamanlarda) büyüktür fakat günümüz teknolojisinde kullanılan algoritmik sistemlerle bir alakaları yok.

sabi ile sabiî'yi karıştırdın sanırım.

konu genele hitap ediyor. bütün müslümanları kapsıyor. bü yüzden geçmişte yapılan katkıları yok saymak büyük haksızlık olur. islamın altın çağı diye bir dönem vardır. 9.-11.yy. yi kapsar ve bu dönemde özellikle astronomi ve matematik alanında büyük gelişmeler yaşanmıştır. bunlar çok eskiden diye yok sayılamaz. yiğidi öldür hakkını yeme

Sitelerde Paylaş

sabi ile sabiî'yi karıştırdın sanırım.

konu genele hitap ediyor. bütün müslümanları kapsıyor. bü yüzden geçmişte yapılan katkıları yok saymak büyük haksızlık olur. islamın altın çağı diye bir dönem vardır. 9.-11.yy. yi kapsar ve bu dönemde özellikle astronomi ve matematik alanında büyük gelişmeler yaşanmıştır. bunlar çok eskiden diye yok sayılamaz. yiğidi öldür hakkını yeme

Arkadaşım alıntıyı verdiğin viki linkinden yaptım. Linkteki bilgileri okumayı deneseydin keşke.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...