Jump to content

Deist kişinin tanrısı nedir?

Recommended Posts

• İleti 163
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yanlış. Yaratıcının olduğu kesindir. Kutsal kitapların değiştirilip değiştirilmediği, gerçekliği ispat edilemez.

Edilemeyeceği yine senin görüşün.Neyse.

yaratan var dedin değilmi Kuranın ilk inen ayetini biliyormusun.Sanırım onu deist biri yazmış.Neden ilk ayet, yaratan rabbin adı ile oku diye başlar.

Kuranda bahsedilen tanrı, kendini ilk sözünde yaratan olarak tanıtıyor.

Sitelerde Paylaş

Tanrının varolması, Tanrının varolduğunu yazan her kitabın doğru olduğu sonucunu mu çıkartır ?

Nasıl bir mantık bu :D

Evet çıkarmaz.,o sonucu sen çıkarmışsın, ve soruma cevap vermemişsin.

kuranın inen ilk sözü yaratan diye başlıyor , sence bu kitap neden böyle başlıyor.

Sitelerde Paylaş
kuranın inen ilk sözü yaratan diye başlıyor , sence bu kitap neden böyle başlıyor.

İki ihtimal var.

1) Kitap gerçekten de Tanrı'nın ayetlerini içeriyor vede sonradan değiştirildi.

2) Hz. Muhammed, kendisine insanlar inansın diye Tanrı'yı kalkan yaptı.

Hakikat kesin olarak bilinemez.

Sitelerde Paylaş

İki ihtimal var.

1) Kitap gerçekten de Tanrı'nın ayetlerini içeriyor vede sonradan değiştirildi.

2) Hz. Muhammed, kendisine insanlar inansın diye Tanrı'yı kalkan yaptı.

Hakikat kesin olarak bilinemez.

Bilinemz yine senin önyargılı fikrin.Şu ihtimaller üzerinde duralım.

Bu kitap insan yazması ise saçmalıklarla dolu olması makuldür.Tanrı vahyi ise çok sağlam bir bilgi içermesi gerekir.

Üstelik bu kitapta tanrının himayesinde olduğu bilgisini içerir, bozulmuş ise tanrı himaye edememiş demektir, yani tanrı yok demektir.En azından kuran açısından bakarsak.

bu kitabın ilk vahyinin yaratan rabbin adıyla oku diye başlaması tanrının sözü olduğu izlenimi vermekte. fakat bu tesadüfen felsefi bir ifadede olabilir .sence bu aşamada, bu kitabın diğer ayetlerine mi bakmak gerekir , yoksa bu tesadüf deyip geçmek mi.

Sitelerde Paylaş
Üstelik bu kitapta tanrının himayesinde olduğu bilgisini içerir, bozulmuş ise tanrı himaye edememiş demektir, yani tanrı yok demektir.En azından kuran açısından bakarsak.

Kur'an'ın iddia ettiği tanrı yok demektir. Belki gerçek tanrı Kur'an'dan da bir haberdir, umursamıyordur bile dünyayı.

bu kitabın diğer ayetlerine mi bakmak gerekir , yoksa bu tesadüf deyip geçmek mi.

Bakmak gerekir. Bakmak ile emin olamadım ben. Sen bana direk Kur'an'dan kanıt ver en iyisi.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'ın iddia ettiği tanrı yok demektir. Belki gerçek tanrı Kur'an'dan da bir haberdir, umursamıyordur bile dünyayı.

Bakmak gerekir. Bakmak ile emin olamadım ben. Sen bana direk Kur'an'dan kanıt ver en iyisi.

Belki deyip geçebilirisn bu senin bileceğin bir iş.Ben geçemem bilmek zorundayım.Ben baktım ve emin oldum. benim görüpte senin göremediğin ney.
Sitelerde Paylaş

tanrı nedir...

evet bu evrenin içinde yada arkasında ya da nebileyim neresinde bir şey bir güç bir etken var gibi ama nedir ...

nedir ya da kimdir...

kimdir derken yani şahsi bir kişilik insan değil belki ama insani özellikleri olan sanki ama çok çok üstün bir varlık mı...

evrende yaşadığımız hayatta her şey için sebebler amaçlar arayıp buluyoruz ve bu sebebleri amaçları öğrendikçe gelişiyoruz...

olayların sebeblerini daha iyi bildikçe evren sanki bizim elimizde bir oyuncak gibi bir çok imkanlarını sunuveriyor...

bu böyleyken biz niye evrenin kendisine bir sebeb aramayalım...

ve varlığımıza bir amaç aramayalım...

sebebsiz amaçsız ve anlamsız bir hayatın olduğunu düşünmek insan için yıpratıcı üzücü ve bıktırıcıdır...

merhametli ve adaletli bir tanrının varlığını düşünmek ise ferahlatıcı huzur verici ve mutlu edicidir...

tanrı belkide evrenin varlığın kendisidir...

yahut varlığın canıdır ruhudur yaşam enerjisidir...

onun ne olduğunu bilmek bizim için belkide hiç bitmeyecek bir bilmece gibi...

mevlananın şöyle bir şey söylediği aktarılır...

aklımı bir lastiği gerip koparacak gibi gerdim sebebleri sebebleri sordum ve hep onu aradım sürekli kapıyı çalıp durdum...

ve sonunda şunu gördüm ki ben kapıyı içerden çalıyormuşum...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünyaya karışmayan, kafasına göre takılan bir tanrı imajı var zihninde. Bu da yunan mitolojindeki tanrıların özelliklerinde var :)

Bilakis yunan tanrıları dünya işleriyle çok meşgul olurlar.

Dünyalıdan çocuklar yapan baş tanrıları var herşeyden önce...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...