Jump to content

Evrenin Uçsuz bucaksız olması Tanrı fikri ile çelişir mi?

Recommended Posts

• İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çoklu evrenler teorisi, sicim teorisi gibi şeyer yaz ve google da arattır bi zahmet. veya yarını bekle hacı bey gelir ona sorarız.

o kadarda beleşçi olmayın canım.

Peki sizin tanrının bir teorisi var mı?

fizikçilerin her konuştuğu şey fizik değildir ;) bilim-kurguyu da pek severler dikkatli olmak lazım

Sitelerde Paylaş

Sonsuz yaratıcı yı da kabul ederiz :) elinde bir data varmı ? varsa bir delilin söyle tartışalım.Elindeki tek delil kutsal kitaplar,onuda biz adamdan saymıyoruz :)

Ama şimdi bana doğa ya bakman yeterli falan deme.O tartışmaları çok yaptık :)

Mesela ben sana bir örnek vereyim.Kuantum dünyasında bir parçacığın durup dururken var olması,yada birden yok olması...Şuan bunun nedenleri bilinmiyor die allahın hikmeti olarak kabul mu edelim ??Allah birşeyi yoktan yaratır,yada var olan birşeyi yok eder...Bu mudur ?

Pekii ben şunu merak ediyorum.Bilim büyük bir hızla ilerliyor.Yakın bir zamanda dünyada ki bilinen atomlar toplanıp laboratuvar da bir canlı yaratabilirse ? yani insan da bir yaratıcı olursa ne diceksiniz? yinde de inancınız devam edecek mi?

gerçi o zamanda şöyle dersiniz.Allah izin vermeseydi,insanlar o canlıyı yaratamaz dı :)

Günün birinde tek boynuzlü iki gözü de farklı renklerde 3 ayaklı bir at tüm insanlığa seslenir de; "eyy primatoğullarıı bir tanrı yoktur sakın yanılmayasınız" diye söylerse ne yapardın ne ederdin gibi sanılar hayaller üzerinden yorum yapılır mı yahu.. o zaman ben de yüzlerce olasılık yazarım şunlar olursa sen ne yaparsın diye. elimize ne geçer? hiç.

Bu arada ufak bir hatırlatmada bulunayım

Bizler "Boşlukların Tanrısını" savunmuyoruz.. Bi zahmet 1980'li yılların ateist sloganlarından vazgeçiniz :)

tarihinde YalnizcaKuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Günün birinde tek boynuzlü iki gözü de farklı renklerde 3 ayaklı bir at tüm insanlığa seslenir de; "eyy primatoğullarıı bir tanrı yoktur sakın yanılmayasınız" diye söylerse ne yapardın ne ederdin gibi sanılar hayaller üzerinden yorum yapılır mı yahu.. o zaman ben de yüzlerce olasılık yazarım şunlar olursa sen ne yaparsın diye. elimize ne geçer? hiç.

Bu arada ufak bir hatırlatmada bulunayım

Bizler "Boşlukların Tanrısını" savunmuyoruz.. Bi zahmet 1980'li yılların ateist sloganlarından vazgeçiniz :)

Siz hangi tanrıyı savunuyorsunuz :D

Sitelerde Paylaş

Siz hangi tanrıyı savunuyorsunuz :D

Big-Bang'den gelen bilgilerle tarihin çöplüğüne yollanan ve binlerce yıllık ateist argüman olan "evren sonsuzdan bu yana süre gelmiştir" şeklindeki enkaz ifadeye göz kırparak "evren yaratılmıştır" diye nokta koymuş olan Tanrıyı savunuyoruz

('İlk yorumumda cümle düşüklüğü vardı düzelttim :)' )

Sitelerde Paylaş
"evren yaratılmıştır" diyen Tanrıyı savunuyoruz

Ne zaman yaratılmış?

Hadi evreni geçtik,bizi ne zaman yarattı?

Beni Tanrı yarattı ise,ne zaman yarattı beni?(cümleye bak :) )

-Ebeveynimin cinsel ilişkisi esnasında mı?

-Anne karnında iken mi?

-Dünya'ya gözlerimi açarken mi?

-1 yaşında mı?

-30 yaşında mı?

Tanrı insanı yarattı deniyor..Ne zaman diyoruz,cevap yok..Tanrı evreni yarattı deniyor,evren stabil değil ama diyoruz ama şöyle de böyle de deniyor..

Yaratma kavramı biten bir kavramdır..Yaratıyor dese anlıyacağız ama yarattı dediğiniz zaman,zamanı gösterebilmelisiniz..İşte şu zaman yarattı diyebilmelisiniz..Buyrun,yaratıcının evreni veya beni ne zaman yarattığını izah edin..

Sitelerde Paylaş

Ne zaman yaratılmış?

Hadi evreni geçtik,bizi ne zaman yarattı?

Beni Tanrı yarattı ise,ne zaman yarattı beni?(cümleye bak :) )

-Ebeveynimin cinsel ilişkisi esnasında mı?

-Anne karnında iken mi?

-Dünya'ya gözlerimi açarken mi?

-1 yaşında mı?

-30 yaşında mı?

Senin yaratılışın evrende ki yasalara bağlı olduğu için, evrendeki yasalar ilk ne zaman yaratıldıysa aslında sen de tam olarak o anda yaratılmış oldun :)

Sitelerde Paylaş

Big-Bang'den gelen bilgilerle tarihin çöplüğüne yollanan ve binlerce yıllık ateist argüman olan "evren sonsuzdan bu yana süre gelmiştir" şeklindeki enkaz ifadeye göz kırparak "evren yaratılmıştır" diye nokta koymuş olan Tanrıyı savunuyoruz

('İlk yorumumda cümle düşüklüğü vardı düzelttim :)' )

Yoktan nasıl var olduk? sorusunu cevaplayan tanrı mı bu tanrı? En son neyi yok edebilmiş acaba ki yoktan bir şeyler yaratıyor? Siz tamamen yok olan bir şey görüp duydunuz mu hayatınızda?

Ayrıca imzanızdaki Heisenberg kardeşimizin sözünün doğruluğuna malesef şüphe ile yaklaşıyorum. Doğa bilimleri bardağından hiç içmeyenler zaten bugün tanrı inancına körü körüne bağlı olanlar. İnananların çoğu tesadüfen doğruyu bulmuş oluyor o halde. Kaldı ki Heisenberg bardağın dibine ulaşmış sanırsam ki tanrının bizi beklediğini söylüyor. :D biraz egosu yüksekmiş

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin yaratılışın evrende ki yasalara bağlı olduğu için, evrendeki yasalar ilk ne zaman yaratıldıysa aslında sen de tam olarak o anda yaratılmış oldun :)

Bu cevap değil..Sorum çok basit..TANRI BENİ NE ZAMAN YARATTI?

Sitelerde Paylaş

buradan varmak istediğin nokta neresi?

Sürekli değişimin/dönüşümün olduğu bir evrende yaratma kavramı ol(a)maz..Eğer oluyorsa,beni yaratıcının ne zaman yarattığını söyleyebilmeniz lazım veya evreni yaratıcının ne zaman yarattığını söyleyebilmeniz lazım..

Sitelerde Paylaş

Yoktan nasıl var olduk? sorusunu cevaplayan tanrı mı bu tanrı? En son neyi yok edebilmiş acaba ki yoktan bir şeyler yaratıyor? Siz tamamen yok olan bir şey görüp duydunuz mu hayatınızda?

Ayrıca imzanızdaki Heisenberg kardeşimizin sözünün doğruluğuna malesef şüphe ile yaklaşıyorum. Doğa bilimleri bardağından hiç içmeyenler zaten bugün tanrı inancına körü körüne bağlı olanlar. İnananların çoğu tesadüfen doğruyu bulmuş oluyor o halde. Kaldı ki Heisenberg bardağın dibine ulaşmış sanırsam ki tanrının bizi beklediğini söylüyor. :D biraz egosu yüksekmiş

Benzer bir ifadeyi İsaac Newton'da söyler. Tabiati işaret ederek "Tanrı yaptıklarıyla bilinir" diye bir cümlesi vardır..

Bence bunun ego ile bir ilgisi yok :) .

Bilim adamlarının tanrının izlerinden tanrıyı tanımasıyla ilgili birşey.. Zira, bilim ile uğraşan tek kişi yeminli ateist olan richard dawkins gibileri değil ;)

İmzamda ki ayette bu konuyu anlatır, ayrıca dikkatini çekeyim

Sitelerde Paylaş

Sürekli değişimin/dönüşümün olduğu bir evrende yaratma kavramı ol(a)maz..Eğer oluyorsa,beni yaratıcının ne zaman yarattığını söyleyebilmeniz lazım veya evreni yaratıcının ne zaman yarattığını söyleyebilmeniz lazım..

Evrenin bir başka yapıdan evrildiğine ilişkin big-bang öncesine dayanan bir kanıtın var mı?

Sitelerde Paylaş

Benzer bir ifadeyi İsaac Newton'da söyler. Tabiati işaret ederek "Tanrı yaptıklarıyla bilinir" diye bir cümlesi vardır..

Bence bunun ego ile bir ilgisi yok :) .

Bilim adamlarının tanrının izlerinden tanrıyı tanımasıyla ilgili birşey.. Zira, bilim ile uğraşan tek kişi yeminli ateist olan richard dawkins gibileri değil ;)

İmzamda ki ayette bu konuyu anlatır, ayrıca dikkatini çekeyim

Tanrı inancı her zaman açıklanamayan durumların varlığında ortaya çıkar. Bir şeyden çok etkilenilir ve o açıklanamazsa bunu bir Tanrıya atfetmek sıkça görülebilen bir zihin oyunudur. Malesef Newton yada Heisenberg de olsa her şeyi açıklayamayan herkesin bu yanılgıya düşme ihtimali vardır.

Sitelerde Paylaş

Evrenin bir başka yapıdan evrildiğine ilişkin big-bang öncesine dayanan bir kanıtın var mı?

Big bang sonrasını çözdük,bir de öncesini mi konuşacağız :)

Evren,big bangden beri hareket halinde ve hareketin olduğu yerde yaratma olmaz..Bunu demeye çalışıyorum size..

Sitelerde Paylaş

Tanrı inancı her zaman açıklanamayan durumların varlığında ortaya çıkar. Bir şeyden çok etkilenilir ve o açıklanamazsa bunu bir Tanrıya atfetmek sıkça görülebilen bir zihin oyunudur. Malesef Newton yada Heisenberg de olsa her şeyi açıklayamayan herkesin bu yanılgıya düşme ihtimali vardır.

Haklısın, Dawkins vs. gibileri herşeyi açıklayıp hiçbir karanlık nokta bırakmadıkları için Newton gibi insanların düştüğü hatalara düşmüyorlar :)

Dawkins büyük insan vesselam :)

Sitelerde Paylaş

Big bang teorisi yapılan matematik hesaplamalar ve uyuşan gözlemler ile Multivers'e dönüşmek üzere. Galaksilerin hepsinin artan bir hızda aynı yöne doğru gitmekte olduğu tespit edildi, bunun, evrenin sonunda başka bir evrenin çekim gücünden kaynaklandığı düşünülmekte. Dolayısı ile az sabredersen Multivers teorisini deneyebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Haklısın, Dawkins vs. gibileri herşeyi açıklayıp hiçbir karanlık nokta bırakmadıkları için Newton gibi insanların düştüğü hatalara düşmüyorlar :)

Dawkins büyük insan vesselam :)

hayır. bu, Dawkins'in zihninin oyununa gelmediğini gösterir. Ayrıca Dawkins gerçekten çok rasyonel düşünebilen bir kişidir.

Sitelerde Paylaş

Big bang teorisi yapılan matematik hesaplamalar ve uyuşan gözlemler ile Multivers'e dönüşmek üzere. Galaksilerin hepsinin artan bir hızda aynı yöne doğru gitmekte olduğu tespit edildi, bunun, evrenin sonunda başka bir evrenin çekim gücünden kaynaklandığı düşünülmekte. Dolayısı ile az sabredersen Multivers teorisini deneyebilirsin.

Aslına bakarsan, paralel evrenlerin varlığı da Tanrı figürüne ilişkin minnacıkta olsa bir soru kümesini cevaplamaz :) Yani yine Tanrıya ihtiyaç var. Kaçış yok :)

Ama işin kötüsü bilim-kurgu hikayeleri bizlerin ilgisini çekmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...