Jump to content

ezelden beri hep var olan yalnız Allah değil mi?

Recommended Posts

ya varlıktan kastın...

soluk almak... dokunmak... bağırmak... koşmak... görmek... duymaksa...

biz buna ezelden beri sahip değildik.. bu anlamda bakiliğe bir tanrı sahiptir..

ama bizler adına yokluk diyebileceğim bir alemde... ezelden beri hep vardık.. sadece hayata ve yaşama sahip değildik..

bize hayatı ve yaşamı başeden ise tanrı...

şöyleki...

diyelim bir yerlerde saklı bir tohum parçası var

sen gidip onu o yerden çıkarıp... toprağa ekip.... ona su ve güneş verip... filizlenmesini ve büyümesini sağlıyorsun..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

işte o tohum parçasıda benden bağımsız bir varlığa sahiptir

tohumun özelliklerini ben belirlememişimdir,sadece ortaya çıkmasında vesile olmuşumdur

buna benzer insanında içinde cahillik olan bütün sıfatlarıyla Allah'tan bağımsız herhangi bir alemde her zaman var olduğunu

söylemek müslüman inancındaki yalnız baki olan Allah tanımlamasına ters düşer

Bu ileti matrixx tarafından Bugün, 09:47 AM yeniden düzenlenmiştir.

Sitelerde Paylaş

sen tutup o tohumu çorak bir toprağa ekersen farklı olur..

verimli bir toprağa ekersen farklı olur

veya tutup az sulu bir toprağa ekersen farklı... cok sulu yere ekersen farklı olur..

yada tutup onu az güneş alacak bir yere ekersen farklı olur...

yada o tohumu tutup... ağaçları kesen bir kavmin toprağına ekersen..

o ağaç büyüdüğünde... onların gelip onu kesmesine sebep olursun...

Sitelerde Paylaş

veya diyelim şimdi sen ölsen

sen yok mu olursun...

hayır sen sadece ölürsün yani bir bedenin olmaz... duyamaz... göremez... hissedemez.... hareket edemez....vb.. olursun

ama sen yinede yok olmazsın...

örneğin diyelim gözlerin kör olsa.... mesela şuan iki gözünü kapat....

kendini gözlemle... senden ne eksik olacak.... sen eksilirmisn ... yok hayır... sadece göremezsin ama ben dediğin şey yine var olur..

yani öz parçalanmaz .... sen sahip olduğun beden.. el göz kulak değilsin...

senin bir benin ve özün var sen o sundur

bu beden... göz kulak.. el.. nefis...

sadece sana yaşaman için tanrı tarafından verilmiş şeyler... bunlarla kendini karıştırma

mesela senin kalbini veya organlarını nakille başka birine versek... sen o insan mı olursun? tabiki hayır...

Sitelerde Paylaş
bu beden... göz kulak.. el.. nefis...

sadece sana yaşaman için tanrı tarafından verilmiş şeyler... bunlarla kendini karıştırma

mesela senin kalbini veya organlarını nakille başka birine versek... sen o insan mı olursun? tabiki hayır...

Sana damardan testesteronu versek sen sen olur musun? Olmazsın.

Daha sinirli daha kaba saba, daha kıllı bişey olursun. Ya da östorajen versek şurda kıvırtmaya başlarsın.

Ruh öz ıvır zıvır dediğiniz şeylerin temelinde sadece ve sadece madde vardır. İnsanlar ruh denen şeyin temelinde yatan karmaşık ve çok parametreli yapıyı kavrayamadıkları için buna bi anlam yükleyip, o anlamı da yüce bir varlığa bağlayıp geçmişlerdir.

Senin de yukarıda örneğini verdiğin gibi muğlak laflar edip durmuşlardır.

EK:

Haa beyini de nakledelim o zaman bakalım ne olacak :D

tarihinde lostone tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ruh öz ıvır zıvır dediğiniz şeylerin temelinde sadece ve sadece madde vardır

eğer herşeyin özü esası madde ve enerji ise

madde nin aklı.. iradesi ve arzularıda olmuş olmuyormu?

mesela şu taşlarda maddeden olduğuna göre

belki onlar senden daha akılıdırlar ne dersin...

ha sen diyeceksen bunlar beynin fonksiyonları... peki beyin ayrı bir alemden mi gelmiş... beyinde senin teorine göre maddeden değil mi?

Sitelerde Paylaş
ha sen diyeceksen bunlar beynin fonksiyonları... peki beyin ayrı bir alemden mi gelmiş... beyinde senin teorine göre maddeden değil mi?

Bilgisayarın ruhu olduğunu düşünmüyorsun değil mi? ruhu olmadan işleyebiliyor yani :)

ha şimdi o bilgisayarı programlayan insandır, bizi programlayan kimdir muhabbetine girersen,arkadaşın dediği gibi yeterinde östrojen almışındır. kıvır

Sitelerde Paylaş
Bilgisayarın ruhu olduğunu düşünmüyorsun değil mi? ruhu olmadan işleyebiliyor yani

eğer sen bilgisayarla insanı bir tutup ona göre insanda ruh olamdığını düşünüyorsan..

senin aklına ne diyeyim..

bilgisayarında sevgilisi varmı... onu görmeyince üzülürmü mesela...

ağlarmı... yeri geldiğinde bağırırmı..

seni duyarmı mesela..

düşünürmü mesela...

bilgisayarın ruhu yok ama

senin gibi kör cahil olmadığı belli

Sitelerde Paylaş
eğer sen bilgisayarla insanı bir tutup ona göre insanda ruh olamdığını düşünüyorsan..

senin aklına ne diyeyim..

bilgisayarında sevgilisi varmı... onu görmeyince üzülürmü mesela...

ağlarmı... yeri geldiğinde bağırırmı..

seni duyarmı mesela..

düşünürmü mesela...

bilgisayarın ruhu yok ama

senin gibi kör cahil olmadığı belli

Bilgisayar mühendisiyim, bu yüzden bilgisayarın ne yapıp yapamayacağını bana öğretecek en son kişisin. Yapay zeka ve yapay sinir ağları kuramını araştır. Sonra karşıma gel.

tarihinde stN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
eğer herşeyin özü esası madde ve enerji ise

madde nin aklı.. iradesi ve arzularıda olmuş olmuyormu?

mesela şu taşlarda maddeden olduğuna göre

belki onlar senden daha akılıdırlar ne dersin...

taş madde, beyin madde o zaman taş neden düşünmüyo diyecek kadar ... yok canım böyle bieşey demiş olamazsın. Dedinmi yoksa?

E ozaman "insanın 4te 3ü su olsa böyle kıcı büyük bişey olurdu" mantığına geliriz. Ben ne diyeceğimi sapıtırım.

Yani buna nasıl bir cevap verilir. Hmm şöyle bi deneme yapalım.

İnsan beyninin çalışma mekanizması tam olarak keşfedilmiş olmasada, evrim teorisinin eksikleri bulunsa da elimizdeki mevcut tek bilimsel ve mantıklı yaklaşımla yola çıkarak sana şunu söylerim.

Tek hüçreli canlılar dan itibaren işleyen milyonlarca milyarlarca yıllık bir evrimin sonucunda diğer varlıklardan daha farklı(isteyen üstün desin) bir düşünme yetisi geliştirdik. Bu sayede hayatta kaldık, taş atıık, ateş yaktık, demir dövdük, yörüngeyi zivi zivi diye uçan uydularla doldurduk.

Beyin de bir maddedir ama taş değildir. :)

Sitelerde Paylaş
Bilgisayar mühendisiyim, bu yüzden bilgisayarın ne yapıp yapamayacağını bana öğretecek en son kişisin. Yapay zeka ve yapay sinir ağları kuramını araştır. Sonra karşıma gel.
,

Hahaa meslektaş çıktık :)

Hayat koskoca bi bulanık mantık değil de nedir :D

Sitelerde Paylaş

insanda ruh olmayıp

tümden maddeden ibaret olduğu siz idda ediyorsunuz

öyleyse

maddenin aklı, isteği, iradesininde olması gerekir... yoksa bunlar bizde olmazdı

o halde maddenin aklı nasıl barındırdığı... iradesinin nasıl olduğunu ve bunlar nasıl oluşturduğunu...

taşta bir madde olduğuna göre onun arzularınında olup olmadığını ispat etmek size düşer

Sitelerde Paylaş
taşta bir madde olduğuna göre onun arzularınında olup olmadığını ispat etmek size düşer

İspat edildi zaten, taşın beyni yoktur, DNA'i yoktur, bu yüzden canlı bir organizma değildir, bunu bitkiler için sorsaydın daha mantıklı yaklaşmış olabilirdin, ama taşlara karşı bir sempatin olmalı, malum gerisini sen getir :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
maddenin aklı, isteği, iradesininde olması gerekir... yoksa bunlar bizde olmazdı

Ben irade diyebişeye inanmıyorum zaten. Akıl dediğin şey hayvanlar da var.

Aç biraz belgesel izle. Mesela kuzgunların kurçukları ağaç deliğinden çıkarmak için ne yaptığını öğren. Ya da bal posuğunun boyu kuş yuvasına çıkmasına yetmeyince bulduğu çözüme bak. Bunlar da kesinlikle akıllı yaratıklar.

Arzu dersen eğer, onun kralı da hayvanlarda.

tarihinde lostone tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ben irade diyebişeye inanmıyorum zaten. Akıl dediğin şey hayvanlar da var.

Aç biraz belgesel izle

ben hayvanlar ot gibimidir dedim

asıl bu sizin iddanız

canlı ve cansız olan herşey maddedir deyip... ruh yoktur diyen sizsiniz...

önce canlıyla cansızı

sonrada maddeyle ... ruhu ayırmasını bilip...

ikisinin aynı eşy olmadığını kavrayında

bende bileyim sizin akıl... doğru işliyor diye

Sitelerde Paylaş
Ben irade diyebişeye inanmıyorum zaten

pes yaniii

tanrıyı inkar ediyorsun... ruhu inkar ediyorsun birşey demiyorum ama

nasıl olurda sırf çuvallamamak için

iradenide inkar edip... irade yoktur dersin

anlamış değilim

Sitelerde Paylaş
madem taşın aklı yok..

o zaman taşı veya beynin esasını oluşturan

maddenin aklının.. iradesinin olup olmadığını da ispat et

bende ruh ve tanrı olamadığını kabulleneyim

Öncelikle birinin seni adam yerine koyup, sana eleştiri ve açıklama yapması, devamını getirtme zorunluluğu talep etme hakkını sana vermez, karşı tarafı salak yerine koyup hdi bunu ispat edin tavırlarını bırak öncelikle, yoksa seni kimse s*klemeyecek.

Gelelim meseleye

Taşın kaynağı güneştir, beynin kaynağı ise organizma yani yaşamsal mekanızmadır. Güneşin ve beynin nasıl oluştuğuna dair bilgi için Google seni bekliyor. Koş :)

Sitelerde Paylaş
madem taşın aklı yok..

o zaman taşı veya beynin esasını oluşturan

maddenin aklının.. iradesinin olup olmadığını da ispat et

bende ruh ve tanrı olamadığını kabulleneyim

maddenin yani birer birer atomların akılları yoktur.

Ama her atom daha kararlı bir yapıya ulaşmak ister, daha güçlü bağlar kurarak daha az enerjili bir konuma geçmeye çalışır.

Bu kimyanın en temel prensibidir.

Taşı bırakırsan yere düşer, daha az enerjili bir hale geçer.

Bileşikler bilmem neler burdan ortaya çıkar. Şimdi bunlara akıl demek istersen seni tutamam. Ama o zaman tanrı dediğin şeyde fizik kurallarından başkası olmaz. Ben ona fizik derim sen istersen spagetti monster de, beni ilgilendirmez.

Ama senin beyninin oluşumu da yukarıda söylediğim mantıkla mümkün olmuştur. Yani bu mantığı akıl olarak kabul edersen sende de akıl vardır.

Ama bence akıl da oldukça soyut bir kavram. Akıl dediğimiz şeyi de beynimizdeki küçük elektron sıçramaları oluşturur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...