Jump to content

Temple Grandin

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  2.527
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

Temple Grandin Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 01-01-2001

Profile Information

 • Gender
  Male

Güncel Profil Ziyaretleri

6.981 profil görüntüleme
 1. Temple Grandin

  Kuzenle sevişme sapıklığı

  Ben de iğreniyorum. Ve kuzen evliliklerinin insan bedenini yozlaştırdığına eminim. Ama antropolojik olarak baktığımızda, eski küçük topluluklarda kuzen hatta daha ilerisi bile kabul görmüş ve bu şekilde insanlar çoğalmış. En azından bir kısım kültürler bunu yaptı ve bu şekilde çoğaldı. Aslına bakarsanız hızlı çoğalmak ve akraba evliliği arasında bir doğru orantı veya korelasyon var. Uzak akrabalar arasında bile evlenmeyi yasaklayan kültürler genelde pek çoğalmayan, nüfusu olmayan kültürlerdir. Gelgelelim bunların vücutları daha sağlıklı, daha güzeldir. Çünkü hasarlı alellerin bertaraf edilmesi daha iyi sağlanmış olur. Bu iki tip kültür de kendilerine göre farklı doğa şartlarında, farklı sosyoekonomik filan düzlemlerde var olabilir. Denge işte; biri daha az ve daha kaliteli; öbürü daha çok ve kalitesiz. Bazen aynı topluluk başına gelen bir felaket yüzünden akraba evliliğine baş vurabilir. Sayıları az kalmıştır, bir dar boğazdan geçiyordur. Bunlar bizim şimdiki şartlarımız için anlayacağımız şeyler değil. İnanan biri "Kuran'da bu akrabalığa bir sınır koymuş" der. Fakat günümüzün yozlaşmış kültürlerinin "mal bölünmesin" filan diye bunu yapması elbette yanlış. Kuran'da "Bunlar Allah'ın sınırlarıdır; sınırlara yaklaşmayın" mealinde devam eder. Bizim yozların yaptığı şey sürekli sınırın üstünde dolaşmak. Elbette, doğa kanunları gereği bunun cezasını göreceklerdir.
 2. Eğer Harun'un direkt soyundan gelmiyorsa öyle anılabilir. Meryem'in İmran soyundan geldiği ima edilirken, soyun ünlülerinden olan Harun'a da gönderme yapmak isteniyorsa, Meryem onun kızkardeşi olarak anılmak zorunda...
 3. Tanrı'nın vahiylerinin, buyruklarının mahiyeti meselesini fazla sıkıntıya sokuyorsunuz. "Vahiy" kavramını bir hiptetez olarak düşünürsek; vahiyler, malzeme olarak o kişinin beynindeki tortuları ve kalıpları kullanmak zorundadır. Ve bunları bambaşka bir şekle sokacaktır. Muhammed muhtemelen çevresindeki yahudi ve hristiyanlardan, Eski Ahitte geçen bu olayları ve kişileri duymuş. Ve muhtemelen bu iki Meryem'i karıştırmış olmalı. Vahiy esnasında da bu karışıklığın izi var gibi gözüküyor. Ama vahyi gönderen Tanrı'nın aynı kitapta da sık sık belirttiği gibi, Kuran bu malzemeyi doğrultmuş, düzeltmiş ve kendi mesajını anlatacak şekle sokuştur. Ve sonuçta bir çelişki yoktur: Kuran'a göre Meryem, çok özel, seçilmiş genlere sahip bir soy olan İmran soyundan gelir. İmran Meryem'in atasıdır. Harun da bu soyun uzun zaman aralıklarında nadiren ortaya çıkan üyelerinden biridir ve genetik olarak onun ağabeyi olmaya denktir. Kuran, belki de bir yandan Muhammed'in zihnindeki karışıklığı giderirken; bunu fırsata çevirerek bambaşka bir sırrı bize açıklıyor olabilir. Bir kaç gün önce buraya astığım "Takyonik Din" hipotezime göz atmanızı tavsiye ederim. Demek istediğimi belki bu şekilde daha iyi anlatmış olurum. http://www.ateistforum.org/index.php?/topic/65231-takyonik-anti-entropik-din-hipotezi/
 4. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Tanrı'nın, insanların akılla bilimle ulaşabildiği doğru fikirlerden farklı bir yolla yarattığını sanmıyorum. Hatta Tanrı'nın bu düşüncelerden ayrı bir varlık olduğunu da sanmıyorum. Canlıların birbirini yediği bir dünya muhtemelen bizden bilim insanlarının de düşünüp en doğrusu olacağına karar verdiği bir dünya olurdu.
 5. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Bilmiyorum ama bu dediklerin tahminen resmi yazı dilinin Aramice olduğu zamana dayanıyor. Asurilerin, Nebatilerin olduğu zamanlar. Hatta bunlar Yunanlılardan da etkilendiler. Mesela Kuran'da geçen İncil, belde kelimeleri Yunanca asıllı (Euangelion, polis). Fenikeliler de Arap sayılacaksa tamam işte ben de onu kastediyorum. Kuran filolojisi yapmak için Arap dili ve edebiyatı çok yetersiz kalır ve yanıltıcı olur. Kuran'ı anlamak için Arami dilini de Fenike dilini de bilmek lazım diyorum ben de zaten. Taktik, maktik, her nasılsa içindeki bilgiyi yitirmeden en çok yayılan kitap bu olmuş. İnsanın evriminde nice taktik, hinlik, abukluk, anlamsız gibi gözüken faktörlere rastlayabiliriz değil mi? Ama sonuçta insan ortaya çıkmış işte.. Kuran'daki yayılmanın taktikler, hinlikler neticesinde mi olduğu; yoksa gerçekten iyi ve doğru bir takım şeylere mi dayandığı ateistler ile Kurancıların çatıştığı nokta olsun. Ben sonuca baktığımda bu şekilde Tanrıca bir amaca ulaşıldığını düşünüyorum.
 6. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Bunun benimle ne alakası var anlamadım. Hedef şaşırdı galiba.
 7. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Dediğin gibi bazılarımız korktuğu için, bazılarımız sürüye kapıldığı için. Ama bazılarımız (bunlar kesişim kümeleri olabilir) Kuran'da direkt Tanrı'dan geldiğine inanılan ölüm ötesini anlatan veriler olmasından; ölümün onları yok etmeyeceğine inanıp rahatlamasından. "Kuran gerçekse ibadet edip İslam'ın tarif ettiği insan olursak öldükten sonra iyi bir şekilde var olmaya devam edebiliriz." İşin temelinde korkudan ziyade bu var. İnsanlar ezelden beri ölümden sonrasına inandı. Kuran'da bununla ilgili kesin ifadeler olunca iş buna inanmaya kaldı.
 8. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Turistlere rehberlik yapacak kadar değil ama üzerinde araştırma yapacak kadar Arapça cümleleri anlayabiliyorum. Arap dili ve edebiyatına gelince. Kuran hakkında en çok yanılgıya düşülen husus da bu zaten. İnsanlar Arap dili ve tarihi öğreniyorum diye en fazla eski klasik Emevi devrinin Arapçasını öğrenmiş oluyor. Kuran devrinin Arap edebiyatını kültürünü biliyorum demek, Göktürk devrinin Türk edebiyatını kültürünü biliyorum demekle eşdeğer. Araplar da Türkler gibi ciddi bir imparatoruluk kurmadan önce yazı dilini standartlaştırmamış. Arap yazısı, Muhammed öldükten 80 yıl sonra standartlaşıyor ve edebiyat start alıyor, daha ortada birşey yok. Edebiyatın oluşması yüzyıllar sonra... Kuran devrinde ise yazı dili, eski Mezopotamya ve Pers imparatorlarının resmi yazı dili olan Aramice. Kuran'ı anlamak için o devrin Araplarının kültürünü öğreniyorum diyen yalan söyler. En azından bir kaç yüz sonrasının Emevi emperyal kültürünü öğrenmiştir o. Hadisler emperyal yazı dilinin oluştuğu yüzyıllarda kaydedilmiş. Bu bir yana; ikisi arasındaki fark filolojik olmaktan ziyade teolojik. Konu başlığında da anlattım: Kuran'ın vahiy olduğu, Allah'dan bir insanın zihnine indiği iddia ediliyor. Hadis ise en iyi ihtimalle o insanın düşünceleri, yorumları. Kuran'ın iddiasının bilimce kanıtlaması elbette mümkün değil. Şimdiye kadar bir kabul meselesi idi. "Bu bilgileri Allah'dan başkası göndermiş olamaz" kabulüydü. Hadislerden farkı, Kuran'ın Allah tarafından gönderilmiş olduğu ve değişmediğinin kabul edilmesiydi. İşte benim "Takyonik Din" hipotezim burada devreye giriyor. Vahiyle Allah'ın göndermiş olduğu ve değişmediği kabul edilen bir metin; günümüze kadar ulaşıp milyarı aşkın insanın erişimine açıldığı için, işte o "sebeple" ilahi metindir. Takyonik, anti entropik varlık olan Tanrı; insan kitlelerine dil formatında erişmek için böyle bir yol seçmiş olsa gerek. Çünkü başka türlü nasıl eriştiğini bilmiyoruz. Başka herhangi bir dinin değişmemiş bir metni varsa o da olabilir, hipotezin kabulüdür. Hadisler Kuran veya başka bir ilahi metinle aynı olamaz, çünkü onların Tanrı sözü olmadığı zaten kabul ediliyor. Peygamberin sözü olup olmadığı bile belli değil.
 9. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Amatör etimoloğum. Çevirilerimde kaynak gösteriyorum. Kuran'ın filolojisinini yapmak için özellikle "sebebi nüzul" ve bunun için de "hadis" gibi bir kaynaya başvurulmasını nasıl yanlış buluyorsam; Kuran'ın Arap dili ve Edebiyatından ibaret olduğu görüşünü de yanlış buluyorum.
 10. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Ben bu başlıkta ortaya koyduğum teolojik fikrin okunmasını, düşünülmesini, tartışılmasını istiyorum. Araya bazı başka konudaki fikirlerim kaçmış olabilir; bunu istemezdim ama siz başlattınız. Bu başlık altında olmadan hadis karşıtı Kurancı fikirleri yazıyorsam da, misyonerlikten ziyade, bir yerlerde epey yanlış bir meal filan görmüşümdür, onu düzeltiyorumdur. Görünce dayanamıyorum. Reformist misyonerlikle uğracak vaktim yok. Buraya onun için gelmiyorum. Ha, bu başlıktaki iddiam evet, biraz misyonerlik gibi duruyor Amma, kurallara uygun, hiçbir şey dayatmadan sadece düşünceye hitap ettiğimi teslim edin. Üstelik çok yeni bir fikir, daha önce hiç kimseden duymadım. Böyle şeyler olmazsa forumdaki teolojik tartışmalar kısır döngülere takılıp kalır. Öbür yandan zaten kimsenin takyon filan tartıştığı da pek yok.
 11. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Özellikle bu kalınlaştırdığım yerleri ve geri kalan ithamları aynen iade ediyorum. Reformist müslümanları hiç tanımamışsın. Tanıdığım bütün reformistler, ezelden beri klasik ılımlı müslümanların da radikal dincilerin zorlu düşmanlarıdırlar. Onlar tarafından dışlanmışlar, hain, mürted ilan edilmişler, hatta bu uğurda kan bile dökülmüştür: Gonca Kuriş'i hatırlatırım. Işid zihniyetli caniler bunları yaparken diğer taraftan müslümanların önüne konan model ılımlı FETÖ idi. Müslüman yumuşakçaları Fettullah cemaatine övgüler düzerken reformist veya öze-dönüşçülerin istisnasız hepsi karşı durmuş, sansürlenmiştir. Sudan sepeplerle tutuklanıp hapis yatanı biliyorum. Bu zümrenin önde gelenlerinin geçmiş yazılarında, videolarında bu tavrı açık seçik görebilirsin. Bu yazıda kimi itham ediyorsun bilmem ama reformistlerle taban tabana zıt bir tipi tarif ediyorsun. Yanıltıcı ama bazı ateistlerin yanlış intibasının ortaya çıkması yönünden faydalı olmuş.
 12. Temple Grandin

  Yahudi Tarihinde Ermeni Tehciri ve PKK

  Genel kabul görmüş görüşlerin yanında başka bir görüşe dayalı bir yazı bu sitede olağanın üstünde, linç ve hakaret seviyesinde reaksiyon görüyor. Diyelim araştırma metodları zayıf, dayanaksız komplo teorilerin dayanıyor filan. Ama sanki forumda bunları en ağır hakaretlerle linç etmek üzere hazır kıta bekleyen görevliler varmış gibi bir his uyandırıyorsunuz. Ben de iki gün önce, genel görüşün dışında bir hipotezle başlık açtım. Şimdi bakıyorum da bana verilen tepkiler yumuşakmış.
 13. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Diğer dinlerin tahrif edilmemiş bir kitap "iddiası" bile yok. İslamda en azınan bu var. Başından beri anlatmaya çalıştığım şey bu. Daha da önemlisi ben bu hipotezde özel olaral İslam'ı savunmuyorum. X, Y dini olabilir. İslam tahrif edilmişse ne biliyim; hipotez bağlamında hayali bir din için konuşuyorum. Bunlara takılmayın. Acaba konuyu bilim forumunda mı açsaydım. (o zaman da "bunun neresi bilim" derdiniz) Kuranın nasıl oluştuğu hakkında akla yatan iki teori var. Biri demin senin dediğin gibi hristiyan bir takım elitlerin toplanarak yeni bir din oluşturması, İznik konsülü gibi. Aramice Kuran prototipler sanki bunu destekliyor. Biri de temporal lob epilepsi hastası birinin gördüğü halüsinasyonlar yüzünden ortaya çıkması. İkisi bir arada olabilir. İki sebep birbirini destekleyebilir. Daha sonra peygamber olduğunu iddia eden kişi menfaatini devam ettirmek için üstüne yazmış da olabilir. Ben bir mümin olarak bu kadarına inanmıyorum. ama olayın özünde bu tip şeyler olabilir. Başlıkta öne sürdüğüm iddia, (sahtekarlık dışında) çoğu ortaya çıkış teorisine uyumsuz değil. Bu o kadar karmaşık bir şey değil. Tek anlaşılması gereken, 3 boyut ötesi geometri; ortaokul çocuğu bile en azından anayabilir, müfredatta var mı, yoksa niye yok anlayamıyorum. Karmaşık sayıların karmaşık olduğunu kabul ediyorum. Ve Minkowski diagramı çok önemli, ufuk açıcı bir şey. Paralel evrenler böyle anlaşılır. En önemlisi de, ortaokuldan itibaren termodinamik ve entropi çocukların zihnine kazınmalı.
 14. Temple Grandin

  Kim hayır diyor-muş!

  Bu insanlar geri zekalı mı? PKK'nın hayır demesi aslında evet demesi anlamına gelir. Neyse referandum sonucunda insanların o kadar da aptal olmadığı ortaya çıkabilir.
 15. Temple Grandin

  Takyonik (Anti entropik) Din Hipotezi

  Yahudiliğin içinden hristiyanlığın çıkması; hristiyanlığın içinden İslam'ın çıkması çok mantıklı. Evrimi andırıyor. Bunu duymuştum. Daha çok araştırma yapacağım. Baştaki hipotezimle uyuşan uyuşmayan taraflarını şimdilik söyleyemiyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...