Jump to content

Hasan Akçay

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.404
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

4 Takipçiler

Hasan Akçay Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

4.421 profil görüntüleme
 1. Hasan Akçay

  Ateistlerin Gözünden Yaşam ve Ölüm

  "Yaşamaya Dair"i getirdiğin için teşekıkürler sevgili Türk Ateist. Ben bir müminim ama yani buna rağmen (e hem) çok sevdim "Yaşamaya Dair"i. * "Ateistforum"da artık yazmayacağım çünkü hiç bir metni; örneğin 33:37'yi, 4:3'ü... "iman mı hak imansızlık mı"dan azade... ve küfürsüz, uygarca yani insanca müzakere etmenin imkansızlığına ikna oldum. Oysa bir metni dinden imandan azade müzakere edilebiliriz ve o sayede doğru anlayabiliriz sanırdım. * Ama iletileri okumaya devam edeceğim çünkü madem şimdiye kadar benim için yararlıydılar bundan sonra da yararlı olurlar. Hoşça kalın.
 2. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Niçin kabul edeyim? Gözlerim var, görüyorum: O kadınları nikahlayın* yazıyor Nisâ 3, eş alabilirsiniz yazmıyor. AKLIM var, anlıyorum: Nikahlayın emrinin muhatabı KADINLAR dahil herkestir; emri kadınlar da yerine getirecek... kadınlar kadınları kendilerine eş almazlar; başkalarına nikahlarlar, başkalarıyla evlendirirler. _____________________________________ *İlk satırın sonundaki kelime:
 3. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Bu söylediğinize katılıyorum. "Kuran'da ne yazıyorsa o" denmesi gerekir, herkesin yazılanı örneğin içeriğe bakarak ve AKLINI kullanarak okumakta özgür olması gerekir, hiç kimsenin meal diye kendi tercihini dayatmaması gerekir. Hiç kimse başkalarının avukatı değil, Allah'ın avukatı hiç değil.
 4. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Sevgili Duru akıl, Laf dalaşı bana göre değil, görüş alıp vermek istiyorum uygarca. Lütfen! Bir daha: Çok eş edinmek bundan sonra haramdır diyen Ahzâb 52'den başka ayetler de var; çok eş edinmek helaldir diyen bir tek ayet var mı?
 5. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Sevgili Duru akıl, Bu müzakere konusunun başlığı "şu ya da bu videoda çok eşlilik var" değil "Kuran'da çok eşlilik yok"tur. Herkes her istediği videoyu üretebilir ve o videoda istediği ahkamı kesebilir ama Kuran'ı zerrece bağlamaz bu. Başlığı saptırmayalım, çarpıtmayalım.
 6. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Ahzâb 52'yi, Arapça metne bakarak, bir daha yazıyorum: Kadınlar bundan sonra sana helal değil (Lâ yahıllu leken nisâu min ba’d), ve güzellikleri hoşuna gitse bile onlarla eşlerini değiştirmen de (ve lâ en tebeddele bihinne min ezvâcin velev a’cebeke husnuhunn) ama kendi "mâ meleket yemîn"in başka (illâ mâ meleket yemînuk)... Bundan sonra nebinin mevcut eşlerinden birinin YERiNE başka bir kadını nikahına almak suretiyle eş değiştirmesi de haram çünkü nebi çok eşlidir, bir eşini boşasa bile hala eşlere sahiptir yani bekar kalamıyor; dolayısıyla nebinin eş değiştirmesi eş üstüne eş almak olur. Bu HARAM. Eş değiştirmek çok eşli nebiye haram. Oysa eş değiştirmek tek eşli hiç bir mümine haram değil (Nisâ 20) çünkü tek eşli mümin o eşinden boşanınca bekar hale geliyor, dolayısıyla onun, eksilen eşinin YERiNE, başka bir kadını nikahına almak suretiyle eş değiştirmesi eş üstüne eş almak olmuyor. Çok eş edinmeyi bundan sonra yasaklayan Ahzâb 52'den başka ayetler de var; çok eş edinmek helaldir diyen bir tek ayet var mı?
 7. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Ahzâb 52: Bundan sonra kadınlar sana HELAL DEĞiLDiR, onları güzel bulsan bile eşlerinle değiştirmen de... Benim sözünü ettiğim kural bu ve sizin bu iletinizde konumuzla ilgili tek ifade de bu. Bunun dışında ya "sonucundan emin olduğunuz bir deneyi test edeceksiniz!" diyerek niyet okuyorsunuz ya da "Kuran'ın vahyedilip vahyedilmediği"ni benimle tartışmaya çalışıyorsunuz. Anladığım kadarıyla sizin önceliğiniz neden iman etmeyi reddettiğinizi açıklamak ve iman etmemekte haklı olduğunuzu benden duymak. Ama bunu yapamam, "iman"ı tartışamam çünkü daha önce 2 kere belirttiğim üzere ben herkesin imanı kendine diyen biriyim. Bu başlıkta benim arzum "Kuran'da çok eşlilik var" diyenlerin kanıtlarını getirmesi. Eğer varsa nedir kardeşim Kuran'daki kanıt, örneğin Ahzâb 52'deki kanıt?
 8. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  YASAK ayetleri kesindir ve peygamber kendisine indirilene uymak zorundadır yoksa... Yûnus 15: Bizimle buluşmayı beklemeyenlere apaçık ayetlerimiz okununca dediler ki "Bize başka bir Kuran getir ya da bunda değişiklik yap!" De ki "Onu ben değiştiremem, bana ne indirilirse ona uyarım; yoksa... rabbime başkaldırırsam o zorlu gündeki cezadan korkarım." Peygamber 33:52'den sonra da evlenseydi peygamberlikten azledilirdi, kafir olarak ölürdü ve hak ettiği cezayı o zorlu günde görürdü. Peygamberlikten azledilmemiş demek ki 33:52'den sonra evlenmemiş. Peygamber 33:52'den sonra bir daha evlenmemiştir (Süleyman Ateş, KURÂN-I KERîM TEFSîRİ)
 9. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Peygamberin çok eşliliği çok eşliliğin Kuran'da bulunduğunu kanıtlamaz çünkü EŞ ÜSTÜNE EŞ almak ona 33:52 ile haram kılındı ve eş üstüne eş almadan çok eşli olunamıyacağına göre çok eşlilik peygamberin şahsında bütün inananlara 33:52'den itibaren HARAM. Tıpkı bizim av hayvanlarının üreme dönemlerinde avlanmayı yasaklayan yasayı 1938'de çıkarmamız gibi Bizim av hayvanlarının üreme dönemlerinde avlanmamız 1938'den itibaren YASAK. O yasağın ülkemizde 1938'den önce bulunmaması 1938'den sonra bulunmadığını kanıtlamaz. Ve yasal şekilde getirilen yasaklar laik hukukta olduğu gibi islamda da eskiye yürümez. Hukuk dersi verir gibi oldu kusura bakmayın. Keşke bunları söylemek zorunda bırakılmasaydım. * Çok eşlilik konusunu cariye üfürmesiyle boğuntuya getirmeyelim. Eğer onu ille müzakere etmek istiyorsanız ya yeni bir başlık açın ya da Zeyd'le ilgili başlığa gidin.
 10. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Çok eşlilik Kuran'da siz var diyorsunuz; ben yok diyorum. Peki ne yapacaksınız bu durumda; beni suçlayıp "Sen sus bakayım!" demenin dışında? Kanıt getirmeyecek misiniz?
 11. Hasan Akçay

  Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

  Yeni başlık açın dedim, açmadınız; peki ben açtım: Kuran'da tek eşlilik değil de çok eşlilik var diyenler, oraya buyursunlar iddialarını orada kanıtlasınlar.
 12. Hasan Akçay

  Kuran'da çok eşlilik yok.

  Siz var diyorsanız buyurun var olduğunu kanıtlayın.
 13. Hasan Akçay

  Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

  Nolur, lütfen, rica ediyorum yeni başlık açalım da orda söyleyelim bunları, bu başlığın konusuna musallat olmayalım.
 14. Hasan Akçay

  Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

  Kuran'ı esas alıyorum, sevgili Getaf, ne söylüyorsam Kuran'a bakarak söylüyorum bu konuda daha önce yaptığım gibi. Ve lütfen dikkat, Kuran'ın öyle bir derdi yok bir iddiadır; iddiayı sahiplenenler öne sürer onu, örneğin SiZ öne sürersiniz ama yeri burası değil; bunun için başlık açılması gerekiyor.
 15. Hasan Akçay

  Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

  KADIN olsun erkek olsun, inananlar kurtuluşa ermiştir (23:1)... ki apışaralarını saklayanlardır onlar (23:5) ama eşleri ya da "meleket eymân"ları hariç, onlara açıyorlar diye kınanmazlar (23:6). Daha açık nasıl söylenir bu. KADIN olsun erkek olsun bütün inanırlar apışaralarını saklayan insanlardır; erkekler saklar ama kadınlar saklamaz diye bir şey yok. KADIN olsun erkek olsun bütün inanırlar apışaralarını eşlerine ya da "meleket ermân"larına açarlar; erkekler açar ama kadınlar açmaz diye bir şey yok. Peki hangi hüküm çıkar bundan? Eğer bundan erkekler apışarlarını "caiye"lerine açarlar hükmü çıkarsa kadınlar apışaralarını "köle"lerine açarlar hükmü çıkar. Ama yok öyle bi REZiL çıkarım; kadının "meleket eymân"ı "erkek köle"sidir diye bir rezalet olmadığı gibi erkeğin "meleket eymân"ı "cariye"sidir diye bi rezalet te yok. Bırakın çifte standardı.
×