Jump to content

Hasan Akçay

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  912
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

3 Takipçiler

Hasan Akçay Hakkında

Güncel Profil Ziyaretleri

1.851 profil görüntüleme
 1. Kadir suresi.

  Düzelti: Tıpkı 2: 258'de güneş doğudan gelir demekle ay doğudan gelmez demiş olmadığı gibi.
 2. Kadir suresi.

  Örneğin şu "Kuran'da niye ayların sayısı onikidir yazıyor?"u cevapladım ama bu idrak özürlü ateist yobaza bi yararı olmasa da hadi bi daha cevaplıyayım. Üç hususa dikkat. 1 Kuran sayı demiyor, süre diyor: iddet eş-şuhûr İddet "süre"dir. Bu tanım için Diyanetin Talâk 1'e düştüğü dipnota bakılabilir. Dolunayların süresi yılın belli bir ânından o ânın bir sonraki tekrarına kadar olan süredir, örneğin en uzun gündüzden bir sonraki en uzun gündüze... O sürede bir dizi dolunay yer alıyor: DOLUNAYLARIN dizisi. 1 "dolunayların dizisi"nde 12 dolunay var. Dikkat, en az 12 dolunay var dizide, örneğin 11 dolunay 1 dizi yap-mı-yor. (O halde 12'nci dolunayı ötelemeyin, küfürde ileri gitmektir öteleme.) Kanıtı gayet basit: kaldırıp başınızı sayacaksınız dolunayları, 11 dolunay 1 dizi yapıyor mu yapmıyor mu göreceksiniz ya da bir "ay takvimi"ne bakarak göreceksiniz (https://kalender-365.de/ay-takvimi.php) . Bu kadar kolay. 2 Kuran ayların süresi demiyor dolunayların süresi diyor -iddeteş ŞUHÛR. ŞUHÛR "şehr"in çoğuludur ve şehr "dolunay"dır. Bunun da kanıtı gayet basit: sayacaksınız ya "şehr"leri, işte o sayının örneğin bu yıl 13 olduğunu göreceksiniz. Bundan sonrası matematik: 1 yıla yani 365 güne 13 tane 29.5 gün (toplam 384 gün) sığmaz ama 13 tane dolunay sığar, bakın 2018'e sığmış... "dolunay"dır şehr. Ve 3 Kuran dolunayların sayısı 12'dir demekle 13 değildir demiş olmuyor, Tıpkı 2: 258'de güneş batıdan gelir demekle ay batıdan gelmez demiş olmadığı gibi. Size düşen İsrâ 36'nın gereğini yapıp araştırmak. Bakacak ve göreceksiniz ay doğudan geliyor mu gelmiyor mu, dolunayların sayısı 13 oluyor mu olmuyor mu. İşte ondan sonra "Kuran'da niye ayların sayısı onikidir yazıyor?" dediğinizde ne dediğinizin ayırdında mısınız değil mi görülecek.
 3. Kadir suresi.

  Evet YIL, aynen senin dediğin gibi, dünyanın güneş etrafında tam bir tur atması ile oluşur ve dolunayların bu oluşuma hiç bir katkısı yoktur ama senin idrak edemediğin o ki yılın dolunaylar ile alakası bal gibi vardır babam, vardır Çünkü DOLUNAYLAR DiZiSi iLE YIL EŞ ZAMANLIDIR, alâka budur. Ve yılların sayısı o alâka sayesinde öğrenilir: Güneşi bir ziya ve kameri bir nur yapandır Allah ve ona menziller verendir ki yılların sayısını bilin ve kaddere hu menâzile li ta'lemû adedes sinîn... Evet, bilmediğini bile bilmeyen bu ateist yobaz ..... yine anlamadı!!! "Madem... niye?" diye sıraladığı soruları ise cevapladım ama o onun da idrakinde değil çünkü idrak özürlü bi ateist yobazdır kendisi.
 4. Kadir suresi.

  Bunların ay evreleri ile en küçük alakası var mı!!! Bak boş kafa, hiç kimse şu anda kullandığımız takvim aylarının örneğin Ocak ayının gökteki ayın evreleriyle alakası var de-mi-yor. Olamaz da zaten çünkü gökteki ayların evreleri örneğin dolunaylar gerçektir takvim ayları ise insan uydurmasıdır, sanaldır, keyfîdir. O kadar keyfîdir ki insanoğlu isterse yılın bölümleri anlamındaki ayları aklının ucundan bile geçirmez. Bi daha: gerçekte yoktur yılın ayları diye bişey. Örneğin Muhammed nebi döneminde Arapların kullandığı YIL sistemlerinden biri olan YILDIZ YILI aylara sahip değildir, "menzil"lere sahiptir. 28 menzile. Ama dolunayların YIL ile alakası vardır, o kadar vardır ki "şehru ramazânların sayısı = yılların sayısı"dır. (Kadir gecesi "şehru ramazân"dır yani sıcak dolunay vakti.) * GÖKTEKi aylar yani örneğin dolunaylar takvim denen KAĞIT ÜZERiNDEKi aylarla ilgili olsun diyen bi kafa beton bile değildir, boş kafadır boş.
 5. Kadir suresi.

  Ben buna artık daha nasıl anlatayım bilemedim yahu! Kafa beton yani, darbeli matkapla bir şey soksan anca olur!!! Bu dolunay işine küstüüüm demeyi bırakacaksın beton kafa, dolunaylar ile takvimin bal gibi işi var! Bak beton kafa, takvim dolunaylar ile olur diyen yok! Tam aksine dolunaylardan YIL olmaz, TAKViM olmaz diye defalarca yazdım hem de koyu harflerle ama senin beton kafa almıyor. Sonra da öyle dendiğini öne sürüp öyle demiyenlere sövüyorsun yani yel değirmenlerine saldırıyorsun komik adam. Yalnız bilmemekle kalsan iyi bilmediğini de bimiyorsun, ki tipik yobaz halidir. Olmaz be beton kafa, dolunaylardan yıl da olmaz takvim de ama dolunayların yıl ile ilgisi bal gibi vardır. ve öyle bi vardır ki örneğin sıcak dolunayların sayısı = yılların sayısı. Anladın mı beton kafa?
 6. Kadir suresi.

  Kamerin dünyayı 12 kez (bazan 13 kez) dolanması ve dünyanın güneşi 1 kez dolanması eş zamanlıdır çünkü kamer güneşi de dolanıyor dünya ile birlikte. Ve güneşi kamerin dolanması sayesinde oluşan dolunaylar dizisi 9:36'da iddeteş şuhûr diye geçiyor (عدة الشهور). Dolunayların her birinden yalnızca 1 tane var "dolunaylar dizisi"nde, örneğin 2:185'te şehru ramazân diye geçen "sıcak dolunay"lardan yalnızca 1 tane var. İşte o dolunay her göründüğünde bir yere işaret konur da sonra işaretler sayılırsa yılların sayısı ortaya çıkıyor çünkü "dolunayların sayısı = yılların sayısı"dır. Ortaya çıkan gerçek: ateist yobaz, sen bunu görecek idraktan yoksunsun.
 7. Kadir suresi.

  İstediğin kadar takvim işi ile ay'ın bağlantsı vardır de, normal sıradan bir çocuğun kolaylıkla kavrayacağı açıklamalar yap. Bu dogmatik Bilmemneian beton kafaya bir şeyin ne soksan girmesi, ne sürsen bulaşması mümkün. Taaaa taş devrinde insanlar güneş takvimini keşfetmiş, bu embesiller ay ile dolunay ile küsmüş. İnanılmaz yani, inanılır gibi değil ama yeryüzünde böyle ateist yobazlar var! Takvim "yıl"sız olmaz, yılın ise ay ile bağlantısı olduğunu Yûnus 5 söylüyor. Güneşi ziya, kameri nur yapandır Allah ve menziller takdir ediverendir ki aya yılların sayısını bilin. ve kaddere hu menâzile li ta'lemû aded es sinîn. Bu döl bedevisi aşağılık duygusuna o yüzden kaplıyor. Oysa ne rahat dudak büküp duruyordu çöl bedevisinin kitabı da çöl bedevisinin kitabı diye.
 8. Kadir suresi.

  Kadir gecesi 630 yılında 01 Temmuzu 02 Temmuza bağlayan geceydi, 631'de ise 18 Temmuzu 19 Temmuza bağlayan gece. 631'de 19 gün niye GEÇ? Çünkü 630 yılında 13 tane dolunay var *, devreye giren 13'ncü dolunay ondan sonraki dolunayları ÖTELiYOR. Dolunayların mevsim açısından vakten sabit olması için Allah zaten gerekli ötelemeyi yapıyor demiştim, işte o öteleme bu. Hani Yunus Emre diyor ya: Ete kemiğe büründüm Yûnus diye göründüm. Biriken 11 günler de 29.5 güne ulaştığında ete kemiğe bürünüyor dolunay diye görünüyor. Tevbe 37'de yasaklanan ÖTELEME ise işte o 13'ncü dolunayı ötelemektir, ki küfürde ziyade bi haldir -ziyadetun fîl kufr. Kamerî yıl zırvası o küfrü otomatiğe bağlamak suretiyle uyduruldu Muhammed nebiden sonra. ____________________________________________________ * https://kalender-365.de/ay-takvimi.php?yy=2015 ------1----------2-----------3---------4---------5-----------6---------7----------8----------9---------10---------11--------12-------13 05 Ocak-03 Şub-05 Mart-04 Nis-04 May-02 Haz-02 Tem-31 Tem-29 Ağu-28 Eyl-27 Ekim-25 Kas-25 Ara
 9. Kadir suresi.

  2015’in ve 630’un kadir gecesi yani sıcak dolunay vakti: 02 Tem. Eğer tarih kanıtlara dayandırılırsa tarih… masal… değildir. 630 yılında Mescidil Harâm’da müminlerle müşrikler arasında bir ateşkes andlaşması kabul edildi (9:7), süresi 4 haram ay idi ateşkesin (9:2) -16 Hazirandan 13 Ekime kadar (9:5). https://kalender-365.de/ay-takvimi.php?yy=2015 Haram ayların ilki 2:185’te sıcak dolunay diye geçen oruç vakti idi (Ramazân), 2’cisi ise 9:3’te haccıl ekber diye geçen hac vakti (Zilhicce). * 2015’in ve 630’un dolunay geceleri: 05 Oca 03 Şub 05 Mar 04 Nis 04 May 02 Haz 02 Tem… Yeniay (karanlık ay): 16 Haz 31 Tem 29 Ağu 28 Eyl 27 Ekim… Yeniay: 13 Ekim 25 Kas 25 Ara
 10. Kadir suresi.

  1 iddiada 2 hata: 1 Mevsimler vakten sabittir, öne çekilmezler. Mevsimler aylardan oluşur, o yüzden aylar da öne çekilmezler. 9:37'de nesî diye anılan ÖTELEME haram ayları oynak hale getirmek için yapılırdı, 9:37'de o fesat yasaklandı. 2 Dolunayların alnında bu rebiulevel bu cemaziyelevvel yazıyordu çünkü rebi ilk bahardır, rebiulevvel ilkbahar dolunayı idi; cumada ise çatlamış toprak anlamına geliyor, cemaziyelevvel sıcak mevsimin dolunayı. "Dolunaylar dizisi"nin bütün ayları mevsimlerle ilgili anlamlara sahip.
 11. Kadir suresi.

  Çamur güreşi yapacağına uygar bi insan gibi görüş alıp verebilse şunları söylemem mümkün olacak: Takvimin ay ile hiç bir ilişkisi yoktur. Vardır çünkü "yılların sayısı = dolunayların sayısı"dır; yılsız takvim olmaz. İslam öncesi Araplar ay takvimini güneş takvimine uydurmak için... İslam öncesi Araplar* ay takvimi kullanıyordu iddiasıdır bu, oysa eğer ay takvimini kullandılarsa onu güneş takvimine uydurmuş olamazlar çünkü güneş takvimine uydurulan ay takvimi ay-güneş takvimi olup çıkar ve "ay takvimi"nden söz edilemez artık. Kısacası ay takvimi ve ay-güneş takvimi birlikte olamaz; tıpkı günümüzde kamerî yılı esas alan ay takvimi nasıl ay-güneş takvimi ile birlikte olamıyorsa. _________________________________________________ *İslam öncesinde ve Muhammed nebi döneminde Araplar 2 takvim kullandılar: 1.Ay-güneş takvimi 2.Yıldız takvimi İkisi de 365 gün uzunluğundaki yılı esas alıyordu ama yıldız yılında aylar yoktu, 27 menazil vardı.
 12. Kadir suresi.

  Kuran'ı "oku"yamayan bilmemneian papağan elbet gerçek tarihi de anlamıyacağı için uydurulan tarihi gerçek tarih sanacak. Örneğin "Silahsız tavaf ettik müşrikler izin verdi diyen sizin ağzınız!" ezberi... ancak bi papağandan çıkabilir, siz siz olun bilmemneian bu ezberini bozacak diye boşuna beklemeyin. "Müslüman"a müslüm diye hakaret etmek suretiyle aşağılık duygusunu ört bas etmenin çabasındadır garibim, başka bişey yapamaz.
 13. Kadir suresi.

  Kamerî aylardan yıl olmaz, bunu daha önce defalarca dile getirdim. Kamerî aylardan dolunayların dizisi olur ki 9:36'da iddeteş şuhûr diye geçiyor (عدة الشهور). Dolunayların dizisi en az 12 dolunaya sahiptir ama 11 günler birikerek 29.5 güne ulaştığında 13 dolunaya sahip olur. O yüzden uzunluğu değişerek bazan 354 gün olur bazan 384 gün. YIL ise zaman birimidir, sabit uzunlukta olmak zorundadır, dolunaylardan o yüzden yıl olmaz. Dolunayların dizisi "dolunayların dizisi"dir, YIL değildir.
 14. Kadir suresi.

  Ay takviminde YIL 12 kamerî aydan (dolayısıyla 354 günden) oluştuğu için aylar o mevsim senin bu mevsim benim gezerler ama bu sakıncayı gidermek için "yıl"a ay eklemenin lüzumu yok çünkü 365-354 yani 11 günler birikerek 29.5 güne ulaştığında Allah zaten ekliyor onu. Örneğin 2018 yılında 13 tane kamerî ay var; bu yıla Allah 13'ncü ayı eklemiş durumda. Kamerî yıl denen "KAĞIT ÜZERiNDEKİ yıl"ın aylarını boş verin, vakten oynak onlar, o yüzden sanal... gerçekte yok o aylar. GÖKTEKi aylara bakın siz, onlar gerçek... onlar vakten sabit. .
 15. Hüre hür, dişiye dişi, köleye köle...

  Muhammed Esed'in açıklamasını vermiştim, bu da Süleyman Ateş'in açıklaması: Kadın karşılığında ERKEK öldürülür mü yani bir erkek bir kadını öldürürse o erkek öldürülür mü? Hanefîler buna olumlu cevap vemişlerdir çünkü ayetin başı kâtilin öldürülmesini farz kılmıştır ve hüküm bütün kâtillere şamildir; kâtil ister erkek olsun ister kadın... hüküm değişmez. Kadına karşılık kadın ifadesi ise o hükmü açıklamakta ve bazı kabilelerin tatbikatını yasaklamaktadır. Onlar kadınlarına karşılık ERKEK öldürmek istiyorlardı. * Yukarda onun için sordum: Cana kıyanın inanan bir KADIN olması durumunda örneğin "kocası"nın idam edildiğini duydunuz mu, okudunuz mu, gördünüz mü? Kayıkçı kavgası, çamur güreşi yapacağımıza keşke muhatabımızı duyabilsek, muhatabımızın sorunusunu cevaplayabilsek... te gerçekten görüş alıp verebilsek.
×