Jump to content

Hasan Akçay

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  1.448
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

6 Takipçiler

Hasan Akçay Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

5.038 profil görüntüleme
 1. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Çok isabetli sorular bunlar, akıllı sorular. Böyle sorular sormaya devam edin. Cevaplarına gelince... Muhammed'in karıları saygıdeğer kadın oluyor da başkalarının karıları olmuyor mu? Muhammed'in eşleri devlet başkanının eşleridir, bugünün deyimiyle "first lady"dir onlar ama başkalarının eşleri devlet başkanın eşleri değil; "first lady"ye alınan tavır o yüzden devlete alınan tavırdır; o yüzden daha bi dikkat edilir. Başın bitlenince her hangi birisinin karısına "başım bitlendi, temizle" diyebilir misin? Hayır, diyemezsin; iletimde ben de bunu belirttim zaten. Lütfen bi daha okur musun. Başka insanların karıları boşandığı zaman alınabiliyor da Muhammed'inkiler neden alınamıyor? Benim bildiğim, Muhammed eşlerini boşarsa eş alınmaları yasaktır diye bir hüküm Kuran'da yok; siz var diyorsanız lütfen ayet gösterin. Muhammed'in karılarının evlenmesi neden "yasak"lanıyor? Böyle bir yasak ta yok. Ahzâb 53 Muhammed'in eşlerinin o öldükten sonra evlenmesiyle ilgilidir; o ayette de yok. Orda söylenen şudur: Yapmanız uygun olmaz (mâ kâne* lekum) resulullahı üzmeniz (en tu'zû resulullah) ve kendisinden sonra eşleriyle evlenmeniz (en tenkihû ezvâcehu min ba'dih) Ayeti doğru anlamamız için Arapça bilmemiz şart değil, dikkatli okuyalım yeter. Siz müminlerin yapmanız uygun olmayan (mâ kâne) iki şey var: 1.resulullahı üzmeniz (en tu'zû) 2.onun eşlerini kendisinden sonra eş almanız (en tenkihû). Yasak bunun neresinde? Yani resulullahı şimdi üzmemeniz ne kadar mümkünse onun eşlerini kendisinden sonra eş almamanız o kadar mümkündür. Mümkün oldu mu onu üzmemeniz? Bal gibi üzdünüz resulullahı. ____________________________________________________________________ * mâ kâneye dikkat; uygun olmaz demek mâ kâne yani hurrimet aleykum (size yasak) denmiyor ayette, yapmanız uygun olmaz (mâ kâne lekum) deniyor. .
 2. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Müminlerin annesi ifadesindeki anne SAYGI DEĞER KADIN anlamında "anne"dir yani günümüzde first lady denen birisidir, biyolojik anne değil. Ben biyolojik anneme "başım bitlendi, temizle" diye başımı uzatabilirdim ama bunu "müminlerin annnesi"nden isteyemezdim. Eğer öyle bir şey isteseydim her halde o da "Haddini bil!" der, kovardı beni. Boşadığım eşime elbet SAYGI DEĞER KADIN payesi vererek tıpkı öteki müminlerin yaptığı gibi "first lady"lerin hak ettiği saygıyı gösterirdim. Eğer onunla aynı evde oturmaktan bir şekilde rahatsız oluyorsam başka eve çıkardım.
 3. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Görev evliliği
 4. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Zeyd'in yerinde ben olsaydım BOŞADIĞIM eşimin özel hayatına karışmazdım. Eşimi Muhammed'e "bağış"lamak? Yok öyle bişey çünkü BOŞADIM onu, eşim değil o benim, özgür bi kadın. Eşim olmayan bir hanımefendiyi birisine "bağış"lamam diye bişey söz konusu olmazdı. Bilirdim ki "Şu adamla evlenme bu adamla evlen!" diyerek özel hayatına müdahale ettiğim anda o hanımefendi "Sana ne be, piserif!" deyip haddimi bildirecektir. Muhammed'in benim eşime aşık olduğu ise kocaman bi yalandır, bunu da bilirdim. Muhammed eşime aşık olsaydı ben "Eşimi boşamak istiyorum. Ne dersin?" diye sorduğumda havada kapardı. "Boşa! Boşa!" derdi. "Boşama!" dedi -emsik aleyke zevcek (33:37).
 5. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Abdülmalik kardeşim, Bir kimseyi Allah SAYMAK onu "Allah'ın yerine koymak"tır. örneğin 33:37'nin vahyedildiği ortamda edindiği evlatlığa biyolojik evlat payesi veren müşrik, kendisini Allah saymıştır çünkü biyolojik evladı yaratan, Allah'tır. 33:37'yi eleştirdiğinize göre 33:4'ü okumuş olmanız lazım çünkü her iki ayetin de konusu aynı. Edinmek-yaratmak farkı işte 33:4'te dile getiriliyor: Allah sizin anne ilan ettiğiniz eşlerinizi anneniz yapıvermez ve evlatlığınızı öz evladınız yapıvermez; bunlar sizin ağzınızdan çıkan boş sözler. "... adamın karısına göz koymak ne demek?" itirazınıza gelince, öyle bişey yok. Madem müzakere ediyoruz, konuşmamız lazım. Kendi iddiamızı karşımızdakine dayatmamamız lazım yani bana dayatmayın o iddianızı; konuşalım. Tamam?
 6. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Gerçek: evlatlığı insan edinir, evladı Allah yaratır. Hurafe: evlatlık öz evlattır. Edinmek ile yaratmak arasındaki farkı göz ardı etmektir kötü olan. Hurafeyi gerçek saymak ne kadar kötüyse, evlatlık edinen insanı yaratan Allah saymak o kadar kötüdür. Aklınızın ve vicdanızın sesine kulak verin; aklınız ve vicdanınız sizi aldatmaz. Aklınız ve vicdanınız size şunu söyler: Gerçeğin bir gün mutlaka ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır, evlatlığınızı öz evladınız sayar, üstüne bir de onu inandırırsanız buna yani aldatırsanız garibimi kendisinin sizin öz evladınız olmadığını öğrenir bir gün. İşte o gün psikolojik olarak ta yıkılır. O yüzden günümüzde psikologlar şunu öneriyor: Evlatlığınıza biyolojik ana babasının SiZ olmadığınızı anlayacak yaşa gelir gelmez anlatın.
 7. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Ahzâb 37'de "AŞK nereden çıktı?" sorusunun cevabı var: Zeyd onu boşadıktan sonra (lemmâ kadhâ Zeyd'un min hâ) seni onunla evlendirdik (zevvecnâ ke hâ) ki mü'minlere zorluk çıkmasın (likey lâ yekûne alel mu'minûne haracun). Gördük? MÜŞRiKLERi memnun etmek, müşriklere kıyak geçmek için değil mü'minlere zorluk çıkmasın diye... Kısacası , o evlilikle 1. Evlatlık edinmeyi kan bağı kurmak sayan müşriklerin bu hurafesi yıkıldı 2.Aralarında kan bağı bulunmadığında sevenlere engel olunmasın dendi.
 8. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Eğer kavga etmek değil ayette söyleneni müzakere etmek istiyorsanız 1.Kavga değil müzakere üslubu kullanın. 2.Taberİ misillu kişilerin ayete dışardan yaptığı üfürmeleri muhatabınız kabul etmiyor; saygı gösterin. 3.Muhatabınızın demediğini dedin demeyin.
 9. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Muhammed Zeyneb'e aşık olmuş demedim; onun Zeyneb'le evliliği aşk evliliği değil görev evliliğidir. Görev: sevenlerin evlenmesinin önündeki engeli kaldırmak.
 10. Hasan Akçay

  ZEYD VE ZEYNEP MESELESİ....

  Bir adam evlatlığının ESKi eşine aşık olmuşsa, o kadın da o adama aşıksa sevenlere engel olunmamalı; zaten olunamaz. Aşk ferman dinlemez.
 11. Kendini güttürecek koyunlar değiliz biz, söyleyecek sözü olan insanlarız; yönetime katılacağız ki sözümüzü dinletmek suretiyle KÂLE alınmamızı sağlayacağız. "Kuran'daki islam"ın bizden istediği de bu: Ey müminler; bizi GÜT demeyin, bizi KÂLE al deyin. (2:104). Kuran'daki islam bunun yaptırımını de belirtmiş yani kâle alınmadığımızda isyan edeceğiz: Ey yönetici (ey nebi) mümin kadınlar sana ÖRFTE isyan etmemek üzere -lâ ya'sîneke Fî mA'RuF- bağlılıklarını bildirmeye geldiklerinde onlardan bağlılık sözü al (60:12). Bizim mA'RuF saydığımız şey dinî hükümler değil, beşerî yargılarımızdır; kısacası, "örf"ümüzdür. Örneğin biz Türküz; bizim örfümüzde bir köprüden geçmenin ücretini köprüden kim geçerse o öder, köprüden geçmeyenler ücret ödemez. Dedem Korkut'un anlattığı Deli Dumrul öyküsü bunu dile getirir. Hani Deli Dumrul diye birisi gereksiz yere bir köprü yapar, o yüzden kimse geçmez yalnızca merak eden bir kaç kişi geçer. Deli Dumrul geçenlerden 5 akçe alır, geçmeyenlerden döve döve 10 akçe. Elbet mizahtır bu ve gerçeği anlatmanın en etkili yoludur: geçmeyenlerden döve döve 10 akçe... Şimdi... köprüler yaptırmış birileri, bravo ama köprüden geçme güvencesi vermiş müteahhide belli sayıda araba geçmezse müteahhide farkı ödüyor benden aldığı vergilerle yaptığı bütçeden... Benim "örf"üme aykırıdır bu, o halde koyun değilsem isyan ederim; isyan etme hakkım var. Bu hakkı bana Allah vermiş (60:12). Bir ayet daha: Allah'a ve elçisine itaat edin (4:59). Yani dinde bize söz düşmez; Allah ve elçisi ne dediyse ona uyarız, ama devletin yönetiminde asıl söz sahibi biziz. O halde yönetimin dinden ayrılması gerekir ki bizim hükümlerimiz Allah'ın hükmü sayılmasın da ALLAH BiR olsun. Şimdi... şu videoda "Ben bir çobanım!" deniyor; daha önce izlediysek bile lütfen bir daha izleyelim, yönetim dine dayandırıldığında yani LAiKLiK yok olduğunda Allah'ın 2:104'teki hükmüne aykırı, dolayısıyla, uydurma bir hadisle Allah'ın hükmü nasıl çiğneniyor, ALLAH BiR olmaktan nasıl çıkıyor görelim.
 12. Hasan Akçay

  Oruç neden var?

  Güzel kardeşim, Siz ne zaman kavramları yerli yerinde kullanırsanız benim cevaplarımın mantıklı olduğunu işte o zaman görebilirsiniz. "Anlama eşiği"ne geldiğiniz aman yani. Örneğin miladî takvim değil "şemsî yıl"dır doğru kavram ki hicrî de olabilir şemsî yıl miladî de. Şemsî yılı esas almak miladî takvimi kullanan hristiyanların ne kadar hakkıysa hicrî yılı kullanan müslümanların da o kadar hakkıdır. Dolunay zamanı dolunayın gökte göründüğü zamandır; dolunay miladî yıla göre de görünmez hicrî yıla da. Anladınız mı? .
 13. Hasan Akçay

  Oruç neden var?

  Oruç neden var? Hanginiz haramlada iken av hayvanı öldürürse o yaptığı zulmü kendisi tadsın diye var (5:95) ey müminler, siz Allah'ı kâle alın diye var (2:183). O zalim herif oruç tutmaz ve aşırı sıcakta aç, susuz kalmayı kendisi de tadmazsa yaptığı zulmün ayırdına varmaz; fütursuzca öldürmeye devam eder ve hayvanların sonunu getirir; Fütursuzca . Çünkü getirdiği... kendi sonudur aslında. Allah'ı kâle almakla kendinizi kâle alırsınız. Oruç onun için var.
 14. Hasan Akçay

  Oruç neden var?

  Elbette olur; olur ki oruç ibadetinin gerekçesi ayetlerde belirtilmiş.
 15. Hasan Akçay

  Oruç neden var?

  Sevgili Duru akıl, Sizin görüşünüz de hac'inin görüşü de benim görüşüm de... orucun ibadet olduğudur; orucun ibadet olmadığını öne süren yok, sorun eden yok. Dolayısıyla konumuz o değil. Orucun gerekçesi nedir, konumuz o; onu müzakere etmeye çalışıyoruz. Orucun gerekçesi ayetlerde var; örneğin Mâide 95, Bakara 183. Mâide 95: Siz yasaklarda iken av hayvanı öldürmeyin; öldürenin cezası o yaptığının vebâlini tadması için oruçtur, Bakara 183: Allah'dan sakının diye oruç size de yazıldı. Bunlardan siz ne anladınız; başlıkta da sorulduğu üzere ORUÇ NEDEN VAR? .
×
×
 • Yeni Oluştur...