Jump to content

Hasan Akçay

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  738
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

3 Takipçiler

Hasan Akçay Hakkında

 • Derece
  Advanced Member

Güncel Profil Ziyaretleri

1.574 profil görüntüleme
 1. Şu meşhur matematik hatası ve nisa suresi :)

  İlginç olan iki husus var. 1 Vasiyette bulunmak farzdır (2:180) ve mirasın paylaşımında vasiyet erkeğe 2 pay-kıza 1 tavsiyesinden önce gelir. 2 Paylar basit bir cebir işlemi ile hesaplanır* yani Nisâ 11-12'de matematik yanlışı manlışı yoktur _______________________________________________ *https://wiki2.org/en/The_Compendious_Book_on_Calculation_by_Completion_and_Balancing
 2. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  İkinci kezdir zanna ve Kuran dışından okunan gazellere dayalı iddia öne sürüyorsuuz, bir daha yaparsanız sizinle müzakereyi bırakırım.
 3. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  Hayır, öyle demiyor güzel kardeşim. ...sonrası ise savaş ağırlıklarını atana kadar KARŞILIKSIZ YA DA FiDYE KARŞILIĞI... diyor fe immâ mennen ba'du fe immâ fidâen. Karşılıksız salıvereceksiniz... ya da fidye alarak salıvereceksiniz ama ille de salıvereceksiniz. Öyle alıkoyup ta köle yapmak yok. Bunu daha önce belirttim, tekrar ettirmeyin. Lütfen. - - - Bi de düşündünüz mü kimdir savaş tutsaklarının salıverilmesiyle ilgili işlemi yapacak olan, onları tutsak alan birey midir işemi yapacak olan.. ya da devlet mi? Savaşı kazanan devlet yenilen devletten ne talep eder, savaş tazminatı mı ya da bireysel fidye mi yani aslında fidye nedir burada? .
 4. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  Sevgili Epihippas, Kuran'da ne deniyorsa lütfen onu esas alalım yani bence ile olmaz, zannımca ile olmaz çünkü (Yûnus 36) zan gerçeğin hiç bir şeyini temin etmez .............................innez zanne lâ yuğnî minel hakkı şey'â Önce müzakerede dürüstlüğü sağlayalım sonra ben öteki sözlerinize cevap veririm. Ya da konuyu benimle müzakere etmeyi bırakın. .
 5. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  Muhammed 4 vahyolunduğunda: Kafirlerle karşılaştığınızda onları dize getirene kadar vurun boyunları; dize getirdiğinizde sıkıca bağlayın. Sonrası ise savaş ağırlıklarını bırakana kadar karşılıksız ya da fidye karşılığı salıverin. Allah'ın emri: salıverin ya da salıverin. Eğer samimi müminlerseniz Allah'ın bu emrine itaaten savaş tutsaklarını salıverip savaşın köleliğe kaynaklık etmesine son vereceksiniz. Tek seçeneğiniz: salıvermek, Allah'ın size tanıdığı başka bir seçenek yok. Örneğin onları alıkoyup köle yapamazsınız. 2:25'ten itibaren: ...Ondan sonra işte batılılar cariyeliği kaldırdılar, köleliği kaldırdılar bizimkiler de mecbur kaldırdılar kaldırmaya. Şimdi diyorlar ki bir müddetten beri: Aslında islam kölelği kaldırmayı hedeflemişti ama o devirde ne yapsın, şu engel vardı bu engel vardı. Onun için kaldıramadı. Ama hedef bu idi. Hani özrü kabahatinden büyük derler ya, işte bu da öyle bişey... yani Allahu teâlâ köleliği kaldıracaksa kaldırır, insanlardan mı çekinecek hâşâ. ... Peki, işin gerçeği nedir? İslam köleliği kaldırmayı hedeflemiş falan değildir, kölelği kaldırmıştır. .
 6. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  Bu arada ayetlerden benim analdığım Kuran'ın asıl itirazı "şirk"edir, ateizme değil.
 7. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  Ben genelleme yapmıyorum. Dindar biriyim, bazı ateistler dindarlardan daha ahlaklıdır diyorum. Aynı şeyi örneğin ilahiyat profesörü Abdülaziz Bayındır da söylüyor, "İyi ki ateistler islamı cariyeler yüzünden eleştirdiler" diyor. "çünkü bizim uyanıp islamın köleliği bir çırpıda kaldırdığını dile getirmemize vesile oldular."
 8. İSLAMIN IŞİDIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRELİM

  Genellemeyin isterseniz.
 9. Yakınımın arkadaşının başına gelen olay

  "Our Town"ın yazarı: Thornton Wilder, yanlışlıkla Tennnessee Williams demişim, özür dilerim. 30 yıl kadar önce kitabını okumuş ve çok etkilenmiştim, şimdi bu 1940 filmini izleyeceğim:
 10. Yakınımın arkadaşının başına gelen olay

  Tavsiyeniz üzerine izledim ve şu anda bitirdim, tavsiyeniz için teşekkür. Tenessee Williams'ın "Our Town-Kasabamız"ını hatırlattı bana, bi de Cengiz Aytmatov'un kitabından uyarlanan "Selvi Boylum Al Yazmalım"ı.
 11. Mü'minlerin eşleriyle YA DA "mâ meleket eymân"larıyla cinsel ilişkide bulunmaları caizdir (23:6) ifadesine uygulalnan geleneksel çarpıtma: İnanan ERKEKLERiNHEM eşleriyle HEM "mâ meleket eymân"laryla (cariyeleriyle)cinsel ilişkide bulunmaları cizdir.Bu çarpıtmaya günümüzde getirilen tek yenilik4:25'e yapılan göndermedir:Erkekler "mâ meleket eymân"larıyla evlenebilmek için o kadınların ailelerinden izin alacaklar (4:25).Yani ikinci bir eş edinmeniz caizdiryeter ki bi takım insanlar tarafından izin verilip caiz kılınmış olsun.Peki, Allah'ın indinde caiz midir?Elbet caizdir, tıpkı inanan kadınların eşleriyle YA DA "mâ meleket eymân"larıyla (köleleriyle) cinsel ilişkide bulunmarı nasıl caizse.Abdülaziz Bayındırvideoya alınan bir açıklamasında o yüzden soruyor: Erkeklerin dişi köleleriyle cinsel ilişkide bulunmaları caiz olduğuna göre kadınların da erkek köleleriyle cinsel ilişkide bulunmaları caiz midir?Yoo hayır.Neden yooo hayır? 23:6'dan o hüküm çıkarsa bu hüküm de çıkar!
 12. Bırak mercimek beynini zorlamayı. Almıyor işte, almayacak. (Senin deyiminle) lan! Nikahlı karından dolayı kınanmazsın onunla yatmaktan kınanmalısın anlamına gelmez tıpkı benim senin mercimek beynin almaz demem gibi. Senin mercimek beynin almalı anlamına gelmez bu çünkü almalı demek aklımın ucundan bile geçmedi. .
 13. Herkesi kendisi gibi mercimek beyinli sanan mercimek beyinli! Orda cariyeleri ile yatanlar denmiyor, VEYA yemin nikahlı eşleri ile yatanlar deniyor: mâ meleket eymân: yemin nikahlı eşler Erkeklerin yemin nikahlı karıları, kadınların yemin nikahlı kocaları. Nikahın türü mü olurmuş diye de çemkirip durma çünkü olur, oluyor . Örneğin yazılı nikah olur, sözlü nikah olur, imam nikahı olur, resmî nikah olur. Mercimek kadarcık beynin almıyor işte, sıkıp durma garibimi. Örneğin Muhammed'in "mâ meleket eymân"ı onun yemin nikahlı eşleridir ve Muahmmed onların yemin nikahlı eşidir. Sahiden anlamak istiyorsan "apışaralarını saklarlar"dan itibaren oku. Oralarını KADINLAR dahi bütün inananlar saklayayacak ve sakladılar, saklıyorlar. Dolayısıyla oralarını KADINLAR dahil bütün inananlar açacak eşlerine VEYA yemin nikahlı eşlerine. .
 14. Burası ateist forum, kendilerine ezberletilen inançları sorgulamak suretiyle fikri hür vicdanı hür hale gelenlerin ortamı. Kendi adıma söyleyeyim, ben öyle biliyorum ve hep umdum ki gerçek anlamda müzakere hiç olmazsa burada yapılabilir. Kimseye sen kafirsin demeden, kimseyi din istismarcısı ilan etmeden, kimseye beyinsiz müslüm ya da beyinsiz bilmemne kelepçesi takmadan, özgürce... Ülkemizde o ortam yok. Bilmediğimiz şeyleri güzel güzel müzakere edip bilinir hale getirmek yerine birbirimizi öldürüyoruz. Öldürüyoruz derken... gerçekten öldürüyoruz. İlahiyatçı Bahriye Üçok öldürüldü tesettüre bir bakıma itiraz ettiği için. İlahiyatçı Zekeriya Beyaz'ın önce itibarı linç edildi sonra vücudunun 3 yerine bıçak saplandı, adam ölümden döndü "İslam ve Giyim Kuşam"ı yazıp tesettür balonuna iğne batırdı diye. Oysa madem tesettürü Allah'ın emri sayan var, insanların uydurması gören var efendice müzakere edilse ya. İtiraz edenler neden öldürülürler, neden taa susup sineye çekecek kadar korkutulurlar? Yıllarca başörtüsü zulmü de başörtüsü zulmü dedikten sonra neyse, zulmü bir şekilde sona erdirdik. Ama şimdi de nur topu gibi bir nikah zulmümüz doğdu müftülüklere nikah yetkisi verilerek. Din adamların görevi Allah'ın hükümlerini yerine getirmek, Allah'ın hükümlerinin yerine getirilmesini sağlamak. Tesettür Allah'ın hükmü deyip ölümüne abandılar ve istediklerini elde ettiler, tamam. İyi ama... Nisâ 3'teki "Size helal olan kadınların ikişerini, üçerini, dörderin nikahlayın" emri de Allah'ın hükmü, din adamlarının o hükmü yerine getirmesine engel olmak zulüm değil mi? Düşünün evli bi adam Nisâ 3 gereği ikinci eşini edinmek için müftüye gidecek, "Kıy nikahımızı!" Müftü diyecek "Kıyamam, laik devletimizde ikinci eş yasak." Müftü bey, senin görevin Allah'ın hükmünü yerine getirmek, tesettür zulmünü takmadın , nikah zulmünü niye... Senin Allah'ın şimdi mi laik devlet oldu? Evet, nur topu gibi bi zulmümüz oldu, Allah analı babalı büyütsün... mü ya da efendi efendi konuşalım mı en azından bu forumda?
 15. Erkek ve kadınlar diye neden ayırmış? Ayırabilir de onun için. Hattâ erkekler, kadınlar, yaşlılar, gençler... diye uzatabilir de . Cümleyi kuranın üslub tercihidir bu, dışlamakla ya da dışlamamakla ilgili bişey değil. Kuran'da böyle bir sürü cümle var. Örneğin Nûr 31 bir liste içeriyor: inanan kadının güvendiği kimseler, dolayısıyla ziynetlerini kıendilerine belli etmesi caiz olan kimseler. "Kendilerine güvenilen kimseler" demek te yeterdi ama cümleyi kuran upuzun bir liste yapmış.O üslubu seçmiş. .
×