Jump to content

Burccu

Normal Üye
 • İçerik sayısı

  109
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Neutral

3 Takipçiler

Burccu Hakkında

 • Derece
  Advanced Member
 • Doğum Günü 22-09-1988

Profile Information

 • Gender
  Female
 • Location
  İstanbul

Güncel Profil Ziyaretleri

974 profil görüntüleme
 1. Burccu

  Duyguların bilimsel kanıtı

  Ya şimdi gelde ciddiyetini koru Biri bana sahte gerçeklik tanımını yapabilir mi? Gerçeklik nasıl sahte olabiliyor? Taban tabana zıt 2 kavram Beynin nasıl evrimleştiyse o şekilde algılarsın. Başka bir canlının da beyni nasıl evrimleştiyse o da o şekilde algılar. Bunun sahtesi mahtesi yok. Sen şu orjinal gerçekliği nasıl algılıyorsun biraz aç bakalım.
 2. Burccu

  Bilimsel tartışmalarda alçak gönüllülük.

  Anladım.. Kısaca diyorsunuz ki; sen insanlık adına doğru olanı söyle, insan olan anlasın Bundan sonra fazla takmamaya çalışacam. Sakinliğimi korumayı da öğrenmem lazım. Çünkü ancak sakinlik ve alçak gönüllülük ile insanlara bilim anlatabiliriz. İçimdekileri biraz dökmek ve sizlerden de birkaç tavsiye duymak iyi geldi
 3. Burccu

  Bilimsel tartışmalarda alçak gönüllülük.

  Cevabın için teşekkürler Fakat olay sadece evrim tartışması değil. Metafizik olaylarına kendilerini kaptırmış kişiler var. Müslüman falan da değiller. Mesela bir forumda metafiziksel bazı varlıkların fiziksel etki yaptıklarını savunuyorlar. Bir sürü insanı da inandırıyorlar. Bu forumda psikolojik rahatsızlığı olan insanlar da var. Bildiğin cin gördüğünü söyleyen insanlar var. Bu insanlara dua oku, büyü yap geçer diyorlar. Hatta psikoloğa, psikiyatriste gitme sana yardımcı olamazlar diyorlar. İnsan sağlığını tehlikeye sokmak bu kadar kolay mı? Dayanamıyorum, çıldırasım geliyor. Bu forumun kapatılması lazım. İnanç zırvası altında bariz insan sağlığını tehdit edici unsurlar var.
 4. Belli inanç ve ideolojilere sahip kişilerle tartışırken alçak gönüllülüğümü genelde koruyamıyorum. Saçma sapan konuşuyorlar ve en başta sakin yaklaşıyorum. Saçmalıklarını bilimsel düzeyde teker teker açıklıyorum. Fakat insan bu. İnandıklarından hemen vazgeçecek değiller ama ilk sunduklarından da daha saçma argümanlarla devam ediyorlar tartışmaya. Çoğu zaman da hakkımda kişisel kritiğe başlıyorlar. Sanki benim kişiliğim bilimsel gerçekleri değiştirecekmiş gibi. İnsanlara bilimsel bakış açısı kazandırmak zor fakat sakinliği ve alçak gönüllülüğü bir yerden sonra devam ettirmek daha da zor. Alçak gönüllülüğü kaybedince, karşıdaki kişide bir tepki mekanizması açığa çıkıyor ve kulaklarını gerçeklere tamamen tıkıyorlar. Tartışmanın harareti artarsa bende kavgacı bir üslupla tartışmaya devam ediyorum. Bazen ise daha da kötü birşey yapıyorum. Ciddi anlamda saçmalıkların döndüğü bir tartışmaya direkt alaylı ve aşağılayıcı bir tavır ile dalıyorum. Ve yukarıda yazdığım tepki mekanizmaları bu insanlarda daha en başından oluşuyor. İşte bu nedenle insanların tepki mekanizmalarını harekete geçirmeden, olayları belli bir sakinlikte açıklamak gerekiyor. Fakat bir yerde kayış kopuyor abicim. Muhtemelen beni anlıyorsunuzdur. Benzer şeyleri sizde yaşamışsınızdır. Gerçek anlamda bilgi arayışında olan insanlar yaş farkı olmaksızın daha rasyonel cevaplar arıyorlar ve onlara rasyonel cevaplar verebildiğiniz zaman, birazda kendileri araştırma yaptıkları zaman, olayı genelde kavrıyorlar. Fakat kendi hayal dünyalarında yaşayan insanlar için durum böyle değil. Bu insanlara nasıl yaklaşmak lazım? Saçma sapan ve ısrarlı tartışmalarında sakinliği korumak adına neler yapmalı? Siz tartışmalarınızda nasıl bir üslup kullanıyorsunuz? İnsanlara bilim sevdirmek için alçak gönüllü olmam gerektiğimi biliyorum ama her zaman başaramıyorum. Bana bu konudaki tavsiyeleriniz nelerdir?
 5. Burccu

  Duyguların bilimsel kanıtı

  Metafiziksel etkiler olsa idi, fizik yasalarının ihlaline sıkça rastlamamız gerekirdi. Oysaki öyle bir olay olmuyor.
 6. Burccu

  Duyguların bilimsel kanıtı

  Ya bu kedi deneyi iyiymiş tam istediğim şey ama kedili olmasaymış keşke. Kedi manyağıyım ben
 7. Burccu

  Duyguların bilimsel kanıtı

  Uykunun belli devreleri var. Mesela rem uykusu falan diyorlar. Bu devrelerin her birinin isimlerini bilmiyorum fakat temel olan şey; uyku derinleştikçe beyin fonksiyonlarının bazıları yavaş yavaş kapanıyor. En azından buraya kadar söylediklerime ilişkin makaleler okumuşsundur kesin. Dolayısı ile beyin fonksiyonları belli oranda devam ediyor fakat büyük oranda azalması gerektiği kanaatindeyim. Bu kanaate ise herhangi bir akademik bilgi dahilinde değil, sebep sonuç ilişkisi kurarak yaklaşıyorum. Ama bu kanaatim aklına yatmayacaksa, biraz araştırıp bilimsel kanıt sunmam gerekir. Şu an üşeniyorum yapmaya Şimdi; beynin ayıkken aldığı sinyalleri uyurken işlediği ile ilgili birşey demişsin. Buna katılmak mümkün değil. Beyin uyanıkken elde ettiği sinyalleri işleyemezse zombi olmuşuz demektir. Tepki gösteremeyiz, refleks gösteremeyiz, gördüğümüzü tanımlayamayız vs. Beynin ve sinir sisteminin evrimleşme nedeni zaten çevreden alınan sinyallerin hızlıca değerlendirilip, bedensel bir tepki oluşturmaktır. Beyin, uyanıkken alınan sinyalleri daha sonradan uyurkende değerlendirebilir ki; bazen gün içinde yaşadığımız bazı deneyimler uykuya yansır. Burada önemli olan beynin uyanıkken toplam aktivitesinin, uyku halindeki toplam aktivitesine oranıdır. Uyku halindeki oranın daha düşük olması gerekir. Yoksa uyku davranışının evrilmesi herhangi bilimsel bir tabana oturmaz. Uyku halinde hem beyin dinlenir, hem vücut. Tüm aktiviteler sonlanmaz ama azalır. Birde alkol örneği vermişsin. Alkol, mantar gibi çeşitli maddelerin içinde farklı farklı kimyasal yada biyolojik moleküller olabilir. Bu nedenle mantarın içindeki "uyuşturucu ve yatıştırıcı" etki yapacak moleküller fazlaca olabilirken; alkolün içinde "uyuşturucu ve aktive edici" maddeler bulunabilir. Fazla alkol alımında genelde hem sarhoş olma, hem de uykusuzluk etkileri fazlaca gözükür. Bu, alkol ile mantar maddelerinin bünyelerindeki farklı farklı moleküllerin farklı farklı etkileridir. Dolayısı ile deney ortamında çok fazla değişken varsa, deney sağlıklı ve net sonuç vermez. Beynin farklı bölgelerindeki nöronlarına tek tek elektrik sinyali verilmesi net sonuçlar verecektir. (Manyağa bağladım beyin görsem basacam elektriği ) Yada vücuda etkisi bilinen tek bir kimyasal türünün alınması yoluyla da net sonuçlar elde edilebilir. Herşeyden öte; birşeyi sormak istiyorum. Etkisini bilmediğimiz ve kendisini gözlemleyemediğimiz bir enerji türü veya maddenin beyin fonksiyonlarımız üzerinde etkisi olabileceğini mi söylüyorsun kısaca?
 8. Burccu

  Duyguların bilimsel kanıtı

  Bu arada Xanax güzel örnekmiş. Fakat yok mu böyle maymun beynine sinyal göndermeli falan daha böyle milletin kafasına çakacak türden birşeyler Yada robotlarda yapay duygu tarzı birşeyler de olabilir..
 9. Burccu

  Duyguların bilimsel kanıtı

  Oradaki konuyu inceledim ve gerçekten anlamsız bir çıkarım yapmışsın. Nedenlerine gelince; Vücudumuz ile olan fiziksel etkileşimler beyin aktivitelerini doğal olarak arttıracaktır. Sihirli mantar kullanan bir kişinin 5 duyu kabiliyeti büyük ölçüde düşecektir ki; bu da beyinde daha az aktivite anlamına gelecektir. Beyin tam olarak bir illüzyon makinesidir ve gerçek ile halüsinasyon arasında seçim yapmaz. 5 duyumuz ile çevremizden aldığımız sinyaller, beyinde illüzyona çevrilir. Halüsinasyon ise zaten illüzyondur ve beynin çalışma mekanizmasının bir yan etkisidir. Açtığın konudaki paylaştığın resimde halüsinasyon esnasında beynin farklı noktalarda aktivite gerçekleştirdiğini görebilirsin. Çünkü o insan mantarı kullanmadan bir koltukta oturuyorken, mantarı kullandıktan sonra bulutların üstünde yüzen balıkları görecek. Dolayısı ile beynin bunlara aynı tepkiyi vermesini bekleyemezsin. 5 duyu kabiliyetimiz de belli oranda azalacağı için beynin fazlaca aktive olmasını da bekleyemezsin. Çünkü uyku denilen davranışı zaten vücut aktivitelerimizi azaltıp, yapım faaliyetlerini arttırabilme amacı ile evrimleştirdik. Uyku ile sihirli mantarlar benzer etkiler yaratsa gerek. (Kullanmadım bu arada )
 10. Merhabalar.. Forumda ve google da araştırma yapmama rağmen aradığım bir konu üzerinde pek bir veri bulamadım ve sizlere danışmaya karar verdim. Duyguların tamamen fiziksel etkileşimler ile meydana geldiğine dair yapılmış deneylere ihtiyacım var. Mesela herhangi bir havyan türünün (insan da dahil) beynine elektrik akımı yollayarak, beyinde sahte mutluluk, üzüntü gibi çeşitli duyguları yaratmaya ilişkin yapılmış deneyler var mıdır? Olayın işleyiş mekanizmasından çok "fiziksel etkileşim ile yapay duygu yaratma"ya ilişkin deneyler ile ilgileniyorum. Bu işin işleyiş mekanizmasını zaten aşağı yukarı hepimiz biliyoruz, ihtiyacım olan tek şey deneyler. Bildiğiniz deneyleri burada paylaşabilirseniz çok sevinirim.
 11. Burccu

  DARWiNCi MÜSLÜMANLAR !

  Sırf bu Caner Dallaman'a saydırmak için özellikle youtube kanalına girip video açıyorum. Ondan sonra el kol hareketleri havada uçuşuyor zaten benim Hobilerimden birisi haline geldi adama saydırmak
 12. Burccu

  DARWiNCi MÜSLÜMANLAR !

  Müslümanların da evrim ile ilgilenmeleri ve bilimsel konularda bilgi edinmeleri beni de mutlu eder. Fakat hepimizin bildiği gibi müslümanların yaptığı şey, kısacık gazete başlığını okuyup, bu okuduğundan koskocaman bir hayal dünyası yaratmalarıdır. Stephen Hawking'i bile müslüman etti adamlar hayal dünyalarında Bir gerçeğin doğru açıklaması bir tanedir. O konuya ilişkin üretilen gerçek dışı iddiaların ise sınırı yoktur. Bu nedenle bilim ile alakası olmayan kişilerin iddiaları müthiş bir şekilde bilgi kalabalığı yaratıyor. Bu bilgi kalabalığı da internette araştırma yapmak isteyen kişileri yanlış yönlendiriyor. Bu konuda basit bir deney bile yapabiliriz: Rüya, ölüm, varoluş gibi basit kavramları arattığımızda bile konuya ilişkin bilimsel açıklamalardan ziyade, metafiziki veya dini açıklamalar çıkıyor. Fakat istisna olarak Wikipedia genelde ilk sırada çıkıyor ki; bu fena birşey değil. Wikipedia haricinde konuya ilişkin bilimsel bir makale okuyabilmek için googleda 2. veya 3. sayfalara kadar ilerlemek gerekiyor. Aslında tek derdimiz Müslümanlar değil. Müslümanlar haricinde, spiritüalistler falan var ki; bunlar bildiğin başka boyutlardan şeytan falan çağırdığını zannediyor, hatta şeytanlarla anlaşmalar yapıyorlar Mesela bu metafizik olaylarından "Astral Seyehat" denilen işi ben çok kez yaptım fakat bu işin aslının "Lucid Dreaming" olduğunu ve aslında yaptığım işin sadece rüyamı yönlendirmek olduğunu biliyorum. Ama astral seyehat yapan başka kişiler, uydurdukları "ruh" denilen şeyin gerçekten bedenden çıkıp sağda solda dolaştığını sanıyorlar. Manyak manyak işler Anlayacağınız, işimiz zor arkadaşlar. Bu kadar akıl hastası ile nasıl baş edeceğiz bilmiyorum
 13. Burccu

  DARWiNCi MÜSLÜMANLAR !

  Kesin birşey diyemem ama akp ci olmasa kolay kolay televizyon programlarında önüne gelene ayı gibi böğürmesine izin vermezler. Biliyorsun akp zihniyetini ve islamı fazlaca çekip çekiştirenler, bu programlara bir çıkıyor bir daha yok.
 14. Burccu

  DARWiNCi MÜSLÜMANLAR !

  Arkadaşlar konu dağılmasın. Ben buraya Caner denyosuna saydırmaya geldim
 15. Burccu

  Yaşamın Bilimsel Bir Anlamı Var Mıdır?

  İletileri okudum. Benim yazdıklarımda zaten herhangi bir felsefi veya dini anlam yok. Fakat konu tartıştıkça uzar da uzar. Tartışmayı fazla uzatmayı bende sevmiyorum
×
×
 • Yeni Oluştur...