Jump to content

Nüfus Cüzdanındaki Din Hanesinin Silinmesi

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Bu foruma yeni üye oldum, hepinize merhabalar.

Ben nüfus cüzdanımdaki din hanesini sildirmeyi düşünüyorum. İçinizde bunu daha önce denemiş/basarmış olanlar varsa ve benim de bu deneyimlerinden faydalanmama izin verirlerse çok sevinirim.

Sizlerin neler yasadığını merak ediyorum çünkü ben daha işe başlar başlamaz cesaretim kırıldı. Zira Nüfus Müdürlüğünün web sayfasında (http://www.nvi.gov.tr/11.html), hemen hemen her konuda çok miktarda bilgi bulunmasına karşılık, nüfus cüzdanından din hanesini sildirmek isteyen insanlar için en küçük bir bilgi kırıntısı bile yok. Sadece TBMM

web sayfasında konu ile ilgili yasa maddesini bulabildim. 5490 sayılı yasanın 35. Maddesi, nüfus cüzdanindaki din hanesi için "kişinin yazılı beyanına uygun olarak tescil edilir, değiştirilir, boş bırakılır veya silinir" diyor. Bakmak isteyenler bu yasa maddesini http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5490.html adresinde bulabilirler.

Bunun dışında google'da yaptığım aramalar sonuçsuz kaldı. Böyle bir değişikliği taleb etmiş olan TC vatandasları varsa bile görünüşe göre internet üzerinden bir paylaşıma girmemişler.

Eğer sizlerin, bu işin pratikte nasıl yürüdüğüne dair deneyimleriniz varsa ve benimle paylaşmak isterseniz çok sevinirim.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Ya evet ben de sildirmek istiyorum. Forumda arama yaptım, sadece bu başlık çıktı. Sanırım bu forumda çoğu kişi yaptırmıştır bunu. Dilekçe vermek gerekiyormuş sanırım ama dilekçeyi nüfus müdürlüğüne mi yoksa aile kütüğündeki bilgilerin değiştirilmesi için başka yere mi veriyoruz tam bilmiyorum. Tecrübe edinen biri ayrıntılı açıklama yaparsa çok memnun olurum

Sitelerde Paylaş
benim cesaretim yemiyor :D . haftada bir kez onara işim düşüyor. sildirirsem beni süründürürler valla . iç3eri girerken bile s.a. demesem ters bakıyorlar kadı din hanesini sildirmek :D:D

Niye korkuyorsun ki bu kadar?... Ben de gidip Ateist olarak değiştirmeyi düşünüyorum, kimden korkacaksın ki?

Sitelerde Paylaş

korkmuyorum.işlerimi yokuşa vurmak ellerinde o yüzden. bazen 1 ay işim düşmüyor bazen haftada birkaç kez gitmem gerekiyor. yokuşa sürsede halledilmeyecek işler değil ama uğraşmak istemiyorum. bügün gittim eksik yapmıştım neyse biz hallederiz dediler. not: bende devlet memuruyum.

tarihinde hto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
korkmuyorum.işlerimi yokuşa vurmak ellerinde o yüzden. bazen 1 ay işim düşmüyor bazen haftada birkaç kez gitmem gerekiyor. yokuşa sürsede halledilmeyecek işler değil ama uğraşmak istemiyorum. bügün gittim eksik yapmıştım neyse biz hallederiz dediler. not: bende devlet memuruyum.

Sanırım biraz ukala ve bilinçsiz davranmışım o mesajı yazarken, özür dilerim.

Sitelerde Paylaş
Kayıtlı olduğunuz nüfus dairesine direk gidip başvurabilirsiniz, sorun olmaz.

Ben bos biraktirdim nufus kagidi yenilerken. Bir kagida iki satir yazdiriyorlar dilekce gibi o kadar.

Şöyle bir durum var ben nüfusa kayıtlı olduğum şehirde yaşamıyorum. Burdaki nüfus müdürlüğüne gitsem hemen 10-15 dakikada biter mi işim?

Bir de hani kimliği yenilemek için muhtardan nüfus cüzdanı istek kağıdı gibi birşey alıyoruz ya orda din de dahil olmak üzere nüfus bilgilerinin tamamı yazmıyor mu (aile kütüğündeki bilgiler yani). Çünkü internette bir açıklama okumuştum. Nüfus cüzdanı çıkartırken cüzdana aile kütüğünde yazanlardan farklı bir şey yazamıyorlarmış. Yani önce kütük bilgilerinden değiştirmek mi gerekiyor din bilgisini ?

C3PO siz kimliğinizi yenilemeden önce muhtarlıktan aldığınız istek belgesinde dini : islam gibi birşey yazıyor muydu?

Bir kerede hallediyim, git gel olmasın diye soruyorum. Zamanım kısıtlı çünkü gündüz saatleri içinde...

Sitelerde Paylaş

Ama din hanesi boş kalmasın. Hiç olmazsa bir din yazdırın. Çünkü insan illaki bir dine müntesip olmak ister bu içgüdüsel bir ihtiyaçtır. onun içindir ki bu insan akıl almaz tapınma araçları bulup bu içgüdüsünü öyle ya da böyle tatmin etmek zorunda kalmıştır.

Sitelerde Paylaş
Ama din hanesi boş kalmasın. Hiç olmazsa bir din yazdırın. Çünkü insan illaki bir dine müntesip olmak ister bu içgüdüsel bir ihtiyaçtır. onun içindir ki bu insan akıl almaz tapınma araçları bulup bu içgüdüsünü öyle ya da böyle tatmin etmek zorunda kalmıştır.

onlar din hanesine ateist yazdırsınlar en iyisi.ama bence sildirmek yasak.inşallah dediğim gibidirde sildiremezler.oh canıma değsin :lol::lol::lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...