Jump to content

Akbank - 1000'den fazla kişi kovuldu

Recommended Posts

Bu forumda da bu konu var ama gordugun gıbı dogruluguna delıl olmuyor !!

Alısmıssınız bosınanlara !!

bik bik konusacağına biraz özgür haberciliği takip et.

yığınla sitede yazıldı çizildi. işten cıkarılanlar feryd figan dertlerini anlatmaya çalısıyor.

hiç bir mesya grubu da nedense hala vermedi haberi.

boru değil koca sabancı var akbank'ın arkasında.

bu tür haberi verip olası reklamlarından mı olsunlar??

http://www.gazeteport.com.tr/EKONOMI/NEWS/GP_325768

buyur burdan bak.

ya da en iisi, yarın herhangi bir akbank şubesine upğrayıp kendin sor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 189
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi DEHA, VE BU BAŞLIĞI TAKİP EDEN HERKES,RİCA EDİYORUM DİKKATLE OKUSUNLAR.

Öncelikle Yörsan meselesi, ne demişim:

Yörsan'da işçiler kovulurken,Arçelik'te ve daha birçok yerde,Tuzla'da işçiler ölürken, telekomda yaşananlar unutulmamışken, susan,ses çıkarmayan halkımız,bu olayada büyük ihtimal sessiz kalacaktır

Bu yazıdan,kriz nedeniyle Yörsan işçileri çıkarıldı anlamı mı çıkıyor?Anlatmak istediğime bakın, daha önce yaşanan olaylara ses çıkarmayan,susan halk, bu olayada büyük ihtimal sessiz kalacaktır demişim.BUNU ANLAMAK BU KADAR MI ZOR?Kriz nedeniyle Yörsan işçileri çıkarıldı veya bu olay yeni oldu diye bir ibare yok.Deha yine çamur peşinde...

Akbank meselesine gelince,dedikodu değil.Çıkarılmış insanlarla konuştum diyorum.Eğitim bitiminde arkadaşlarının yarısından çoğu kovulmuş bir arkadaşım var dedim, resmi bir açıklama elbet gelecektir,çünkü -bildiğim kadarı ile- şirketler bu tip gelişmeleri SPK'ya bildirmek zorunda.İşten çıkarılan sayısı hakkında kesin birşey söylemedim,öyle anlaşılmışsada daha sonra tekrarladım,1200-1500 diyorlar dedim.Resmi rakam değil dedim.Evet belki 800-900 yada 1800-2000 çıkacak,ben Akbank yönetim kurulunda değilim,resmi bir açıklama gelmeden kaç kişi olduğunu "net" olarak bilemeyiz.

http://www.gazeteport.com.tr/EKONOMI/NEWS/GP_325768

http://www.gencturkhaber.com/akbank-1000-b...kriz.html,0ac83 buda ilgili bir link.

Buyurun, bu haberin çıkması için yüzlerce kişi gazeteporta mail attı, ben dahil.Çünkü pek kimse duyurmaya yanaşmadı.Malum sebepler,birde resmi açıklama beklediler.Neyse.

Şimdi size Memurlar.Net forumundan işten çıkarılmış bir kaç kişinin söylediklerini aktarıyorum.

"yazıklar olsun o kadar emekler verilen bu kuruma.. 22 yıllık bölge müdür yardımcısını XXX çıkardılar. eşimi çıkardılar. ben kaldım akbankta ama nasıl bakacağımı düşünüyorum insanların yüzüne.. akşam 18.30 da şubeleri dışarı çıkartıp sadece işten çıkartılacak insanları bıraktırdılar şubelerde.. aynı durum genel müdürlüklerde bölge müdürlüklerinde de yaşandı. 1700 aileyi ekmeğinden ettiler. yazıklar olsun bizim sırtımızdan kazandığı paralara. hakkımızı helal etmiiyoruz."

"akşam 18.30 da işten çıkarılanlardan biri de benim .

4 ay olmuştu işe başlayalı.aynı yöntem

biz 10a kadar çalışırken şube de 18.30 da herkesin şubeden çıkması emredildi

ben ve benden 3 ay sonra işe alınan arkadaşım dışında

ikimizi de işten çıkardılar, son giren olduğumuz içinmiş sebep:)

boyle mantıksız bir politika .üstelik bu kadar verimli çalışırken

şimdi yapılabilecekleri düşünüyorum ..."

"merhaba arşadaşlar XXX çıkartılanlar arasındayım,

XXX akbank ve sabancı grubuna.

o kadar satış yap bölgede 6. türkiye genelinde 230. olmama rağmen.

çalışan arkadaşlar varsa sizlerden istirahmım lütfen satış yapmayın, o kadar insanın kanına girmeyin ben yaptım inanın dün akşamdan beri çok pişmanım.o kredi kartları, krediler vs. bir çok insanın canını yakacak aileleri dağıtacak bunların kötü emellerine alet olmayın.

haftalık hedefi gerçekleştirmeyen h.sonu elinde çantayla kapı kapı kart satacakmış.

gerçekleştirmeyin hedefleri kimseyede kart ve kredi vermeyin.olanlarda bi an önce kurtulsun şu nusubet illetlerinden"

"o kadar emek, o kadar hayal derken soun böyle bitti .diyecek tek kelime bişey bulamıyorum. hani zararı yoktu, dış borç bu gün istense fazlasıyla ödeicek parası vardı ne oldu tüm bu söyelenenler. Önce mesaileri kıstı, bi çok kişinin mesaisini onaylamayıp parasını vermedi, şimdi de yeniden yapılnama adı altında o kadar kişinin hayallerini yıktı."

"yeni mezun olmuş biri olarak akbankın mt sınavını kazandıım haberini alınca çok sevinmiş, sevincimiz çok uzun sürmedi, arayıp bizimle işleri olmadıklarını sadece umutlarımızı oynadıklarını telefonla bildirdiler..ama şimdi görüyorumki AKBANK a bizim gözyaşlarımız yetmemiş, az gelmiş 1700 kişinin aileleriyle birlikte acılarına daha ihtiyaçları varmış."

Forum'da bu başlık, sabitlenmiştir ve ilk açılan başlıktaki 1700 kişi,1100 kişi olarak değiştirilmiştir.Bende çalışanlardan 1500 kişi diye duymuştum,dediğim gibi net rakamlar ancak bu haftaiçi öğrenilebilir.

Ha unutmadan bu tartışmaların geçtiği memurlar net linki:

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=559134&page=1

Şimdi şunu eklemek istiyorum:

Benim yalan dolanla işim olmaz, kaldı ki böyle bir olay üzerinden kavga çıakrmak, veya başka şeyler için kullanmak hiç niyetim değildir.Ben "krizin Türkiye'ye etkileri" başlığında bir etkisini yazdım paylaştım.Sonra'da yorumlarımı yazdım, daha önce yaşanan işten çıkarmalara nasıl sessiz kaldığımızdan bahsettim.Başka hiçbir amacım da yoktu.

Ama tartışmaktan bıktığım zat-ı şahane DEHA, olayı yine kişiselleştirdi ve beni işgüzarlıkla ve yalancılıkla itham etti,üstü kapalı olarak.

Rakamlar umarım 1500 değil de 500 kişi çıkar,gözüken o olmasa da, bundan ancak sevinç duyarım.1000 aile daha işine devam edebilecek,çocuklarının nafakasını çıkarabilecek.

Deha bu sefer yaptığın gerçekten büyük bir terbiyesizlik.Çok açık ifade ediyorum,benim işlerinden olmuş insanlar üzerinden bir takım şeyler ispatlamaya giriştiğimi ima etmen ve tavrın çok büyük bir terbiyesizlik.

Hiç boşuna "kaynak nerede dedim ben" ayaklarına yatmayalım, silinen iletilerde "idda eden sensin,ispatla" bile dedin.

Yazık, gerçekten yazık, üstüne üstlük Yörsan konusunda söylemediğim birşeyle itham ettin,ben bu krizden dolayı Yörsan veya Arçelik işçi çıakrıyor demedim, üstüne üstlük birde tuzla tershanelerinden bahsettim ,krizle alakalı değil yani,halkın tepkisizliğiydi.

Olayı artık kişiselleştirmek istemiyorum,ama bütün bu yazılanalrın üstüne söz söyleme hakkımı da kullanıyorum.

Kapak oldu mu demek istiyorum aslında, ama utanıyorum da, işten çıkarılmış o kadar insan varken...Neyse...

Sitelerde Paylaş

Sultangalıyev,

Sonuc olarak Yorsan dan cıkarılan ıscı yok degıl mı???

http://www.yorsan.com.tr/tr/duyuru.html

Bu duyuruyu okursan bunu anlarsın,bır cok ulkeye ıhracat yapan bır kurulusumuzu dırenıyoruz,sudur,budur dıye belırlı bır sendıkanın sabote etmesının anlamı yok ve bunun desteklenecek bır tarafı yok.

Akbank konusuna gelınce kaynak sormak en dogal hakkım cunku eger bu haber dogru ıse bunun cok cıddı sonucları olur ulke ıcın,hala cıddı bır kaynak verebılmıs degılsınız, bu yuzden yarını bekleyecegız ortaya cıkan duruma gore goruslerımı aktaracagım,sız nasıl bu kadar kolaylıkla dogru kabul edıyorsunuz hala anlamıs degılım !!

Sitelerde Paylaş

http://www.haberler.com/isten-cikartilan-y...kanligi-haberi/

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=17683

http://kodveus.blogspot.com/2008/01/yrsan-...-hala-isiz.html

http://www.cafesiyaset.com/haber/20071211/...asil-atildi.php

http://arsiv.sol.org.tr/index.php?yazino=27751

http://www.emekdunyasi.net/tr/tags.asp?T=Yorsan%20isci

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bian...avasini-kazandi

http://www.odatv.com/index.php?id=12672

http://www.haberler.com/yorsan-iscileri-ankara-da-haberi/

http://www.tekgida.org.tr/index.asp?sel=11...ele&ids=147

Buyur bunlar da "2007 de çıkarılan YÖRSAN İŞÇİLERİ HAKKINDA LİNKLER".İade davasının kazanıldığı haberleri de var.İsteyen daha birçok kaynak bulabilir.

Bu arada ne olur utanmazlık yapma, bak ne demişsin:

Waw demek olay krızde ıscı cıkarma olayı degıl,sendıkanın habıre grev yapması uzerıne o ıscılerın cıkarılıp yerıne baskalarının alınması olayıdır ,yanı net olarak YORSAN dan krız donemınde cıkarılmıs bır ıscı yok ve bahsolunan olay gecen seneye aıt!!!

Insanlar aptal degıl,bu tıp abuk fabrıkasyonlara kanmanız sızın sevıyenızı gosterır !!!

Bılımsellık sızın panzehırınızdır ,arastırma, ınceleme olmadan ınsanları ajıte etmeye kandırmaya cabalıyorsunuz !!

Krizde işçi çıkardıklarını söylediğimi iddia ediyorsun.Şimdi kıvırma,ne olur biraz karakterli ol.Yörsan'ın kendi sayfasından verdiğin link haklı olduğunu göstermez, adamlar yaptıklarını kabul edecek halleri yok.Zaten sonuçlanan dava var ortada, DAVA sonucuna bakalım.Temyizde...

Ve mesele Yörsan değil,Akbank...

İster inan,ister inanma,zerre kadar umrumda değil.Ben söyliyeceğimi söyledim,çamurlarına cevap verdim.

Biraz karakterli olsan özür dilerdin.

Nerde!

Artık cevap verme,daha fazla uzamasın...

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Verdıgın Lınkler benı dogruluyor,ortada net olarak ıscı cıkarma falan yok,hatta ıse daha fazla adam almıslar,sendıkalara coreklenen uc bes aga maalesef ıscılerın lehıne degıl aleyhıne calısıyor,nedense bu arada kendılerı zengınlesıyor !!

Krızle ılgılı yazı asıyorsun ve altında Yorsan dan bahsettıgın an bunu bu memlekette herkes benım algıladıgım sekılde algılar.

Isveren ıscılerın maasını mı aksatmıs ne olmus da eskıyalık yapılıyor ve tesıse zara verılıyor,bu kafa ıle mı devrım yapılacak???

Boyle devrım yapılıyor olsa Sıse Cam ıle,Tarıs ıle Profılo ıle coktan olurdu!!

Bakın verdıgınız Lınk te neler yazıyor !!

Ama böyle bir toplu çıkış yaşanmadı gibi. Bu 400 işçiyi attıktan sonra bunların yerine 550-600 işçiyi tekrar işe almıştır. Bir kere işe aldıktan sonra, bunların sigortaya bildirimini yapıyor, sigortaya bildirimini yaparken de bunların bildirimini 12 Aralık olarak, yani sigorta giriş bildirgelerini 12 Aralık olarak yapıyor. Biz bunları tespit ediyoruz ve Çalışma Bakanlığı müfettişlerine bildiriyoruz. Diyoruz ki, bu işveren bak burada 400 tane işçi çıkardı, bunların yerine 550 tane yeni işçi aldı. Bu yasaya aykırıdır.
Sitelerde Paylaş

Yok anlaşıldı,sende utanma yok...

Diyoruz ki, bu işveren bak burada 400 tane işçi çıkardı, bunların yerine 550 tane yeni işçi aldı. Bu yasaya aykırıdır.

Sendikalı işçiyi haksız yere kovup,yerine sendikasız işçi almışlardır.

Mahkeme işçilerin lehine karar vermiştir.Tazminat ödeyecekler,ancak Yörsan Temyiz'e gitmiştir.

Yasaya aykırı olması senin umrunda değil zaten,dimi?

Sen kim yasa kim,ahlak kim?

Nasıl yazdığımı bir kez daha yapıştırıyorum...

Yörsan'da işçiler kovulurken,Arçelik'te ve daha birçok yerde,Tuzla'da işçiler ölürken, telekomda yaşananlar unutulmamışken, susan,ses çıkarmayan halkımız,bu olayada büyük ihtimal sessiz kalacaktır.

Uzatma artık,niye yazdığım apaçık ortada.Kriz yüzünden diye bir ima bile yok.Doğru düzgün okumamışsın işte,birde üste çıkmaya çalışma.

Birde net olarak işçi çıkarma falan yokmuş, mahkeme olmayan bir olay için karar vermiş.Vay anasını...

Ayıp ayıp, senin yatacak yerin yok...

Birde sanki devrimden bahsediliyomuş gibi olayı oraya çekme peşindesin...

Çok ucuz numaralar bunlar,çok...

Yazık sana,bu kadar acziyet...

Haydi artık uzatma.Foyan meydana çıktı.Uzayalım...

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi yerllerine daha fazla işçi alınmışa mı geldi olay..

YUH!

Kıvırma olur da bu kadar mı olur?

Önce krizden dolayı söylediğimi iddia ettin,tutmadı...

Sonra işten çıkarma yok dedin...Mahkeme kararı var boru gibi, o da tutmadı...

Sonra yerlerine başka işçilerin alınmış dedin, benim linkten yazı koydun, yasaya aykırı olması umrunda bile değil, o da tutmadı,

Şimdi mesele "daha fazla işçi alınmışa" geldi...

Bravo!Aferim sana!

Dön baba dönelim, inceden kıvıralım ekolünü mükemmel bir şekilde icra ediyorsun.İcraatların ile göz dolduruyor,üstüne üstlük yüzsüzlükle hala cevap yetiştiriyorsun.

Lütfen Adminler bu tartışmaları silmesin,herkes görsün,genç yaşlı,ibretlik.

Ayrıca yerine daha fazla işçi alınması benim "Yörsan'da işçiler kovulurken" lafımı geçersiz kılmıyor.Kaldı ki yasalara aykırı bir şekilde kovulmuştur işçiler,mahkemelerini kazanmışlardır.

MÜSİAD üyesi, cemaatçi bir şirketi dahi nasıl savunabildiğini görüyoruz bir kıvırıcının...Önemli olan para,Hacı Sabahattin'in (öldü) şirketi, bizim DEHA'nın baştacıymış...Ben şaşırmadım, piyasa tapıcılarının doğal davranışı,Discovery Channel falan izlemeye gerek yok, ateistforum'u ve bu başlığı takip edin yeter.

Neyse bu kadar yeter...

Sitelerde Paylaş

Zeka testı onerımı yıneledıgım ıcın ne kadar haklı oldugumu her gecen sanıye takrar gormek bunyemde buruk bır zevkle bırlıkte acıma duygusu estırıyor !!

Bre dıngıl adam 400 ıscı cıkarmıs 600 ıscı almıs bunun neyıne karsısın?????

Buradakı olumsuzluk nerede,memleket batmıs gıbı anlatıp duruyorsun !!

Bu ıscı kesımının lehıne mı aleyhıne mı????

Tabıı kı hukuk ıscılerden yana yenı mı ogrenıyorsun !!

Adam uretım yapıyor,dovız de getırıyor ıscısının parasını da oduyor,sıgortasını da vergısını de daha ne ıstıyorsunuz,derdınız ne???

Uc bes dıngıl sendıkacı ıscılere fayda mı getırıyor zarar mı???

Neyın mucadelesı,neyın dırenısı bu????

Adamları gaza getırdınız yarın ıs mı bulacaksınız onlara????

Akbank haberı ne oldu????

Var mı gelısme !!

Sitelerde Paylaş

işten atılanın birinin yorumu

"çalışan arkadaşlar varsa sizlerden istirahmım lütfen satış yapmayın, o kadar insanın kanına girmeyin ben yaptım inanın dün akşamdan beri çok pişmanım.o kredi kartları, krediler vs. bir çok insanın canını yakacak aileleri dağıtacak bunların kötü emellerine alet olmayın."

Biz buna öküz öldü ortaklık bozuldu diyoruz. Çalışırken halkı kazıklamak hoşuna gidiyormuş hatta derece yapmış adam. işten çıkınca pişman olmuş vah vah vah... Madem halkı kazıklayarak karnını doyuruyordun, bıraksaydın işi başka iş arasaydın, örneğiğn simit satsaydın daha onurlu bir davranış olmazmıydı...

Sitelerde Paylaş

Akbank'tan çıkarılmalar hakkında ekşi sözlükten bazı alıntılar:

"kendi tabirleri ile, "ortaya çıkan işgücü fazlalığı sebebiyle personel sayısını azaltma yoluna" giden ve bu kapsamda, net sayıyı bilemesem de, özellikle bugünkü ivme ile, içerisine dahil olduğum en az 1000 kişinin işine son veren kurum.

hamdolsun kriz teğet geçiyor ama. özel sektörün en çok kazanan, kazandıran, her yerde güle oynaya dönem karını büyük puntolarla ilan eden, özsermayesi en güçlü bankasının bile, daha krizin adı geçtiği anda bu kadar geniş çaplı bir personel azaltmasına gitmesi gerçekten üzücü, bir o kadar da düşündürücü.

çok koydu be sözlük. işe girene kadar kırk takla atmışken, henüz 1. ayın sonunda "kriz mağduru" olarak sepetlenmek gerçekten çok koydu. kendimi geçtim; başka fırsatları değerlendirmeden işlerinden ayrılıp gelen yüzlercesini, daha çoğunlukla 1.5 2, en fazla 7 8 aydır çalışan, düzenini buna göre kuran, bunun dışında zorla emekli ettirilen insanları da düşünüyorum, daha da üzülüyorum. yazık, sadece yazık."

"türkiye nin en fazla kar eden ve reklama en fazla para ayıran bankalarından biridir. !4 kasım 2008 cuma akşamı tam rakamı kesino larak öğrenemesem de 1700 civarında çalışanını işten çıkarmıştır. sırf sabancı kulelerinde çalışan 500 den fazla kişiyi işten çıkarmış bir bankadır.

belirtmeliyim ki akbank hiç bir zaman bu kadar byük bir sayıda çalışanını işten çıkarmamıştı. daha önce de türkiye de kriz oldu dolar iki katına çıktı diğer bankalar bir çok çalışanını işten çıkarmıştı ama akbank çalışanlarını atmamıştı.

akbank ın bir diğer özelliğide çalışanlarına verdiği mağaşın diğer bankalara oranla ciddi düşük olmasıydı. (yol+yemek parası yoktur akbank da bunu belirteyim) "

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/20...ber_510404.aspx

Bu adresten yorumlar:

"Saadet Seker IP: 88.233.16.xxx Tarih : 17.11.2008 10:34:42

Evet ben de o issiz kalanlardanim. MTlerin cikarildigi yalan, daha cok yoneticiler ve orta kademe. Onlari temizleyip yerine ucuz is gucu getirmek icin. Bankanin sendikasyon kredisini dondurmek icin yaptigi bu aya mahsus bir sey... Ocak ayinda yerimize kesin daha maliyetsiz ucuz is gucu gelecek...

selda bişkin IP: 81.213.109.xxx Tarih : 17.11.2008 13:46:36

Evet dogru çünkü işten çıkarılanlardan biride benim hiçbir bildirimde bulunulmadan işten çıkarıldık merak ediyorum aylardır maaşımızdan kesinti yapan sendika nerede?

simge derin IP: 88.240.118.xxx Tarih : 17.11.2008 14:00:33

bende işsiz kalanlardanım hiç bir açıklama yapmadan çıkarıldım 3 yıllık çalışandım. akbank krizi bahane ederek bunu yapıyor kar etmesinin sebebi ise tamamen cimriliğinden bu bir başarı değil anlayacağınız. akbank yöneticeleri suçluluk duymalı"

Sitelerde Paylaş

Peki iş kanunu ne diyor?

İş kanununun 29.maddesine göre; 30'dan fazla işçinin birlikte işten çıkartılacağı durumlarda işverenin durumu en az otuz gün önceden yazılı olarak işyeri sendika temsilcilerine, ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumu'na bildirmesi zorunlu.

Fesih bildirimleri, ancak işverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden otuz gün sonra hüküm kazanıyor. ayrıca işveren, aynı nitelikteki iş için yeniden işçi almak istemesi durumunda, işten çıkarttığı işçilere öncelik tanımak zorunda.

Görüldüğü üzere bariz şekilde bir hukuksuzluk mevcut.Çünkü sabah işten çıkarılacağını bilmeyen,üstüne bütün günü çalışarak geçirenler,mesai bitiminde kovulduklarını öğreniyorlar.

Sitelerde Paylaş

Memurlar.Net haberi anasayfaya taşımış, bazı yorumlar...İç acıtıcı olanlarda var...Akbank'ın insanları düşürdüğü durum:

"allahım nolur sen bize yardım et..eşimde 3 bucuk yıldır akbank ta calışıyor..şu an şirket müşteri temsilcisi..cuma gününden beri evimizin hiç neşesi yok..kirada oturuyoruz ve sadece eşimin maasıyla geciniyoruz.maalesef bende üniversiteli işsizlerdenim..herkes diken üstünde :( aglamamak için kendimi zor tutuyorum su an..ve ne acıdır ki dua etmekten baska yapacak hiçbişeyim yok.."

"....subem bellı oldu.bır ay calıstım ıstanbulda bı duzen kurdum.vee cuma aksamı mudurum sefım karsımda aglayarak işten cıkarıldıgımı soyledı.madem krız vardı 2 ay oncede vardı nıe sınav actın ve benı aldın.memurlar net. e da tesekkur edrım hıcbır yerde yayınlanmaya cesaret edılemeyen bu haberı yayınladıgı için....."

"2. yılımı doldurduğum akbank taş. şirketi cuma gecesi bizleri 1100 kişiyi işten çıkarmıştır. kimseye kırılmam ben. kızmamda. sorun değil.

en çok dokunan ban ekonomik krizi bahanew etmeleri. iş yapamasaydık sorun değildi atılma nedenidir. ama olmayana krizi bahane etmeleri işveren ahlakına uyuyormu. kendilerini sorgulamaları lazım. reviz yona gidilmesi gerekeliyse bunu çok önceden yapmalıydılar.

işten çıkardıkları personelin maaşı bir şişe şaraptan (hani 500$ olan) fazla değil. zaten bizi indirimli tarifeden işe almışlardı onlarda öyle der geçerler sanırım...

saygılarımla... hasbi koca rize akbank taş. eski çalışanı"

Sitelerde Paylaş

Sultangaliyev,

duyarlılığını kutluyorum.

DEHA'nın sorgulamasını da anlıyorum.

Ancak tartışmada ölçü kaçıyor gibime geldi-ikiniz için de söylüyorum bu durumu.

İşçi çıkarmalar-çıkartılmayanı da sömürme hemen tüm işyerlerinde(büyükten küçüğe kadar) artık alışkanlık haline geldi. Özellikle kriz günleri (2001 de de oldu) bu sömürü ve işçi çıkarmaları daha bir günah affeder duruma geldi. Kimsenin de buna ses ettiği yok.

Peşin iş yapıp para alan işyerlerinin bile krizi bahane ederek çalışanlarına maaş ödemesi yapmayı geciktirdiğini görüyoruz kimi zaman-paraların da dövize yatırılmasını.

Sabahtan akşama kadar nefes almadan çalışan-çoğunlukla iki üç kişinin işini birden işini karın tokluğuna yetmeyecek maaşla yapan buna rağmen bir hayvan yerine konmuyan insanları halen sömürmeye devam eden ve kriz bahanesiyle göbeğini kaşıyan insanlar yine de kendilerini öyle bir acındırırlar ki neredeyse fakir halk bu patronlara acıyacak duruma gelir.

Adnan Polat bile kriz kurbanı olmuş-vah vah-bir odamız boş gelse de bizde kalsa.

Sitelerde Paylaş
Türkiye Devrimci Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (Bank-Sen) Genel Sekreteri Önder Atay, işten çıkartmaların diğer bankalarda da devam edeceğini beklediklerini söyledi.

“Ne Akbank ne de Akbank’ta örgütlü bağımsız Bank-İş sendikasının yönetiminden bir açıklama gelmediği için kaynaklarımızı kullanarak bilgi almaya çalıştık. Buna göre 1400 kişinin iş akdine son verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.”

Bank-Sen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi. İşine son verilen işçiler arasında iki ay önce başka bankalardan transfer edilen kalifiye elemanların bulunduğuna dikkat çeken Atay, yaşanan mali krizin sektörü ciddi anlamda etkileyeceği görüşünde.

Genel Sekreter Atay, krizin faturasının emekçilere çıkartılmasına karşı çıkıyor.

“Bu krizin Türkiye’yi vurmayacağı, 2001 bankacılık krizindeki yapılandırmanın ardından bankaların güçlü olduğu söylenmişti. Ama görünen o ki yaşanan global mali kriz bizi de vuracak.”

Bank-İş sendikası ve benzeri sarı-sendikalar ne işe yarar acaba?

İşçiden kesintisini yapıp, sonra en zor günüde böyle kaçacaklarmı?Yazık..

Sitelerde Paylaş
14.11.2008 akşamı itibarıyla Akbank'ta çalışan 1000'i aşkın personel işten çıkarıldı. Ortada kalan işsizler ordusu, ailesi ile birlikte perişan olurken, kalanlarda ise "sıra bize ne zaman gelecek" kaygısı başladı. Aktif büyüklüğüne göre Türkiye'nin en büyük 2. bankası durumundaki Akbank'tan bir açıklama yapılmamasına karşın, işten çıkarmaların önümüzdeki hafta içinde devam edeceği öğrenildi.

Bilindiği üzere 09.08.2008 tarihinde, Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul "Akbank`ın yılın ilk yarısındaki net karının 1 milyar 215 milyon YTL olarak gerçekleştiğini, 2008 sonunda personel adedinin 1.400 kişi artacağını" bildirmişti.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de, Eduplus'ın düzenlediği 7. Yönetim Zirvesi'nde "Türkiye'nin bugün güvenilir ve istikrarlı bir iş ortamına sahip olduğunu düşünmekteyim. Biz iş dünyası olarak toplumun geleceği için en önemli katkıyı yapacak yeni girişimlerde bulunmak ve şirketleri iyi yönetmek gibi bir gücü elimizde bulunduruyoruz. Bundan sonra gideceğimiz yolda yapılması gereken ne varsa, sorumluluğun büyüğünün iş dünyasına ait olduğunu düşünüyorum. Çünkü bugün geldiğimiz noktada dünyayı yaşanacak kötü bir yere dönüştürmek de iyi bir yere dönüştürmek de politikacılar kadar şirketlerin, yani bizlerin elinde olacaktır" diye konuşmuştu.

Akbank Üst Yönetimindeki 2 önemli ismin tüm bu olumlu mesajlarına karşın, 1000'in üzerinde personelin işten çıkarılması şaşkınlık yarattı.

Akbank'ın sadece yılın ilk yarısındaki net karı 1.2 milyar YTL.Daha önce'de dediğim gibi, 1500 kişinin yıllık maliyeti bankaya 80-90 milyon ytl'yi geçmez.

Akbank gelecek yılki karlılığından şüphe etmiştir.Kriz bahanedir bence.Fırsattan istifade emekliliği yaklaşanlar,maliyeti yüksek çalışanlarda çıkarılmıştır.Kriz bahane gösterilerek bir kıyım yapılmıştır.

Kirz esas reel sektörü vuracak deniliyor,atlanan şey ise, reel çökerse,finansda çöker.

Bankalar kredileri kimlere veriyor?

Bazı bankalarda "takipler artmış", yani batık krediler başlamış.Bunun kaynağı "Sorunlu kredilerde" çalışanlar böyle söylüyor,bankacılık sektöründe çalışan birçok tanıdığım var.

Karşılıksız çıkan çeklerde artış olduğu söyleniyor.İşçi çıakrımları ise yine bankalara etki edecektir.Çünkü bu insanlar bankalardan ev-araba almak için kredi çekti veyahut kredi kartı kullanıyor.Kredi kartı borçlarımız ülkece çok yüksek.

Ödenmeyen bu borçlar bankalarıda sıkıntıya sokacaktır.Özellikle ufak bankalarda işten çıkarmalar önümüzdeki yıl artabilir.

Ama bu Akbank'ın yaptığı gerçektn adice,hukuk çiğnenerek,insanlar ortada bırakılmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...