Jump to content

Yaratılışın Yegâne Amacı Nedir?

Recommended Posts

soru zor...

cevabını bilmiyorum...

ama biz bu alemi oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık diyor...

yani iş ciddi...

ben önce kendimin neden var olduğunu öğrenmeliyim...

bir sürü varlıklar var iken niye ben de var oldum...

benim varlığımın bütün bir evren için herhangi bir ehemmiyeti var mı...

beni var edenin benim hakkımda düşündüğü planları deşifre edip öğrenmem lazım...

Sitelerde Paylaş

Allah denen soyut bilinmeyen, bizi yaratma nedeni kendine ait birseyleri sinamak ise, yani bir cogunuza göre kendisi tarafindan yönetiliyoruz ya. Ayrica kader kavrami vs. De bunu cagristiriyor kendisi tarafindan yönetildigimizi.. Peki, bir yaratici ismi allah olsun, zeus olsun yada nebilim fark etmez kendisinden bir parcayi, sonucunun ne olacagini bildgii bir parcayi neden canlandirma geregi duyar?

Ama, eger tanridan bahsediliyorsa onun bir amaci olabilir.. Evrim sürecinin noktalanmasi gibi. Yani bizler sadece kullaniliyor olabiliriz.

tarihinde Pinokio tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah denen soyut bilinmeyen, bizi yaratma nedeni kendine ait birseyleri sinamak ise, yani bir cogunuza göre kendisi tarafindan yönetiliyoruz ya. Ayrica kader kavrami vs. De bunu cagristiriyor kendisi tarafindan yönetildigimizi.. Peki, bir yaratici ismi allah olsun, zeus olsun yada nebilim fark etmez kendisinden bir parcayi, sonucunun ne olacagini bildgii bir parcayi neden canlandirma geregi duyar?

Ama, eger tanridan bahsediliyorsa onun bir amaci olabilir.. Evrim sürecinin noktalanmasi gibi. Yani bizler sadece kullaniliyor olabiliriz.

İnandıkları Tanrı'nın sonumuzu bildiği halde, yine de yaratması çok ciddi bir sorun gerçekten.. Çeşitli başlıklarda bunu kıvırmaya çalışmaları da çok komik oluyor..

Bu konuda bir sorun daha var, bana kalırsa..

İnsanları sınamak amacıyla yaratıp da, sınanmaya müsait olmayan canlılar yaratması (akli dengesi yerinde olmayan insanlar veya daha yeni doğmuşken ölen canlılar) da çok büyük bir sorun gerçekten..

Amaç, canlıları sınamak ama canlı sınanmadan ölüyor.. Yani yaratılışın amacı gerçekleşmiyor.. Böyle bir şey olabilir mi yahu!?

soru zor...

cevabını bilmiyorum...

ama biz bu alemi oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık diyor...

yani iş ciddi...

Kireç de gayet dürüst davranmış..

Teşekkür ederim.

Hayır, Allah cehennemi cin ve insanlardan dolduracağına dair ezelde yemin etmişti. Sonra düşündü ki, cin var insan yok. O nedenle insanı yarattı.

Bu söylediğin de, kuranı yazanların bir iddiası.. Ama hiçbir insana mantıklı gelmez sanırım..

Daha önceden bir arkadaşın söylediği bir şey vardı..

''Müslüman, birbirine zıt iki önermeyi aynı anda kabul eden insana denir'' diye.. Doğru sanırım :)

Müslümanlara göre allah aynaya bakmış ve bu güzelliğe şahit olacak varlıklar lazım demiş.

Bu da İslam'da yaratılışın bir amacı..

Artık iki zıt önerme değil, bir çok zıt önermeyle karşı karşıyayız sanırım.

Sitelerde Paylaş

imzamda belirtmiş olduğum gibi yaratılışın bir amacı varsa her an her yerde gerçekleşiyor olması gerekir o da yaşamın kendisidir.

tanrı herşeydir ve o maddi alemin yaratılışıyla beraber kendisi hakkındaki tanımsız bilgisini düzene koymak istemiştir.

şöyleki kendi varlığının farkında idi fakat bu ham bilgi karışık bir yumak gibiydi madde ve ruhla ve yaşamla bu bilgi adım adım ilmek ilmek dokunmakta ve bilinebilir bilgiye dönüşmekte. yaşamın amacı kısaca budur.

insanın en önemli özelliklerinden biri olan sorgulama ve merakın kökeni de evrim sürecinde avantaj sağlaması değil bu tekamül sürecinin akış yönünün bu şekilde olmasıdır.

Sitelerde Paylaş
İslam ve diğer dinlere mensup arkadaşlar,

Size göre inandığınız Tanrı'nın insanı yaratmasındaki yegâne/tek amaç nedir??

Bu yaratışın birden fazla amacı var mıdır?? Varsa nelerdir, hangi amaç ön plandadır??

Eğer bu sorunun net cevabını insanlar bilebilseydi şu an bu forumda yazamazdık...

Sitelerde Paylaş
1400 sene önceki biri Allaha kulluk etmek olduğunu söylüyor ama ne diyorsun bu konuda???

Aslında bu da pek doğru değil..

O zaman da, daha çocukken ölen (yani Allah'a kulluk etmeden ölen) insanların, neden yaratıldığını da açıklamak gerekiyor.. Yine akli dengesi yerinde olmayan insanlar da Allah'a kulluk edemeyen insanlardır..

Yaratışın amacı insanların kulluk etmesiyse, yaşadıkları hayat boyunca kulluk edemeyen insanlar neden yaratılıyorlar??

Sitelerde Paylaş
Doğrudur arkadaş; ama dikkat ettiysen cevabımda 'net' cevaptan bahsediyorum...

O zaman kuranda yazanların net olmadığını söylemiş oluyorsun. Böyle düşünüyorsan sorun yok. Kuranı savunmuyorsun zaten bu sözünle...

İnsan hayatın bir amacı yok. Evrenin tek bir amacı var. Değişim... Birisi gider yenisi gelir. Devamlı değişir. Değişmek gelişmek anlamında değildir. Bazen yok oluşa, bazen yeniden doğuşa, bazen geriye, bazen ileriye gider. Evrenin sonu ne olur bilinmez...

Sitelerde Paylaş
O zaman kuranda yazanların net olmadığını söylemiş oluyorsun. Böyle düşünüyorsan sorun yok. Kuranı savunmuyorsun zaten bu sözünle...

İnsan hayatın bir amacı yok. Evrenin tek bir amacı var. Değişim... Birisi gider yenisi gelir. Devamlı değişir. Değişmek gelişmek anlamında değildir. Bazen yok oluşa, bazen yeniden doğuşa, bazen geriye, bazen ileriye gider. Evrenin sonu ne olur bilinmez...

Kuran'a birşey demiyorum; çok şükür inanıyorum zaten. Benim amacım sizleri kastetmekti; ama pek başarılı olamamışım. Neden mi? Şöyle: Ben net cevap derken sizlerin idrak anlayışınızı sorgulatmak istiyorum. Yoksa Müslüman'a göre herşey nettir. İş inanmayanlara gelince net olmayan çok şey vardır...

Evrenin sonunu bilmiyorsun; ama evrenin sonu hakkındaki görüşlere hemen karşı çıkabiliyorsun...

Sitelerde Paylaş
Aslında bu da pek doğru değil..

O zaman da, daha çocukken ölen (yani Allah'a kulluk etmeden ölen) insanların, neden yaratıldığını da açıklamak gerekiyor.. Yine akli dengesi yerinde olmayan insanlar da Allah'a kulluk edemeyen insanlardır..

Yaratışın amacı insanların kulluk etmesiyse, yaşadıkları hayat boyunca kulluk edemeyen insanlar neden yaratılıyorlar??

Evet güzel bir paradox. İnananların çözmesi gerek.

İnsanı kendisine kulluk etmesi için yaratıyormuş.

Ama bazı insanları kendisine kulluk edemeyecek şekilde yaratıyor.

İkisi çelişkili...

Sitelerde Paylaş
Kuran'a birşey demiyorum; çok şükür inanıyorum zaten. Benim amacım sizleri kastetmekti; ama pek başarılı olamamışım. Neden mi? Şöyle: Ben net cevap derken sizlerin idrak anlayışınızı sorgulatmak istiyorum. Yoksa Müslüman'a göre herşey nettir. İş inanmayanlara gelince net olmayan çok şey vardır...

Evrenin sonunu bilmiyorsun; ama evrenin sonu hakkındaki görüşlere hemen karşı çıkabiliyorsun...

Yahu yukarıda net değil demişsin. Şimdi bize göre her şey nettir diyorsun. Paradokslar içinde yüzüyorsun.

Bu dediğin saha saçma olmuş. Ben evrenin sonunu bilmiyorum derken zaman olarak sonunu kastetmiştim. Yani yok mu olacak. Sonsuza kadar varlığını sürdürecek mi? diye...

Peki senin dediğine gelelim. Evrenin sonunu sen de bilmiyorsun. Ama evrenin sonu hakkında net görüşler iddia edebiliyorsun... Kıyamet, ahiret vs...

Sitelerde Paylaş
Yahu yukarıda net değil demişsin. Şimdi bize göre her şey nettir diyorsun. Paradokslar içinde yüzüyorsun.

Bu dediğin saha saçma olmuş. Ben evrenin sonunu bilmiyorum derken zaman olarak sonunu kastetmiştim. Yani yok mu olacak. Sonsuza kadar varlığını sürdürecek mi? diye...

Peki senin dediğine gelelim. Evrenin sonunu sen de bilmiyorsun. Ama evrenin sonu hakkında net görüşler iddia edebiliyorsun... Kıyamet, ahiret vs...

Bunu anlamamak istiyorsun ilk mesajımdan itibaren kimin için net değil dediğime bak.

İddia etmek bilmek gibidir, bilmediğini iddia etmek nasıl olabilir?

Sizler Tanrı yokluğunu iddia ediyorsunuz, size göre bunu BİLİYORSUNUZ...

Sitelerde Paylaş
Bunu anlamamak istiyorsun ilk mesajımdan itibaren kimin için net değil dediğime bak.

Yahu o zaman "İnsan Allaha kulluk için yaratıldı." inancını savunman gerekiyor.

İddia etmek bilmek gibidir, bilmediğini iddia etmek nasıl olabilir?

Bilmediğini idaa edebilirsin. Mesela 50 sene sonra dünya yok olacak. Al sana iddia. İçinde bilgi kırıntısı var mı? Yok. Ama elindeki bilgilerden ne olacağını söylemek olabilir. Hava durumları iddia değildir.

Sizin cennetiniz, cehenneminiz ancak idaadır.

Sizler Tanrı yokluğunu iddia ediyorsunuz, size göre bunu BİLİYORSUNUZ...

Ben agnostiğim. Ateist değilim. Ayrıca iddia eden ispatla mükelleftir. Tanrı iddian var. İspatlaman lazım. İspatlayamıyorsan varlığı bilinemez ya da yok demen lazım...

Sitelerde Paylaş
Müslümanlara göre allah aynaya bakmış ve bu güzelliğe şahit olacak varlıklar lazım demiş. :fool:

hadi len...

ne aynası !

allah dediğin geyik mi ki suda yansımasını görsün de görüntüsüne aşık olsun.

hı?

çüş yani... :crazy:

iyi o zaman geyik meyik hepsine tapalım olsun bitsin...

hatta kendini beğenen tüm megalomanyaklara tapalım.

allah megalomanyak olamaz.

yoksa geyikleşir.

geyikten de tanrı olmazki yav !

GEYİK TANRI...

ne komik.. :lol:

Sitelerde Paylaş
Yahu o zaman "İnsan Allaha kulluk için yaratıldı." inancını savunman gerekiyor.

Bilmediğini idaa edebilirsin. Mesela 50 sene sonra dünya yok olacak. Al sana iddia. İçinde bilgi kırıntısı var mı? Yok. Ama elindeki bilgilerden ne olacağını söylemek olabilir. Hava durumları iddia değildir.

Sizin cennetiniz, cehenneminiz ancak idaadır.

Ben agnostiğim. Ateist değilim. Ayrıca iddia eden ispatla mükelleftir. Tanrı iddian var. İspatlaman lazım. İspatlayamıyorsan varlığı bilinemez ya da yok demen lazım...

İnsan Allah'a kulluk için yaratıldı.

50 sene sonrası için elinde kaynak veya görüş olmadan direkt sallamak iddiadan öte saçmalıktır...

Allah için ispatım Kuran'dır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...