Jump to content

Dünya düzdür ! Yer çekimi yoktur.

Recommended Posts

• İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bırak gözünü sevim öyle olsa kim inanır kurana

1400 sene önce Dünyanın geoid olduğu biliniyor muydu?? .. Ama Kuran'a herkes inanıyordu öyle değil mi??

Dünyanın geoid olduğu bilgisi Müslüman ülkelere ne zaman ulaştı?? .. O yıllara kadar Müslümanlar ne diyordu, bir fikrin var mı :)

Sitelerde Paylaş
1400 sene önce Dünyanın geoid olduğu biliniyor muydu?? .. Ama Kuran'a herkes inanıyordu öyle değil mi??

Dünyanın geoid olduğu bilgisi Müslüman ülkelere ne zaman ulaştı?? .. O yıllara kadar Müslümanlar ne diyordu, bir fikrin var mı :)

o vakit bilinmiyorsa bile bunlar ayetlere yerleştirilmiş 50 bin kaynak var yuvarlak oldugunu akla yatkın izah eden kuranda geçtigini dogrulayan bırakın gerçektn cok azıtmaya basladınız diger baslaıklarada baktım da

Sitelerde Paylaş

gönenli kurana göre haklıdır.

tıpkı dünyanın dönememesi gerktiğini iddia eden abdullah bin baz gibi.

bin sene evvel bunlar kolayca kabul edilebiliyordu.

ama şimdi tıpış tıpış asenalığa soyunmak zorundasınız.

Sitelerde Paylaş
o vakit bilinmiyorsa bile bunlar ayetlere yerleştirilmiş 50 bin kaynak var yuvarlak oldugunu akla yatkın izah eden kuranda geçtigini dogrulayan bırakın gerçektn cok azıtmaya basladınız diger baslaıklarada baktım da

Yani senin iddiani çürüttüm öyle değil mi??

Sen demedin mi, ''Eğer öyle olsaydı, kim inanırdı??'' diye.. Bende, ''Düz olduğunu bildikleri halde milyarlarca insan inandı günümüze kadar'' dedim..

Demek ki senin bu iddian geçerli değilmiş.

Şu 50 bin kaynağı getirsene.. Kuran nerde dünya yuvarlaktır diyormuş bakalım :)

Sitelerde Paylaş
Yahu git, sabah sabah beni iyi güldürdünüz. Allah (MFÖ) da sizi güldürsün.

senden cok farklı bir cevap beklemiyorum.

karbonhidrat alımını yemeklerde azalt , protein ve vitamin agırlıklı beslen bu biraz daha iyi düşünmeni saglar.

( not :karbonhidrat ekmekte cok vardır)

ALLAH VARDIR.

Sitelerde Paylaş
gönenli kurana göre haklıdır.

tıpkı dünyanın dönememesi gerktiğini iddia eden abdullah bin baz gibi.

bin sene evvel bunlar kolayca kabul edilebiliyordu.

ama şimdi tıpış tıpış asenalığa soyunmak zorundasınız.

tamamen polemik usulu konusuyorsun.

ögrenmeye yada dinlemeye tahamülün yok.

ALLAH VARDIR.

Sitelerde Paylaş
tamamen polemik usulu konusuyorsun.

ögrenmeye yada dinlemeye tahamülün yok.

ALLAH VARDIR.

evet, artık çok yoruldum aynı şeyleri anlatmak.

takatım kalmadı, o yüzden gene konuşuyorum.

düz yer,

onun üzerine kubbemsi tavan şeklinde yedi gök,

göğün birinci katında yıldızlar;

amaçları gece yol bulmamızı sağlamak, şeytanları taşalamak, süs vazifesi görmek,

tabaka tabaka yedi göğün üzerinde arş,

arşın üzerinde yer ve gökleri yöneten allah.

açın biraz, tafasızca kitabınız okuyun.

Sitelerde Paylaş

Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor... (Zümer Suresi, 5)

Kuran'ın evreni tanıtan ayetlerinde kullanılan ifadeler oldukça dikkat çekicidir. Üstteki ayette "sarıp örter" olarak tercüme edilen Arapça kelime "yukevviru"dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, "yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak"tır. (Örneğin Arapça sözlüklerde "başa sarık sarma" gibi yuvarlak cisimleri içeren fiiller için bu kelime kullanılır.) Ayette, gecenin ve gündüzün birbirlerinin üzerlerini sarıp-örtmeleri (tekvir etmeleri) konusunda verilen bilgi, aynı zamanda Dünya'nın biçimi konusunda kesin bir bilgi içermektedir. Ancak ve ancak Dünya'nın yuvarlak olması durumunda bu ayette ifade edilen fiil gerçekleşebilir. Yani 7. yüzyılda indirilen Kuran'da Dünya'nın yuvarlak olduğuna işaret edilmiştir.

Unutmamak gerekir ki, o dönemdeki astronomi anlayışında Dünya daha farklı algılanıyordu. O dönemde Dünya'nın düz bir satıh olduğu düşünülüyordu ve tüm bilimsel hesap ve açıklamalar da buna göre yapılıyordu. Ancak Kuran Allah'ın sözü olduğu için, evreni tarif ederken olabilecek en tanımlayıcı kelimeler kullanılmıştır. Kuran ayetlerinde ise bize henüz yakın yüzyılda öğrendiğimiz bu bilgileri 1400 sene öncesinden haber verilmektedir.

kaynak:kuranmucizeleri

Sitelerde Paylaş
Dünya’nın şekli ile ilgili bir çok ayette bilgiler vardır. Naziat suresindeki ayet şöyledir:

Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (79 Naziat Suresi, 30)

atma recep, öyle bir ayet yok.

daha doğrusu ayette öyle bir iafade yok.

yakın zamanda antiateist gündeme gtirdi bunu,

ve alay konusu oldu.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar mümkün olduğunca tek tek cevap vermeye çalıştım ancak tekrar ediyorum.

Bu bir şaka değildir. Tamamen gerçektir.

Ve şunu söylemek isterim burada "gönenli" ye katılan müslüman veya ateist yok değil mi?

Yani dünya'nın yuvarlak olduğu ve döndüğü ,güneşin sabit olduğu konusunda hem fikiriz.

Bunun aksini söyleyen "gönenli" gibi komik duruma düşer.

Hani bazen diyorsunuz ya ; "Neden konu Evrim'e gelince" bizimle dalga geçiyorsunuz" .

Cevap ortada "Evrim tıpkı dünyanın döndüğü, yer çekimi gibi bilimsel bir gercektir.Dini inançlarınızla çelişiyor diye kabul etmemek sizi gönenli durumana düşürür."

Şaka falan değil adam 3 yıldır orda bunları anlatıyor.

Doğrudur yaman.Ben yeni dinledim ama uzun süredir kendi anlattığına göre 30 senedir bu şekilde düşünüp anlatıyormuş.

iyide bu dana dünyanın düz olduğunu kurandan hangi ayetten bulup çıkarmış??

valla adam oyun yapmış sanki :) )

kuranda bilime ters düşen bir şey yoktur..dünya yuvrlaktır..biz bilimle islamı ayırmıyoruz..

bu arkadas stand up yapmış

Şaka falan değil tamamen gerçek "gönenli"yi tanıyanlar ortada, odada olanlar ortada ayrıca istediğin zaman gidip gönenliyle konuşabilirsin."Bir arz'ı yaydık". ifadesi geçen ayetten sanırım "dünya düzdür" diyor.Bunu da "gönenli" nin kendisine sorabilirsiniz

Sevgili BilgehanBengi, doğruyu söylemek gerekirse ben şaka olduğuna veya birinin provake amaçlı bunu yaptığına inanıyorum. Kim, ama kim olursa olsun, bir müslüman bile olsa, bu kadar salak, bu kadar sığır, bu kadar moloz, bu kadar şabalak olamaz diye düşünüyorum. :lol: Efendim? Olabilir mi? :crazy:

Yanılıyorsun cakircali;

bu adam tamamen kendi inancını anlatıyor, imanını anlatıyor.

İnanç zihinlerde düşünme yetisini yok eden bir virüsdür.

"... Bazen güneş tutulduğu zaman ay, dolunay halinde değil. Bağlantı, iyi dinleyin! Dolunay halinde değil; belki de yarım, dolunay olmamış..." :crazy:

Evet, doğru söylüyor! Güneş tutulurken ayı hiç dolunay halinde göremedim. Anladığım kadarıyla Gönenli, güneş tutulması sırasında ayı bazen dolunay veya yarım ay halinde görmüş; ama ben hiç göremedim. Hatta hilal şeklinde bile göremedim. Demek ki o sırada ay falan yok. O zaman güneşin önünü ne kapatıyor? :crazy: Ben secde ediyorum. :crazy:

Tam olarak öyle değil.

Şimdi gönenli ayı da yuvarlak kabul etmiyor.Böyle kimi zaman tabak gibi kimi zaman portakal dilimi gibi.Yani değişken bir yapıya sahip.O yüzden diyor ;" Her güneş tutulmasında tabak gibi (dolunay) olması gerekir bu da imkansızdır."

Ve bunu söyleyen adamın 3 tane teleskobu var :)

İşini bu kadar ciddiyetle yapan bir insanın şaka yapması veya aslında farklı düşünüp de rol yapması söz konusu değildir..

Adam Kuran'da ne yazıyorsa onu savunuyor..

Bu adamdan daha düşünce yoksunu insanlar varsa, onlar da Kuran'ı çarpıtarak bir şeyler çıkarma peşinde olan insanlardır.

Tamamen katılıyorum.Başlık yazımda da belirtmiştim.Bu adamı kesinlikle böyle düşünüyor diye yadırgamıyorum.Adam çünkü "iman ettim" diyor.

Asıl sorun dini akılla mantıkla açıklamaya çalışan ve ortadaki bariz çelişkileri görmeyen "aptallardır"

evet, artık çok yoruldum aynı şeyleri anlatmak.

takatım kalmadı, o yüzden gene konuşuyorum.

düz yer,

onun üzerine kubbemsi tavan şeklinde yedi gök,

göğün birinci katında yıldızlar;

amaçları gece yol bulmamızı sağlamak, şeytanları taşalamak, süs vazifesi görmek,

tabaka tabaka yedi göğün üzerinde arş,

arşın üzerinde yer ve gökleri yöneten allah.

açın biraz, tarafsızca kitabınız okuyun.

Abi ben inanmıyorum bir insanın "Kur'an-ı okuyup" müslüman kalabileceğini.

Müslüman kalıyorsa ; Bunu 3 sebebe bağlarım

1-) Düşünemiyordur . Sadece okuyan insandır.Muhakkeme yeteneğinden yoksundur.

2-) Düşünüyordur ama kasıtlı kabul etmiyordur.Örnek , Gönenli veya bütün reforministler.

3-) Bilinci, doğrularla yüzleşecek kadar güçlü değildir.İnancındaki çelişkiler ağır bir "çöküntüye" sebep vereceğinden, istem dışı olarak red eder.

Gönenli isimli zat aklı sıra bilimsel bilgileri bilim insanı olmayan bir insanın sorgulamdan kabul etmesini eleştiriyor ve nerden bilelim bilim insanlarının yalan söylemediğini demek istiyor ama komik olmaktan öteye geçemiyor. :D

Diğerlerini dinliyeyim sabah sabah uykum açılsın. :p

Bu arada inspeak'imde sorun var. Açılmıyor ,giremiyorum. Uğraştım, sildim, yeniden kurdum olmadı. Bilen arkadaşalr bilgilendirise sevinirim.

www.inspeak.com ' dan yeni sürümünü indirip yüklemen lazım.

Üye olurken Forum da ki nickinizi kullanırsanız seviniriz.

Sitelerde Paylaş

Ben gonenli ali abiyi uzun suredir tanirim,anlattiklarinda son derece samimidir.

Ayrica diger muslumanlar gibi kivirmayip kurana "iman" ettigi icinde saygiyla karsilanmasi gerektigini dusunuyorum.

Ama o gun orada olup kanusmalarina nail olamadigimi icin de cok uzgunum ve de kendimi af etmeyecegim.

Orada olup defalarca dinleleyip tadina doyamadigimi meshur "helikopter ornegini" anlatmasini kendisinden rica edecektim ama malesef o gun orada degildim:(

Meshur "helikopter ornegini" merak edenlere gonenlinin diliyle aciklayayim :

"Madem ki dunyanin saatte 1600 km hizla dondugunu iddia ediyorsunuz,o zaman sizin iddianiza gore bir helikopter yerden irtibati keserse,oldugu yerde durursa,bir saat sonra ilk kalktigi yerden 1600 km uzakta olmasi lazim..."

Bu soru dehriye gelmisti...

Dehri bunu duyunca,"dur gonenli ali abi,kafami karistirdin,ben bir google de arastirip geleyim" dedi ve odadan cikti.

Sitelerde Paylaş
Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor... (Zümer Suresi, 5)

Kuran'ın evreni tanıtan ayetlerinde kullanılan ifadeler oldukça dikkat çekicidir. Üstteki ayette "sarıp örter" olarak tercüme edilen Arapça kelime "yukevviru"dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, "yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak"tır. (Örneğin Arapça sözlüklerde "başa sarık sarma" gibi yuvarlak cisimleri içeren fiiller için bu kelime kullanılır.) Ayette, gecenin ve gündüzün birbirlerinin üzerlerini sarıp-örtmeleri (tekvir etmeleri) konusunda verilen bilgi, aynı zamanda Dünya'nın biçimi konusunda kesin bir bilgi içermektedir. Ancak ve ancak Dünya'nın yuvarlak olması durumunda bu ayette ifade edilen fiil gerçekleşebilir. Yani 7. yüzyılda indirilen Kuran'da Dünya'nın yuvarlak olduğuna işaret edilmiştir.

Ya siz harbiden anlama özürlüsünüz :D

Demek ''yukevviru'' kelimesi, yuvarlak bir cismin üzerine bir cisim sarmak anlamına geliyor..

Ayette ne diyor??

''Geceyi gündüzün üzerine, gündüzü de gecenin üzerine sarıp örtüyor''

Burda ''Dünya'' diye bir kelime geçiyor mu?? Veya ''yer'' diye..

Demek ki gündüzü gecenin üzerine örterken, yuvarlak olan gece (veya gündüz) imiş..

Çünkü kelimenin anlamı neydi?? ''Yuvarlak bir cismin üzerine örtmek''

Peki ayette üzerine örtülen nedir?? ''Gece ve gündüz'' :)

Bu ayetin dünya ile ne alakası var??

Bunu göremiyecek kadar aptalmısınız??

Dünya’nın şekli ile ilgili bir çok ayette bilgiler vardır. Naziat suresindeki ayet şöyledir:

Ben bu şekilde bir ayet Kuran'da görmedim.. Aynı sure ve ayet numaralarına baktığımda ise şöyle bir ayet var;

Diyanet Çevirisi; NÂZİÂT - 30

''Ardından yeri düzenleyip döşedi.''

Elmalılı Hamdi Yazır; NÂZİÂT - 30

''Ondan sonra da arzı döşedi''

Ben yuvarlak olması ile ilgili her hangi bir ayet göremiyorum :)

Sitelerde Paylaş

Unutmamak gerekir ki, o dönemdeki astronomi anlayışında Dünya daha farklı algılanıyordu. O dönemde Dünya'nın düz bir satıh olduğu düşünülüyordu ve tüm bilimsel hesap ve açıklamalar da buna göre yapılıyordu. Ancak Kuran Allah'ın sözü olduğu için, evreni tarif ederken olabilecek en tanımlayıcı kelimeler kullanılmıştır. Kuran ayetlerinde ise bize henüz yakın yüzyılda öğrendiğimiz bu bilgileri 1400 sene öncesinden haber verilmektedir.

OOooooooo sen bi eski uygarlıkları bir incele derim ben sana.... Ondan sonra bu kadar emin konuş olur mu ?

Sitelerde Paylaş

OOooooooo sen bi eski uygarlıkları bir incele derim ben sana.... Ondan sonra bu kadar emin konuş olur mu ?

Allah bilmiyor du yanı 1400 yıl önce arapların bildiği gibi söylemek zorundaydı.

Araplar zaten "ayın zaman zaman ikiye bölündüğü" de biliyordu o yüzden allah söylemekten çekinmedi

Bu iddalar geçersizdir. Allah sonsuz ilim ve kudret sahibi allah o zaman ki insanlar düz sanıyordu diye dünya düzdür demez, diyemez. Çünkü gene aynı allah derki kuran kıyamet kopana kadar geçerli olan kitaptır.

Bilmem anlatabildim mi ?

Sitelerde Paylaş

gönenli abi iyidir, hoştur, sevilesidir, eve alınıp beslenilesi, soyu korunasıdır.

biz ona eylemsizlik kanununu anlatmaya çalışmıştık da, ne demek eylemsizlik, sen hareket etmeden kalabilir misin, kalamazsın, o zaman eylemsizlik diye bir şey yoktur demişti.

ne olduğunu anladığını sandığını düşündüğümüz bir anda ise -ki yanılmışız- ben araba kazası yaptım ama camdan fırlamadım, demek ki eylemsizlik yok diyerek astronomide açtığı çığırı, fizik ile genişletmiştir (çığır genişletilebilen bir şey mi?).

ve nasa nın çektiği uydu görüntülerini de photoshop programı ile küreselleştirip dağıttığını söylemişti -evet, o kadar para harcayıp uydu yapacaksın ama g.tü b.klu photoshop a mecbursun- sebebi ise insanlar görüp müslücan olmasınlar diyeymiş.

zaten nasadaki herkes müslücanmış, araştırmalarını da kuran a göre yapıyorlarmış; geçenlerde de gök yarılıp gül şeklini almıştı, heyecanla kıyameti bekliyoruz.

dangalaklar...

tarihinde crossfox tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

flat-earth.jpg

Muho dünyayı böyle sanıyordu. Buna delil olarak kurandaki güneşin balçığa batma ayeti, dünyanın genişletip yayıldığı, dünyanın üstüne koruyucu tavan oalrak göğün koyulduğu, kıyamette göğün kırılacağı, gökten kapı açılacağı, göğün ilk katında yıldızların bulunduğu, güneş ile ayın çarpışmamasının allahın hikmeti olduğu, göğün düşmemesi için allahın onu tuttuğu gibi bir sürü ayet ve hadisten örnek var. Ayrıca hiç bir ayette yerin hareketinden bahsetmezken, inatla güneşin ve ayın hareketinden bahsetmesi ise, çöl bedevisinin başını göğe dikerek anlayabileceğinden daha fazla bir şey bilmemesinden kaynaklanıyor.

Yani muhonun düşündüğü dünya düzdü, üstünde de kase gibi kapatılmış gök kubbe(yani tavan) vardı. Muhonun ne uzaydan, ne atmosferden, ne de güneşin bir yıldız olduğundan haberi vardı. Muho göğün bir tavan olduğunu, arasınında boş olduğunu düşünüyordu. Peki neden böyle düşünüyordu?

Çünkü herhangi sıradan bir insan gökyüzüne baktığı zaman uzay ile atmosfer ayrımını anlayamaz; derinlik kavramını, güneşin yıldızların ayın aynı uzaklıkta olmadığını anlayamaz; ayın ve güneşin hareketini görür, ama dünyanın hareket ettiğini anlayamaz; gökyüzündeki derinliği farketemediği içinde ayın güneşe çarpmamasının nedeni anlayamaz ve bunu mucizeye vurur.

İşte muho herhangi çöl bedevisinden farklı bir insan olmadığı için bu farkları anlayamadı ve aynen kurana aktardı. Göğün ise dünyanın üstüne kapatılmış bir tavan ve kubbe olduğunu düşünüyordu.

Bir arkadaşında belirttiği gibi o ayette dünyadan bahsetmiyor. O ayette gecenin ve gündüzün birbirini kovalamasından, ve sarmasından bahsediyor. Peki neden sarmasından bahsediyor?

Çünkü muho havaya baktığı zaman(herhangi bir bedevi gibi) göğün kubbe olduğunu, gecenin ve gündüzün bunun döndüğünü düşündü. Herhangi bir insanında göğe baktığı zaman görebileceği gibi yanıldı. Gök kubbenin etrafında gece ve gündüzün sarıldığını düşündü. Çünkü gök yuvarlaktı. Çünkü gök, gök kubbeydi. Kubbeninde etrafında gece gündüz dolanıyordu. Ayette tam olarak anlatılan budur. Hatta tüm kuranda ve hadislerde anlatılan dünya/evren tasviri budur.

Dünya?nın şekli ile ilgili bir çok ayette bilgiler vardır. Naziat suresindeki ayet şöyledir:

Bu ayetin çevirisi yanlıştır. Mealler içinde seçmece yapma. İlk kısımda da belirttiğim gibi muhonun evreni resimdeki gibidir. Bu ayette de yerin nasıl uzatıldığından ve yayıldığından bahseder.

Abdülbaki Gölpınarlı

Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi.

Ömer Nasuhi Bilmen

Ve ondan sonra da yeri yaydı.

Ümit Şimşek Meali

Ondan sonra yeri yayıp döşedi.

Elmalılı Hamdi Yazır

Bundan sonra da yeryüzünü döşedi.

Senin getirdiğin çeviri çarpıtmadır. Kuranın anlamını değiştirmedir. Bazı çakal çevirmenler dünyanın yuvarlaklığı kanıtlandıktan sonra, kurandaki bu utancın üstünü en azından az biraz örtebilmek için kuranın gerçek anlamını tahrif etmiş, kendi dünya görüşlerine göre meal uydurmuşlardır. Kuran apaçıktır. Onu değiştirende zındıktır, yanabilir falan dikkat etmek lazım.

Tekrar tekrar ediyorum. Muhonun evren ve dğnya anlayışı o resimdeki evren ve dünya anlayışının aynısıdır. Dünya düzdür. Göğün ilk katında yıldızlar vardır. Atmosfer, uzay diye bir ayırım yoktur. Ay, güneş, yıldızlar hareketlidir, dünya sabittir. Gök bir tavandır, düşebilir, açılabilir. GÜneş balçığa, çamura batar. Gök tek boyutlu olduğu için aynı düzlemdeki ay ile güneşin birbirine çarpmaması mucizedir.

Not: Muhoyu hakaret olarak alma lütfen. Hızlı yazmak için kısaltmak zorunda kaldım.

tarihinde CherokeKd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...