Jump to content

Neden Türkiye'deki ateistlerin büyük çoğunluğu alevi kökenlidir?

Recommended Posts

• İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aslında bu basit bir "ezilenden yana olma" dürtüsü değil Jadı. Aleviler yobaz değil, eğitim ve bilimden yana, kadını ezmez ve hor görmez, hatta genel olarak anaerkildir, baskıcı ve yayılmacı değildir, laiklik yanlısıdır vs..

Bence ateistler o nedenle de alevilere biraz daha tolerans gösteriyor.

Sünni İslam'ın alternatifi görüldüğünde, biraz daha kabul edilebilir görünüyor.

En son Madımak vahşetinde alevilerle yan yana yanan ateist aydın ve yazarlar, bu bakışın en tipik örneğiydi...

Ama İran'daki şiilerin diğerlerinden hemen hiçbir farkı yok.

Sitelerde Paylaş
Aslında bu basit bir "ezilenden yana olma" dürtüsü değil Jadı. Aleviler yobaz değil, eğitim ve bilimden yana, kadını ezmez ve hor görmez, hatta genel olarak anaerkildir, baskıcı ve yayılmacı değildir, laiklik yanlısıdır vs..

Bence ateistler o nedenle de alevilere biraz daha tolerans gösteriyor.

Sünni İslam'ın alternatifi görüldüğünde, biraz daha kabul edilebilir görünüyor.

En son Madımak vahşetinde alevilerle yan yana yanan ateist aydın ve yazarlar, bu bakışın en tipik örneğiydi...

Yanılıyosun,ben çok yobaz alevi tanıdım,sünnilerden hiç farkı yok neredeyse

Sitelerde Paylaş
Yanılıyosun,ben çok yobaz alevi tanıdım,sünnilerden hiç farkı yok neredeyse

Evet, tabii ki var. Yukarıda da yazdım. Açıkça kafatasçıdırlar ve sünnilerden nefret ederler.

Ben genelleme yaptım. Geneli benim anlattığım gibidir. Özellikle anadolu alevileri.

Sitelerde Paylaş
Doğru söyleyeni dokuz köyeden kovarlarmış. Sokağa çıkıp bunu sorsan 9 kişi benim dediğimi diyecektir. Ama görünen o ki, ateistlerin bam teline dokunduk ve alevi kökenliler yazmaktan çekiniyorlar.

Ben atestin zeki, çevik ve aynı zamanda samimisini severim. Hem öyle olup, hem de böyle olunmuyor ne yazık ki. elin oğlu gelir, bunu yüzünüze çarpar. İki kelam edip yazı da yazamaz, konuyu okuyup kendi kendinize sinir olursunuz.

Bu konuyu moderatör arkadaş kapatabilirse sevinirim. Bu arada benim kimsenin inancına falan karıştığım yok. Dindar alevilerle de bir sorunum yok. Eniştem alevidir ve öz be öz kuzenlerim de dolayısı ile alevidir.

Olum, az gelişmiş beyin kıvrımlarınla ateistliği politik bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyor ve kaynağını belli bir grubun oluşturduğunu iddia ediyorsun. Aklın sıra ülkeyi bölmeye çalışan dış mühraklar ve içerideki hainler edebiyatı yapacaksın. Bi de benim de alevi akrabam var diye kendini kamufle etmeye çalışıyorsun. Yemezler.

Daha önceden bir anket yapılmıştı aslında, sitedekilerin hangi etnik gruptan ya da mehzepten olduğuna dair. Onunla bu konuyu bağlamak lazım.

Bu arada ben de aleviyim.

Sitelerde Paylaş
Doğru söyleyeni dokuz köyeden kovarlarmış. Sokağa çıkıp bunu sorsan 9 kişi benim dediğimi diyecektir. Ama görünen o ki, ateistlerin bam teline dokunduk ve alevi kökenliler yazmaktan çekiniyorlar.

Ben atestin zeki, çevik ve aynı zamanda samimisini severim. Hem öyle olup, hem de böyle olunmuyor ne yazık ki. elin oğlu gelir, bunu yüzünüze çarpar. İki kelam edip yazı da yazamaz, konuyu okuyup kendi kendinize sinir olursunuz.

Bu konuyu moderatör arkadaş kapatabilirse sevinirim. Bu arada benim kimsenin inancına falan karıştığım yok. Dindar alevilerle de bir sorunum yok. Eniştem alevidir ve öz be öz kuzenlerim de dolayısı ile alevidir.

1- Dogru bisi soyledigin yok.Bir genelleme yaptin, gordugun gibi yanlis. Cogunluk sunni bu sitede.

2- Seni bir yerden kovan filan da yok.

3-Alevi kokenliler yazmaktan da cekinmiyor. Bak mesajlara alevi olanlar aleviyim, sunni olanlar sunniyim diyor.

4-Ateistelerin doneklik yaptigi filan da yok.Aleviligi filan da savunmuyor ateistler.

Yani yazdigin yanzinin neresini duzeltsem elimde kaliyor.

Bir onerme getirdin, insanlarda hayir onermen dogru degil dedi. Burada dogru soyleyeni 9 koyden kovarlar deyip, kendi kendini dogrucu kahraman ilan etme.

Hangi ateist alevi inancini savundu ki burada? Tekrar oku istersen yazilanlari. Ateist olupda alevi inancini savunun adama salak derler. Ateistlerinde senin kadar kafasi calisiyor.

Ateistlerin tek dedigi su. Aleviler daha modern goruslu olabiliyorlar genellikle sunnilere gore. Dolayisi ile cocuklarinin beynini sunniler gibi yikamiyorlar.

O kadar mantiksiz bir yazi yazmissin ki neresini duzelteyim. Aklin sira hem alevilere hem sunnilere bok atacaksin.

Ben 7 sulalesi sunni olan bir adamim. Ama sokaga ciktigimda alevileri 10 kat daha fazla severim sunnilerden.

Neden dersen ac bak bakalim 2 temmuz tarihinde Sivasta neler olmus.

Ben bu gune kadar AllahuEkber sesleri ile insan yakan veya bir insanin bogazini kesen bir alevi gormedim.

Sen hem insanlari yakacaksin , hem insanlari keseceksin seninle ayni seye inanmadiklari icin, sonra bir de karsi tarafa bok atacaksin.

Sitelerde Paylaş

ben de alevi kökenliyim, agnostiğim.aleviler arasından çok ateist çıkmasının nedenleri şunlardır.

1-ailelerinden yeterli dini bilgileri almamak.

2-aleviliğin hoşgörülü yapısı, ailelerde zorlama olmaması.

3-siyaseten aleviliğin sosyalizme yakınlığı.

4-sünniler tarafından yüzyıllardır görülen baskı.

5-aleviliğin islamdan uzaklaşmış olması.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bende alevi kökenliyim, aleviler 2 3 yaşından başlayıp sürekli çoçukların zihnine din,allah kazımadığı için ateist çıkma oranı daha yüksek olabilir.

örneğin benim ve kuzenimin aileleri bize din dayatması yapmadığından gerçekleri görmemiz daha kolay oldu ve ateist olduk.

diğer kuzenimin ailesi ise koyu alevi hatta şiidir, ehli-beyt, allah, ali öğelerine çok bağlıdırlar o yüzden kuzenimde dinine bağlı bi alevi.

aleviliğin islamla alakası yoktur ama zaman içinde şialar tarafından bi bölümü asimile edilmiştir. anadoluda aleviliğin özü sadece dersim topraklarında yaşanmaktadır. ama ordada muhammedin celladı ali zamanla kutsal öğeler arasına girmiştir.

Sitelerde Paylaş
aileviler namaz kılanı sevmez dalga geçerler buda zaten inancsızlıga atılan bir adımdır

alevielrde dini konularda çok ayrımcılığa ve baskıya maruz kaldıkları için, kendileri dini konularda fazlasıyla serbesttirler.. zorlama baskı yoktur.. çok rahatlıkla dini sorgularlar.. inanç üzerine düşünürken aman da dinden çıktım çarpılırım cehenneme giderim gibi korkular yoktur.. böyle şeyler telkin de edilmez... yani düşünmeye sorgulamaya açıktır ve o yüzden kolaylıkla ateist olabilirler... ateist olmayan alevilerin de inancı son derece soyuttur, şekilsel değildir, kalıpları yoktur.. şunu yapmazsan olmaz diye birşey yoktur...

Sitelerde Paylaş

benim ailemde alevi kökenli ama hiçbir şekilde alevilik şudur sünnilik şudur,allah şunu eder peygamber bunu eder gibi dini baskı veya bi bilgilendirme görmedim.

hem alevi kökenli hemde çok koyu ateistim.

alevilerde genel olarak gördüğüm şey dini sorgulayabiliyorlar ve bunlar birer tabu olarak görülmüyor,

Erligi ile anilir filan oglu filan deyü

Anan yoktur atan yoktur sen benzersin piçe Tanri

gibi :)

ayrıca

ben daha cehennemde yanacağım veya cennette bilmem ne yapacağım diye düşünen bekleyen bir alevi göremedim.

Sitelerde Paylaş
Sanırım, alevi inancında insanları ateist olmaya yönlendiren birşeyler var. Mesela, forumda açıkça burada yazamasalarda ateistlerin büyük ama çok büyük bir çoğunluğu alevidir. Bu da göstermektedir ki, kişi ateist olması aynı zamanda alevi olmasını da engellememektedir.

Bu paradoksu, ateistlerin neden aleviler içinden çıktığını açıklayacak olan, bizatihi alevi ateist forum yazarları olacaktır. Bekliyorum cevabını ...

bu ulkedeki teistlerin genelde sunni gelenekten cikigina ne diyeceksin?

Bu paradoksu, teistlerin neden sunniler içinden çıktığını açıklayacak olan, bizatihi sunni ateist forum yazarları olacaktır. Bekliyorum cevabını ...;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...