Jump to content

Çağdaş Solculuk

Recommended Posts

Nasıl Müslümanlar derler ya: "İslam gelmeden önce kız çocukları diri diri gömüyorlardı, kadın maldı, hiçbir hakı yoktu, İslam kadını yükseltti ona haklarını verdi, ve hiç bir dinde bu kadar çok hak verilmedi kadına."

Tamam belki de İslam çağına göre kadınlara ileri haklar vermiş olabilir. Ama hepimiz biliyoruz ki bugün çağdaş medeniyet ve demokrasi kadına çok daha fazla haklar veriyor. Muhamed'in sistemi zamanına göre ileri olabilirdi ama bugün geri.

Aynı şekilde Kemalistler de diyor: "Biz Cumhuriyet kurmadan önce padişahlık vardı, halifelik vardı; biz o düzeni kaldırıp daha çağdaş bir düzen kurduk."

Ama artık sizin düzeniniz de çağdaş medeniyet ve demokrasiye göre geri! Bizden ileri olduğu apaçık olan AB bunu söylüyor; eksiklerimizi tespit ediyor. Demokraside değil asker-sivil bürokratın vesayetinde yaşıyoruz. Bunu beğenmediğiniz, "satılmış" dediğiniz aydınların hepsi kabul ediyor ve değişmesini istiyor.

Mesela çift başlı yargı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle birşey yok. Bu miltarizmin bir işaretidir ve varlığının tek amacı da ordu içindeki cuntaları komplocuları aklamaktan, ve bizim yargılayıp hapse atmamıza engel olmaktan başka birşey değil. Şemdinli zanlılarına sivil mahkeme 37 yıl verdi, askeri mahkeme beraat ettirdi. Ve bu adamların da muhtıra veren generalleri yargılayacaklarına da kimse inanmaz, keza 2007 muhtırası yargılanmadı. Albay Çiçek'in andıçı ve komplo planları keza askeri yargıda "aklandı."

Peki askerler sivil mahkemede yargılansın diye yasa geçiyor. Sonra sizin ilerici CHP'niz niye bu yasayı ipyal ettirmeye çalışıyor?? Amaç ne?? CHP halkın partisi falan değil. Ordunun partisi. Askeri vesayetin bir aracı. Asıl satılmış olan onlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Askerler kışlanıza dönün" diyor. Kemalist tahakküm bitsin diyor. Demokrasi olsun diyor. Kürt sorunu barışla çözülsün diyor vs. Peki bunlar sol bir aydının normalde savunması gereken şeyler değil mi zaten?

Sorması ayıp, şu hiç dilinizden düşürmediğiniz askeri vesayet rejimini kim kurdu?

12 Eylül darbecileri kurdu.

Peki bu 12 Eylül'cüler kimdi?

ABD emperyalizminin ''bizim çocuklar'' dediği elemanlardı.

Peki ne yaptı darbeciler?

Askeri vesayet rejimi kurdular, faşist bir terör estirdiler, devrimci solu yok ettiler, ülkeyi dincileştirdiler, Türk-İslam sentezini egemen ideoloji yaptılar, 24 Ocak kararlarıyla birlikte bir liberalleşme dalgası yarattılar v.s...

Yani o askeri vesayet rejimi hep size çalıştı ve onu kuran zaten sizin muhafazakar-liboş ittifakınız!

Artık piyasa düzenini iyice oturtup toplumu dincileştirdiğiniz için, emperyalizmin yeni-Osmanlı projesini darbe değil de demokratik yoldan gerçekleştirme olanağınız ortaya çıktı.

Ve birden demokrat oluverdiniz!

Ne tesadüf değil mi Ludwig?

Kürt sorunu çözülsün elbette.

Ama emperyalizmin projeleri doğrultusunda çözülmesin.

Kürt coğrafyasının dincileştirilmesi bir çözüm değildir.

Kürt sorunu, en başta yoksul Kürt emekçilerinin sorunudur.

Bu sorun, sadece kültürel haklardan ibaret değildir.

Kürt yoksullarının hiçbir istemine bu düzen cevap veremez.

Altan gibi hakiki solcu insanlar da sizin duruşunuzu eleştirince rahatsız oluyorsunuz.

Gülsem mi bağırsam mı bilemedim.

A.Altan mı ''hakiki solcu''?

Oha!..

Emperyalizm işbirlikçiliği, piyasa tapınmacılığı ve dincilerle halvet olmayı demokrasi diye paketleme kurnazlığının adı ne zamandan beri solculuk olmuş?

Bunun adı basbaya liberalizmdir.

Hakiki solculuk böyle birşeydir işte. Ezber bozarlar. En rahatsız edici şeyleri söylerler.

Solcu mu oldun şimdi de?

Düne kadar azılı bir kapitalisttin, sonra kemalizme meylettin, şimdi de ''hakiki solculuğa'' övgüler mi düzüyorsun?

Sen iyice kafayı yedin ha.

Fırıldak gibisin oğlum, bu kadar hızlı dönülmezki be!..

Git bir yere tedavi ol.

Siz ise solcu felan değil, baya statükocu, orducusunuz. Kıbrıs'ta Türk tezi, Ermeni Soykırımın'da Türk tezi, Kürt Sorununda askeri çözüm. E-muhtıralara andıçlara "bunlar rejimi korumak için gerekli." Siz ilerici aydın falan değilsiniz ki.

Bunları CHP için söyle, bizim için değil.

CHP solcu değil, ama Altangiller hiç değil!

Aslında CHP ile Altangiller arasında sandığın kadar büyük bir fark da yok.

İkisi de ABD olmadan yapamaz, ikisi de piyasa aşığı, ikisi de AB'ci, biri demokrasiyi öbürü de laikliği tek başına öne çıkarmayı solculuk sanıyor, biri ulusalcılığı öbürü de liberalizmi sol diye yutturmaya kalkıyor.

Al birini vur öbürüne.

Solcu değişim savunur. Siz neyin değişimini savunuyorsunuz?

Altangiller neyin değişimini savunuyormuş?

ABD projelerine aykırı neyi savunabilir onlar?

Piyasanın değişimini mi savunuyorlar, emperyalizme bağlılığımızın değişimini mi, yoksa ülkedeki Türk-İslamcı ideolojinin değişimini mi?

Hangi değişimi? Diyanetin değişimini mi, tarikatların değişimini mi, yoksa din derslerinin değişimini mi?

Bilakis, yıllardır sürdürülen şeyi ''demokrasi'' kılıfına sarıp senin gibi rahatsızlara yediriyorlar.

Ve yıllardır süren gericileşme dalgasını nihayete erdirmeye çabalıyorlar.

İstedikleri değişim, ''demokrasi'' adı altında bir polis devleti kurulması ve tüm muhalafetin ''darbeci'' denerek sindirilmesidir.

Bu değişim ülkenin dincileşmesidir, ılımlı islamdır, yeni-Osmanlıcılıktır. Tüm bu gerici sürecin demokrasi bahane edilerek gerçekleştirilmesidir.

Senin gibi takıntılı ''genç siviller'' de bu sürecin ve tarikatların yalamalığını yapıyor bedavadan.

Çok akıllı adam bu A.Altan, çoook. Bulmuş kazları, yoldukça yoluyor.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
IFeelGood

Satılık ne demek ya? Ahmet Altan sence bu fikirlerini yazmasının sebebi Soros'tan falan maaş aldığı için mi? Böyle bir şey olabilir mi? Samimi değil mi adam yani? Amacı ne peki?

"Askerler kışlanıza dönün" diyor. Kemalist tahakküm bitsin diyor. Demokrasi olsun diyor. Kürt sorunu barışla çözülsün diyor vs. Peki bunlar sol bir aydının normalde savunması gereken şeyler değil mi zaten?

Sen Kemalist bir kişi olarak kendini aydın zannediyorsun. Ama bu ülkede CHP'nin sol olmadığını artık sadece Ahmet Altan değil pek çok aydın söylüyor. Bu başlıkta link verdiğim adamlar. Huseyin Ergün, Zülfü Dicleli, Nabi Yağcı gibi adamlar da CHP'yi sol bulmuyor. AB de CHP'nin tavrını anlayamıyor. Sosyalist Enternasyonel CHP'yi sosyaldemokrat olduğundan şüphe ediyor. CHP sol değil baya milliyetçi bir parti şu an. Laik olması onu ilerici yapmaya yetmiyor.

Altan gibi hakiki solcu insanlar da sizin duruşunuzu eleştirince rahatsız oluyorsunuz.

Hakiki solculuk böyle birşeydir işte. Ezber bozarlar. En rahatsız edici şeyleri söylerler.

Siz ise solcu felan değil, baya statükocu, orducusunuz. Kıbrıs'ta Türk tezi, Ermeni Soykırımın'da Türk tezi, Kürt Sorununda askeri çözüm. E-muhtıralara andıçlara "bunlar rejimi korumak için gerekli." Siz ilerici aydın falan değilsiniz ki.

Solcu değişim savunur. Siz neyin değişimini savunuyorsunuz?

Ludwig,

Aile boyu dönek olan Altanlar, her devrin adamıdır. Solcu olurlar, Marksist olurlar, kapitalist olurlar, Siyasal İslamcı olurlar, Kürtçü olurlar, Beyaz Türk olurlar, Fethullahçı olurlar, darbeci olurlar, olurlar da olurlar....

Bugün de güç AKP'de, onlar da AKP'li işte... Onların amacı parayla birlikte entelektüel popülizmdir. "Entelektüel ikon" olma çabasıdır onlarınki.

Benim solcu olduğumu nerden çıkardın? Ya da Kemalist olduğumu? Vahiy mi geldi sana? İçine mi doğdu?

CHP'li filan da değilim. Oyumu CHP'ye verdim ve en sıkı CHP'liden daha fazla severim Baykal'ı ama hepsi o. Partici veya iktidarcı değilim. CHP'nin solcu olduğunu da söylemedim.

Sosyal demokrasiye inanırım. Bence en güzel, en iyi, insana en uygun sistem o. Sosyalizm ve demokrasinin uyumlu birleşimidir.

Ama bu benim fikrim. Senin gibi yapıp dayatmam kimseye. Ben manyak değilim.

Üç beş yazarı(!) okuyup dünyasını değiştirecek kadar saf ya da cahil de değilim Allah'a şükür.

Sitelerde Paylaş

Çağdaş solcularla "liberal" denilen insanlar artık çok benzer şeylerden bahsediyorlar.

Dünyanın yükselen değerleri: demokrasi, insan hakları ve serbest piyasadır. Avrupa solu bunlara inanıyor. Çağdaş değerler bunlar artık.

Sen bir komunist olarak üçüne de düşmansın. Ama sadece serbest piyasaya açıkça düşmanlığını açıklıyorsun. Diğer iki kavramı kendine göre yorumlayıp kendi katil zalim yönbetim anlayışını "hakiki demokratik ve insan haklarına saygılı" olarak yutturmaya çalışıyorsun. Aynı diğer başlıkta sahte bir "özgürlük" kavramını da sahiplendiğin gibi. Sizin biz ne kadar özgürlükçü olduğunuz iyi biliyoruz.

Sitelerde Paylaş
Başka nasıl CHP'li olunuyor ki???? :blink:

Yarın CHP'den daha güçlü, daha güvenilir, daha dinamik bir sol ya da sosyal demokrat bir parti gelirse, oyumu direkt ona veririm.

Şu anda CHP'nin alternatifi yok. Ve Baykal'ı çok severim. Onu da son iki yıldır empozelerden sıyrılarak izledim, dinledim.

Çünkü bildik laflar "hizipçi, koltuğu bırakamıyor, sırf muhalefet" vs....... Bununla birlikte pek çok hatasını da görmek ve kabul etmek gerek. Hataları iyi yanlarından çok. Yoksa bu çapulcu AKP bu kadar güçlenemezdi.

Neyse, konu Baykal değil zaten.

Sitelerde Paylaş
AKP solcu değil ama CHP'den daha ilerici olduğu kesin.

Tabi polis devleti olmak, fişlemeler/dinlemeler/ceza evlerince tecritler, her gün bir başkası yaşanan polis dehşeti, AİHM'de ceza rekorları almak, kendine muhalif sivil tplum, dernekler ve sendikaları kapattırmak, LAMBDA derneği özellinde eşcinsel düşmanlığı, zina yasası ucubeliği, 1 mayısta daha eylem bile olmadan sendika binalrının içine bomba attırmak, hastaneleri bombalatmak, Hrant'ın katillerinin arkasında durmak, kaldırılmayan dokunulmazlıklar, rüşvet ve yolsuzluğun ayyuka çıkması... Hep ''ilerici'' değil mi?

Sitelerde Paylaş
Dünyanın yükselen değerleri: demokrasi, insan hakları ve serbest piyasadır. Avrupa solu bunlara inanıyor. Çağdaş değerler bunlar artık.

Piyasa küresel bir krize giriyor, ABD'de bile kamulaştırmalar yoluyla piyasaya müdahele ediliyor, ama bizim mal hala piyasayı ''yükselen bir değer'' sanıyor. :lol:

Hala utanmadan demokrasi ve insan haklarından bahsediyorsun.

Şimdi sana bir milyonuncu kez emperyalizmin tertiplettiği darbeler ve kurdurduğu kontrgerilla örgütlerinden bahsederdim ama manyak olduğun anlamayacaksın ne de olsa.

Emperyalizmin çıkardığı savaşlar ve Ebu-Gureyb başta olmak üzere işkencehanelerinin, lafını ettiğin insan haklarıyla ilişkisini de sormayacağım. Çünkü onu da anlamayacaksın.

Geçmiş sosyalizm deneyimlerinde yaşanan herşeyin bugün de aynen tekrar edilmesinin gerekmediğini, bizim geçmişi eleştirdiğimizi, zaten geçmiş tecrübelerin teoriden sapmış olduğunu, sosyalizmin bürokratik olmayan daha demokratik türlerinin de olduğunu v.s. de söylemeyeceğim. Zira psikolojik takıntıların nedeniyle fikr-i sabitin önde gidenisin.

Sana sadece şunu söylüyorum: Ludwig'çim gel inat etme, seni bir hastaneye yatıralım. İstersen Amerikan hastanesi de olabilir. Yeterki tedavi ol. Yoksa fıttıracaksın.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
CHP sosyal demokrat veya sol bir parti mi

gerçi aydınların satılık iktidarının şeriatçı olduğu bir ülkede çokta olanaksız görünmüyor

Valla CHP'yi savunup propagandasını yaptığımı hatırlamıyorum. Şu an içlerinde en iyisi, benim fikrime en yakını o ve bu yüzden de ona oy verdim dedim. Daha iyi bir alternatifi çıkarsa da CHP'ye değil, ona vereceğimi de ekledim.

İlle de bir cümleyi alıntılamışsın ama onu bile doğru anlayamamışsın bence.

MHP ülkeyi gülle donatacağını söylese, elim varıp da tek oy atmam. Ülkücülerden, ırkçılardan, faşistlerden tiksinirim.

Nefret değil, tiksinme...

Bunu da senin vesilenle belirtmiş olayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...